5 grudnia 2017, Maciej Słaboszewski

Karta graficzna do 1000 zł

Kategoria: Komputery Podzespoły Karty graficzne, Tematyka: Nvidia AMD Radeon AMD Nvidia GeForce Optymalne karty graficzne Nvidia Pascal AMD Polaris AMD Vega, Producenci: Nvidia AMD

W tej kategorii cenowej można wyróżnić dwie pomniejsze: 600 - 700 zł i 800 - 1000 zł. Wynika to z faktu iż trudno na dziś polecić komukolwiek kartę wyposażoną w jedynie 2 GB pamięci. Jest to zwyczajnie zbyt mało do najnowszych gier.

Naszym zdaniem rozsądne minimum to przynajmniej 3 GB VRAM. Choć i w tym przypadku trzeba się liczyć iż w niektórych produkacjach trzeba będzie obniżyć jakość tekstur aby uniknąć irytującego doczytywania (przycięć w animacji).

GeForce GTX 1050 Ti

Tanie karty graficzne do grania w FullHD

Najtańszym sensownym rozwiązaniem, który polecamy jeśli ktoś musi zmieścić się w budżecie 600 - 700 zł są konstrukcje oparte na układzie GeForce GTX 1050 Ti. Zapewnia on rozsądna wydajność w najnowszych grach przy średnich, a czasem i wysokim poziomie detali.

Jest to na tyle mało wymagający układ, że nawet najprostsze rozwiązania autorskie zapewniają rozsądną kulturę pracy więc z wyborem konkretnej karty problemu mieć raczej nie będziecie.

Asus GeForce GTX Dual 3 GB

Mając do wydania 800 - 1000 zł można już spoglądać w stronę modeli opartych na GTX 1060 z 3 GB pamięci. Jest to zdecydowanie optymalny wybór mając na uwadze, że ten układ jest zaledwie kilka procent wolniejszy od pełnej konstrukcji (GTX 1060 z 6 GB VRAM).

Należy jednak mieć na uwadze to, co już wcześniej napisaliśmy 3 GB pamięci będą stanowiły pewne ograniczenia w określonych (lista jest dość krótka na dziś) grach. Dotyczy to oczywiście jakości tekstur oraz oczywiście rozdzielczości (mniej wymagające produkcje będzie można odpalić nawet w QHD).

Sapphire Radeon RX 470

Zakładając jednak, że nie trafimy na wspomnianą "ścianę", to możemy liczyć na przyjemną zabawę (40-60 kl/s) w praktycznie każdej nowej grze przy wysokim lub nawet najwyższym poziomie detali.

Warto wspomnieć, że swego czasu w tej kategorii można było spokojnie umieścić Radeony oparte na układzie RX 470 (teraz 570), ale niestety ich aktualne ceny, zwyczajnie przekraczają założony przez nas próg. Oczywiście wynika to w dużej mierze ze sporego zainteresowania tymi modelami przez "górników".

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.