31 marca 2019, Wojciech Kulik

Kopia zapasowa danych w Windows 10 - jak zrobić?

Kategoria: Komputery Oprogramowanie Systemy operacyjne Bezpieczeństwo, Tematyka: Porady Windows Windows 10

Backup chroni przed utratą plików, która może nastąpić w wyniku awarii, infekcji czy pomyłki. Podpowiadamy, jak wykonać kopię zapasową danych w systemie Windows 10, bo też mamy ku temu okazję: Międzynarodowy Dzień Backupu.

W dniu 31 marca, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Backupu, czyli kopii zapasowych, które – jak powszechnie wiadomo – jedni robią, a drudzy zaczną (na przykład gdy tylko przytrafi im się niemiła niespodzianka w postaci utraty cennych plików). Z tej okazji podpowiadamy, jak zrobić kopię danych w Windows 10.

Co to jest backup?

Krótko mówiąc: backup, czyli kopia zapasowa (czy też: kopia bezpieczeństwa), to kopia plików, dzięki której można je odzyskać po utracie lub uszkodzeniu tych oryginalnych (w wyniku awarii komputera, infekcji złośliwym oprogramowaniem lub przypadkowego skasowania).

Dlaczego warto robić kopie zapasowe?

Warto tworzyć kopie zapasowe i robić to systematycznie, ponieważ do awarii może dojść w każdym momencie, a utrata cennych firmowych plików czy choćby zdjęć z wakacji (żeby nie wspomnieć o pracy magisterskiej) może być bolesna.

backup strata

Zdecydowanie nie należy lekceważyć tego tematu, ponieważ nawet niezawodny sprzęt może ulec awarii, a najlepiej zabezpieczony komputer – doznać infekcji.

Tworzenie kopii zapasowych plików zapisanych na komputerze domowym to na pewno dobry pomysł. Z kolei tworzenie jej na komputerze firmowym jest czymś, z czego absolutnie nie należy rezygnować.

Jak stworzyć kopię zapasową danych?

Przejdźmy już zatem do rzeczy, czyli do odpowiedzi na pytanie, jak wykonać kopię zapasową...

Sposób pierwszy: narzędzie systemowe Windows 10

Podstawowym sposobem na utworzenie kopii zapasowej, jest skorzystanie z narzędzia, które jest wbudowane w system Windows 10. Przygotuj zatem dysk twardy, pendrive lub inny nośnik pamięci o pojemności, jakiej potrzebujesz, podepnij go, a następnie:

 • wciśnij Windows + I lub włącz Ustawienia, klikając Start > Ustawienia,
 • wybierz sekcję „Aktualizacja i zabezpieczenia”, a następnie, korzystając z menu po lewej stronie, kliknij „Kopia zapasowa”,
 • pod nagłówkiem „Kopia zapasowa z historii plików”, kliknij „Dodaj dysk” i wybierz nośnik, na którym chcesz zapisać kopię zapasową.

backup Windows 10 screen

Gdy dysk zostanie dodany, możesz kliknąć „Więcej opcji”. Wyświetli się wówczas panel, który pozwoli zmienić częstotliwość wykonywania kopii bezpieczeństwa (domyślnie ustawione jest „Co godzinę”, ale może to być nawet „co 10 minut” albo – w drugą stronę – co 24 godziny). Następnie możesz ustalić jak długo mają być przechowywane zapasowe wersje plików (to może być równie dobrze 1 miesiąc, jak i 2 lata). W tym samym oknie można wybrać foldery, które mają być objęte backupem i te, które mają być z niego wykluczone.

Backup Windows 10 opcje

Aby ograniczyć ilość zajmowanego przez kopię zapasową miejsca, można ograniczyć częstotliwość wykonywania backupu, czas przechowywania oraz liczbę katalogów. Szczególnie w warunkach domowych nie jest raczej konieczne aktualizowanie kopii całego dysku co kilkadziesiąt minut.

Backup wykonany przy pomocy narzędzia Historia plików pozwala na odzyskiwanie wszystkich plików zapisanych na dysku komputera z systemem Windows 10. Dokumenty, zdjęcia czy jakiekolwiek inne treści można dzięki temu przywrócić dosłownie w moment. 

Jak wykonać kopię zapasową? Sposób drugi: oprogramowanie zewnętrzne

Jeśli oczekujesz większych możliwości z zakresu tworzenia kopii zapasowych, możesz skorzystać z zewnętrznego programu. Istnieje wiele aplikacji – zarówno płatnych, jak i darmowych, przeznaczonych właśnie do robienia backupu. 

Jaki program do backupu wybrać? Aktualnie najbardziej cenione są EaseUS Todo Backup Home oraz Acronis Backup. Inne aplikacje godne polecenia to: Ferro Backup System, Syncplicity czy AOMEI Backupper. Opisywanie tego, jak stworzyć w nich kopie zapasowe nie ma jednak większego sensu, ponieważ wbudowane kreatory właściwie wszystko robią za użytkownika i wprost przedstawiają mu dostępne możliwości.

backup EaseUS
Screen z programu EaseUS Todo Backup Home.

Gdzie przechowywać i jak przywrócić dane z kopii zapasowej?

Na koniec odpowiedzmy sobie na dwa ważne pytania. Pierwsze dotyczy tego, gdzie przechowywać kopie zapasowe. Otóż najlepszą, to znaczy najpewniejszą opcją, jest skorzystanie w tym celu z pendrive’a lub zewnętrznego dysku twardego. Można również wykorzystać ten wewnętrzny (ale ma to sens tylko w przypadku posiadania komputera z więcej niż jednym HDD lub SSD). Ważne też, by nośnik miał odpowiednio dużą pojemność (czyli: by zmieściły się na nim kopie wszystkich aktualnych i wcześniejszych plików).

Nośnik fizyczny to jedna opcja, ale kopię zapasową można również przechowywać w chmurze. To bezpieczne rozwiązanie, ale może być też kosztowne. Jeśli jednak dysponujemy takim dyskiem, to warto z niego skorzystać.

Jeżeli zaś chodzi o to, jak przywrócić dane z kopii zapasowej, to jest to oczywiście uzależnione od tego, z której opcji się skorzystało. W przypadku narzędzia systemowego, przejdź do wspomnianej wcześniej sekcji „Więcej opcji”, a tam na dole znajdziesz „Przywróć pliki z bieżącej kopii zapasowej”...

backup Windows 10 przywracanie

Jeśli zaś korzystasz z zewnętrznego programu, odpowiednią opcję bez trudu znajdziesz w jego menu.

Sonda

Pamiętasz o backupie?

 • 12
 • 18
 • 7
 • 5
Głosowanie dostępne tylko w wersji PC. Już wkrótce wersja moblina.

Komentarze

 • xbk123, #

  Mam problem, przy którym nawet ludzie z pomocy MS się poddali i odesłali mnie na jakieś inne strony. 2 dyski w komputerze - systemowy (SSD 128GB) + dysk na dane (HDD 2TB). Robię sobie kopię zapasową tylko danych z SSD + plus obraz dysku również tylko SSD. Miejscem docelowym tej kopi jest HDD. Następnie do pc podpinam nowy SSD, o pojemności identycznej jak stary - 128GB. Uruchamiam dysk naprawy z DVD. Wchodzę w opcje przywracania, wybieram obraz systemu na HDD, klikam dalej i tu pojawia się dziwna informacja, że dysk docelowy jest za mały do wykonania przywrócenia. Pomysły?

 • Wojciech Kiełt, #

  A może podziel dysk SSD dwie partycje i twórz obraz tylko jednej partycji np: 100GB

 • Moria, #

  A spróbuj tego programu: Lazesoft Recovery Suite 4.3 Home Edition. Mnie robił bez problemu kopię windowsa z poziomu Windows 10 jak i po bootowaniu z USB (jak go zainstalujesz jest możliwość stworzenia z poziomu Windows bootowalnego USB). Mnie działał przy robieniu kopii systemu z ssd sata na ssd m2, robiłem nim też kopie systemu z laptopa na dysk USB, który potem lądował jako systemowy w laptopie, dyski miały różne wielkości, ma możliwość dopasowania wielkości partycji. Ma też bardzo dobre recovery z padniętych dysków (sprawdzałem na talerzowych, dobrze sobie radził ze strukturą plików i zachowywał oryginalne nazwy). I jest do użytku domowego darmowy.

 • janosik007, #

  Miałem kiedyś podobny problem. Domyślam się że chodzi o to że nowy dysk nie ma dokładnie tej samej pojemności użytkowej. W moim przypadku były to karty pamięci po 2 GB każda, a w rzeczywistości druga na którą chciałem przywrócić Windows Embedded miała chyba 2 MB mniej i wyskakiwał błąd. Możesz spróbować przywrócić obraz systemu na dowolny dysk większy niż te 128 GB żeby się przekonać czy to to.

 • klosz007, #

  Nowy jest 128GB ale zapewne odrobinę mniejszy, wystarczy tak naprawdę żeby był mniejszy o jeden blok.

 • xbk123, #

  Dzięki za rady wszystkim. Możliwe, że to faktycznie minimalna różnica w pojemności.

 • sabuk2006, #

  Witam,
  Też mam pytanie (może ktoś podpowie)
  Mam dysk SSD i HDD. Robię obraz dysku SSD na HDD i jest to szybko i sprawnie. Jak przychodzi moment przywrócenia systemu z obrazu z dysku HDD na dysk SSD to trwa to bardzo długo kilka godzin (chyba z 8) Czy ktoś jest w stanie mi to wytłumaczyć, dlaczego tak długo ?

 • Irrlicht, #

  Zależy czym dla Ciebie jest "obraz dysku". Większość programów robi nie "obraz dysku" a "obraz systemu plików". Jeśli masz miliony plików, to odtwarzanie tego na ogół trwa i trwa mać, SSD, czy NVMe tu pomoże tylko w ograniczonym stopniu.

  Dla mnie "obraz dysku" to jest coś, co dostaję z programu dd pod Linuksem. Co prawda przy GPT system potem plumka o uszkodzoną kopię tablicy partycji przy przenoszeniu na dysk o innym rozmiarze, ale czas odtwarzania nie zależy od liczby plików. Niestety zależy od całkowitej wielkości dysku / partycji, więc 1TB pustki się chwilę odtwarza :-)

 • sabuk2006, #

  Jeszcze dopytam, czy dokupując dodatkowy dysk SSD i na nim zrobię obraz, czy czas przywrócenia diametralnie się skróci ? Czyli było by z SSD na SSD.
  Pozdrawiam.

 • janosik007, #

  Zauważyłem już kiedyś że tak jest w przypadku Windowsowego narzędzia. Jedynym pewnym rozwiązaniem jest zmiana programu do robienia kopii zapasowych dysku. Swego czasu dobrze radziła sobie z tym Clonnezilla - darmowa dystrybucja linuksa do tworzenia kopii, obsługująca także protokoły sieciowe.

 • Doctor, #

  Jak robię jakiś projekt, to na bieżąco robię backup na Githuba, a do tego na dysk zewnętrzny. Do tego robię jeszcze backup zdjęć, ale niczego poza tym. Jestem zdania, że nie ma co popadać w paranoję - szansa na śmierć komputera jest na tyle mała, by nie trzeba było robić regularnego backupu wszystkiego, a nawet jeśli się zdarzy, to większość rzeczy można pobrać z internetu i zainstalować na nowo w stosunkowo krótkim czasie.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)