10 czerwca 2018, Wojciech Kiełt

Zasilacz UPS do małej firmy lub do domu? TOP 10

Kategoria: Komputery Peryferia Technologie i Firma UPS, Tematyka: Najlepsze produkty APC EVER Eaton Sprzęt do firmy Poradniki biznesowe Powerwalker Legrand, Producenci: APC EVER Eaton Powerwalker

Jaki wybrać zasilacz UPS? Polecamy 10 modeli do podtrzymywania zasilania i pełnej ochrony komputerów PC, do sprzętu elektronicznego lub AGD.

10 sierpnia 2017. Gwałtowne burze przechodzą nad Polską. Po nocnych i porannych nawałnicach blisko 180 tysięcy odbiorców nie ma prądu - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Czy masz już swój UPS?

Na zasilaczu awaryjnym UPS nie warto oszczędzać. Czasami możemy nawet nie zauważać jego działania, a najczęściej może stać bezużyteczny przez rok. Jednak w tym jednym krytycznym momencie, musi zagwarantować 100% sprawności. W przeciwnym razie inwestycja w UPS nie ma sensu i nie przyniesie żadnych korzyści.
Dotyczy to głównie bardzo tanich zasilaczy 'no name' lub mało znanej marki, najczęściej pochodzących z Chin. Takie produkty goszczą między innymi na dużych serwisach aukcyjnych i naprawdę kuszą ceną. Tym bardziej nie polecamy zasilaczy UPS używanych, a konkretnie mocno przechodzonych.

W naszym TOP-10 skupiamy się głównie na zasilaczach do małego domu lub biura, do których będziemy podłączać sprzęt komputerowy, elektronikę lub urządzenia AGD.

Propozycje na zasilacz UPS do domu lub do małej firmy:

Przykładowe zastosowania, do których będziemy dopasowywać listę UPSów:

 1. Zabezpieczenie prac wykonywanych na komputerach PC (stacjach roboczych) w przypadku krótkich przerw w dostawie prądu.
 2. Zapewnienie ciągłości pracy - np: podtrzymanie zasilania kasy fiskalnej i terminala płatniczego.
 3. Ochrona urządzeń, komputerów, stacji roboczych, serwerów NAS, konsoli do gier, przed skutkami zakłóceń w sieci.
 4. Podtrzymanie zasilania systemu monitorującego - kamery i serwer NAS.
 5. Możliwość doładowania telefonu, tabletu lub laptopa w przypadku dłuższego braku prądu.
 6. Możliwość oświetlenia domu lub biura, podtrzymanie chłodzenia w lodówce, w przypadku dłuższego braku.
 7. Zasilanie dla pieca gazowego - czyli ciepła woda lub ogrzewanie, np: gdy prądu nie będzie cały dzień lub noc (a od mocy UPS będzie już zależeć czy tylko weźmiemy jeden ciepły prysznic, czy będziemy mieć ogrzewanie przez cały dzień).

Pod uwagę bierzemy przede wszystkim najpopularniejsze zasilacze, typu line-interactive, ale są też dwa off-line. Pierwsza szóstka to tańsze modele z tak zwaną symulowaną sinusoidą (inna nazwa, którą można spotkać w specyfikacji to: schodkowa aproksymacja sinusoidy). UPSy line-in oferujące na wyjściu czystą sinusoidę, mają szersze zastosowanie, są bardziej uniwersalne, a przez to również droższe. Ogólnie rzecz ujmując, nadają się nie tylko do sprzętu komputerowego. Ogólna zasada: jeśli nie wiesz, jakie urządzenie przyjdzie Tobie podłączyć do UPSa, lepiej wybierz czystą sinusoidę. Po więcej informacji zapraszamy do poradnika Jaki zasilacz UPS wybrać.

Wszystkie wymienione tu UPSy charakteryzują się czasem przełączania 8ms lub krótszym, a to wystarczy w zastosowaniach do których je polecamy. Solidny zasilacz ATX w komputerze PC, przy maksymalnym obciążeniu, w przypadku zaniku zasilania, utrzyma napięcie wyjściowe przez około 15ms. UPSy line-Interactive z napięciem sinusoidalnym oferują jeszcze krótszy czas przełączania, w zakresie 2 do 6ms.

