5 listopada 2018, Mariusz Ignar

LG 29WK600 - ultrapanoramiczny monitor do gier z HDR

Kategoria: Komputery Peryferia Monitory, Tematyka: LG Newsletter, Producenci: LG

Test LG 29WK600 - 29-calowego monitora ultrapanoramicznego, który w przystępnej cenie oferuje mnóstwo nowoczesnych rozwiązań - od wysokiej jakości matrycy IPS, przez obsługę AMD FreeSync po wsparcie technologii HDR.

Monitory ultrapanoramiczne są często wybierane przez osoby, które potrzebują dużej przestrzeni roboczej, a nie chcą (lub nie mogą ze względu na ograniczenia finansowe tudzież brak miejsca na biurku) korzystać z dwóch ustawionych obok siebie monitorów.

Wyświetlacz o proporcjach 21:9 doskonale się sprawdza w takiej sytuacji, pozwalając na swobodne wyświetlanie obok siebie dwóch lub więcej okien, co umożliwia wydajną i efektywną pracę. Ultrapanoramiczne monitory często wykorzystywane są nie tylko do pracy, ale i rozrywki.

Gry obsługujące takie proporcje ekranu (szczególnie fps, ale także strategie i symulatory) oferują znacznie szersze pole widzenia, co jest szalenie przydatne w dynamicznych, sieciowych rozgrywkach. Także oglądanie filmów na panoramicznym ekranie jest bardzo komfortowe (brak czarnych pasów wyświetlanych na zwykłym monitorze).

Biorąc to wszystko pod uwagę, ze szczególnym zainteresowaniem podszedłem do propozycji testów LG 29WK600, czyli ultrapanoramicznego monitora, który dostępny jest w atrakcyjnej cenie 1200 zł (w dniu testu). Zwrócił on moją uwagę bogatym wyposażeniem w nowoczesne technologie. Znajdziemy tutaj matrycę IPS, obsługę technologii AMD FreeSync, kilka trybów gier, a nawet obsługę HDR. Jak ten pakiet sprawdza się w praktyce, przekonacie się w trakcie lektury.

Zaznaczę tylko jeszcze, że monitor ten występuje w innej wersji - 29WK500, która będąc o ok. 200 zł tańszą, nie oferuje jednak użytkownikowi tak wiele. Przede wszystkim "pięćsetka" nie wspiera HDR, a także nie ma złącza Display Port ani wbudowanych głośników. Najważniejszy element, czyli matryca jest oczywiście taka sama.

Specyfikacja LG 29WK600-W:

Model LG 29WK600-W
Przekątna ekranu 29''
Rozdzielczość 2560 x 1080 px
Proporcje ekranu 21:9
Czas reakcji 5 ms
Częstotliwość odświeżania 56-75 Hz
Rodzaj matrycy IPS, 99% sRGB, HDR 10
Powłoka ekranu matowa
Podświetlenie LED
Jasność i kontrast 300 cd/m2, 1000:1 (statyczny)
Kąty widzenia
poziom/pion
178º/178º
Złącza DisplayPort, 2x HDMI 2.0
Złącza audio słuchawkowe
Dodatkowe złącza brak
Dodatkowe funkcjonalności VESA 100x100, AMD FreeSync, OnScreen Control, Game Mode
Regulacja pozycji ekranu nachylenie przód tył w zakresie -5/ 15 stopni
Zasilacz zewnętrzny
Akcesoria w zestawie zasilacz, kabel HDMI, skrócona instrukcja obsługi, instrukcja bezpieczeństwa
Wymiary 698 x 411 x 209 mm
Waga 5,2 kg
Cena w dniu testu 1199 zł

Ergonomia i złącza

Pod względem stylistyki testowany model wypada całkiem nieźle. Na pewno nie jest to nudna konstrukcja, a zastosowane rozwiązania zdecydowanie mogą się podobać. Ramki ekranu (łącznie z czarnym obramowaniem na samej matrycy) mierzą ok. 1 cm, co jest wartością jak najbardziej satysfakcjonującą.

LG 29WK600-W przód

Ramka pod ekranem jest nieco szersza i wykonana z matowego tworzywa w ciemnoszarym kolorze. Na środku umieszczone jest logo producenta, a pod spodem joystick do obsługi menu OSD.

LG 29WK600-W profil

Zaskoczenie może przynieść rzut okiem na tył obudowy, która jest biała. Biel dobrze komponuje się z szarością podstawy, więc jest to korzystne rozwiązanie.

Ergonomia nie jest najmocniejszą stroną tego monitora. Możliwość regulacji ograniczona jest w zasadzie do ustawienia kąta nachylenia przód/tył w zakresie -5/15 stopni. Brakuje nieco regulacji wysokości, co poprawiłoby komfort korzystania z monitora.

LG 29WK600-W bok

Jeśli więc będziecie mieć potrzebę bardziej precyzyjnego dopasowania pozycji ekranu, to konieczne będzie skorzystanie z systemu montażowego VESA i zainstalowanie monitora na specjalnym uchwycie.

LG 29WK600-W tył monitora VESA

Tuż obok otworów VESA 100x100 znajdują się wszystkie złącza. W testowanym egzemplarzu były to odpowiednio: Display Port, 2x HDMI 2.0, wyjście słuchawkowe oraz gniazdo zasilania (monitor wyposażony jest w zewnętrzny zasilacz).

LG 29WK600-W złącza

Nie mamy niestety żadnych portów USB, za pomocą których można np. szybko podłączyć zewnętrzną pamięć USB, czy smartfona.

Monitor osadzony jest na eleganckiej podstawie wygiętej w łuk. Wykonana jest z matowego tworzywa sztucznego, imitującego aluminium. Prezentuje się bardzo atrakcyjnie, nie przyciąga odcisków palców, a przede wszystkim zapewnia stabilność urządzenia.

LG 29WK600-W podstawa

Jej montaż jest prosty, lecz wymaga użycia śrubokrętu do wkręcenia dwóch śrubek łączących ramię podstawy z monitorem. Sama podstawka jest przytwierdzana do ramienia wkrętem beznarzędziowym.

Menu OSD

Jak wspomniałem wcześniej, menu OSD obsługujemy za pomocą joysticka umieszczonego na dolnej krawędzi ekranu. Jest to standardowe rozwiązanie w monitorach LG, więc próżno szukać tutaj większych niespodzianek.

LG 29WK600-W menu OSD

Jeśli wciśniemy przycisk, uruchomione zostanie skrócone menu OSD z szybkim dostępem najczęściej używanych opcji, wśród których jest wybór źródła obrazu, wybór jednego z trybów gry, wyłączenie monitora lub przejście do menu głównego.

LG 29WK600-W menu OSD

Poszczególne opcje regulacji obrazu są rozmieszczone w intuicyjny sposób, więc nie ma problemu z odszukaniem potrzebnej opcji.

Warto jeszcze wspomnieć, że korzystając z aplikacji OnScreen Control (do zainstalowania z dołączonej do monitora płyty CD), możemy zmieniać ustawienia z poziomu komputera, co niewątpliwie jest wygodne. Oprócz tego jest jeszcze jedna przydatna opcja, a mianowicie My Display Preset, czyli przypisanie konkretnych ustawień monitora do konkretnej aplikacji. W przypadku jej uruchomienia, monitor automatycznie wybierze odpowiednie ustawienia, co przydaje się np. jeśli pracujemy np. na aplikacjach biurowych, a potem uruchomimy grę.

 

Na kolejnych stronach prezentujemy szczegółowe wyniki testów obrazu prezentowanego monitora.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.