29 września 2018, Tomasz Chmielewski

Jaki telewizor 4K kupić? TOP 5

Kategoria: RTV Telewizory, Tematyka: Najlepsze produkty Jaki TV

Czy warto kupić telewizor 4K Ultra HD? Jaki telewizor 4K warto kupić? Co to są telewizory „pseudo 4K”? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej ‒ w poradniku i krótkim rankingu wybranych modeli telewizorów 4K 2018.

Telewizor 4K UHD - jaki wybrać?

Od wprowadzenia na rynek telewizorów 4K mija pięć lat. Choć początkowo spotkały się one z oporem sceptyków i defetystów („po co 4K, przecież nie ma materiałów w takiej rozdzielczości ?”), czas pokazał, że nowe rozwiązanie nie tylko chwyciło, lecz zostało z nami na dobre unikając smutnego losu techniki 3D. Z wyjątkiem sytuacji gdy kupujesz naprawdę mały telewizor (powiedzmy 20-32 cale), nie zastanawiaj, czy masz kupić telewizor 4K, czy może raczej Full HD. Ktoś, komu naprawdę zależy na jakości obrazu, wie, że bardziej zaawansowane rozwiązania techniczne można znaleźć już tylko i wyłącznie w telewizorach 4K, a nie Full HD.

W trakcie wertowania katalogów, czy przeglądania internetu w poszukiwaniu najlepszego TV 4K trzeba jednakże uważać, bowiem na rynku są też tzw. telewizory „pseudo 4K” lub „prawie 4K” ‒ informacje o nich znajdziecie tutaj. W naszym rankingu nie umieściliśmy oczywiście żadnego z nich, bowiem polecamy tylko i wyłącznie dobre modele 4K Ultra HD, które są w stanie wyświetlić pełną rozdzielczość 3840 na 2160 pikseli bez żadnych jakościowych kompromisów tak typowych dla produkowanych przez LG Display niższej klasy matryc LCD RGBW.

Oto zatem mały ranking wybranych i naszym zdaniem godnych polecenia telewizorów 4K LCD i OLED z ekranami o przekątnych 49, 55, 58 i 65 cali:

Jaki telewizor 4K kupić? Oto polecane modele:

Polecane telewizory 4K z matrycą klasy 120Hz

Sony KD-55XE9005

90% Ocena benchmark.pl

Niemająca swego poprzednika seria XE90 była sporym, lecz na szczęście pozytywnym zaskoczeniem. Wszystkie telewizory z tej serii są przykładem dążenia konstruktorów do zapewnienia użytkownikowi urządzenia o naprawdę dobrych parametrach technicznych. Potwierdzeniem tego jest, że wszystkie modele XE90 wyposażono w wysokokontrastowe matryce typu VA, co gwarantuje brak rozczarowań z powodu jasnoszarej czerni typowej dla matryc IPS. Po drugie, wszystkie modele XE90 mają szeroką paletę barw. Po trzecie, wszystkie telewizory 4K z serii XE90 mają matryce klasy 120Hz. Po czwarte, wszystkie modele XE90 cechuje tryb HDR o ponadprzeciętnej jasności. Na koniec, co najważniejsze, wszystkie mają rozsądnie skalkulowane ceny. Proponowany Sony 55XE9005 nie jest tu żadnym wyjątkiem. To kolejny bardzo udany telewizor koncernu z Tokio, który jakością obrazu pod wieloma względami przewyższa niektórych rywali kosztujących nawet kilka tysięcy złotych więcej.

Zobacz recenzję

Ważne dane:
Wyświetlacz (przekątna):
55 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość):
3840x2160 px
Podświetlanie ekranu:
LED
Technologia 3D:
brak
Złącza:
słuchawkowe, D-Sub, ethernet LAN, component, 4x HDMI, 3x USB, Common Interface, S/PDIF
Tuner TV:
analogowy, DVB-C, DVB-S, DVB-T (MPEG4), DVB-S2, DVB-T2

Pełna specyfikacja

Ranking telewizorów

Zobacz wyniki

Panasonic TX-58EX780E

80% Ocena benchmark.pl

Jeżeli szukasz dobrego telewizora 4K, lecz z ekranem większym niż 55 cali, warto rozważyć zakup Panasonica 58EX780. Choć nie ma tak jasnego HDR-u jak ww. rywal, może się pochwalić dużo, dużo szybszym systemem operacyjnym. Po drugie, Panasonic 58EX780, idzie o krok dalej pod względem odwzorowania kolorów, oferując wyjątkowo szeroką paletę barw jak na TV 4K tej klasy. Dzięki pokryciu przestrzeni DCI w aż 92 procentach, 58EX780 dosłownie deklasuje wielu koreańskich i japońskich rywali z tej samej kategorii cenowej. Tak szeroka paleta daje na przykład wspaniale nasycone zielenie, których próżno szukać u konkurencji. Dodajmy do tego bardzo dobry kontrast, wysokiej klasy reprodukcję barw, wyświetlacz LCD klasy 120Hz oraz upłynnianie ruchu z wielostopniową regulacją. Wisienką na torcie są obrazy ... 3D (tak, dobrze przeczytaliście: „trzy-de”) dobrej jakości. To wszystko sprawia, że Panasonic 58EX780E jest na pewno wyjątkowym, jeśli nie najlepszym na rynku telewizorem 4K klasy 58-60 cali.

Ważne dane:
Wyświetlacz (przekątna):
58 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość):
3840x2160 px
Podświetlanie ekranu:
LED
Technologia 3D:
aktywna (migawkowa)
Złącza:
słuchawkowe, ethernet LAN, composite (CVBS), component, 4x HDMI, Common Interface, 2x USB 2.0, 1x USB 3.0, S/PDIF
Tuner TV:
analogowy, DVB-C, DVB-T (MPEG4), DVB-S2, DVB-T2

Pełna specyfikacja

Dobry telewizor 4K z matrycą klasy 60Hz:

Samsung 49MU7002

70% Ocena benchmark.pl

Szukając dobrego telewizora 4K do 3000 zł, zazwyczaj trzymamy się ustalonego budżetu. I choć 49-calowy Samsung z serii MU7002 go przekracza, warto się nim zainteresować, bowiem oferuje on naprawdę wiele. Największą zaletą tego udanego telewizora 4K jest jego uniwersalność: sprawdzi się i na filmach, i w grach (opóźnienie sygnału równe zaledwie 18,5 ms). Pomimo „tylko” 60Hz matrycy LCD (norma w tej klasie), telewizor posiada dobrze zaprojektowany układ upłynniania ruchu, który pozwala dopasować płynność do osobistych upodobań. Do innych zalet wartych wzmianki należą niezła reprodukcja barw, szybki i łatwy w obsłudze system operacyjny oraz zestrojony w amerykańskim laboratorium ponadprzeciętnie dobry dźwięk z całkiem mocnym (jak na telewizor tej klasy) basem. Unikalną zaletą tego modelu są wysokie nóżki zapewniające spory prześwit, który pozwala zmieścić pod telewizorem inne urządzenie (jak np. odtwarzacz czy dekoder) i w ten sposób zaoszczędzić sporo cennego miejsca. Gdy więc pytasz „jaki TV 4K wybrać?”, my odpowiadamy: „Samsunga 49MU7002 ‒ mistrza praktyczności”. Do takiego telewizora z pewnością warto dopłacić kilkaset złotych ponad budżet trzech tysięcy. Tym bardziej, że 49MU7002 jest solidniej wykonany od modeli z serii MU6.

Zobacz recenzję

Ważne dane:
Wyświetlacz (przekątna):
49 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość):
3840x2160 px
Podświetlanie ekranu:
LED
Technologia 3D:
brak
Złącza:
ethernet LAN, 4x HDMI, 3x USB, Common Interface, S/PDIF
Tuner TV:
analogowy, DVB-C, DVB-S2, DVB-T2

Pełna specyfikacja

Polecane telewizory OLED 4K:

LG 65B8

90% Ocena benchmark.pl

W bieżącym roku modelowym firma LG w dużo większym stopniu zróżnicowała swoją ofertę telewizorów OLED niż w roku ubiegłym. Czego dotyczą różnice? Oprócz większej rozpiętości cen, mamy do czynienia z innymi procesorami (alfa7 w B8 i alfa9 w serii C8 i wyższych) oraz brakiem pewnych mniej lub bardziej zaawansowanych funkcji odpowiedzialnych za jakość obrazu. Mam tu na myśli np. opcję „redukcja szumów MPEG”, która jest dostępna zarówno w B8, jak i C8, ale faktyczną poprawę gradacji mamy tylko w serii C8 (i wyższych). Czy to mankament B8? To zależy. Jeżeli użytkownik ogląda dobrej klasy materiały z płyt Blu-ray to w ogóle nie, natomiast jeśli ktoś jest wielkim pasjonatem YouTube’a i przy oglądaniu mocno skompresowanych materiałów drażnią go kontury i pasy (ang. (banding) widoczne czasem na ekranie, to C8 będzie lepszym wyborem. Pomimo tego, współpraca LG z firmą Technicolor zaowocowała powstaniem trybu obrazu o nazwie „technicolor Ekspercki”, w którym mamy naprawdę dobre odwzorowanie barw i to już w ustawieniach fabrycznych. Na szczególne uznanie zasługuje odwzorowanie barw na niskich poziomach nasycenia ‒ w tym obszarze postęp B8 w stosunku do B7 i C7 jest widoczny gołym okiem. Ponadto, kolejną nowinką jest udoskonalony układ ochrony przed wypalaniem ekranu (z obniżaniem jasności statycznych logotypów) oraz oparty o SI system rozpoznawania mowy (ThinQ). Oczywiście telewizorowi 65B8 nie brakuje stałych atutów ekranów LG, takich jak atrakcyjna stylizacja, dobre wykonanie i wykończenie oraz jeden z najlepszych telewizorowych systemów operacyjnych, jakim jest webOS.

Ważne dane:
Wyświetlacz (przekątna):
65 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość):
3840x2160 px
Podświetlanie ekranu:
OLED
Technologia 3D:
brak
Złącza:
słuchawkowe, ethernet LAN, 4x HDMI, 3x USB, Common Interface, S/PDIF
Tuner TV:
DVB-C, DVB-S, DVB-T (MPEG4), DVB-S2, DVB-T2

Pełna specyfikacja

Sony KD-65A1

100% Ocena benchmark.pl

Wiele osób popełnia błąd uważając, że wszystkie telewizory OLED 4K są takie same. Jeszcze inni uważają (błędnie), że skoro wyświetlacze OLED pochodzą od jednego producenta, to właśnie on wie, w jaki sposób „wyciągnąć” z niego maksimum. Tymczasem okazuje się, że choć firma Sony nie jest producentem wyświetlacza zastosowanego w modelu 65A1, wykorzystała ona całe swoje doświadczenie w produkcji profesjonalnych, studyjnych monitorów OLED BVM-X300 aby zaoferować istotną i niepowtarzalną wartość dodaną: najczystsze wśród OLED-ów przejścia tonalne w pobliżu czerni i najniższy poziom szumów obrazu. Oprócz tego otrzymujemy oryginalny, niepowtarzalny wygląd (tego telewizora OLED nie sposób pomylić z innym), znakomitą reprodukcję dialogów filmowych (dzięki Acoustic Surface, czyli ekranowi spełniającemu rolę płaskiego przetwornika) oraz typowe cechy OLED-ów jak absolutną czerń i niesamowity kontrast, a lista możliwości tego telewizora będzie niemal kompletna. Jeżeli jesteś bardzo wymagającym wideofilem lub koneserem filmów i zastanawiasz się, jaki telewizor 4K z ekranem 65 cali masz kupić, Sony KD-65A1 może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem ‒ głównie ze względu na najwyższej jakości obraz, który wiernie przedstawia oryginalne intencje twórcy dzieła filmowego.

Ważne dane:
Wyświetlacz (przekątna):
65 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość):
3840x2160 px
Podświetlanie ekranu:
OLED
Technologia 3D:
brak
Złącza:
słuchawkowe, ethernet LAN, composite (CVBS), 4x HDMI, 3x USB, Common Interface, S/PDIF
Tuner TV:
analogowy, DVB-C, DVB-S, DVB-T (MPEG4), DVB-S2, DVB-T2

Pełna specyfikacja

 

Zobacz inne artykuły z cyklu Jaki TV wybrać:

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.