8 maja 2018, Marcin Jaskólski

Tani i dobry zasilacz ATX do PC - TOP 5

Kategoria: Komputery Podzespoły Zasilacze, Tematyka: Najlepsze produkty Corsair be quiet! SilentiumPC Chieftec, Producenci: Corsair be quiet! SilentiumPC Chieftec

Tani i dobry zasilacz? To jak najbardziej możliwe - zerknij na nasze zestawienie polecanych modeli zasilaczy komputerowych do 100, 200 zł. Dobry zasilacz nie musi być drogi, te modele tego dowodzą.

Zasilacz to jeden z najważniejszych, ale zarazem najrzadziej wymienianych podzespołów w komputerze stacjonarnym. Zasilacz może służyć nam latami, dlatego dobrze warto przemyśleć jego wybór. W przypadku takiego podzespołu nie warto przesadnie oszczędzać, bowiem awaria zasilacza może być tragiczna w skutkach dla całego komputera.

Nie oznacza to jednak, że od razu musimy inwestować w najdroższe jednostki. Na rynku zasilaczy znajdziemy dużo niedrogich modeli, które charakteryzują się równocześnie dobrymi osiągami i wykonaniem

Jaki tani zasilacz do komputera? Tani, nie znaczy zły, ale zakup najtańszych zasilaczy może być ryzykowny. W sprzedaży można znaleźć zasilacze w cenie poniżej 100 zł, ale zdecydowanie nie polecamy ich kupna. Zwykle oparte są one na najtańszych podzespołach, ich sprawność stoi na niskim poziomie i dodatkowo nie są wyposażane w dużą ilość zabezpieczeń. Niezłe konstrukcje znajdziemy już w cenie poniżej 200 zł.

Jakie cechy zasilacza należy brać pod uwagę przy zakupie? Moc, sprawność i rodzaj okablowania (modularne lub niemodularne). Moc jaką będzie dysponował zasilacz należy wybierać pod kątem posiadanego procesora i karty graficznej. Czy warto kupować zasilacza z mocą "na zapas"? Tylko i wyłącznie w przypadku jeśli w najbliższej przyszłości mamy zamiar zmienić podzespoły np. kartę graficznej z klasy średniej (np. GeForce GTX 1050 Ti) na wyższą (np. GeForce GTX 1070 Ti).

Sprawność zasilacza - dobrze, jeśli sprawność zasilacza potwierdzono certyfikatem 80+ BRONZE. W najtańszych modelach nie należy liczyć na modele o sprawności GOLD, a tym bardziej PLATINUM (i lepsze). Wybór wersji modularnej (z odłączanymi kablami) lub niemodularnej ma znaczenie jeśli często zaglądamy do wnętrza komputera, lub chcemy zapewnić we wnętrzu jak największy porządek pozostawiając tylko niezbędne połączenia. Warto też sprawdzić listę zaimplementowanych zabezpieczeń (np. przeciwprzepięciowych) - im jest dłuższa, tym lepiej.

Na pewno zainteresuje was nasz poradnik Jak wybrać zasilacz do komputera?

Jaki zasilacz do komputera wybrać?

 

Tani dobry zasilacz - do 200 zł

Wbrew pozorom tanie zasilacze do 200 zł o mocy do 400 W nie nadają się wyłącznie do komputerów biurowych. Można je z powodzeniem wykorzystywać nawet w tańszych maszynach gamingowych, np. wyposażonych w procesory Pentium/Core i3 i karty klasy GTX 1050 - warto jednak sprawdzić, czy mają wymagany zestaw wtyczek. 

Chieftec ECO GPE-400S

Chieftec GPE-400S ECO to niedrogi, ekonomiczny zasilacz o mocy 400 W, wyposażony w podstawowy komplet zabezpieczeń, a konkretnie UVP, OVP, SCP, OPP i SIP. Zasilacz nie posiada złącza zasilającego typu PCIe (6+2), więc sprawdzi się tylko w konfiguracjach z zintegrowanym układem graficznym, bądź z zewnętrznymi kartami graficznymi, które nie wymagają dodatkowego źródła zasilania.