Ważny jest natomiast dobór typu i mocy UPS, do komputera PC wyposażonego w zasilacz ATX z aktywnym PFC. A obecnie dotyczy to praktycznie wszystkich nowoczesnych zasilaczy ATX o mocy powyżej 350W.  Aby uniknąć możliwych problemów (choć nie jest to regułą), do takich komputerów wskazane jest wybrać UPS, który będzie oferować moc czynną (W) równą lub nieco wyższą od maksymalnej mocy zasilacza ATX. Na przykład, dla PC z zasilaczem ATX 450W, najlepiej kupić UPS minimum 850VA (moc czynna to 480W). W cechach podajemy zarówno moc pozorną (VA) i moc czynną (W).

 

APC Back BX500CI - 300W

90% Ocena benchmark.pl

Znana marka, gwarancja jakości, dobry serwis i gwarancja. Z ciekawych funkcji, tego najtańszego zasilacza UPS typu Line-Interactive z oferty APC, warto wymienić: wykrywanie i powiadomienie o awarii akumulatora (okresowy automatyczny test), konfigurowalna czułość na napięcie, czyli AVR w zakresie ±8%. Inna przydatna cecha, to osobne gniazdo tylko z ochroną przeciwprzepięciową - bez podtrzymania zasilania. Kontrolka statusu LED ze wskaźnikiem pracy online: zasilanie akumulatorowe, wskaźniki Wymień baterię i Przeciążenie.
APC deklaruje dla baterii w tym modelu (jedna 12V, 7.2Ah) średnią żywotność od 2 do 5 lat, w zależności od ilości cykli rozładowania i temperatury otoczenia.

Ważne dane:
Typ zasilacza (topologia):
Line Interactive
Moc wyjściowa UPS:
500 VA
Ilość gniazd wyjściowych:
3
Typy gniazd wyjściowych:
IEC C13 10A
Moc czynna:
300 W
Kształt napięcia wyjściowego:
Schodkowa aproksymacja sinusiody

Pełna specyfikacja

PowerWalker VI 850 SE LCD - 480W

90% Ocena benchmark.pl

Atrakcyjny współczynnik cena do możliwości, gniazdka typu E, bez wiatraczka chłodzacego, jedna bateria 12V/9Ah, układ AVR w zakresie ±10%. W kwocie od 260 do 300 zł jest kilka interesujących ekonomicznych UPSów o mocy 850VA, ale warto dopłacić te 40 zł między innymi za wyświetlacz LCD, który pozwala na łatwe monitorowanie zasobów energii lub czasu do rozładowania.
Decyzja o wyborze określonego modelu może zależeć od sposobu wykorzystania UPS. Może on mieć klasyczne gniazdko E do których można podłączyć każde urządzenie (jak w tym modelu), lub specyficzne gniazda IEC, które wymagają dedykowanych przewodów zasilających.

Ważne dane:
Typ zasilacza (topologia):
Line Interactive
Moc wyjściowa UPS:
850 VA
Czas podtrzymywania:
0.1 - 6 min.
Ilość gniazd wyjściowych:
4
Typy gniazd wyjściowych:
230 V, RJ-45
Moc czynna:
480 W
Kształt napięcia wyjściowego:
Symulowana sinusoida

Pełna specyfikacja

Ever Easyline 850AVR USB - 480W

96% Ocena benchmark.pl

Znana marka, gwarancja jakości, krajowy producent. Nasz rodzimy produkt, dla tych, którzy dażą zaufaniem produkty EVER, chcą wspierać krajowych producentów i są skłonni dopłacić około 50 zł. Choć wiele wskazuje na to, że Ever Easyline 850AVR i PowerWalker VI 850 SE LCD, to praktycznie te same urządzenia, choć nie możemy (jeszcze) potwierdzić tego na 100%.
Firma EVER dedykuje UPSy z serii EASYLINE AVR do ochrony: komputerów PC, stanowisk DTP i stacji roboczych, systemów fiskalnych, systemów telewizji przemysłowej DTP oraz internetowych urządzeń telekomunikacyjnych. UPS wyposażony w interfejs komunikacyjny USB i oprogramowanie monitorująco-zarządzające PowerSoft Professional.
EASYLINE cechuje także układ automatycznej regulacji napięcia sieciowego AVR - w zakresie ±10%. AVR między innymi przedłuża życie bateriom, szczególnie w miejscach, w których instalacja elektryczna sprawia problemy - czy to z powodu wieku, czy innych urządzeń wpiętych w sieć.

