6 grudnia 2018, Rafał Poręba

Nowe rozdanie

Kategoria: Gry Gry komputerowe Gry na konsole Gry Xbox One Gry PlayStation 4, Tematyka: Cenega Namco Bandai Namco Bandai Games, Producenci: Cenega Namco Bandai

SoulCalibur IV

Podtrzymując tradycję serii czwarta część zadebiutowała na rynku trzy lata po premierze SC III. Jej najbardziej charakterystycznym elementem było uwzględnienie gościnnych postaci z uniwersum Star Wars. W zależności od platformy (PlayStation 3 lub Xbox 360) gracz mógł wybrać Yodę lub Darth Vadera. Na obu konsolach dostępny był również Apprentice.

SoulCalibur IV

SoulCalibur IV wrowadził nową mechanikę do rozgrywki tzw. Critical Finish, a także możliwość zniszczenia poszczególnych części zbroi. Dadatkowo była to pierwsza gra w serii, która udostępniła możliwość zabawy online.

Ostatecznie czwarta odsłona SoulCalibur IV osiągnęła spory sukces rynkowy (sprzedano ponad 3 miliony kopii), ale też zebrała nieco krytyki za brak balansu, szczególnie jeśli chodzi o gościnnych wojowników (Yoda ze względu na swój niski wzrost automatycznie unikał części ataków i wszelkich rzutów).

SoulCalibur V

Premiera tej najbardziej kontrowersyjnej odsłony serii odbywa się dopiero w 2012 roku, a więc 4 lata po debiucie czwórki. Gracze dostali do dyspozycji 28 wojowników, w tym 10 zupełnie nowych oraz gościnnie występującego Ezio Auditore da Firenze z Assassin's Creed: Brotherhood.

SoulCalibur V

Akcja gry rogrywa się 17 lat po wyderzaniach z Soul Calibur IV. W centrum historii są dzieci weterana serii (Sophitii) - Patroklos ora Pyrrha. Była to śmiała próba odejścia od utartego schematu fabularnego serii, która niestety nie została najlepiej zrealizowa i ostatecznie nie zyskała przychylności graczy.

SoulCalibur V

Ostatecznie SoulCalibur V pomimo dość przychylnych recenzji nie osiągnął większego sukcesu rynkowego. Szacuje się, że gra rozeszła w nakładzie około 1,5 mln kopii, co jest wynikiem wyraźnie słabszym niż poprzednie odsłony. W konsekwencji na kolejną część serii przyszło nam długo czekać...

SoulCalibur VI

No właśnie, pierwsza zapowiedź kolejnej części pojawiła się dopiero pod koniec minionego roku, a premiera gry nastąpiła 19 pażdziernika. Tytuł wOczyw wielu aspektach powrócił do korzeni serii. Oczywiście nie obeszło się bez kilku nowinek, z czego największą jest implementacja nowego elementu walki w postaci Reversal Edge.

SoulCalibur VI to swego rodzaju reboot całej serii. Dostaliśmy 20 postaci (+Tira z DLC), z których zankomita większość to znajome twarze. Gościnnie występuje dobrze znany szczególnie u nas Geralt (seria Wiedźmin), a w najbliższym czasie możemy się jeszcze spodziewać 2B z popularnej gry - Nier Automata.

Trudno na obecną chwilę powiedzieć czy najnowsza część serii odniesie sukces rynkowy. Opinie graczy jak i krytyków są w znakomitej większości pozytywne, ale na defitywne oceny jest jeszcze za wcześnie. 

SoulCalibur VI

Seria SoulCalibur to w zasadzie już legenda gatunku. Ponad 20 lat na rynku, 7 gier w całej serii, które wprowadziły wiele unikalnych rozwiązań okraszonych świetną oprawą audio-wizualną. Trudno o lepszą rekomendację. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że to jeszcze nie koniec i za kilka lat będziemy recenzowali kolejnego SoulCalibura; czego sobie i Wam życzymy.

Sonda

Która część SoulCalibur podobała Ci się najbardziej?

 • 5
 • 1
 • 2
 • 0
 • 1
 • 0
 • 1
Głosowanie dostępne tylko w wersji PC. Już wkrótce wersja moblina.

Komentarze

 • mutissj, #

  Pierwszy SoulCalibur na DreamCasta miło wspominam, najlepsza gra ze znajomymi :D

 • strachster, #

  Ktos zapomnial o SoulCalibur Legends na Wii

 • duzers, #

  Cycki, to lubię.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)