23 grudnia 2017, Tomasz Chmielewski

Japoński detronizator czyli Panasonic 49EX633 - test

Kategoria: RTV Telewizory, Tematyka: Panasonic Testy TV, Producenci: Panasonic

Seria EX6 pełni u Panasonica identyczną rolę co MU6 u Samsunga i XE7 u Sony - najtańszych telewizorów 4K. Oto test 49-calowego modelu 49EX633.

Panasonic TX-49EX633E jest telewizorem z płaskim ekranem o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli.

Panasonic 49EX633 - podstawka

W 49EX633 zastosowano wyświetlacz LCD typu IPS od LG Display. Subpiksele mają konwencjonalną strukturę RGB w charakterystycznym dla paneli LG „jodełkowym” układzie.

Panasonic 49EX633 - struktura subpixeli

Specyfikacja techniczna Panasonic 49EX633

Wyświetlacz (przekątna): 49 cali
Wyświetlacz (rozdzielczość): 3840x2160
Wyświetlacz (rodzaj): płaski
Podświetlenie ekranu: LED
Technologia 3D: nie
Złącza: 3 x HDMI, 2 x USB, 1 x Ethernet, optyczne, słuchawkowe
Tuner TV: DVB-C, DVB-S2, DVB-T/T2

 

Skrócone wyniki testu:

 

Panasonic 49EX633 - wyniki testu
kliknij aby powiększyć

Kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI jest niski ‒ typowy dla wyświetlaczy IPS. Oznacza to, że ze względu na jasną czerń emisyjną telewizor najlepiej spisze się podczas oglądania w dzień lub przy włączonym świetle. W ustawieniach fabrycznych telewizor ma włączoną funkcję „sterowanie adaptacyjne podświetleniem” (SAP), która zwiększa gammę (tj. przyciemnia ciemne szarości) w celu poprawy niskiego kontrastu. Niestety, powoduje to lekkie gubienie ciemnych detali, dlatego warto rozważyć wyłączenie tej funkcji.

Kolory standardowe

Dzięki niemal wzorcowej temperaturze bieli (6440K) w ustawieniach fabrycznych trybu „prawdziwe kino” reprodukcja kolorów była zaiste wyśmienita ‒ tylko jeden kolor (czerwony) nieznacznie przekroczył próg postrzegalności (3,0). Odwzorowanie barw na niższych poziomach nasycenia było nieco gorsze, ale żaden z głównych kolorów nie przekroczył wartości 6.

Panasonic 49EX633 - kolory

Tym samym Panasonic 49EX633 zdetronizował znakomitego Samsunga 55MU6102, który jak dotąd dzierżył palmę pierwszeństwa w reprodukcji braw wśród tanich telewizorów z matrycą IPS. Główną przewagą Panasonica jest reprodukcja w pełni nasyconych kolorów, z którymi Samsung radzi sobie nieco słabiej.

Panasonic 49EX633 - nasycenie

Różnice te szczególnie dobrze widać na diagramach chromatyczności. Oto wykres dla 49EX633:

Panasonic 49EX633 - krzywa kolorów

Z kolei poniżej diagram dla Samsunga ‒ widać większe przekłamania odcieni, zwłaszcza cyjanu i magenty, a to z powodu zaniebieszczonej bieli.

Samsung - krzywa kolorów

W ogólnym rozrachunku Panasonicowi 49EX633 udała się trudna sztuka pokonania, pod względem reprodukcji barw, bardzo dobrego Samsunga 55MU6102 i tym samym japoński telewizor przejmuje pałeczkę lidera w klasie telewizorów LCD IPS w cenie około trzech tysięcy złotych. Brawo!

Szeroka paleta barw

Podobnie jak ww. rywal, Panasonic 49EX633 nie jest w stanie odwzorować szerokiej palety barw.

Samsung 55MU6102 - krzywa kolorów

Jasność w trybie HDR

Na białej, prostokątnej planszy zajmującej 5% powierzchni ekranu Panasonic 49EX633 świecił z jasnością 241 cd/m^2. To stanowczo zbyt mało aby zapewnić choćby namiastkę efektów HDR. Także selektywność tonalna w trybie HDR była niska.

Zwracam uwagę, że powyższy wynik osiągnięto nie w ustawieniach fabrycznych, lecz po ich modyfikacji. Okazuje się, że w trybie „prawdziwe kino (HDR)” telewizor pracuje z domyślnie włączoną opcją SAP („sterowanie adaptacyjne podświetleniem”), która faworyzuje czerń, kosztem jasności bieli, która wynosi zaledwie ... 100 cd/m^2. Po wyłączeniu SAP, luminancja bieli wzrasta niemal dwuipółkrotnie do 241 cd/m^2. Warto o tym pamiętać oglądając materiały 4K HDR.

I jeszcze jedno. Nasze testy wykazały, że funkcja „HDR brightness enhancer” nic nie robi z jasnością obrazu: ani jej nie zwiększa, ani nie zmniejsza. To w takim razie po co jest? Przyznam się, że nie wiem.

Panasonic 49EX633 - chrom

Odwzorowanie ruchu

Ze względu na matrycę LCD klasy 60Hz ostrość obrazów ruchomych jest niska (zaledwie 450 linii). Jeśli chodzi o kompensację (upłynnianie) ruchu, do dyspozycji mamy następujące opcje:

IFC upłynnianie
Wył. brak
Minimum niewielkie
Pośrednie duże
Maksimum bardzo duże

Zalecane ustawienie to „minimum”, bowiem „pośrednie” powoduje już sztuczną nadpłynność ruchu.

Panasonic 49EX633 - bok

Odtwarzane formaty plików z USB

avi (fmp4)
flv (flv1)
mkv (h264)
mov (h264)
mp4 (h264)
mp4 (h265)
mts (przepl., h264)
mts (progr., h264)
tp (mpeg1/2)
wmv (wmv2)
4K > 2160 (h264)

Telewizor poprawnie odtworzył wszystkie pliki z wyjątkiem flv, mov i wmv. Bez problemu poradził sobie także z plikami wideo 4K o rozdzielczości pionowej większej od 2160 linii.

Warto zaznaczyć, że telewizor ma najlepsze na rynku opcje sortowania plików z USB (wg nazwy A-Z albo Z-A lub wg daty: najpierw najstarsze albo najpierw najnowsze), czym góruje nad koreańskimi rywalami oraz androidowymi Braviami.

Panasonic 49EX633 - złącza

Opóźnienie sygnału (input lag)

Na sygnale 1080p/60 opóźnienie sygnału wyniosło 16,8 ms, co jest rewelacyjnym wynikiem.

Panasonic 49EX633 - inputlag

Czas na podsumowanie.

Zalety

 • znakomite odwzorowanie kolorów (na wprost i pod kątem) i to już w ustawieniach fabrycznych trybu „prawdziwe kino”,
 • właściwa temperatura bieli w ustawieniach fabrycznych,
 • bardzo dobra liniowość reprodukcji barw,
 • super niski input lag,
 • najlepsze na rynku opcje sortowania plików z USB,
 • upłynnianie ruchu,
 • duża liczba obsługiwanych formatów plików wideo z USB,
 • bogate opcje kalibracyjne,
 • niezłe materiały i wykonanie,
 • solidna podstawa,
 • dobry stosunek jakości do ceny.

Panasonic 49EX633 - inputlag

Wady

 • jasna czerń i niski kontrast (typowe dla matryc IPS),
 • zbyt ciemna charakterystyka jasności w ust. fabr. (ale da się skalibrować),
 • niska ostrość obrazów ruchomych (typowa dla matryc klasy 60Hz),
 • bardzo niska jasność w trybie HDR,
 • zbyt mało stopni regulacji płynności ruchu,
 • brak obsługi słuchawek Bluetooth,
 • brak szerokiej palety barw
 • brzmienie ustępuje koreańskim rywalom.

Ocena końcowa Panasonic 49EX633

Wyposażony w matrycę typu IPS (od LG) Panasonic 49EX633 jest udanym telewizorem i mocnym rywalem telewizorów koreańskich, zwłaszcza Samsunga 55MU6102, nad którym dominuje wiernością odwzorowania barw w ustawieniach fabrycznych. Jedynym konkurentem, który byłby w stanie mu zagrozić wydaje się być Sony 49XE7005 (także z matrycą IPS od LG). Test tego ostatniego modelu planujemy przeprowadzić w najbliższym czasie.

Sonda

Który telewizor wybierasz?

 • 15
 • 8
 • 25
 • 14
Głosowanie dostępne tylko w wersji PC. Już wkrótce wersja moblina.

Komentarze

 • jeomax.co.uk, #

  Panie szanowny autorze.

  "Ze względu na matrycę LCD klasy 60Hz ostrość obrazów ruchomych jest niska "

  Moze pan wytlumaczyc logicznie, podajac szczegoly techniczne - tak, abysmy sie nie smiali z pana - JAKIMZE TO WZGLEDEM "obarczona" jest matryca 60 Hz, ktory to wzglad nie pozwala na dobra ostrosc obrazow ruchomych ?

  Matryce FullHD 60 Hz, a takze kineskopy juz dawno pokazaly, ze "klasa" 60 Hz jest w porzadku, choc do doskonalosci jej oczywiscie daleko - jednak plynnosc potrafi zapewnic pod warunkiem, ze wyswietla wszystkie linie PIONOWE *obrazu zrodlowego*. Moze pan wreszcie zainteresuje sie tematem braku wyswietlania wszystkich linii w 4K "nie po lebkach" ?

 • mobil12, #

  To taka maniera, że jak pisze 60Hz to z założenia jest źle, a jak ktoś rzuci że matryca ma 120 to nawet jak nie ma i jest najbardziej badziewna to jest cacy.
  Przekonałem się o tym wybierając z testów tv do domu, ale trafiłem na rozgarniętego sprzedawcę, który był chętny poświęcić czas na zabawę w testy i wyszedłem z całkowicie czym innym niż planowałem, bo za jakość obrazów ruchomych nie odpowiada tylko napis 60/120 Hz na matrycy ....

 • Kieresz, #

  ""Ze względu na matrycę LCD klasy 60Hz ostrość obrazów ruchomych jest niska "" co za pi.....na bzdura.....przez lata mialem wysokiej klasy lcd 60hz i obraz byl jak zyleta....

 • X.X.X, #

  tylko nie bierzesz pod uwagę że kiedyś telewizory były robione solidniej . Widzę że ostatnio każdy jest większym ekspertem od wykfalifikowanych ludzi z doświadczeniem w tym temacie jacy piszą takie artykuły .
  przypomina mi to sytuację z audio gdzie każdy pseudo ekspert uważa że beats audio jest super i gra miodnie hahahah

 • zielony888, #

  Czy to TV, który miał premierę niedawno?

  Sezon premierowy nowych TV czas zacząć? Szybko, bo zwykle to było najwcześniej w lutym każdego roku. Ale może znowu się coś pozmieniało. Chętnie zobaczę jakie atrakcje czekają mnie w tym roku. :)

 • krzych299, #

  Jako użytkownik tego modelu od 7 miesięcy mam kilka uwag szczególnie do akapitu o jasności.

  Nie posiadam profesjonalnego sprzętu jednak posłużyłem się czujnikiem natężenia światła w telefonie. Choć natężenie w lux trochę się różni od cd/m2 więc porównałem wyniki z jasnością innych urządzeń w testach.
  Przetestowałem kilka urządzeń - telewizory i telefony zarówno z matrycami va jak i ips i wyniki były identyczne (+-5% w odróżnieniu od testów innych serwisów) za wyjątkiem waszego testu panasonica.
  dla przykładu
  * huawei p10 lite wykazywał 540 lux - podobnie jak wasz test tego telefonu, podobnie dwa inne modele wszystkie ips

  * drugi telewizor samsung h6400 - ok 300 lux podobnie jak w tym teście model va https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/h6400

  * laptop z matrycą ips ok 260 lux wg testu notebookcheck miał max 280 a śr. 250. (już samo porównanie laptopa z tv pokazuje większą jasność)

  W panasonic tx-49ex633 natężenie max wynosiło ok 380 lux więc jasność ok. 350-400 cd/m2.

  inne uwagi:
  sterowanie adaptacyjne w trybie hdr oczywiście ściemnia obraz ale nie jest prawdą, że max jasność wynosi ok. 100 cd/m2. taki przypadek zachodzi gdy jest duża liczba czerni na ekranie oraz przy statycznym obrazie np. białym kwadracie na czarnym tle. w jaśniejszych i dynamicznych scenach natężenie także wynosiło 350-380 lux.

  o tym nie było w teście ale największe ściemnienie obraz powoduje funkcja odświeżanie clear motion - ale o tym mówi informacja w telewizorze "...obraz będzie ciemniejszy nniż przy ustawieniu [wyłączony]


  funkcja HDR brightness enhancer wg. was nic nie robi przecież to gołym okiem widać że obraz się ściemnia/ rozjaśnia xD

  ta uwaga raczej subiektywna - w "prawdziwym kinie hdr" temperatura barwowa jest w trybie ciepłym 2 dla mnie ten tryb nie pokazuje bieli tylko jakiś kremowy. Jak dla mnie najlepszy jest ciepły 1 ewentualnie normalny i zimny 1. na ciepłym 2 i zimnym 2 obraz jest zbyt biały lub zbyt kremowy

  Telewizor idealny do oglądania w ciągu dnia i z dużych kątów. Polecam także do grania matryca ma mniejszy imput lag niż zamontowana matryca w laptopie, a w dodatku gry które chodzą w 30 kl/s wyglądają o niebo lepiej.

  Z pozostałymi informacjami zawartymi w teście jestem w stanie się zgodzić lub zaakceptować, choć ze względu na wg mnie większą jasność sprawdził bym jeszcz

 • mareqo, #

  Witam krzych299.
  Mam pytanie, czy jesteś zadowolony z zakupu tego telewizora. Zastanawiam się nad zakupem tego Panasonica, ale rodzinie nie podobają się zbyt ciemne ich zdaniem kolory. Czy można go sensownie wyregulować. Ja obecnie niestety nie mogę fizycznie iść do sklepu i tego sprawdzić, lecz muszę się opierać na informacjach z internetu i opiniach bliskich.
  Mareqo

 • krzych299, #

  Regulację kolorów da się przeprowadzić, są takie funkcje jak: nasycenia, odcień, luminacji oraz balans bieli (czerwonego, zielonego, niebieskiego, żółtego, magnety i cyjanu). Da się je zarówno rozjaśnić jak i przyciemnić, choć te fabryczne są niezłe. Z telewizora jestem zadowolony, czerń faktycznie nie jest rewelacyjna - jak w IPS, jednak nadrabia kolorami i kątami widzenia da się oglądać nawet z prawie 180 stopni - co dla mnie było dużym atutem. Dobrze działa jako "niedzielny" monitor do laptopa. Szkoda, że cena tego modelu nie zmieniła się od pół roku a nawet wzrosła, gdzie konkurencja dużo staniała. Za obecną cenę to ja dostałem z 5 letnią gwarancją w MM. Jest jeszcze bliźniaczy model 49ex620e różni się chyba tylko podstawą 100zł tańszy. Moim zdaniem zakup jest teraz nie opłacalny na tle konkurencji - taniej kupisz Philipsa np 49pus6412 czy Samsunga ue49mu64.. również na matrycy IPS czy ADS (samsung ~IPS) lub w podobnej cenie 55 cali.

 • kazik4492, #

  Kiedy wyniki testu Sony 49XE7005,jestem zainteresowany tym tv.

 • krzych299, #

  Ja bym się ich szybko nie spodziewał, jeżeli "test" panasonica od 1,5 miesiąca jest zrobiony tak jakby był robiony w markecie z kilkoma zdjęciami. Cały czas wrzucony jest "skrót" wyników co sugeruje poprawę w przyszłości. Kiedy? jak znikną ze sklepów xD

  Dla porównania testy telewizorów tutaj najczęściej znacząco odbiegają od innych testów w sieci. Przykład Sony 43xe7005 IPS - więc znacząco nie będzie się różnił od 49 IPS. https://hdtvpolska....ra-hd-kd-43xe7005/ vs http://www.benchmar...43xe7005-test.html
  różnice:
  kontrast wg. benchmark 850:1 w drugim teście 1050:1 xD
  max. jasność wg. benchmark 305 cd/m HDR w drugim teście 350 cd/m HDR (300 cd/m jest w trybie SDR jednak tutaj wspominają o HDR)
  W pokryciu barw różnica wynosiła 67% DCi-P3 vs 81% - tu pewnie winę odgrywa metoda pomiaru.
  Imput lag jest taki sam w obu testach xD.


  Sam też wybierałem między Sonym 49xe7005 i Panasonic 49ex633 wówczas przemówiła głównie cena i metalowa chromowana podstawa Panasonica. Max jasność Sonego wg. mnie jest trochę wyższa niż Panasonica, jednak bardzo nierównomierna - pewnie wina podświetlenia EDGE LED. Sony wygląda dobrze z każdej strony. Panasonic tylko na wprost z powodu grubej obudowy.

 • kazik4492, #

  Jak nie było tak niema testu Sony 49XE7005,szkoda.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap