7 maja 2019, Marcin Jaskólski

10 najlepszych darmowych programów do testowania i diagnostyki sprzętu

Kategoria: Komputery Oprogramowanie Benchmarki, Tematyka: Najlepsze produkty Programy do pobrania

Co znajduje się w naszym komputerze i w jakim jest stanie? Informacji dostarczą programy do diagnostyki i testowania sprzętu. Przedstawiamy 10 najlepszych.

Jak zidentyfikować podzespoły znajdujące się we wnętrzu komputera i przejrzeć ich parametry? Jak sprawdzić czy procesor lub karta graficzna pracuje z odpowiednią wydajnością, działa poprawnie i się nie przegrzewa? Wystarczy skorzystać z programów do testowania, zwanych popularnie benchmarkami, jak i z programów diagnostycznych.

Prezentowane przez nas darmowe aplikacje pozwalają na określenie wydajności podzespołów, temperatur pracy czy prędkości obrotowej wentylatorów, a także wykrycie niestabilności komputera przy długotrwałej pracy przy wysokim obciążeniu. Monitorowanie pracy sprzętu i znajomość jego stanu pozwala na przewidzenie ewentualnych awarii. Możliwości różnych programów można łączyć, np. sprawdzając równocześnie wydajność procesora w teście Cinebench oraz taktowanie w czasie testu za pomocą CPU-Z.

10 najlepszych darmowych programów do testowania i diagnostyki sprzętu:

 

 1. 3D Mark

  link do programu

  Ważne dane:
  Producent:
  Futuremark
  Systemy operacyjne:
  Windows 7, 8, 10 oraz mobilne wersje Android i iOS
   

  Najpopularniejszy program do sprawdzania wydajności kart graficznych w generowaniu grafiki 3D oraz możliwości procesorów w zakresie generowania efektów fizycznych, czyli mówiąc krótko - pod kątem gier. Otrzymane wyniki można łatwo porównać do innych maszyn.

  3D Mark aktualnie dysponuje wieloma testami, w tym zarówno wykorzystujących biblioteki DirectX 12, jak i DirectX 11. Ostatnio program wzbogacił się również o testy ray-tracingu (Port Royal) oraz DLSS, które przeznaczone są dla posiadaczy kart NVIDIA GeForce. W programie wbudowano również tzw. Stress Test. Darmowa jest jedynie wersja Basic.

  Alernatywne programy: Catzilla, Unigine Superposition, Unigine Heaven, 3D Mark 11

  3D Mark 2. PC Mark 10

  pobierz program

  Ważne dane:
  Producent:
  Futuremark
  Systemy operacyjne:
  Windows 7, 8 i 10
   

  PCMark to z kolei popularne narzędzie do sprawdzania ogólnej wydajności komputera. Testy obejmują między innymi takie zastosowania jak prace w arkuszach biurowych, operacje na grafice 2D, przeglądanie internetu, czy też wideokonferencje. 

  W najnowszej wersji zrezygnowano jednak z testu nośników danych (SSD, czy HDD). Darmowa jest jedynie wersja Basic.

  Alternatywne programy: PCMark 8, SysMark 3. VR Mark

  pobierz program

  Ważne dane:
  Producent:
  Futuremark
  Systemy operacyjne:
  Windows 7 SP1, 8 i 10

   

  Jeśli chcecie sprawdzić, czy wasz komputer podoła wyzwaniu wirtualnej rzeczywistości i obsłuży gry przeznaczone na gogle Oculus Rift, czy HTC Vive, to przyda wam się właśnie VR Mark. Podobnie jak w przypadku innych programów firmy Futuremark, darmowa jest jedynie wersja Basic.

  Benchmark wyposażony jest w trzy testy, z czego jeden podstawowy (Orange), dla gier VR wykorzystujących DirectX 12 (Cyan) oraz najbardziej wymagających produkcji (Blue).  Naturalnie Gogle VR nie są niezbędne do przeprowadzenia testu - przecież chodzi między innymi o to, by sprawdzić wydajność komputera przed zakupem takiego sprzętu.

  Alternatywny program: SteamVR Performance Test


 4. CPU-Z

  pobierz program

  Ważne dane:
  Producent:
  CPUID
  Systemy operacyjne:
  Windows, Android
   

  Podstawowy i najpopularniejszy program do identyfikacji procesorów, płyt głównych (w tym wersji UEFI BIOS), pamięci RAM (w tym SPD) czy układów graficznych. Otrzymujemy dokładny podgląd danych sprzętu. Możliwe jest również przetestowanie procesora w zastosowaniach jednowątkowych i wielowątkowych, oraz porównanie wyników CPU do innych znajdujących się w bazie.

  Jeśli chcesz wiedzieć co dokładnie znajduje się w twoim komputerze oraz jak działa,  jest to pierwsza aplikacja jaką powinieneś zainstalować. Dzięki CPU-Z łatwo sprawdzimy np. z jaką częstotliwością i opóźnieniami działa pamieć RAM, czy też działanie turbo procesora, bowiem taktowanie sprawdzane jest w czasie rzeczywistym. Warto odnotować fakt, że dostępna jest również wersja na Androida.

  Alternatywne programy: Crystal CPU ID, Speccy 5. GPU-Z

  pobierz program

  Ważne dane:
  Producent:
  TechPowerUp
  Systemy operacyjne:
  Windows
   

  GPU-Z to podstawowa aplikacja do identyfikacji kart graficznych oraz ich specyfikacji. włącznie z ich aktualnym taktowaniem. W aplikacji zawarty jest również podstawowy test, który "na szybko" pozwala sprawdzić, czy karta graficzna działa prawidłowo.

  Warto jednak wspomnieć,  że test w tym programie nie da pewności, czy np. podkręcona karta graficzna pracuje w pełni stabilnie. Tutaj warto się posiłkować np. Stress Testem w programie 3D Mark.

  Alternatywny program: GPU Caps Viewer 6. Cinebench R20

  pobierz program

  Ważne dane:
  Producent:
  Maxon
  Systemy operacyjne:
  Windows Vista, 7, 8 i 10, MacOS X 10.06+
   

  Cinebench to narzędzie oparte na silniku Cinema 4D przeznaczone do sprawdzania wydajności procesora. Robi to poprzez generowanie sceny 3D - test można przeprowadzić przy użyciu wszystkich wątków procesora, bądź też tylko jednego wątku. Daje nam to dobry wgląd w możliwości CPU. Porównując wyniki z innymi procesorami łatwo sprawdzić, czy nasz CPU działa z pełnią swoich możliwości.

  Firma Maxon po wielu latach w końcu zdecydowała się odświeżyć swój niezwykle popularny benchmark i opublikowała wersję R20. Test w nowej wersji jest zdecydowanie bardziej wymagający - wykorzystuje 8 razy więcej mocy obliczeniowej i 4 razy więcej pamięci. Cinebench R20 można również pobrać ze sklepu Microsoft.

  Alternatywne programy: Cinebench R15, LuxMark (renderowanie grafiki 3D za pomocą CPU lub GPU), CompuBench (renderowanie grafiki 3D za pomocą GPU)

  Cinebench R20 7. OCCT 4.5.1

  pobierz program

  Ważne dane:
  Producent:
  OCBase
  Systemy operacyjne:
  Windows
   

  Rewelacyjny program do sprawdzania stabilności i temperatur komputera poprzez maksymalne obciążenie procesora lub karty graficznej. OCCT przy okazji generuje nam automatycznie wykresy z zapisem temperatur, taktowania, czy też napięcia podzespołów podczas testu. 

  Uwaga - jeśli zasilacz lub inny podzespół w naszym komputerze jest niesprawny, ale wciąż działa, to obciążenie go w maksymalnym stopniu w OCCT może doprowadzić do jego zniszczenia, a raczej przyśpieszyć jego zniszczenie (bowiem skoro jednostka była już niesprawna, to wcześniej czy później i tak przestałaby działać)! 

  Alternatywny program: FurMark, Prime95 lub do monitorowania temperatur SpeedFan, RealTemp, oraz CoreTemp. 8. MemTest86

  pobierz program

  Ważne dane:
  Producent:
  Passmark
  Systemy operacyjne:
  n/d
   

  MemTest85 to znakomity program do sprawdzania poprawności działania pamięci RAM. Jest to jeden z tych podzespołów, który często daje nam się we znaki - nawet jeśli szukamy problemu gdzie indziej.

  Program uruchamiany z bootowalnego pendrive'a (lub z CD/DVD jeśli ktoś chce się jeszcze w to bawić) 

  Alternatywny program: Prime95 9. Prime95

  pobierz program

  Ważne dane:
  Producent:
  Mersenne
  Systemy operacyjne:
  Windows, Linux, MacOS X, FreeBSD
   

  Kolejny świetny program do testowania stabilności, czy temperatur podzespołów komputera pod wysokim obciążeniem. Możemy wybierać pomiędzy testami, które najmocniej obciążają np. RAM lub procesor.

  Prime95 jest bardzo popularny wśród overclockerów, bowiem znakomicie nadaje się do sprawdzania stabilności podkręconych podzespołów (CPU i RAM).

  Programy alternatywne: OCCT, MemTest86 10. CrystalDiskMark

  pobierz program

  Ważne dane:
  Producent:
  hiyohiyo
  Systemy operacyjne:
  Windows
   

  Ciężko wskazać jeden, najlepszy program do sprawdzania wydajności nośników danych (dysków HDD i SSD), ale jeśli już musimy to zrobić to naszym faworytem będzie CrystalDiskMark. Umożliwia on sprawdzenie wydajności nośników zarówno w przypadku odczytu/zapisu sekwencyjnego, jak i mniejszych plików.

  Daje on dobre wyobrażenie o rzeczywistych osiągach testowanego podzespołu. Jeśli interesuje nas nie tylko wydajność (a np. również odczyty SMART, możliwość załadowania nowego firmware czy wykonanie operacji Secure Erase), warto zainteresować się aplikacjami dołączonymi do dysków przez producentów. Przykładowo w przypadku SanDiska będzie to program SanDisk SSD Dashboard, a Samsunga - Samsung Magician.

  Alternatywne programy: ATTO, AS SSD, programy producentów dołączane do nośników danych

Komentarze

 • Telpher, #

  a czym sprawdzić w gierkach czy zainwestować w procesor czy w gpu bo jest słabsze ?

 • Irrlicht, #

  W gierkach sprawdzaj FPS przy standardowych ustawieniach. Następnie obniż taktowanie CPU i sprawdź. Wróć z taktowaniem, wyłącz rdzenie i sprawdź. Włącz rdzenie obniż taktowanie GPU i sprawdź.
  Potem porównaj i znajdź co najbardziej obniżyło osiągi. W różnych rozdzielczościach możesz dostać różne wyniki.

 • Mandalorian, #

  @Irrlicht nie wystarczy odpalić msi afterburnera i zobaczyć co chodzi na 100%? Jak zużycie CPU to 100% a gpu 70% to wiadomo że do wymiany CPU. I analogicznie w przypadku gpu.

 • Irrlicht, #

  Pewnie na ogół się to sprawdzi, aczkolwiek przy obciążeniu czymś kiepsko zrównoleglonym CPU może być obciążony na 100% czekaniem wątków na inne wątki. Są też sytuacje, gdzie twardym limitem jest wydajność jednego rdzenia (bo coś nie jest zrównoleglone) i na 4-rdzeniowcu zobaczysz obciążenie 25-30% a limit jest w CPU (albo w I/O).

  Wąskich gardeł w komputerze potencjalnie jest kilka i znalezienie tego najistotniejszego w danym zastosowaniu nie zawsze jest trywialne. Podstawa to mieć jakąś metodologię pomiaru, która pozwoli zrozumieć o co chodzi, a nie wierzyć pojedynczemu narzędziu.

 • Mandalorian, #

  Afterburner daje możliwość podglądu każdego obciążenia każdego wątku, poza tym @Telpher pytał o gry a wszystkie wymagające gry obsługują minimum 4 wątki. A gry które nie wykorzystują są albo stare albo mało wymagające (np gry indie) i w takich wypadkach ciężko żeby jakikolwiek procesor przy nich nie wydolił, mimo, że tylko jeden rdzeń będzie "pracować".

 • Telpher, #

  a czym sprawdzić w gierkach czy zainwestować w procesor czy w gpu bo jest słabsze ?

 • Irrlicht, #

  Prome95/mprime powoduje największy pobór prądu przy rozmiarze FFT 64k (przy niektórych CPU z dużym cache warto dać 128k), koniecznie in-place. RAMu wtedy nie przetestuje, ale sprawność zasilania i chłodzenia jak najbardziej.

 • zbiku90, #

  Ja od siebie polecam jeszcze HWinfo do monitorowania i logowania wszystkich napięć i temperatur, oraz userbenchmark do porównania swojego sprzętu na tle innych takich samych (można łatwo zauważyć co u nas szwankuje)

 • odkupiciel375, #

  "MemTest85 to znakomity program do sprawdzania..." to chyba jakas stara wersja :P ja wole 86

 • odkupiciel375, #

  "MemTest85 to znakomity program..." to chyba jakas stara wersja :P ja wole jednak ta 86

 • odkupiciel375, #

  fajnie dziala ta wasza nowa strona... "Nie można wczytać komentarzy :("

 • PawelQ, #

  Ba, od 2 lat nie ma możliwości pisania komentarzy w wersji mobilnej. Dziwnie używane słowo "wkrótce" :P Było napisać "tera nie ale sie dowiadywuj" :P

 • PawelQ, #

  Darmowe wersje 3D Mark i PC Mark to jakaś kpina. 8GB instalki a wyników jest dosłownie kilka.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap