10 lipca 2018, Piotr Romański

Podsumowanie

Kategoria: Serwery Serwery plików NAS, Tematyka: Qnap, Producenci: Qnap

Prezentując model TS-231P2 QNAP udowadnia, że NAS do zastosowań domowych nie musi być drogi a jednocześnie może oferować bardzo dobrą wydajność. Co ciekawe producent nie ogarniczył rozwiązania do podstawowych zastosowań. Oprócz obsługi protokołów sieciowych i sztandarowych aplikacji TS-231P2 sprawdzi się jako narzędzie do uruchamiania dockerów i LXC. Dzięki wykorzystaniu QIoT Suite Lite zapaleni programiści w domowym zaciszu mogą tworzyć środowisko do wykorzystania w świecie IoT.

Z kolei wyposażenie sieci domowej w QNAP-a pozwoli nie tylko scentralizować system gromadzenia danych, ale przede wszystkim podnieść poziom bezpieczeństwa ich przechowywania. TS-231P2 to także idealne narzędzie do obsługi chmury prywatnej. Jeden z niewielu NAS-ów w swojej klasie cenowej, który może pochwalić się tak rozbudowanym wachlarzem usług sieciowych, programowych i systemowych.

Ocena końcowa:

 • bardzo dobra wydajność sieciowa w klasie serwerów domowych
 • zestaw aplikacji mobilnych
 • Obsługa Container Station
 • możliwość instalacji aż do 8 GB RAM
 • atrakcyjny stosunek cena/możliwości
 • brak wyjścia audio i HDMI

95%

Super produktSuper wydajność

Sonda

Jakie cechy serwera NAS są dla Ciebie najważniejsze?

 • 0
 • 1
 • 0
 • 2
 • 1
 • 0
Głosowanie dostępne tylko w wersji PC. Już wkrótce wersja moblina.
1 25 6 7

Komentarze

 • ch3rub, #

  Kilka miesięcy temu szukałem NASa, kupiłem dokładnie ten model po bardzo dokładnym sprawdzeniu rynku i porównaniu wielu modeli.

  Naprawdę przyjemne jest to pudełko. System bardzo dobrze dopracowany. Wszystko działa jak należy. Opcji jest od groma.

  Naprawdę można ten sprzęcik polecić.

  Jedyna wada (a może ja nie do końca skumałem jak to ustawić) to, że jak ustawie synchronizacje plików w domu to NAS łączy się po LANie i jest ok. Jak wyjdę z domu to już do NASa sie nie łączy wiec synchronizacja następuje jak ponownie zawitam w domu.

  Na mój rozum klient powinien wykrywać, że nie ma NASa w LANie i wtedy probować się łączyć przez myQNAPcloud, który mam poprawnei skonfigurowany.

  Podobnie jest z Music Station/Video Station. Klient na androidzie widzi niejako dwa NASy, jeden "lokalny" i drugi przez myQNAPcloud. W rzeczywistości to ten sam NAS.

 • Piotr Romański, #

  ch3rub - a jak ustawiłeś sobie połączenie QNAP-a w Qsync Central? Jeśli jestes podłączony do NAS-a poprzez LAN i masz aktywny Cloudlink to w Qsync Central dodaj NAS-a po adresie *.myqnapcloud.com. Następnie rozłącz się z sieci LAN i połącz do poprzez internet. Qsync Central powinien wykryć, że jesteś poza LAN-em i przełączy Cię na połączenie CloudLink. U mnie to działa bez problemu.

 • ch3rub, #

  Dzięki Piotr a podpowiedź! Sprawdze jak to u mnie dokładnie jest ustawione i potestuje skoro już wiem, że się da :)

 • Boniek_PZPN, #

  Pytanie z innej beczki. Do backapu istotnych danych w raid 1 (głównie zdjęcia). To lepiej NAS, dysk typu WD Cloud ex2 / home cloud czy macierz raid 1 na aktualnym PC? Dodam że zależy mi tylko na backupie, nie na udostępnianiu w sieci domowej czy odtwarzaniu w mediach TV/smartfon.

 • Piotr Romański, #

  Jeśli zdjęcia przechowujesz na dysku PC, to raczej zastosuj NAS-a lub dysk sieciowy z macierzą RAID 1 lub wyższą posiadającą redundancję dysków. Przechowywanie kopii danych na PC, który jest wyposażony w RAID 1 nie jest żadną kopią - co najwyżej zabezpiecza Cię przed padem jednego z dysków.
  A co do różnicy czy dysk sieciowy czy serwer NAS. W przypadku QNAP-a (oprócz dodatkowych funkcji, których zazwyczaj nie posiada prosty dysk sieciowy) masz jeszcze dodatkowy mechanizm zabezpieczający kopie danych - chodzi o migawki wolumenów. Jeśli wdrożysz dobrą strategię backupu (wersjonowanie/różnicowy/przyrostowy) to w połączeniu z migawkami i redundancją RAID1 masz naprawdę bezpieczny system przechowywania kopii zapasowych. Nawet w przypadku skasowania plików backupu zawsze można je odtworzyć z migawek.

  Tworząc kopię danych z komputera PC na osobny zasób masz prawie spełniony jeden z warunków backupu 3-2-1 - czyli posiadasz dwie z trzech kopii danych (jedna kopia produkcyjna na PC, druga kopia na NAS-ie/dysku sieciowym. Przydałaby się trzecia najlepiej na innym nośniku niż dysk twardy. A jedynka to nic innego jak przechowywanie jednej kopii na zewnątrz (poza domem).

 • Zwierzak, #

  U mnie dane jak zdjęcia znajdują się jako główne na NAS (raid), dodatkowa kopia na dysku zewnętrznym (to bardziej zabezpieczenie w razie włamania do NAS) i jeszcze okresowa kopia na innym komputerze.

  Uważam że kopia danych powinna być zawsze na innym urządzeniu. Trzeba pamiętać że w razie awarii np zasilacza możemy stracić wszystkie dyski w komputerze.

 • Piotr Romański, #

  Do warunków domowych całkiem sensowne rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.