Ważne dane:
Typ zasilacza (topologia):
Line Interactive
Moc wyjściowa UPS:
850 VA
Ilość gniazd wyjściowych:
2
Typy gniazd wyjściowych:
230 V
Moc czynna:
480 W
Kształt napięcia wyjściowego:
Schodkowa aproksymacja sinusiody

Pełna specyfikacja

Legrand Keor Multiplug 800VA - 480W

90% Ocena benchmark.pl

Dla urozmaicenia wybraliśmy także jeden ergonomiczny UPS, w kształcie dużej listwy zasilającej. Kształt takich zasilaczy i ładny wygląd może dobrze komponować się w domu lub w małych, schludnych biurach. Z reguły są to jednak zasilacze typu OFF-LINE. Jedną z zalet jest choćby bezgłośne działanie przy pracy z zasilania.
Pod uwagę braliśmy kilka modeli. Pierwszym był bardzo interesujący APC Back-UPS ES - gościł w naszym poprzednim TOP-10 - wyposażony aż w osiem gniazdek (4/4), jednak stosunkowo drogi, około 470 zł. Drugim był elegancki i kompaktowy Eaton UPS 3S 700FR - w podobnej cenie co Legrand. Ostatecznie zdecydowałem się na wybór Legrand Keor, który oferuje najwięcej mocy z obydwu konkurentów. Ma sześć gniazdek z podtrzymaniem zasilania + dwa z ochroną przeciwprzepięciową, estetyczny wygląd, oraz tak samo jak dwa wspomniane, nie brakuje mu złącza USB do komunikacji i oprogramowania do monitorowania.
Pomimo różnych opinii na temat zasilaczy off-line, dotyczących współpracy z dużymi komputerami PC ATX, ten konkretny model podczas testów nie miał problemów z podtrzymaniem, a szczególnie startem, komputera wyposażonego w zasilacz 760W - konkretnie Corsair AX760i (pobór energii około 200W).

Zobacz recenzję

Ważne dane:
Typ zasilacza (topologia):
off-line
Moc wyjściowa UPS:
800 VA
Czas podtrzymywania:
10 min.
Ilość gniazd wyjściowych:
6
Typy gniazd wyjściowych:
230 V, RJ-11, RJ-45, USB
Moc czynna:
480 W
Kształt napięcia wyjściowego:
symulowana sinusoida

Pełna specyfikacja

PowerWalker VI 2200 LCD - 1200W

90% Ocena benchmark.pl

Atrakcyjny współczynnik cena do możliwości, dwa gniazdka typu E i dwa IEC. Z bardzo  wysokiej mocy pozornej, 2200VA, otrzymujemy około 1200 Watów mocy czynnej, pochodzące z dwóch baterii 12V/9Ah. Mimo to, w tej cenie jest to nadal interesująca oferta. Ostatecznie wszystko zależy od tego, czy zależy nam na podłączeniu dużej ilości urządzeń i dużym obciążeniu, czy długim czasie podtrzymania urządzenia o małym poborze mocy. (np: przez 1 minutę 1000W, lub przez 15 minut 300W). Układ AVR działa w zakresie ±10%.
Optymalny wybór jeśli chcesz do jednego zasilacza podłączyć więcej urządzeń o większym poborze energii, np: dwie stacje robocze i dwa monitory. Takim UPSem można zastąpić dwa mniejsze modele 850, zaoszczędzając w ten sposób choćby miejsce w biurze. Raczej nie wskazany do domu lub do bardzo cichego biura, ze względu na wentylatorek chłodzący (aktywowany automatycznie), który może okazać się za głośny.

Ważne dane:
Typ zasilacza (topologia):
Line-interactive
Ilość gniazd wyjściowych:
4
Typy gniazd wyjściowych:
230 V, RJ-11, RJ-45, IEC C13 10A
Moc czynna:
1100 W
Kształt napięcia wyjściowego:
Symulowana sinusoida

Pełna specyfikacja

Eaton Ellipse PRO 850FR - 510W

80% Ocena benchmark.pl

Zasilacz z serii Pro, typu Line-interactive, ale z symulowaną sinusoidą. Jednak moc i kształt sinusoidy to nie jedyne kryteria wyboru najlepszego UPS, a seria Ellipse PRO ma kilka interesujących cech, które uzasadniają relatywnie wyższą cenę i czynią ten model bardzo interesującą propozycją.
Najważniejsza to 3-letnia gwarancja włącznie z bateriami akumulatorów. Ponadto nieograniczona gwarancja na podłączone urządzenia komputerowe (tylko kraje członkowskie EU i Norwegia).
Do interesujących warto też zaliczyć funkcję EcoControl - może zmniejszyć zużycie energii do 15%. Płaska obudowa zasilacza ułatwia ulokowanie w biurze - ustawienie pionowe lub poziome, oraz montaż naścienny. Oprogramowanie umożliwia kontrolę UPS nie tylko z komputera do którego został podłączony, ale także zdalnie. Ellipse PRO dedykowany jest głównie do ochrony kluczowych dla firmy stacji roboczych.

Ważne dane:
Typ zasilacza (topologia):
Line-interactive
Moc wyjściowa UPS:
850 VA
Czas podtrzymywania:
1 min.
Ilość gniazd wyjściowych:
4
Typy gniazd wyjściowych:
230 V, RJ-11, RJ-45, USB
Moc czynna:
510 W
Kształt napięcia wyjściowego:
symulowana sinusoida

Pełna specyfikacja

Ever Eco 1200 CDS - 780W

80% Ocena benchmark.pl

Droższy jedynie o 70 zł od modelu Eco Pro 700 CDS, dlatego warto dopłacić do tej pojemności. To UPS z czystą sinusoidą w atrakcyjnej cenie, ale w topologii OFF-LINE. To oznacza, że podłączone do UPS urządzenie jest zasilane bezpośrednio z sieci i dopiero w chwili zaniku napięcia przełączane jest na akumulatory. Taki UPS polecamy przede wszystkim do sprawnie działającej sieci energetycznej, jako magazynowanie energii. Ever Eco 1200 CDS wyposażony jest w dwie baterie 5Ah VRLA.
Dopłacając około 300 zł, można również kupić wersje PRO o tej samej pojemności. Oferuje ona dodatkowo złącze komunikacyjne USB i oprogramowanie PowerSoft Professional.

Cena jest atrakcyjna, ale przy zakupie lub po zakupie (szczególnie z wyprzedaży lub okazji) warto sprawdzić, czy aby egzemplarz UPS nie został wyprodukowany kilka lat temu. Ogniwa w UPS mają swoją określoną żywotność, a ta seria Ever Eco gości przecież na rynku już od 2005 roku. W szczególnym wypadku kupimy tanio UPS, którego sprawność i moc będzie o kilkanaście, albo nawet kilkadziesiąt procent niższa.

Ważne dane:
Typ zasilacza (topologia):
Offline
Moc wyjściowa UPS:
1200 VA
Czas podtrzymywania:
4 - 7 min.
Ilość gniazd wyjściowych:
2
Typy gniazd wyjściowych:
230 V, RJ-11
Moc czynna:
780 W
Kształt napięcia wyjściowego:
czysta sinusoida

Pełna specyfikacja

PowerWalker VI 750 PSW - 480W

90% Ocena benchmark.pl

Atrakcyjny współczynnik cena do możliwości, w kategorii zasilaczy Line-in z czystą sinusoidą. Wyświetlacz LCD, oprogramowanie monitorujące, gniazdka typu IEC, bez wiatraczka chłodzącego, jedna bateria 12V/9Ah, układ AVR w zakresie ±10%. Dostępna jest również wersja z klasycznymi gniazdkami E.
Jeśli nie chcesz ryzykować możliwych problemów ze współpracą zasilacza UPS ze sprzętem elektronicznym lub AGD - szczególnie nowoczesnych komputerów PC ATX z zasilaczami APFC, w przyszłości móc podłączyć każdy odbiornik, po prostu wybierz UPS Line-in z czystą sinusoidą.
480W mocy, przy 50% obciążeniu, może podtrzymać zasilanie przez około 6 minut. W przypadku mocnej stacji roboczej z dużym monitorem (około 250~300W), pozwoli na zapisanie pracy i bezpieczne wyłączenie komputera.

Ważne dane:
Typ zasilacza (topologia):
Line-interactive
Moc wyjściowa UPS:
750 VA
Ilość gniazd wyjściowych:
4
Typy gniazd wyjściowych:
RJ-11, RJ-45, IEC C13 10A
Moc czynna:
480 W
Kształt napięcia wyjściowego:
Czysta sinusoida

Pełna specyfikacja

PowerWalker VI 1000 PSW - 700W

90% Ocena benchmark.pl

Kolejny model Line-in z czystą sinusoidą, ale o większej mocy, także marki PowerWalker, polecany również ze względu na atrakcyjny współczynnik cena do możliwości. Za niecałe 100 zł otrzymujemy 220W więcej - w porównaniu  do modelu VI 750 PSW. Współczynnik mocy tego UPS wynosi 0.70.
Jest z tej samej serii co propozycja powyżej - ma wyświetlacz LCD, oprogramowanie monitorujące, gniazdka typu IEC, bez wiatraczka chłodzacego, układ AVR w zakresie ±10%. Tym razem już dwie baterie 12V/7Ah.

Ważne dane:
Typ zasilacza (topologia):
Line-interactive
Moc wyjściowa UPS:
1000 VA
Ilość gniazd wyjściowych:
4
Typy gniazd wyjściowych:
RJ-11, RJ-45, IEC C13 10A
Moc czynna:
700 W
Kształt napięcia wyjściowego:
Czysta sinusoida

Pełna specyfikacja

Ever Sinline 1600 USB - 1040W

90% Ocena benchmark.pl

UPS z serii Sinline zwrócił naszą uwagę atrakcyjną gwarancją - 3 lata na urządzenie i 2 lata na akumulatory. W podstawowych warunkach gwarancji Ever deklaruje również bardzo szybki czas naprawy: 2 dni robocze. Ponadto, na terenie RP, firma EVER wykupiła dla swoich Klientów polisę ochrony przyłączonego sprzętu. Wartość polisy na sprzęt przyłączony do zasilaczy z serii SINLINE USB wynosi 12.500 EUR. Produkt objęty jest takim ubezpieczeniem przez 1 rok.
Sinline 1600 zbudowany jest z trzech akumulatorów 5Ah VRLA. Czas podtrzymania z baterii wewnętrznych: przy 100% obciążeniu 4 minuty, przy 80% 5 minut, przy 50% 8 minut. I najważniejsze, chłodzenie bez wiatraczka.

Ważne dane:
Typ zasilacza (topologia):
Line-interactive
Moc wyjściowa UPS:
1600 VA
Ilość gniazd wyjściowych:
4
Typy gniazd wyjściowych:
230 V, RS232
Moc czynna:
1040 W
Kształt napięcia wyjściowego:
czysta sinusoida

Pełna specyfikacja

W tematyce Technologie i przedsiębiorczość polecamy także TOP-10:

Sonda

Która z cech UPS jest dla Ciebie najistotniejsza?

 • 7
 • 25
 • 23
 • 2
 • 1
 • 8
 • 4
Głosowanie dostępne tylko w wersji PC. Już wkrótce wersja moblina.

Komentarze

 • kokosnh, #

  Pełne zabezpieczenie - to są online.

 • ElFi_, #

  Online czyli bezprzerwowe i prądożerne:) Poziom zabezpieczeń (poza bezprzerwowością) może być różny.

 • kokosnh, #

  powiedz to google jak ostatnio stracili 5% dysków z jednego centrum danych od wyładowań i mimo mechanizmów replikacji i wewnętrznych macierzy RAID, nie udało im się odzyskać wszystkich danych.

  UPS-y online przede wszystkim kompletnie separują cię od sieci, cokolwiek by się tam nie działo, nie będzie to mieć wpływu na to co jest za UPS-em.

  Baa, tu jeszcze wspominają o burzach, a tam prócz samego podtrzymania, liczą się też zabezpieczenia UPS-ów, a tam też cienko z tego co patrzyłem, wręcz lepsze listwy przepięciowe lepiej cię zabezpieczą od większości tanich UPS-ów.

 • ElFi_, #

  Pierwsze słyszę o tym kompletnym odseparowaniu od sieci, może ja używam innych UPSów online:) W każdym razie z tych co używałem to separacja jest na poziomie "nie kopie" a burza potrafi wykonać w UPSie 10 cm łuk - widziałem na własne oczy we własnym UPSie. Sprzęt kilka minut wcześniej odłączyłem od UPSa więc trudno mi powiedzieć czy zostałby uratowany czy nie, jednak sam UPS poszedł na śmietnik:)

 • Wenezo, #

  Tak już schowałem go w szafie.

 • ElFi_, #

  Trzeba było go przełączyć w tryb HE - zachowuje się wtedy jak Line Interactive.

 • lucjanos, #

  Ciekawe czemu nie ma w zestawieniu UPS'ów firmy Lestar. Tudzież polskie, niedrogie i bardzo dobre urządzenia. A na pewno dużo mniej awaryjne od przereklamowanego APC.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap