26 lutego 2019, Marcin Jaskólski

Test przeglądarek - która jest najszybsza i najlepsza?

Kategoria: Oprogramowanie Ciekawostki Internet Przeglądarki WWW, Tematyka: Google Microsoft Mozilla Opera Software, Producenci: Google Microsoft

Jaka przeglądarka internetowa jest najszybsza? Sprawdzamy to za pomocą różnych testów. Do walki staną cztery najpopularniejsze przeglądarki na rynku, więc pojedynek powinien być zażarty!

Każdy z nas ma swoją ulubioną przeglądarkę, a powody mogą być różne - szybkość pracy, czy wyposażenie w dodatkowe funkcje jak wbudowany bloker reklam, czy VPN. Dziś sprawdzimy cztery najpopularniejsze przeglądarki pod względem wydajności w różnych testach. Jeśli chcielibyście sprawdzić jak pod względem wydajności radzą sobie przeglądarki na system Android to zerknijcie do naszego testu przeglądarek mobilnych.

Aktualnie na rynku przeglądarek jest czterech dużych graczy i z dużą dozą prawdopobieństwa większość z was korzysta z jednej z tych przeglądarek. A mowa tu oczywiście o Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera i Microsoft Edge.

Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera i Microsoft Edge

Testowy komputer wyposażony w procesor AMD Threadripper 1950X, 32 GB RAM 2933 MHz (konfiguracja czterokanałowa), kartę graficzną NVIDIA GeFortce RTX 2060 FE i działał oczywiście pod kontrolą systemu Windows 10 64-bit. Wszystkie przeglądarki były w najnowszych wersjach i pracowały z domyślnymi ustawieniami - nie uruchamialiśmy żadnych eksperymentalnych opcji, które mogłyby przyśpieszyć ich pracę.

Wybór domyślnej przeglądarki w systemie Windows

Przejdźmy więc do testów wydajnościowych. Obstawiacie jakiegoś faworyta?

Basemark Web 3.0

BaseMark Web 3.0

Google Chrome 1188
Opera 1146
Mozilla Firefox 705
Microsoft Edge 440

Google Chrome górą, ale Opera czai się tuż za nim. W tym przypadku trzeba zaznaczyć, że przeglądarka Microsoftu jako jedyna nie przeszła wszystkich testów, stąd też bardzo niski wynik. Mocno odstaje też Firefox, pomimo tego, że z powodzeniem udało mu się ukończyć wszystkie testy.

Kliknij aby przejść do testu Basemark Web 3.0

JetStream 1.1

JetStream

Microsoft Edge 225
Google Chrome 185
Mozilla Firefox 184
Opera 165

JetStream jest jest programem testującym JavaScript, który skupia się na najbardziej zaawansowanych webowych aplikacjach. To kombinacja wielu benchmarków, które charakteryzują się różnym obciążeniem sprzętu i wykonującymi różne zadania, z tego też powodu żadna pojedyncza optymalizacja nie jest w stanie przyśpieszyć działania ich wszystkich. Test ten wykorzystuje między innymi zadaniam z benchmarków SunSpider 1.02, czy Octane 2 JavaScript. W tym teście bezkonkurencyjny okazał się Microsoft Edge, a reszta peletony podąża za nim przezentując dość wyrównany poziom.

Kliknij aby przejść do testu JetStream

Speedometer 2.0

Speedometer

Opera 89
Google Chrome 81
Mozilla Firefox 71
Microsoft Edge 57

Speedometer z kolei sprawdza responsywność interfejsu użytkownika w przeglądarce. Odbywa się to oczywiście poprzez symulację działań użytkownika. Tym razem Opera okazała się bezkonkurencyjna, a tuż za nią czai się Google Chrome. O dziwo - zdawałoby się bardzo szybki jeśli chodzi o responsywność Edge ląduje na samym końcu.

Kliknij aby przejść do testu Speedometer

MotionMark 1.1

MotionMark

Opera 451
Microsoft Edge 435
Google Chrome 423
Mozilla Firefox 354

MotionMark z kolei jest benchmarkiem, który sprawdza wydajność przeglądarek pod względem generowania kompleksowych animowanych scen. I tym razem Opera staje na podium, chociaż różnice pomiedzy przeglądarkami nie są duże - od peletonu odstaje jedynie Mozilla Firefox.

