10 czerwca 2016, Mariusz Ignar

Wydajność, czas pracy, ekran

Kategoria: Komputery Laptopy Sprzęt do gier, Tematyka: Lenovo, Producenci: Lenovo

Wyniki testów w benchmarkach oraz pomiary czasu pracy na baterii znajdują się w rankingu laptopów.

Wyniki szczegółowe Lenovo Y700-15ISK (80NV00D5PB)

Wydajność

Lenovo Y700-15ISK (80NV00D5PB) wyposażono w procesor Intel Core i7-6700HQ. To czterordzeniowy układ generacji Skylake o bazowym taktowaniu 2.6 GHz, które w trybie Turbo może zwiększyć się do 3.5 GHz. TDP procesora wynosi 45 W.

Z procesorem zintegrowany jest układ graficzny Intel HD 530, a ponadto mamy do dyspozycji dedykowana karta graficzna Nvidia Geforce GTX 960M z 4 GB pamięci DDR5. Konfigurację uzupełnia 4 GB pamięci RAM (z możliwością rozszerzenia do 32 GB). Warto podkreślić, że jest to pamięć DDR4 2133 MHz.

Wydajność tego zestawu sprawdziłem rzecz jasna w benchmarkach i grach. Oto zaś szczegółowe wyniki testu 3DMark.

3dmark

Wydajność w grach

Pora więc przejść do meritum i sprawdzić jak Y700-15ISK poradzi sobie z grami. Do testów wybrałem następujące tytuły: GTA V, Wiedźmin 3, Rise of the Tomb Raider i Far Cry Primal.

GTA V

GTA V

Nie jest to najnowsza już gra, ale wciąż bardzo popularna. Laptop radzi sobie z nią całkiem nieźle. Przy Full HD i bardzo wysokich szczegółach grafiki utrzymuje średnią liczbę klatek na sekundę na poziomie 35. Po obniżeniu do ustawień wysokich mamy 40 kl./s., a przy średnich już 45 kl./s.

Fallout 4

Fallout 4

Podobnie mamy w przypadku Fallout 4. Rozdzielczość Full HD i ustawienia wysokie oznaczają płynne 34 kl./s. Przy ustawieniach niskich mamy natomiast już 55 kl./s.

Metal Gear Solid: Phantom Pain

Metal Gear Solid: Phantom Pain

Metal Gear Solid śmiga za to aż miło. W rozdzielczości Full HD i wysokich ustawieniach graficznych mamy aż 57 kl./s., czyli doskonały wynik.

Wiedźmin 3

Wiedźmin 3

Wiedźmin to gra o sporych wymaganiach, co niestety odbija się na wynikach przeprowadzonych testów. Niestety możemy zapomnieć o graniu w Full HD na ustawieniach wysokich - 20 kl./s. to zdecydowanie zbyt mało. Przy średnich ustawieniach jest już lepiej - średnio 28 kl./s, a przy niskich już 38 kl./s.

Rise of the Tomb Raider

Rise of the Tomb Raider

Najnowsza odsłona przygód Lary Croft to naprawdę fajny tytuł. Tym bardziej cieszy informacja, że laptop poradzi sobie z jej wymaganiami (gry, a nie Lary;). Rozdzielczość Full HD, wysokie ustawienia graficzne - stabilne 30 kl./s. Przy niskich ustawieniach mamy już 46 kl./s.

Far Cry Primal

Far Cry Primal

Na koniec jeszcze szybki test najnowszej odsłony Far Cry. Prehistoryczny Primal ma spore wymagania, co oznacza, że chcąc utrzymać stabilnie płynną animację trzeba ustawić jakość grafiki na poziom normalny. Wynik przy takich parametrach to 35 kl./s. Przy wysokich szczegółach spada do 25 kl./s., czyli trochę za mało aby grać komfortowo.

The Division

The Division

Ok, żartowałem. To jeszcze nie koniec testów. Sprawdziłem jeszcze jak działać będzie The Division. Testy w rozdzielczości Full HD wypadły następująco - ustawienia ultra wysokie 30 kl./s., wysokie 34 kl./s, średnie 40 kl./s. Jest dobrze.

Dysk twardy

Lenovo Y700-15-ISK w testowanej przeze mnie konfiguracji wyposażono w klasyczny dysk HDD 5400 RPM o pojemności 1 TB. Jego zaletą jest pojemność, bo jeśli chodzi o płynność pracy komputera, to wypada to już nie najlepiej. Gorąco polecam zainwestowanie w dodatkowy dysk SSD (zwłaszcza, że laptop ma gniazdo na dodatkowy dysk M.2), na którym postawić warto system, a ten dysk traktować jako magazyn danych. Komfort pracy znacznie się poprawi.

crystal disk mark

as ssd

Ekran

Laptopa wyposażono w ekran o rozdzielczości Full HD i przekątnej 15,6 cala. Zastosowano tutaj matrycę IPS, więc kąty widzenia są odpowiednio szerokie. Równie dobrze wypada odwzorowanie kolorów oraz kontrast.

kolorymetr

Jedynie jasność ekranu jest zaskakująco niska. Test kolorymetrem pokazał wynik nie przekraczający 200 cd/m2, co w połączeniu z półodblaskową powierzchnią wyświetlacza powoduje, że w obraz w mocno słoneczny dzień będzie mało czytelny.

Czas pracy

Długość czasu pracy na baterii to w przypadku laptopów drugorzędna cecha, nie mniej jednak dobrze wiedzieć na ile swobodnie możemy czuć się bez gniazdka elektrycznego znajdującego się w pobliżu. W trybie oszczędzania energii laptop jest w stanie pracować przez ponad 7 godzin. Przy normalnej pracy czas ten skraca się do około 4 godzin. Z kolei praca z maksymalną wydajnością wyczerpie akumulator po około półtorej godziny.

Kultura pracy

Układ chłodzenia dobrze wywiązuje się ze swoich zadań. W trakcie rozgrywki obudowa w najcieplejszym miejscu rozgrzewa się do ok. 42 stopni Celsjusza. Co ważne, obszar wokół klawiszy WASD pozostaje chłodny (nagrzewa się głównie prawa część panelu roboczego oraz środek klawiatury).

temperatura spoczynektemperatura obciążenie

Wentylator jest wyraźnie słyszalny, ale jego szum nie jest na tyle dokuczliwy, aby przeszkadzać, czy rozpraszać. Głośność określiłbym go jako standardową.

Nie przegap