27 marca 2018, Tomasz Duda

Xiaomi Redmi 5 czy Redmi 5 Plus - który kupić?

Kategoria: Mobile Telefony Smartfony, Tematyka: Xiaomi Na Topie, Producenci: Xiaomi

Xiaom Redmi 5 czy Redmi 5 Plus - który wybrać? Który smartfon jest lepszy i wart swojej ceny? Mają ekrany 18:9, metalowe obudowy, podobne aparaty i systemy, ale różnią się bateriami, procesorami i innymi szczegółami. Opisujemy krótko nasze wrażenia i doradzamy który kupić.

Xiaomi Redmi 5 czy Redmi 5 Plus - porównanie

Xiaomi Remi 5 i Redmi 5 Plus to dwa nowe smartfony ze średniej półki cenowej. Pierwszy z nich w popularnych polskich sklepach kosztuje 600-700 zł (testowaliśmy go niedawno), a drugi 900-1100 zł. Telefony do 1000 zł są bardzo popularne w Polsce, a Xiaomi bardzo pozytywnie wyróżnia się w tym przedziale cenowym i jest lubianym przez Polaków chińskim telefonem.

Modele z serii Redmi 5 oferują nie tylko dobrą jakość wykonania, szybkie działanie systemu, łatwą obsługę interfejsu MIUI 9, niezłe aparaty, dual SIM, LTE i jasne wyświetlacze, ale stworzone zostały również zgodnie z nowym trendem na wydłużone ekrany. Oba mają proporcje 18:9 i otoczone są cieńszymi ramkami.

Różnią się jednak rozdzielczością i wielkością. Xiaomi Redmi 5 jest trochę mniejszy i poręczniejszy. Wersja „Plus” jest większa i może lepiej sprawdzić się podczas oglądania filmów i grania (zwłaszcza, że ma też większą baterię, trochę lepszy procesor i potencjalnie więcej RAM’u).

Oba telefony dostępne są w polskich sklepach w wersjach z różną pojemnością pamięci: zwykły Redmi 5 ma w standardzie 2/16 GB (opcja 3/32 jest rzadziej spotykana), a Redmi 5 Plus ma 3/32 lub 4/64 GB.

Xiaomi Redmi 5 vs Redmi 5 Plus - który warto kupić - porównanie

Xiaomi Redmi 5 vs Redmi 5 Plus - który wybrać?

Przejdźmy zatem do konkretów, opiszmy różnice i sprawdźmy który z tych smartfonów jest bardziej godny polecenia.

Obudowa, rozmiar, jakość

Po pierwsze Redmi 5 i Redmi 5 Plus różnią się wielkością. Pierwszy jest niższy, węższy i odrobinę cieńszy (151,8 x 72,8 x 7,7 mm), a wersja Plus ma wymiary 158,5 x 75,5 x 8 mm.

Teoretycznie drugi z tych smartfonów powinien być niego mniej poręczny, ale w praktyce tak nie jest, bo boki tylnej części obudowy w wersji Plus mają łagodniejszą, wydłużoną krzywiznę. W praktyce oba telefony leżą w dłoni bardzo wygodnie. Trochę większą różnicę czuć w ciężarze (157 g vs 180 g) - ma na niego wpływ przede wszystkim większa bateria w Redmi 5 Plus.

Z tyłu obie obudowy są metalowe, ale... wersja Plus ma również aluminiowe ramki boczne, natomiast wersja podstawowa ma plastikowe boki. Pod względem wyglądu wielkiej różnicy nie ma, ale jest różnica w odporności na upadki - metal nie pęka tak łatwo jak plastik.

Górna i dolna część tylnego panelu w obu jest plastikowa, bo w tych miejscach umieszczone są anteny komunikacji bezprzewodowej.

krawędzie

Mniejszy Redmi 5 ma odrobinę bardziej wystający aparat tylny (1,5 mm vs 1,0 mm). Z tyłu widoczne są czytniki linii papilarnych - identyczne w obu wersjach. Działają znakomicie. Są szybkie i efektywne.

Oba mają dual SIM, LTE B20 800 MHz, microSD

Na lewych krawędziach mamy szufladki dual SIM. Są one hybrydowe, więc umieścimy w nich 2x nano SIM lub 1x nano SIM + 1x kartę pamięci microSD. Smartfony obsługują sieci komórkowe 4G LTE, w tym również pasmo B20 800 MHz. Warto na to zwrócić uwagę - polskie wersje mają B20, ale niektóre wersje smartfonów z chińskich sklepów mogą nie mieć. Siła odbioru sygnału jest jednakowa.

Takie same głośniki

Na dole umieszczono gniazdo micro USB (czyli w starszej wersji), mikrofon i głośnik. Jakość i donośność głośnika w obu modelach jest identyczna (czyli przeciętna na tle większości konkurentów do 1000 zł).

Mały głośnik nad wyświetlaczem służy tylko do rozmów telefonicznych - nie pełni funkcji drugiego głośnika w systemie stereo (a szkoda, bo byłby przydatny np. w czasie grania lub oglądania filmów). Głośnik dolny łatwo jest zasłonić dłonią trzymając telefon w orientacji poziomej.

port micro USB

Nadajniki podczerwieni (IR)

U góry wbudowano wyjście słuchawkowe, drugi mikrofon oraz ciekawostkę - nadajnik podczerwieni dzięki któremu smartfony mogą pełnić rolę uniwersalnego pilota (np. do telewizorów różnych producentów).

nadajnik podczerwieni IR

Wyświetlacz

Z przodu oba smartfony również wyglądają niemal identycznie. Mają wyświetlacze IPS LCD o modnych obecnie wydłużonych proporcjach 18:9 z zaokrąglonymi narożnikami. Otoczono je dość smukłymi ramkami, dzięki czemu wyglądają nowocześnie i atrakcyjnie.

Podstawowe różnice w wyświetlaczach są dwie. Pierwszą z nich jest przekątna: 5,7 cala w Redmi 5 i 6 cali w Redmi 5 Plus. Drugą różnicą jest rozdzielczość: 720x1440 px w mniejszym i 1080x2160 px w większym.
Różnica w szczegółowości obrazu jest zauważalna - mały tekst na stronach internetowych lub w dokumentach jest ostrzejszy w Redmi 5 Plus. W czasie grania, oglądania filmów na YouTube lub obsługi systemu nie rzuca się to w oczy.

wyświetlacz 18:9

Jasność ekranu w obu smartfonach jest dobra i zbliżona. Obraz jest czytelny nawet w słoneczny dzień pod gołym niebem. Porównując testowe egzemplarze mogłem zauważyć odrobinę większą jasność w Redmi 5 Plus. Miał on też nieco chłodniejszy odcień.
Minimalna jasność jest bardzo niska - idealna do obsługi telefonu w idealnie ciemnych pomieszczeniach.

Wyświetlacze smartfonów mają inaczej ustawioną polaryzację. Redmi 5 przyciemnia obraz w orientacji poziomej, a Redmi 5 Plus w orientacji pionowej. Okularów polaryzacyjnych często używamy w samochodzie, więc może to mieć wpływ na czytelność ekranu np. w czasie nawigacji.

Pamięć, procesor

Redmi 5 w najtańszej wersji ma 2 GB RAM i 16 GB pamięci masowej, a w nieco droższej (słabiej dostępnej w sklepach) 3/32 GB. Redmi 5 Plus jest bez problemu dostępna w polskich sklepach w obu wersjach 3/32 i 4/64 GB.

Oba smartfony mają miejsce dla karty pamięci microSD, która pozwoli zrekompensować pewne braki, ale niestety nie dotyczy to RAM’u.

Dlatego zdecydowanie polecam omijać model 2/16 GB, a skupić się na modelach 3/32 GB. Najbardziej godny polecenia jest jednak Redmi 5 Plus w wersji 4/64 GB (w polskich sklepach kosztuje około 1000-1100 zł). Większa pojemność RAM’u usprawnia działanie systemu i aplikacji. Przydaje się też gdy uruchamiamy wiele kart w przeglądarce internetowej.

Widać też różnice w szybkości pamięci masowej. Oto wyniki jakie otrzymałem w benchmarku Androbench.

Redmi 5 - androbench memory speedRedmi 5 Plus - androbench memory speed
Szybkość pamięci masowej: Redmi 5 (po lewej) vs Redmi 5 Plus (po prawej)

Większy Redmi 5 Plus ma niemal dwukrotnie lepszy zapis sekwencyjny. W przypadku pomiarów losowych różnice są znacznie mniejsze.

Redmi 5 ma procesor Snapdragon 450 (ARMv8, 14 nm, 8x Cortex-A53, 1,8 GHz), a Redmi 5 Plus wyposażono w Snapdragon 625 (ARMv8, 14 nm, 8x Cortex-A53, 2,0 GHz). Układy graficzne w obu są takie same - Adreno 506.

Redmi 5 Antutu 7Redmi 5 Plus Antutu 7
Wydajność procesora: Redmi 5 (po lewej) vs Redmi 5 Plus (po prawej)

Szybkość na co dzień

Dzięki większej pojemności RAM’u, nieco lepszemu procesorowi i trochę szybszej pamięci Xiaomi Redmi 5 Plus działa nieco szybciej w większości sytuacji. Aplikacje uruchamiają się w krótszym czasie, a animacje są płynniejsze. W grach nie widać jednak niemal żadnej przewagi (większa rozdzielczość wyświetlacza bardziej obciąża procesor).

 

Bateria

Redmi 5 ma akumulator 3300 mAh, a Redmi 5 Plus 4000 mAh.

Czas pracy na baterii jest lepszy w Redmi 5 Plus. Mniejszy model pracuje typowo do 1,5 dnia, natomiast większy potrafi działać 2 dni. Średni czas SOT (Screen-On Time) czyli łączny czas włączonego wyświetlacza między pełnymi ładowaniami wynosi około 5-5,5 godziny w małym (czasami nieco więcej) i 6-6,5 godzin w większym. W Plusie udało mi się kilka razy przekroczyć nawet 7 godzin SOT. To bardzo dobry czas pracy na baterii. Ładowarki w obu zestawach są takie same - 2A, bez funkcji szybkiego ładowania. Zapełnianie akumulatorka trwa 2-2,5 godziny.

 

Redmi 5 czy Redmi 5 Plus - porównanie

Aparat

Oba telefony mają takie same aparaty z tyłu (12 Mpx), z tą różnicą, że Redmi 5 Plus ma podwójną diodę doświetlającą z tyłu i nagrywa filmy 4K UHD (30 kl./s). Mniejszy Redmi 5 nagrywa w Full HD( 30 kl./s). Ustawianie ostrości w obu działa w miarę dobrze. Stabilizacji optycznej nie ma.

Aparaty przednie w obu smartfonach mają 5 Mpx i diodę doświetlającą z dyfuzorem w ramce nad wyświetlaczem.

Jakość zdjęć jest bardzo podobna, a właściwie taka sama, bo drobne różnice mogą wynikać z nieco innego wyboru punktu ostrości i pośrednio ustawienia czułości ISO jeśli „wycelujemy” w ciemniejszy lub jaśniejszy obszar.


Xiaomi Redmi 5 Plus


Xiaomi Redmi 5


Xiaomi Redmi 5 Plus


Xiaomi Redmi 5


Xiaomi Redmi 5 Plus


Xiaomi Redmi 5


Redmi 5 Plus - film 4K z kamery tylnej


Redmi 5 - film FHD z kamery tylnej

System

W czasie testu oba Redmi 5 miały system Android 7.1.2 z interfejsem MIUI 9.2 oparty na jądrze 3.18. Jak już wspomniałem wcześniej Redmi 5 Plus na co dzień działał trochę szybciej i odrobinę płynniej od Redmi 5.

Wygląd i funkcjonalność obu systemów są w praktyce identyczne. Zestaw zainstalowanych fabrycznie aplikacji jest taki sam. Do podstawowych funkcji należą:

 • Pomniejszony ekran - Tryb obsługi jedną dłonią.
 • Podzielony ekran - Dwie aplikacje jednocześnie na ekranie (jedna nad drugą).
 • Tryb nocny - Tryb czytania z harmonogramem automatycznego włączania, w którym wyświetlacz zmienia kolory na cieplejsze, mniej męczące wzrok.
 • Motywy - Wybór jest taki sam dla obu.
 • Druga przestrzeń - Drugi profil użytkownika na telefonie z możliwością instalowania i uruchamiania odrębnych aplikacji.
 • Sklonowane aplikacje - Możliwość włączenia np. drugiego Facebooka i zalogowania się na drugi profil.
 • Gesty - Jest ich całkiem sporo - np. wykonywanie zrzutów ekranowych przez przesunięcie trzema palcami z góry na dół po wyświetlaczu lub włączanie latarki przez przytrzymanie przycisku ostatnich aplikacji na dolnym pasku.

Obsługa systemu jest wygodna i prosta zarówno w Redmi 5 jak i Redmi 5 Plus. Poza wymienionymi wyżej funkcjami w nakładce MIUI 9 jest wiele innych przydatnych opcji. System nie jest zaśmiecony, ale wiele jego cech możemy dopasować do swoich preferencji.

Łączność - co jest, a czego brakuje?

W obu mamy Bluetooth 4.2 i LTE (z B20 i dual SIM). Jest też oczywiście Wi-Fi, w starszym, ale wystarczającym standardzie „n”.

Różnica jest taka, że Redmi 5 Plus obsługuje sieci Wi-Fi 2,4 oraz 5 GHz, a Redmi 5 tylko 2,4 GHz. Ma to spore znaczenie, bo przez 5 GHz można osiągnąć znacznie szybsze połączenie internetowe. Oczywiście pod warunkiem, że kotoś ma szybki internet w domu - np. przy 80 czy 100 Mb/s czuć dużą różnice na korzyść Redmi 5 Plus, ale przy 20 Mb/s już tego nie odczujemy.

Największą wadą jest brak łączności zbliżeniowej NFC zarówno w Redmi 5 jak i Redmi 5 Plus. Uniemożliwia to płacenie za zakupy telefonem, bez noszenia karty płatniczej przy sobie (a jest to coraz popularniejsze w Polsce).

Redmi 5 vs Redmi 5 Plus - jaki kupić

Redmi 5 vs Redmi 5 Plus - który jest lepszy?

Redmi 5 jest nieco tańszy, ale trochę skromniej wyposażony. Jeśli się na niego zdecydujecie, to moim zdaniem powinniście pominąć wersję 2/16 GB i wybrać 3/32 GB.

Uważam jednak, że zwycięzcą tego pojedynku jest Xiaomi Redmi 5 Plus. Jest trochę szybszy, ma lepszą baterię, Wi-Fi 5 GHz i można go kupić w wersji 4/64 GB. To bardzo dobry i godny polecenia smartfon, którego codzienna obsługa jest zaskakująco przyjemna. Szkoda tylko, że nie ma NFC.

Może Cię zainteresować:

Sonda

Którą wersję Redmi 5 wybierasz?

 • 7
 • 49
Głosowanie dostępne tylko w wersji PC. Już wkrótce wersja moblina.

Komentarze

 • direct39, #

  Zbyt mała różnica wielkości i zbyt mała różnica w cenie, żeby wybierać wersję bez plusa.

 • WhiteDrag0n, #

  Sam wolę jak najmniejsze smartfony, ale 50zł dopłaty za wyższą rozdzielczość ekranu i sporo większą baterię? Zdecydowanie.

 • taki jeden, #

  Tymczasem stary dobry Redmi Note 4 4/64 GB kosztuje już 730zł, nowy.

 • luckan, #

  Prawda... Ale tam gdzie Redmi 4 note 4/64 jest po 720, Redmi 5 Plus 4/64 jest po 768zł :) Więc wybór 4 ze względu na cenę nie jest już taki oczywisty.

 • taki jeden, #

  No niby tak ale, czy aby nie jest ten pro już trochę za długi ? To jakieś 6 mm dłuższy niż note 4, a te stare 5,5" wcale takie małe nie jest.Na szerokość sią identyczne, no i dioda powiadomień tylko w jednym kolorze.
  Zastanawiam się na fonem do 1000zł i mam duży dylemat.Mam Redmi 3Pro, a wybór jaki sobie obrałem to Asus Zenfone 3, niby wszystko ma, stabilizacje,lasery ale programowo słabo to wychodzi, Honor 8 podobno ubija apki w pamięci a już napewno Endomondo, używka S7 niby wszystko super, ale bateria już będzie miała te min. 1,5 roku, LG G6 bateria słaba ale można wymienić (dalej cienka ale nówka). Ogólnie zależy mi na dobrym aparacie.

 • jacy4, #

  Nie rozumiem czemu Redmi 5 wyszedł z tak niską rozdzielczością przy ekranie 5.7 cala. Według mnie przy takich rozmiarach full hd to minimum, przynajmniej niech zrobią jakiegoś redmi 5 prime z lepszym ekranem.

 • soulburner, #

  To chyba jedyna wada tego budżetowego telefonu. Obecnie używam Redmi 4X i choć nie koncentruję się na szukaniu pikseli, to jednocześnie spoglądając na obraz np. Mi 4c (5", 1080p) różnica jest widoczna na pierwszy, nawet niedbały rzut oka.

 • velo95, #

  To zobacz jaka jest typowa rozdzilczość budżetowych laptopów - i to przy przekątnej 14-15". Jak na budżetowy smartfon ta rozdzielczość jest OK.

 • Nutaharion, #

  Do poprawki:
  "Oczywiście pod warunkiem, że kotoś ma szybki internet w domu"

  >kotoś

 • luckan, #

  Hmmm... który by tu kupić? To może Redmi Note 5 Pro :D PS. Może ktoś z obecnych wie kiedy będzie dostępny Note 5 Pro z LTE B20 i w jakiej cenie?

 • piterh, #

  Globalna Wersja jest dostepna od dzisiaj. W opisie jest obsługa LTE B20. Przez trzy dni jest promocja 175 euro w chinskim sklepie.

 • endrju_82, #

  Ja się pokusiłem o Redmi 5 Plus (Global , 3RAM/32GB) na allegro za 670zł. Jak na razie (tydzień używania) jestem bardzo zadowolony z telefonu.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.