Kliknij, aby przejść do testu MotionMark

ARES-6

Ares-6

Google Chrome 29
Opera 31
Mozilla Firefox 74
Microsoft Edge 83

Benchmark ARES-6 z kolei sprawdza czas uruchomienia nowych funkcji JavaScript, więc w przypadku wyników w tym teście - im mniej tym lepiej. Google Chrome i Opera na czele, a sporo za nimi Firefox i Edge.

Kliknij, aby przejść do testu ARES-6

Podsumowanie

Rzut oka na wykresy nie daje jednoznacznej odpowiedzi, więc pokusiliśmy się o ocenę - za pierwsze miejsce w danym teście przyznawaliśmy 4 punkty, a za ostatnie 1. Jak to wygląda po podsumowaniu?

Google Chrome 16
Opera 15
Microsoft Edge 10
Mozilla Firefox 9

Jak widać po testach, wśród przeglądarek nie ma zdecydowanego lidera, który zwyciężyłby we wszystkich konkurencjach. Na czele jest jednak Google Chrome, a tuż za nim Opera. Zdecydowanie dalej jest Edge, a na końcu uplasował się Firefox. Umówmy się jednak, że wydajność to tylko jedna z ważnych cech, które są istotne dla użytkownika.

Oprócz wydajności, które z funkcji w nowoczesnych przeglądarkach są dla was najbadziej istotne? Dajcie znać w komentarzach!

Polecamy artykuły:

Sonda

Jakiej przeglądarki używasz na komputerze?

 • 104
 • 105
 • 62
 • 5
 • 19
Głosowanie dostępne tylko w wersji PC. Już wkrótce wersja moblina.

Komentarze

 • asnex, #

  Internet explorer

 • BrumBrumBrum, #

  jaki w ogóle ma sens ten pseudo test? zróbcie test typowego użycia, a nie jakieś fikcyjne benchmarki. obecnie problemem nie jest sama wydajność silnika, ale to, ile ramu dana przeglądarka wyżera, i jak sprawnie sobie radzi z JS. i tak się składa, że najpopularniejsze chrome nie jest tu najlepsze.

  na dokładkę dodam, że warto abyście w końcu zamieścili informację na temat przyszłego wsparcia dla Flash Playera. tak, wiem że to trup który zasłużył na swój los, bo Adobe nie potrafi załatać porządnie dziur, a łatanie po kilka dziur na miesiąc to już była gruba przesada. niestety HTML5 nas tu nie rozpieszcza, i jednym z większych problemów jest to, że aplikacja w HTML5 to jest zestaw kilkunastu a nawet kilkuset osobnych plików, podczas gdy w przypadku Flash jest to dosłownie jeden plik. niestety HTML5 nie przewiduje czegoś takiego jak ODT w Libre Office, gdzie tych kilka plików jest po prostu spakowanych za pomocą ZIP, a w środku siedzi kilka plików XML opisujących dokument w LibreOffice. niestety w HTML5 tego kroku nie wykonali, a szkoda, bo za jednym zamachem mielibyśmy i scalenie plików w jeden, i kompresję.

  prawdą jest też to, że aplikacje w HTML5 bardziej obciżają procesor, przez co są wolniejsze niż te same aplikacje zrobione we Flash. jednak jest to kwestia implementacji i optymalizacji HTML5, być może przeglądarki by zaczęły się ścigać na optymalizację właśnie pod tym kątem. póki co, nie ścigają się, bo nie ma po co.

 • Asgraf, #

  Mylisz się. Jest co najmniej kilka różnych formatów tego typu:

  http://en.wikipedia.org/wiki/MHTML
  https://en.wikipedi...lla_Archive_Format
  https://en.wikipedia.org/wiki/EPUB

  Wszystkie z nich technicznie rzecz biorąc to archiwa zawierające pliki html, css, js plus jakiś dodatkowy plik z metadanymi.

 • Matwar, #

  Opera: wbudowany AdBlock, VPN, natywna obsługa Messengera i WhatsAppa, sporo świetnych wtyczek... Żadna inna nie ma tylu świetnych funkcji!

 • portals, #

  Przecież te testy nie mówią kompletnie o niczym. Przeglądarka to nie tylko maszyna do wykonywania JavaScriptu.

 • BARTOL48, #

  O czymś mówią na pewno ale brakuje pełniejszych testów np. zapotrzebowanie na RAM, czas działania na baterii w przypadku laptopów i ogólnej zasobożerności czy unikalnych rozwiązań, wtyczek i udogodnień.

 • BrumBrumBrum, #

  właśnie. to co zostało zrobione, to tylko kilka pustych benchmarków. za to brakuje testów typu "otwarcie 50 stron, w tym mocno obciążonych javascriptami", bez żadnych dodatkowych filtrowań. pewnie bylibyśmy zaskoczeni wynikami :)

  wiele przeglądarek, i to tych najpopularniejszych ma problem z ramem, który odbija się czkawką nawet na kompie z 8GB RAM (4GB i win10 co jest czasem sprzedawane to pomyłka), jak się odpali w przeglądarce wiele stron bo się czegoś szuka, i edytuje dużą grafikę czy duże dokumenty. wtedy wydajność jest duszona przez swapowanie. i co z tego że js jest wykonywany najszybciej? no nic z tego :) tym bardziej, jeśli to jest js na jedynej otwartej stronie. mało kto używa przeglądarki w ten sposób.

 • mini21, #

  I tak wolę Firefox'a :D

 • pawluto, #

  Słaba - Opera 100 razy lepsza.

 • awesome1337, #

  szczerze mam to gdzies

  zreszta jak komus to przeskadza to może używac czegos innego z Chromium
  ale nadal w tym samym ekosystemie google który jak dla mnie jest bardzo ważny

 • digitmaster, #

  ekosystemie, który w zasadzie nie wnosi żadnej unikalnej funkcjonalności. Wszystko masz w innych przeglądarkach.
  Poza tym jeśli lubisz być szpiegowany, to proszę bardzo. Szkoda tylko że Google nie gra w otwarte karty i nie daje możliwości łatwego wyłączenia telemetrii.

 • sceri, #

  Vivaldi.
  Skoda, że nie została wzięta pod uwagę. Szczególnie, że pojawiła się na jednym zrzucie ekranu.

 • leon-san, #

  Więcej, regularnie są tutaj newsy o nowych wersjach Vivaldi.

 • pawluto, #

  Vivaldi - To raczej taka ciekawostka. Niestety bardzo powolna przeglądarka.
  Ale jest ciągle ulepszana więc może za rok dwa coś się zmieni na lepsza...

 • saser, #

  Tytuł powinien brzmieć test szybkości przeglądarek bo najszybsza wcale nie oznacza najlepszej.
  Osobiście od 15 lat korzystam z FF i wszystkie inne mi nie podchodzą bo nie działają i nie wyglądają jak FF.
  Przyzwyczajenie to druga natura człowieka.

 • sopotek, #

  ja tam działam na dwóch ekranach na jednej FF na drugiej opera . Obie mi się podobają choć nie powiem ciągnie mnie coraz bardziej w stronę opery...

 • vaul2xt, #

  Brave

 • kwolana, #

  safari?

 • duzers, #

  Czy przeglądarki w teście mają opcję wyświetlania kart przeglądanych stron w pionie? NIE? To każda z nich odpada.

 • BrumBrumBrum, #

  vivaldi odpala karty w pionie domyślnie.

  w firefox trzeba dołożyć Tree Style Tab , są też inne które próbowałem, ale ten jest najlepszy bo przy okazji grupuje tak jak chcesz.

 • duzers, #

  Spoczko wiem, ale przy okazji nie można, tak jak w Vivaldi, mieć otwartego panela z bookmarks, więc też odpada.

 • sebmania, #

  Porównanie chrome z operą jest bezsensu ponieważ to są te same silniki tylko różnią się wyglądem i kilkoma opcjami

 • ryhard, #

  Śmieszny pseudo test ha ha ha. 4 przeglądarki na rynku, śmiechem z tego pseudo "komputerowego" portalu ;-)

 • JanuszJestem, #

  Bawią mnie takie kometarze pod testami:

  "odpada bo nie ma tego do czego ja się przyzwyczaiłem używać, więc niezależnie od waszych testów jest do dupy"

  Ale kogo obchodzą w testach preferencje pojedynczych użytkowników? Jak można testować coś czego nie da się zmierzyć w rzetelny sposób? Tu co drugi komentujący by chciał by w teście wzięto pod uwagę jego styl korzystania z przeglądarki... co za głupota. Zrobili test w różnych benchmarkach i prawidłowo. Jest to powtarzalne i miarodajne przy założeniach przeprowadzanego testu.

  @BrumBrumBrum

  Piszesz głupoty. Najlepiej żeby przeglądarka w ogóle nie używała zasobów co nie? Na tym właśnie polega dobra aplikacja, że potrafi wykorzystać sprzęt. Że będzie korzystać w wielu wątków, że będzie przetrzymywać w RAMie wszystkie niezbędne rzeczy, żeby był do nich bardzo szybki dostęp itd. Oczywiście jak te zasoby są. Bo jak nie ma to będzie działała odpowiednio wolniej lub mieć mniejszy bufor na cache.

 • PITUCH3, #

  chrome tylko ta strona 500 mega,
  + parę innych potrafi dobić do 3GB Ram'u
  extra :P

  Teraz: coś tam lukam, a pyknę w gierkę średnio zaawansowaną (chrome w tle - 2GB Ram'u, no bo po co zmykać jak partyjka i wracam do czytania) i zamuuuuula :)

  dziękuję ci chrome

  Gdzie Vivaldi się pytam ?

 • pawluto, #

  U siebie mam IE Opera Firefox portable i Vivaldi.
  Z tych czterech bezkonkurencyjna jest Opera.
  Pod każdym względem najlepsza.
  Najszybsza i najbardziej intuicyjna.
  Na drugim miejscu IE - stary ale nadal dobry.
  Firefox czy Vivaldi to tylko tak mam awaryjnie - prawie z nich nie korzystam.
  Opera i długo długo nic.

 • adams80, #

  A gdzie najszybsza czyli Brave?

 • zeniu, #

  Zdaje się że niebawem i tak większość przeglądarek (łącznie z Edge) przejdzie na silnik Chromium. Więc wyniki testów się mocno spłaszczą.

 • Diuran, #

  Najszybsza przeglądarka to ta którą ja używam :)

 • kitamo, #

  Przeciez te testy nie mowia o tym jak szybka jest dana przegladarka.
  A co z testami ktore pokaza jak jest z kompatybilnościa i jakoscią wyswietlanego kontentu?
  Od czcionki po całą zawartosc strony?
  To jest wlasnie najważniejsze.
  Pozniej mamy wspolprace z roznymi skryptami na stronach - sprawdziliscie to?

  Co mi z najszybszej przegladarki skoro nie jest w stanie obsluzyc prawidlowo niektorych skryptow na stronach lub generuje je błędnie.

 • JanuszJestem, #

  Jedyny głos rozsądku!

  Pewnie, że najważniejsze jest to jak przeglądarka sobie radzi z wyświetlaniem stron. A nie jak szybko jest w stanie coś zrobić. A niestety nie każda przeglądarka odpowiednio dobrze interpretuje html5 css3 czy js. I tutaj najczęściej wiedzie prym Chrome dlatego też najczęściej jest używana przez programistów.

 • Marucins, #

  Wspaniały test. Co ma udowodnić?
  Że w syntetyku ta i ta przeglądarka jest "szybsza" od tej i od tej?
  Co za kanał. Ehhhh

  Marcin po Tobie to spodziewałem się czegoś bardziej konkretnego!

 • bezbiku.info, #

  Firefox muli strasznie już od dłuższego czasu ale ma przydatne wtyczki.

 • Maden44, #

  Przeglądarka przeglądarką, ale trzeba na swój internet popatrzeć. Bo u nas jest rożnica odkąd mamy internet światłowód - https://www.inea.pl/oferta/dla-ciebie/internet to jest dopiero wygoda, nic nie zacina się i nic nie blokuje

 • Brave7, #

  Zdecydowanie najszybsza przeglądarką jest Brave. Przy tym blokuje wszystkie reklamy i roboty śledzące. Odkryłem ją stosunkowo niedawno i byłem w szoku jak szybko działa ^^ Gdyby ktoś chciał sobie zainstalować i wypróbować zostawiam link do strony z której można pobrać. https://brave.com/art808

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.