28 sierpnia 2016, Karol Żebruń

Najlepsze aparaty do fotografowania pod wodą i ze wzmocnioną konstrukcją

Kategoria: Foto Aparaty cyfrowe, Tematyka: Najlepsze produkty Fujifilm Nikon Ricoh Canon Olympus Jaki aparat, Producenci: Fujifilm Nikon Ricoh Canon Olympus

Lubicie spędzać aktywnie czas nawet po wakacjach z aparatem w dłoni. Oto 7 modeli, które wytrzymają najtrudniejsze warunki, pod wodą, w górach i słońcu.

Jeśli lubicie aktywnie spędzać czas, nawet po wakacjach, i jednocześnie dokumentować swoje dokonania, mamy dla Was najnowsze zestawienie najlepszych i najciekawszych aparatów cyfrowych dla miłośników akcji i nurkowania. Są to zarówno aparaty fotograficzne, jaki i kamery z funkcją aparatu, którym nie straszna wilgoć, a nawet kąpiel na dużej głębokości (bez dodatkowej obudowy), piach, mróz czy upadek - wytrzymają naprawdę wiele. 

Niektóre z modeli oferują również funkcje wspomagające podróżników. W zestawieniu umieściliśmy przede wszystkim aparaty nowe, ale są też starsze modele, które oferują unikalne możliwości, a jak na razie nie dostały zastępstwa, nawet od konkurencji. Poniższe cyfrówki można kupić w Polsce w rozsądnej cenie, czyli takiej, którą będzie w stanie zarezerwować w domowym budżecie większość z nas. Dlatego najnowsza Leica X-U znalazła się poza zestawieniem mimo ciekawych możliwości - po prostu mało kto będzie w stanie wydać bagatela 14 tys. złotych na aparat kompaktowy. 

Leica X-U

Do naszego Top trafiły aparaty Nikon, Olympus, Ricoh i Fujifilm, bo tylko te firmy pracują nad ciekawymi i aktualnymi rozwiązaniami. Część z nich to de facto kamery sportowe, ale ze względu na fotograficzne dziedzictwo, zasługują na miejsce w zestawieniu.

Canon nie pokazał już od dawna nic interesującego, także Sony skupia się na typowych kamerach lub smartfonach, a zeszłorocznego (najnowszego) twardziela Panasonic FT6 nie można znaleźć w ofertach sklepów. 

Jaki aparat cyfrowy o wzmacnianej obudowie? Oto polecane modele:

Ricoh WG-M2

84% Ocena benchmark.pl

Ricoh WG-M2 to kamera sportowa z ultraszerokokątnym obiektywem, którym może objąć aż 204-stopniowe pole widzenia, a więc sporą część otoczenia. Do tego może pracować pod wodą na głębokości do 20 metrów (przez 2 godziny). Poprawne kolory na filmach czy zdjęciach podowodnych ma zapewnić dedykowany balans bieli. Lekka i wytrzymała obudowa jest nie tylko wodo- i pyłoszczelna, lecz również odporna na wstrząsy (zniesie upadek z 2 metrów) oraz mróz do -  10 stopni Celsjusza. Kamera nagrywa filmy 4K/30p, przy czym przepływność wideo może wynieść do 100Mbps. Płynność nagrań wspomagana jest przez funkcję stabilizacji obrazu Move Shake Reduction (w trybie węższego 151-stopniowego pola widzenia). Nie zabrakło funkcji Time Lapse (zdjęć poklatkowych), ani efektów specjalnych. Podgląd obrazu zapewnia niewielki 1,5-calowy ekran LCD, znajdujący się u góry obudowy. Wbudowane Wi-Fi pozwala nie tylko na przesłanie filmów i zdjęć do urządzeń mobilnych, ale również sterowanie kamerą poprzez smartfon czy tablet. Do kamery Ricoh WG-M2 można dokupić dodatkowe akcesoria do montażu w różnych warunkach.

Ważne dane:
Matryca:
8 Mpix
Rozdzielczość nagrań wideo:
1080p 60 kl./s, 2160p 30 kl/s, 720p 120 kl./s
Stabilizacja obrazu:
tak
Karta pamięci:
microSD, microSDHC, microSDXC
Wymiary:
77,8 x 34,1 x 57,4 mm
Waga:
136 g

Pełna specyfikacja

Nikon 1 AW1

94% Ocena benchmark.pl

Choć ten model ma już niemal 3 lata i prawdopodobnie pozostanie jedyny w swoim rodzaju, trudno go ominąć w zestawieniu najlepszych podwodnych aparatów. A to dlatego, że jako jedyny dostępny na naszym rynku oferuje względnie dużą 1-calową matrycę i wymienną optykę w rozsądnej cenie (w zestawie z równie wodoszczelnym obiektywem kupimy go za ok. 2800 złotych).  Obudowa Nikona 1 AW1 została zabezpieczona za pomocą licznych gumowych uszczelek i pozwala na fotografowanie czy filmowanie pod wodą na głębokości do 15 metrów przez 60 minut. Oczywiście aparat jest nie tylko wodo- i pyłoszczelny, ale również wytrzymały na wstrząsy i niskie temperatury. Producent wyposażył go także w takie funkcje jak GPS (wspiera także sygnał GLONASS), kompas elektroniczny, wysokościomierz i ciśnieniomierz. Siłą aparatu jest również szybki hybrydowy autofokus. Do aparatu dostępne są równie zabezpieczone obiektywy: 1 NIKKOR AW 11-27,5mm f/3,5-5,6 oraz 1 NIKKOR AW 10mm f/2,8.

Ważne dane:
Matryca:
14,2 Mpix
Zoom optyczny (max):
w zależności od obiektywu
Zoom cyfrowy (max):
w zależności od obiektywu
Czas otwarcia migawki:
30 - 1/16000 s
Czułość ISO (max):
6400

Pełna specyfikacja

Olympus TG tracker

90% Ocena benchmark.pl

TG Tracker to połączenie malutkiej sportowej kamery i aparatu Olympus TOUGH. Urządzenie, wyposażone w niewielki odchylany ekran LCD, 7,2 Mpix matrycę CMOS oraz procesor obrazu TruePic VII oferuje 3 tryby pracy: filmowy, fotograficzny i tryb filmów poklatkowych (time-lapse). Kamera Olympusa nagrywa filmy 4K z prędkością 30 kl./s, Full HD 60 kl./s, a w HD 720p także z prędkością 120 i 240 kl./s. O płynność nagrań dba 5-osiowa stabilizacja obrazu. Urządzenie wyposażono w jasny ultra szerokokątny obiektyw o polu widzenia 204° -  w razie potrzeby można je zwęzić do 160 stopni. Fotografowanie czy filmowanie w trudnych warunkach wspomaga lampa LED o jasności 60 lumenów. Na pokładzie znajdziemy moduł Wi-Fi (umożliwia m.in. zdalne sterowanie kamerą) i GPS, a także sensor, które umożliwiają rejestrację przyspieszenia, wysokości, głębokości, temperatury oraz kierunku ruchu. TG Tracker może pracować pod wodą do głębokości 30 metrów, w niskiej temperaturze do -10 stopni, spokojnie przetrwa upadek z wysokości 1,1 metra i nacisk 100 kg.

Ważne dane:
Matryca:
8 Mpix
Rozdzielczość nagrań wideo:
1080p 60 kl./s, 2160p 30 kl/s
Stabilizacja obrazu:
tak
Karta pamięci:
SD, SDHC, SDXC
Wymiary:
35.0 x 56.5 x 93.2 mm
Waga:
180 g

Pełna specyfikacja

Olympus TG-4

80% Ocena benchmark.pl

Mimo iż na rynku w tym roku pojawił się nowszy model, Olympus TG-870, zdecydowaliśmy się umieścić w  zestawieniu starszy aparat, goszczący już w TOP z 2015 roku. Powodem jest tryb zapisu RAW i jaśniejszy obiektyw. TG-4 oferuje 4-krotny optyczny zoom (25-100mm) i 16 Mpis na matrycy CMOS. Aparat pozwala na fotografowanie pod wodą na głębokości do 15 metrów. Jest też odporny na upadki z wysokości 2,1 metra, na zgniatanie ciężarem 100 kg, mrozoodorny do -10°C, a także niewrażliwy na kurz czy pył. Ma wbudowany manometr, programowalne pokrętło trybów i cztery różne tryby makro (Mikroskop, Kontrola Mikroskopowa, Bracketing Ostrości i Fokus Stacking). Znajdziemy w nim również funkcję Podwodny HDR, funkcję Live Composite oraz Autofokus Obszaru, który pozwala na kontrolę ostrości w określonym obszarze ujęcia. Aparat Olympusa umożliwia zamocowanie optycznych konwerterów oraz innych akcesoriów, na przykład lampy pierścieniowej.

Ważne dane:
Matryca:
16 Mpix
Zoom optyczny (max):
4x
Zoom cyfrowy (max):
4x
Karta pamięci:
SD, SDHC, SDXC
Efektywna rozdzielczość zdjęć:
4608 x 3456 px
Czułość ISO (max):
6400

Pełna specyfikacja

Ricoh WG-5 GPS

90% Ocena benchmark.pl

Wzmacniany kompakt Ricoha wyróżnia się wzornictwem - ma dość nietypowy kształt, zestaw diod i dodatkowy wyświetlacz z przodu pokazujący informacje pomiarowe. Na pokładzie WG-5 GPS znajdziemy wbudowany cyfrowy kompas i sensor ciśnienia, które rejestrują ciśnienie, wysokość i głębokość pod wodą, a także kierunek. Kompakt dysponuje również modułem GPS, który automatycznie rejestruje dane geolokalizacyjne i umieszcza je w plikach zdjęć. Dzięki temu możemy m.in. odtworzyć trasę wycieczki.  Aparat może pracować pod wodą na głębokości do 14 metrów przez całe 2 godziny, jest odporny na wstrząsy, na upadek z wysokości 2,2 metra oraz na nacisk o wadze 100kg, a także na mróz do -10°C. Producent wyposażył go w jasny szerokokątny obiektyw od 25mm z 4x zoomem optycznym oraz 16 Mpix sensor BSI CMOS z systemem stabilizacji SR. Ricoh WG-5 GPS rejestruje filmy Full HD. W trybie makro (mikroskopu cyfrowego) można wykonać zdjęcia z odległości 1 cm. W fotografowaniu z bliska mają wspomóc wspomniane wcześniej diody otaczające obiektyw  - pozwolą one jednolicie oświetlić fotografowany obiekt. Minusem jest brak Wi-Fi.

Ważne dane:
Matryca:
16 Mpix
Zoom optyczny (max):
4x
Karta pamięci:
SD, SDHC, SDXC
Czułość ISO (max):
6400

Pełna specyfikacja

Fujifilm XP90

90% Ocena benchmark.pl

FinePix XP90 to kolejny sportowy aparat w naszym zestawieniu. Model ten może pracować pod wodą na głębokości do 15 metrów (przez 2 godziny), wytrzyma upadek z wysokości 1,75 m, a także mróz do -10°C. Jest oczywiście również pyłoszczelny. Producent wyposażył aparat w mechanizm podwójnej blokady otwarcia komory baterii. Wbudowany moduł Wi-Fi pozwala na łatwe udostępnianie zdjęć i na sterowanie funkcjami aparatu poprzez smartfon czy tablet. XP90 wyposażono w obiektyw z 5-krotnym zoomem optycznym oraz optyczną stabilizację obrazu. Wewnątrz korpusu znajdziemy również 16,4-megapikselową matrycę BSI CMOS. XP90 rejestruje filmy Full HD 60p, a w trybie seryjnym wykonuje zdjęcia z prędkością 10 kl./s lub 60 kl./s przy rozdzielczości obniżonej do 2 Mpix. Inne ciekawe funkcje to zdjęcia poklatkowe (z interwałem czasowym) oraz Time-Lapse Video, 11 kreatywnych filtrów oraz tryb HDR i Motion Panorama 360°. Obraz możemy kontrolować na wyposażonym w antyrefleksyjne powłoki 3-calowym monitorze LCD o rozdzielczości 920 tys. punktów.

Ważne dane:
Matryca:
16 Mpix
Zoom optyczny (max):
5x
Karta pamięci:
SD, SDHC, SDXC
Czułość ISO (max):
3200

Pełna specyfikacja

Nikon Coolpix AW130

86% Ocena benchmark.pl

Nikon Coolpix AW130 gości w naszym zestawieniu po raz drugi. A to dlatego, że wciąż jest jednym z lepszych aparatów do podwodnej zabawy, a także jako towarzysz aktywnych osób. Tym aparatem zrobimy podwodą sesję na głębokości nawet 30 metrów (przez 60 minut). Oprócz wodo- i pyłoszczelności,  AW130 zapewnia odporność na niską temperaturę do -10 stopni Celsjusza i upadek z 2 metrowej wysokości. Na wyposażeniu znajdziemy Wi-Fi z NFC, GPS (obsługuje również GLONASS), a także funkcje elektronicznego kompasu, wysokościomierza i głębokościomierza. Aparat rejestruje swoją pozycję, ma wbudowane mapy świata i funkcję pokazywania interesujących miejsc. Obiektyw 24-120mm wyposażono w optyczną redukcję drgań. Nikon Coolpix AW130 kosztuje obecnie ok. 1200 zł i jest dostępny m.in. w maskującym kolorze moro.

Ważne dane:
Matryca:
16 Mpix
Zoom optyczny (max):
5x
Zoom cyfrowy (max):
4x
Karta pamięci:
SD, SDHC, SDXC
Efektywna rozdzielczość zdjęć:
4608 x 3456 px
Czułość ISO (max):
6400

Pełna specyfikacja

Nie przegap