8 października 2018, Maciej Piotrowski

Jakiego drona wybrać? TOP 10

Kategoria: Ciekawostki Gadżety Drony, Tematyka: Najlepsze produkty Overmax DJI ACME Yuneec Zerotech, Producenci: Overmax DJI ACME Yuneec Zerotech

Na półki sklepowe trafiają coraz to nowe, lepsze drony więc i wybór nie jest prosty. Oto 10 najciekawszych obecnie dronów, które na pewno nie zawiodą oczekiwań. O ile przed zakupem dobierzecie je do własnych potrzeb. Są tu drony z kamerą do 500, 1000 zł jak i nieco droższe.

Piękna pogoda dopisuje, w sam raz by odkurzyć kamerki sportowe albo polatać dronem, porobić zdjęcia z lotu ptaka i nakręcić wyjątkowy film z fantastycznej, podniebnej perspektywy. Obecnie, przy galopującym postępie w technologiach wspomagających pilotaż, nie potrzeba nawet do tego przesadnie wielkich umiejętności. Trzeba jedynie pamiętać o obowiązującym prawie i przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Dobry dron z kamerą

Problemem może być jednak sam wybór drona. Ostatnie kilkanaście miesięcy przyniosły bowiem olbrzymi skok jakościowy – pojawiły się kamerki 4K, multikoptery stały się bardziej autonomiczne, a do tego coraz wyraźniejsza staje się miniaturyzacja. Na czasie jest więc pytanie - jaki dron kupić? Możliwych opcji jest bowiem naprawdę całe mnóstwo i nie zawsze tani i dobry dron z kamerą faktycznie oznacza to co byśmy chcieli – stabilny lot, łatwe sterowanie i świetne, nieporuszone filmy. Stąd pomysł na niniejsze zestawienie. 

Nie da się jednak zaprzeczyć, że najczęściej to cena jest decydującym czynnikiem wyboru tego, a nie innego drona. Dlatego też, by ułatwić Wam decyzję podzieliłem naszą 10-tkę według określonych pułapów cenowych. Dobierając do nich modele kierowałem się nie tylko stosunkiem jakość-cena, ale też możliwościami i tym do czego dany dron najlepiej się nadaje. W zestawieniu znajdziecie więc nie tylko odpowiadający potrzebom wideo amatorów dobry dron do filmowania z całą masą inteligentnych trybów lotu, ale i taki który nada się do nauki latania czy też najzwyklejszej w świecie zabawy. 

Co istotne, wszystkie polecane drony to maszyny rekreacyjne bądź półprofesjonalne, bo też takie znajdują największe zainteresowanie. Przeglądając ich listę łatwo zauważyć też, że spora część to produkty Dji. Ta chińska firma to obecnie główny kreator trendów w branży dronów komercyjnych i koło zamachowe rozwoju wchodzących w ich skład technologii. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na prezentowane przez nich opcje. Kto wie, może za chwilę pojawią się one i w tych najtańszych multikopterach.

Jakiego drona wybrać? Oto polecane modele:

Jaki dron do 500 zł?

Overmax X-Bee Drone 3.1 Plus WiFi

90% Ocena benchmark.pl

Podwieszona pod Overmax X-Bee Drone 3.1 Plus WiFi kamerka pozwala nie tylko pobawić się w filmowca-amatora, ale także mieć stały podgląd na połączonym doń smartfonie tego co aktualnie znajduje się przed jej obiektywem. W filmowaniu czy robieniu zdjęć wydatnie pomaga 6-osiowa stabilizacja lotu, a także łatwe do opanowania sterowanie. Najmłodszych pasjonatów dronów ucieszyć tu może także możliwość wykonywania różnych podniebnych akrobacji. A że podczas takich zabaw można zapomnieć o bożym świecie, producent dorzucił do zestawu aż 3 baterie, by można było kręcić beczki i filmować 3 razy dłużej.

Ważne dane:
Liczba wirników:
4
Zasięg:
do 100 m
Liczba kamer:
1
Deklarowany czas pracy:
do 12 minut
Rozdzielczość nagrań wideo:
480p 30 kl./s
Gimbal:
nie

Pełna specyfikacja

Ryze Tello (powered by Dji)

90% Ocena benchmark.pl

Niesamowite, co ten malutki dron potrafi. Jest nie większy od smartfona, a upakowano w nim technologie Intela i Dji, jednego z największych dronowych potentatów. Dzięki temu Ryze Tello świetnie lata, potrafi sam startować i lądować, wykonywać akrobacje, a nawet precyzyjnie zawisnąć w powietrzu, przy wykorzystaniu systemu pozycjonowania wizyjnego, by wykonać nieruszone zdjęcie. Co ciekawe, wbudowana kamerka HD z elektroniczną stabilizacją może być wykorzystana także do lotów z goglami VR. Idealnym dopełnieniem całości jest świetna i wyjątkowo prosta w obsłudze aplikacja sterująca. Swoistą wisienką na torcie, stworzoną specjalnie z myślą o najmłodszych użytkownikach Ryze Tello,  jest możliwość samodzielnego zaprogramowania drona, z pomocą dedykowanej wersji programu Scratch, w którym cały proces tworzenia poleceń sprawdza się do łączenia prostych schematów blokowych.

Ważne dane:
Liczba wirników:
4
Zasięg:
do 100 m
Liczba kamer:
1
Deklarowany czas pracy:
do 13 minut
Rozdzielczość nagrań wideo:
1280 x 720 px
Gimbal:
nie

Pełna specyfikacja

Dron z kamerką do 1000 zł?

Acme X9100 Drone z GPS

90% Ocena benchmark.pl

Acme X9100 może i wygląda jak zabawka, ale kryje w sobie całkiem spory potencjał. To przede wszystkim zasługa wbudowanego modułu GPS, który nie tylko dba o utrzymanie stabilnej „jak skała” pozycji w pionie i poziomie, ale też jest gwarantem precyzyjnego, samodzielnego powrotu do miejsca startu w przypadku aktywowania tej, jakże przydatnej, funkcji. Wśród pozostałych atutów Acme X9100 wymienić należy kamerkę HD, możliwość wykonywania akrobacji powietrznych oraz ułatwiający sterowanie tryb Headless, w którym kierunki lotu zawsze pozostają takie same, niezależnie od pozycji drona.

Ważne dane:
Liczba wirników:
4
Zasięg:
do 200 m
Liczba kamer:
1
Deklarowany czas pracy:
do 12 minut
Rozdzielczość nagrań wideo:
1280 x 720 px
Gimbal:
nie

Pełna specyfikacja

Yuneec Breeze 4K

90% Ocena benchmark.pl

Kompaktowy rozmiar, wbudowana kamerka 4K, moduł GPS oraz przyjazna aplikacja mobilna z szeregiem inteligentnych trybów lotu i filmowania czyni z Yuneec Breeze 4K idealnego towarzysza rodzinnych podróży czy wypadów za miasto z przyjaciółmi. Wystarczy wyciągnąć go z torebki czy plecaka, unieść w powietrze i już można „chwytać” wyjątkowe chwile, którymi niemal natychmiast można podzielić się ze znajomymi na Facebooku, Instagramie czy Youtube’ie. Co najlepsze, większość ujęć można zrobić tu zdając się automatykę, po prostu ustalając na smartfonie pozycję drona bądź wybierając konkretny tryb lotu np. orbitowanie wokół naszej pozycji albo śledzenie.

Ważne dane:
Liczba wirników:
4
Zasięg:
do 100 m
Liczba kamer:
1
Deklarowany czas pracy:
do 12 minut
Rozdzielczość nagrań wideo:
720p 60 kl./s, 1080p 30 kl., Full HD 1080p, HD 720p, 3840 x 1920 px 30 kl./s, 4K
Gimbal:
nie

Pełna specyfikacja

Jaki dron do 2000 zł?

Dji Spark

90% Ocena benchmark.pl

Najmniejszy dron z rodziny Dji po brzegi wypakowany został nowoczesnymi technologiami. Mamy tu i zapobiegający kolizjom system wykrywania przeszkód, i mechanicznie stabilizowaną kamerkę Full HD (2-osiowy gimbal), i podwójny moduł GPS, i aktywowany tryb sport pozwalający latać z prędkością do 50 km/h. Mamy też pełen pakiet inteligentnych trybów lotu, z aktywnym śledzeniem na czele. Co najlepsze, Sparka można puścić z ręki, po czym kontrolować go tylko przy pomocy gestów i ruchów dłoni. I wszystko to przy wadze nie przekraczającej 300 gramów, co dodatkowo czyni z Dji Spark model latający, którym można latać rekreacyjnie także w miastach, oczywiście z zachowaniem szczególnej ostrożności i wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Ważne dane:
Liczba wirników:
4
Zasięg:
2000 m
Liczba kamer:
1
Deklarowany czas pracy:
16 minut
Rozdzielczość nagrań wideo:
Full HD 1080p

Pełna specyfikacja

Yuneec Mantis Q

80% Ocena benchmark.pl

Idealny towarzysz podróży – tak w błyskawicznym skrócie można byłoby opisać Yuneec Mantis Q. Ten niewielki, składany dron zmieści się w każdym plecaku i torbie, dzięki czemu może towarzyszyć ci czy to podczas wypadu za miasto, urlopu nad morzem czy pieszej wędrówki po górskich szlakach. Gdy tylko zapragniesz uchwycić jakąś niesamowitą chwilę wystarczy kilkanaście sekund by unieść go w powietrze, wydając mu albo komendę głosową albo sterując ręcznie, z dołączonej do zestawu aparatury. Świetnie sprawdza się tutaj także automatyczny tryb śledzenia obiektów oraz opcja wykrywania uśmiechu, dzięki której dron sam pstryknie fotkę jeśli w obiektywnie kamery zarejestruje, że ktoś się do niego uśmiecha. Pewną niedogodnością może być jednak fakt, iż dron ten nie posiada gimbala, w efekcie ujęcia w 4K bywają mocno niestabilne. Yuneec Mantis Q rekompensuje to jednak elektronicznym systemem stabilizacji, który działa całkiem efektywnie podczas filmowania w rozdzielczości 1920x1080. Jeszcze lepiej sprawdza się on w jednym z dostępnych autonomicznych trybów lotu takich jak choćby podążanie za obiektem czy orbitowanie wokół punktu.

Ważne dane:
Liczba wirników:
4
Zasięg:
do 800 m
Liczba kamer:
1
Deklarowany czas pracy:
33 minuty
Rozdzielczość nagrań wideo:
3840 x 2160 px
Gimbal:
nie

Pełna specyfikacja

Najlepsze drony

Dji Mavic Air

90% Ocena benchmark.pl

Niby składany, niby nie większy od dłoni, a potrafi sam omijać przeszkody, nagrywać super stabilne filmy w jakości 4K, pstrykać fotki HDR, tworzyć 32-megapikselowe panoramy sferyczne, a nawet rozpoznawać do 16 obiektów jednocześnie, z których, po naciśnięciu palcem ekranu, w dedykowanej apce mobilnej, może natychmiast śledzić jeden. Oto Dji Mavic Air – jeden z najbardziej zaawansowanych, kompaktowych dronów dostępnych obecnie na rynku. Do tego też jeden z najszybszych, bo w trybie sport pozwala zbliżyć się do prędkości niemal 70 km/h. Oczywiście, najbardziej spektakularne są tu inteligentne tryby lotu, wśród których znalazło się także sterowanie dronem przy pomocy gestów. A co jak zapomnimy karty micro SD? Bo przecież i takie sytuacje czasami się zdarzają. Dji Mavic Air i na to ma odpowiedź – wbudowana pamięć 8GB pozwala awaryjnie nakręcić parę ciekawych ujęć i zrobić niepowtarzalne zdjęcia, które w innym wypadku prawdopodobnie by przepadły.

Zobacz recenzję

Ważne dane:
Liczba wirników:
4
Zasięg:
do 2000 m
Liczba kamer:
1
Deklarowany czas pracy:
21 minut
Rozdzielczość nagrań wideo:
1280 x 720 px, 3840 x 2160 px, 720p 60 kl./s, 1080p 30 kl., 1080p 60 kl./s, 1080p 50 kl/s, 720p 30 kl./s, 1080p 120 kl./s, Full HD 1080p, HD 720p, 3840 x 1920 px 30 kl./s, 720p 120 kl./s, 720p 25 kl., 4K, 720p 50 kl./s, 1080p 24 kl./s
Gimbal:
tak

Pełna specyfikacja

Dji Mavic Pro

90% Ocena benchmark.pl

Choć od premiery Dji Mavic Pro minęły już niemal 2 lata, to jednak wciąż pozostaje on jednym z najlepszych dronów w swojej klasie. Ta półprofesjonalna maszyna o składanych ramionach może pochwalić się nie tylko zmyślną budową czy świetną, 12-megapikselową kamerą potrafiącą rejestrować obraz w rozdzielczości 4K w 30 kl/s, ale też rozbudowanym systemem unikania kolizji, podwójnym modułem GPS oraz wyjątkowo ciekawie zaprojektowanym kontrolerem wyświetlającym część parametrów lotu. Cała reszta, wraz z pokaźną liczbą zaawansowanych trybów lotu (łącznie ze śledzeniem z utrzymywaniem stałej wysokości nad ziemią i sterowaniem gestami), znajduje się w dedykowanej aplikacji mobilnej. Jakby tego było mało, Dji Mavic Pro może utrzymywać się w powietrzu nawet 25 minut na jednej baterii, latać na odległość do 4 km czy rozpędzać się do 60 km/h. Poza tym współpracuje też z goglami FPV od Dji.

Ważne dane:
Liczba wirników:
4
Zasięg:
7000 m
Liczba kamer:
1
Deklarowany czas pracy:
27 minut
Rozdzielczość nagrań wideo:
3840 x 2160 px
Gimbal:
tak

Pełna specyfikacja

Dji Phantom 4 Pro

90% Ocena benchmark.pl

Nawet w niemal perfekcyjnym dronie zawsze da się coś poprawić. Tak właśnie powstał Dji Phantom 4 Pro – ulepszona wersja popularnej „czwórki”. W tym przypadku nie poprzestano jednak wyłącznie na nowej, rewelacyjnej, aż 20-megapikselowej kamerze zdolnej nagrywać w rozdzielczości 4K w 60 kl/s. Dorzucono do tego jeszcze regulowany mechanicznie czas otwarcia migawki, tryb Burst dla zdjęć oraz 5-kierunkowy system wykrywania przeszkód i 4-kierunkowy system unikania kolizji. Całość upakowano w nową, znacznie wytrzymalszą, tytanowo-magnezową obudowę i doposażono świetnymi, inteligentnymi trybami lotu m.in. sterowaniem gestami i znakomitym trybem rysowania, w którym dron podąża stabilnie po wskazanej mu trasie. Niezaprzeczalnym atutem Dji Phantom Pro, obok ulepszonego systemu transmisji obrazu Lightbridge HD, jest też wyjątkowo długi czas pracy na baterii, który sięga aż 30 min!

Ważne dane:
Liczba wirników:
4
Zasięg:
do 3500 m
Liczba kamer:
1
Deklarowany czas pracy:
do 30 minut
Rozdzielczość nagrań wideo:
1280 x 720 px, 1920 x 1080 px, 3840 x 2160 px, 4096 x 2160 px, 720p 60 kl./s, 1080p 45 kl./s, 1080p 30 kl., 1080p 60 kl./s, 1080p 50 kl/s, 720p 100 kl./s, 720p 30 kl./s, 1080p 120 kl./s, Full HD 1080p, HD 720p, 3840 x 1920 px 30 kl./s, 720p 120 kl./s, 720p 25 kl., 4K, 720p 50 kl./s, 1080p 24 kl./s
Gimbal:
tak

Pełna specyfikacja

Dji Mavic 2 Pro

100% Ocena benchmark.pl

W czym Dji Mavic 2 Pro jest lepszy od pierwszej wersji? Właściwie to we wszystkim. Na tę chwilę to bowiem najbardziej zaawansowany technicznie dron o składanych ramionach. Po pierwsze, posiada kamerkę legendarnej szwedzkiej firmy Hasselblad z regulowaną przesłoną i 1-calową matrycą CMOS, z pomocą której można nie tylko nagrywać filmy lotnicze w jakości 4K 10-bit HDR, ale i tworzyć niemal 50-megapikselowe panoramy czy świetnie wyglądające Hyperlapse’y. Po drugie, Mavic 2 Pro wyposażony został w wielokierunkowy system detekcji kolizji, który pozwala mu na wyjątkowo efektywne omijanie przeszkód podczas autonomicznego lotu np. w trybie śledzenia zadanego mu obiektu (funkcja ActiveTrack 2.0). Po trzecie, koniec ze zrywaniem połączenia wideo z unoszącym się w powietrzu dronem. Dji Mavic 2 Pro korzysta z cyfrowego systemu transmisji wideo OcuSync 2.0, który gwarantuje podgląd na żywo w odległości do 5 km, z opóźnieniem nie większym niż 100ms. I wreszcie po czwarte, ulepszona, bardziej opływowa konstrukcja poprawia zarówno charakterystykę lotu (w trybie sport do 72 km/h) jak i zużycie energii. Maksymalny czas lotu to teraz aż 33 minuty (w najbardziej sprzyjających warunkach). Oczywiście, wzorem mniejszego Dji Mavic Air także i ten model może pochwalić się wbudowaną pamięcią 8GB, na wypadek gdybyśmy w ferworze przygotowań do latania zapomnieli o karcie microSD. Działa również z goglami Dji Goggles.

Ważne dane:
Liczba wirników:
4
Zasięg:
do 2 km m
Liczba kamer:
1
Deklarowany czas pracy:
31
Rozdzielczość nagrań wideo:
1080p 30 kl., 1080p 60 kl./s, 1080p 50 kl/s, 1080p 120 kl./s, 1080p 24 kl./s, 3840×2160 24p, 3840×2160 25p, 3840×2160 30p
Gimbal:
tak

Pełna specyfikacja

Nie przegap