5 grudnia 2017, Maciej Słaboszewski

Karta graficzna do 2000 zł

Kategoria: Komputery Podzespoły Karty graficzne, Tematyka: Nvidia AMD Radeon AMD Nvidia GeForce Optymalne karty graficzne Nvidia Pascal AMD Polaris AMD Vega, Producenci: Nvidia AMD

Jest to zdecydowanie najciekawszy przedział cenowy, w którym również wyróżniamy dwa mniejsze: od 1000 do 1400 zł oraz od około 1700 zł do 2000 zł. Tutaj też jest największy wybór i realna konkurencja.

Optymalne karty graficzne do grania w FullHD (60 kl/s)

Mając w portfelu nieco ponad 1000 zł możemy zwrócić uwagę na najprostsze modele GTX 1060 z 6 GB pamięci lub konstrukcje wyposażone w układ AMD - RX 580 z 4 GB VRAM. Wybór nie jest oczywisty, z uwagi na fakt, że obie karty zapewniają podobną wydajność w grach.

MSI Radeon RX 580 ARMOR

Tak naprawdę w tym przypadku decydują preferencje oraz monitor jaki posiadamy. Na rynku jest wiele tańszych konstrukcji wspierających technologię AMD - FreeSync i to może być postrzegane jako zaleta określonej grupy. Nvidia ma oczywiście swój autorski odpowiednik - G-Sync, ale te monitory są wyraźnie droższe od pozostałych.

Z drugiej strony karty oparte na pełnym GTX 1060 charakteryzują się zazwyczaj lepszą kulturą pracy i nieco niższym poborem prądu. Wybór więc sprowadza się do prywatnych preferencji. Pominęliśmy konstrukcje oparte na RX 570 z uwagi na fakt iż ich cena jest tylko minimalnie niższa od tych napędzanych układem RX 580.

GeForce GTX 1070 Ti

Karty graficzne do grania w QHD

Mając do dyspozycji 1700 - 2000 zł możemy już pomyśleć o kartach wyposażonych w układy z wysokiej półki wydajnościowej - GTX 1070 lub GTX 1070 Ti. Umożliwiają one zazwyczaj naprawdę komfortowe granie w rozdzielczości FullHD, a często i QHD.

Najtańsze modele autorskie GTX 1070 można nabyć już za około 1700 - 1800 zł (MSI Armor i Zotac) i trudno im cokolwiek zarzucić. Obie konstrukcje wyposażone są w wydajny i miarę cichy system chłodzenia. Dodatkowym plusem karty Zotaca jest fakt iż można za darmo przedłużyć gwarancję (rejestracja online) o 2 lata.

Poniżej 2000 zł można również najprostsze konstrukcje autorskie oparte na układzie GTX 1070 Ti. Przykładem może tutaj być karta Palita, która w momencie pisania tego testu kosztowała 1964 zł.

Decydując się na dowolny model z GTX 1070 Ti możemy być pewni, że w prawie wszystkie gry (posiądające choć przeciętną optymalizację) pogramy w rozdzielczości QHD przy bardzo wysokim lub maksymalnym poziomie detali.

Zdecydowanie odradzamy jednak kupowanie modeli referencyjnych, które nie dość, że są relatywnie głośne to jeszcze ich wydajność jest lekko limitowana przez wysoką temperaturę / słaby układz chłodzenia. A do tego ich cena jest zaledwie o kilkadziesiąt złoty niższa od najprostszych modeli autorskich. 

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.