Ważne dane:
Moc znamionowa:
400 W
PFC:
aktywna
Modularny system okablowania:
nie
Wymiary:
140 x 150 x 87 mm
Wentylator:
120 mm
Standard ATX:
2.3

Pełna specyfikacja

be quiet! Pure Power 10 350W

be quiet! to firma znana z zasilaczy wysokiej klasy, która jednak ma swojej ofercie tańsze modele dla mniej wymagających użytkowników. Moc znamionową modelu Pure Power 10 350W określono na 350 W, ale szczytowa wynosi 400 W, a sprawność określa certyfikat 80+ Bronze. Zasilacz wyposażony jest w złącze zasilającą karty graficzne (1x 6+2-pin).

Ważne dane:
Moc znamionowa:
350 W
Sprawność:
80 PLUS Bronze
PFC:
aktywna
Modularny system okablowania:
nie
Wymiary:
150 x 150 x 86 mm
Niezawodność MTBF:
1 000 000 h
Standard ATX:
2.4

Pełna specyfikacja

Dobry zasilacz do komputera multimedialnego

W nieco wyższym segmencie cenowym możemy już liczyć na zasilacze o większej mocy, lepiej wyposażone, również w certyfikaty 80+ SILVER, a nawet GOLD. W zasadzie moc od 500W w górę z powodzeniem wystarczy nie tylko do rozbudowanego komputera multimedialnego, ale i wydajnej maszyny do gier. 

Corsair CX450M 450W

90% Ocena benchmark.pl

Corsair CX450M oferuje obciążalność 450 W, więc stanowi dobrą propozycję dla komputerów ze średniej półki. Producent postawił na konstrukcję opartą o przetwornicę DC-DC, więc możemy liczyć na stabilne napięcia. Sprawność energetyczna nie jest najwyższa – potwierdzono ją certyfikatem 80 PLUS Bronze. Do chłodzenia jednostki wykorzystano 120-milimetrowy wentylator, a dodatkowym atutem są długie i płaskie wiązki zasilające (część z nich można odpiąć, co poprawki cyrkulację powietrza wewnątrz obudowy). CX450M kosztuje około 230 złotych. W tym segmencie niewątpliwą zaletą jest również długa, 5-letnia gwarancja producenta.

Ważne dane:
Moc znamionowa:
450 W
Sprawność:
80 PLUS Bronze
PFC:
aktywna
Modularny system okablowania:
tak
Wymiary:
140 x 150 x 86 mm
Wentylator:
120 mm
Standard ATX:
2.4

Pełna specyfikacja

be quiet! Pure Power 10 500W

500-watowy zasilacz be quiet! Pure Power 10 może się pochwalić znakomitym wykonaniem, cichą pracą oraz certyfikatem sprawności 80+ Silver (do 91%). Producent nie zapomniał o oplecionych przewodach i dwóch złączach PCI Express dla kart graficznych. Producent udziela na produkt 3-letniej gwarancji. To ciekawy produkt renomowanej marki dostępny w atrakcyjnej cenie.

Ważne dane:
Sprawność:
80 PLUS Silver
PFC:
aktywna
Modularny system okablowania:
nie
Wymiary:
150 x 150 x 86 mm
Niezawodność MTBF:
1 000 000 h
Standard ATX:
2.4

Pełna specyfikacja

SilentiumPC Supremo L2 Gold 550 W

88% Ocena benchmark.pl

Szukacie dobrego zasilacza w segmencie do 300 złotych? W takim razie powinniście zwrócić uwagę na model SilentiumPC Supremo L2 Gold 550 W. Jednostka ta charakteryzuje się niezłą jakością wykonania, wysoką sprawnością energetyczną, a także wysoką kulturą pracy – zastosowany wentylator przy niskim i średnim obciążeniu pracuje ze zmniejszonymi obrotami. Usprawniona wersja zasilacza (oznaczona dopiskiem V2) wyróżnia się lepszą elektroniką, czarnym, płaskim okablowaniem i dodatkowymi wtyczkami SATA i MOLEX. Podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanego modelu Supremo FM2 Gold 750W, także i tutaj można przedłużyć gwarancję do 5 lat.

Zobacz recenzję

Ważne dane:
Moc znamionowa:
550 W
Sprawność:
80 PLUS Gold
PFC:
aktywna
Modularny system okablowania:
nie
Wymiary:
160 x 150 x 86 mm
Wentylator:
120 mm
Standard ATX:
2.3

Pełna specyfikacja

Mogą Cię również zainteresować:

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.