13 marca 2019, redakcja

Smart TV, łączność, dźwięk i podsumowanie

Kategoria: RTV Telewizory, Tematyka: LG SONY Samsung Panasonic Philips Jaki TV, Producenci: LG SONY Samsung Panasonic Philips

Smart TV

Funkcjonalność Smart TV to aktualnie jedna z najważniejszych cech telewizora. W czasach gdy telewizja ma nam coraz mniej do zaoferowania, to od tego elementu zależy, czy urządzenie będzie mogło być dobrze wykorzystane. System pozwala bowiem korzystać z różnego rodzaju aplikacji informacyjnych, rozrywkowych i przede wszystkim multimedialnych (na przykład Netflix czy YouTube). On też zapewnia intuicyjną obsługę, łatwo dostępne opcje konfiguracyjne oraz możliwość nawiązywania łączności np. ze smartfonem. 

Pod względem Smart TV telewizory poszczególnych marek różnią się dość istotnie. W telewizorach Sony i Philips do dyspozycji użytkowników jest system Android TV, Samsung ma swój Smart Hub oparty na Tizenie, LG oferuje webOS, a Panasonic – MyHomeScreen. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, które teraz pokrótce omówimy.

Najmocniejszymi stronami Androida bez wątpienia są: duża liczba dostępnych aplikacji, sprawnie działająca wyszukiwarka oraz interfejs, który jest nam wszystkim dobrze znany. Problemem bywa natomiast zasobożerność, która objawia się często wolnym działaniem takiego telewizora. Szybkość działania i szeroko rozumiana prostota jest z kolei dużym plusem MyHomeScreen. Niestety możliwości tego systemu pozostawiają sporo do życzenia. 

smart TV

Niezła wydajność, szerokie opcje konfiguracyjne i może nie bardzo niska, ale też niekoniecznie zadowalająca liczba aplikacji to cechy wspólne systemów Tizen (Smart Hub) i webOS. Szczególnie dobrze wypada ten ostatni, dzięki bardzo intuicyjnej obsłudze – niezależnie od tego, czy używa się strzałek na pilocie czy własnego głosu. Warto podkreślić, że w telewizorach LG dostępny jest asystent bazujący na sztucznej inteligencji, z którym można porozmawiać po polsku. Zobaczcie, jak działa sztuczna inteligencja w telewizorach LG.

Łączność

Wszyscy czołowi producenci oferują podobny zestaw podstawowych portów. Właściwie w każdym przypadku nabywcy mogą liczyć na 2-4 gniazda HDMI i 2-3 gniazda USB. Co jednak ciekawe, w 2018 roku tylko firmy Sony i Panasonic zdecydowały się na wprowadzenie złączy USB 3.0 – LG i Samsung zatrzymały się na erze „dwójki”.

Standardem jest już również oferowanie zintegrowanych tunerów telewizyjnych: DVB-T/T2 (cyfrowa telewizja naziemna), DVB-S/S2 (telewizja satelitarna) oraz DVB-C/C2 (telewizja kablowa). Nie dziwi także obecność modułów WiFi, umożliwiających bezprzewodowe połączenie z Internetem (potrzebnym chociażby do tego, by w pełni wykorzystać system Smart TV). To cechy wspólne wszystkich producentów.

Dźwięk

Jakość brzmienia traktowana jest w telewizorach po macoszemu. Nie może to jednak dziwić, gdyż producenci dążą do tego, by urządzenia jak najlepiej się prezentowały, a trudno zmieścić potężne głośniki w ultrasmukłych obudowach. W wielu przypadkach koniecznością staje się więc dokupienie zestawu kina domowego albo przynajmniej soundbara. Przy czym nie wszystkie telewizory są takie same.

O ile bowiem producenci raczej zgodnie w większości swoich telewizorów stosują 10- lub 20-watowe głośniki, które nie są w stanie zachwycić brzmieniem, to już w wyższych seriach można liczyć na zdecydowanie więcej. Oprócz klasycznych rozwiązań mogą to być na przykład zintegrowane soundbary (jak w OLED-ach Philipsa) lub „głośniki scalone z ekranem” (będące charakterystyczną cechą modeli Sony spod znaku A). 

Aby zadbać o odpowiednie brzmienie, czołowi producenci telewizorów nawiązują współprace z uznanymi markami z sektora audio. Przykładowo Samsung korzysta z doświadczenia inżynierów grupy Harman, a Philips postawił na Bowers&Wilkins.

Podsumowanie

Na koniec wypada przypomnieć, że powyższe wywody są tylko uogólnieniami i nie znajdują zastosowania do wszystkich modeli danej marki – po prostu są i będą wyjątki. Mimo to mamy nadzieję, że niniejszy poradnik ułatwi wybór nowego telewizora i oszczędzi niepotrzebnych rozczarowań spowodowanych nietrafionym zakupem. Jak widać, na postawione na wstępie pytanie „kto robi najlepsze telewizory?” nie ma niestety prostej i jednoznacznej odpowiedzi.

Sonda

Jakiej firmy TV byś wybrał?

 • 32
 • 41
 • 20
 • 24
 • 10
 • 4
 • 2
 • 5
Głosowanie dostępne tylko w wersji PC. Już wkrótce wersja moblina.

Komentarze

 • aendrju, #

  Kategoria dźwięk jest zbędna. Jak ktoś się decyduje na nowy tv z dobrym obrazem a nie badziewiak marketowy za niecały tysiak to albo kupi sound-bar albo kino domowe lub takowe posiada.

 • gostek2012, #

  urządzenie bez dźwięku? nie każdy chce poświęcać miejsce na stawianie kolumn i wzmacniaczy

 • jonny2003, #

  Też tak uważam. Porządny TV bez zestawu 5.1 albo 7.1?
  Czyli co stereło na wbudowanych głośniczkach?
  Żart.

 • zielony888, #

  Mylisz się - ważne jest też jak radzi sobie procesor dźwięku, a nie tylko nagłośnienie.
  Ja np. jestem zadowolony ze swojego Philipsowego sygnału, ale np. jak przełączę kolumny na źródło laptop (wcale nie najtańszy), to te same utwory mają wyraźne straty na jakości.

 • hideo, #

  Wśród wyżej wymienionych to marka nie ma większego znaczenia. Liczy się bardziej konkretny model jego możliwości techniczne i ile kosztuje w danej chwili (bo jak się trafi fajna cena to można zdanie bardzo szybko zmienić co do marki).

 • tjindy, #

  I oczywiście gawiedź zawierzyła cyferkom. Więc może napiszę jak faktycznie się sprawy mają: najbardziej naturalny dla oka obraz (nieprzekłamany) jest u SONY, potem PHILIPS i LG. Oprócz matryc ważny, jeśli nie najważniejszy jest przetwornik obrazu - taki procek dzięki któremu to co widzimy albo zapiera dech w piersiach albo wywołuje konwulsje ;)
  Miałem możliwość porównania kilku marek - ja osobiście wybrałem PHILIPSa - ze względu na Ambilighta. JEdnak następny bedzie chyba soniacz...

 • zielony888, #

  Ja też lubię Philipsa - i to nie ze względu na ambilight.
  Poza tym w artykule wspomniano o matrycach 240 Hz - zdaje się, że robił je tylko Samsung, ale wycofał się z nich, ponieważ taki rate okazywał się niewidoczny dla ludzkiego oka.

 • wolfik36, #

  a co z telewizorami z wyższej półki - np Bang & Olufsen ?

 • leto1987, #

  Wiem jedno, nie napotkałem żadnego problemu by podłączyć komputerową myszkę i klawiaturę pod telewizor marki LG, Zrobiło to na mnie duże wrażenie..

 • Kropeczka, #

  Sony, LG. Samsungowi podziękuję. Reszta to chińszczyzna z Logo wykupionym od znanych marek

 • sebmys, #

  Ja mam Samsunga i trudno się z Tobą nie zgodzić, bo w modelu KU6400 zajeździłem 2 matryce. Oczywiście obie wymienili mi na gwarancji. Pierwsza miała wadę fabryczną i pokazały się pionowe pasy, a druga się po 2 latach po prostu wyświetliła. Samsung ma za to duży plus od mnie za szybko działający serwis i to że zdaję sobie sprawę że sprzedaję mało wytrzymałe TV. Ja użytkuję kilka TV Samsunga i to tylko dlatego, że serwis tych urządzeń jest bez problemowy. Nie wiem jak wygląda serwis u Sony, LG czy Philips, ale nie chciał bym na sobie tego testować. TV LG mają chyba najlepszy obraz, później Sony. Co do samego użytkowania systemu, to do każdego idzie się przyzwyczaić, a najważniejsze żeby miał jak najdłuższe wsparcie producenta, a tu na pewno Samsung zostaję w tyle, bo ich modele po max 3 latach znikają z listy wspieranych urządzeń. Pozdrawiam :)

 • Kawabonga, #

  Ja ma Philipsa, matryca 100hz , Ambilight. Bardzo dobre wsparcie oprogramowania, kupiłem z androidem 6 , kilka aktualizacji rocznie , najpierw dostał aktualizacje do 7 , od pewnego czasu już ma 8 Oreo :)

 • zielony888, #

  No właśnie, bo jasne, że jakość obrazu wciąż jest najważniejszym kryterium, ale poza nim jest jeszcze kilka innych i wyposażenie dodatkowe może być jednym z nich.

 • mini21, #

  Ja tam wolę swoją starą plazmę panasonic'a.
  Jakoś te nowe ekrany nie bardzo mnie zadowalają...
  Przynajmniej przy naszej obecnej jakości telewizji.
  Nie wszystkie programy są w 4k czy nawet fullhd, a w tej kategorii plazma nie powoduje, że ta telewizja wygląda jeszcze gorzej.

  Samsunga nigdy nie kupię - nie podoba mi się polityka tej firmy.
  Może przez lata się coś zmieniło, ale pamiętam taki film o tym, jak producenci celowo "postarzają" sprzęt żeby szybciej nadawał się na śmietnik (tu królował właśnie Samsung).

 • deton24, #

  U mnie w rodzinie ktoś fajną plazmę Panasonica zmienił na bodaj 50" lub 55" PUS7303 (VA, 60Hz, Amblilight) i są zadowoleni. Z tym że Philips w 2014 bodaj przejęło TP Vision, I niektóre modele zdarzają się awaryjne.
  Bywa też że z gwarancją lecą w kulki, i trzeba dojściami sprawy załatwiać.
  Kwestie kurzu za matrycą i wieczne odsyłki.
  Choć możliwe że częściej było to w serii 6, gdzie też były problemy z płynnością Androida.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)