27 maja 2018, Marcin Jaskólski

Jaka podstawka chłodząca pod laptopa? - TOP 5

Kategoria: Komputery Laptopy Podzespoły Akcesoria Chłodzenie Akcesoria do laptopów, Tematyka: Najlepsze produkty Zalman AAB Cooling ACCURA Fellowes, Producenci: Zalman AAB Cooling ACCURA Fellowes

Co robić gdy laptop się grzeje? Podstawka chłodząca pod laptopa pozwoli uniknąć przegrzewania nawet wydajnych komputerów przenośnych. Niższe temperatury pozwolą na bardziej cichą pracę laptopa i zwiększą jego bezawaryjność.

Jaką podstawkę chłodzącą do laptopa wybrać? Urządzenia takie mają jak najbardziej sens, zwłaszcza jeśli zdarza nam się korzystać z laptopa nie tylko przy biurku, ale choćby na kanapie. Łatwo wtedy zasłonić otwory wentylacyjne, co może szybko doprowadzić do przegrzania podzespołów, a w konswekwencji obniżenia parametrów pracy urządzenia (częstotliwości pracy procesora i układu graficznego). Skutkiem ubocznym jest oczywiście zwiększenie szybkości pracy wentylatorów systemu chłodzącego, co powoduje słyszalny hałas. Długotrwałe przegrzewanie komputera może doprowadzić nawet do jego awarii.

Co robić, gdy laptop się grzeje i hałasuje?

Podstawki chłodzące, w zależności od modelu, umożliwiają nie tylko schładzanie spodu laptopa, ale i jego wygodniejsze ułożenie (nachylenie pod kątem do użytkownika). Najbardziej zaawansowane konstrukcje mogą rozkładać się nawet na kształt stolika, co pozwala na wygodną pracę nawet na łóżku.

Na jakie krytera należy zwrócić uwagę podczas wyboru podstawki chłodzącej do laptopa? Przede wszystkim oczywiście na rozmiar - większość podstawek chłodzących występuje w różnych wersjach rozmiarowych, np. dla laptopów z ekranem 15,6 cala lub większych. Dobra podstawka chłodząca powinna też oferować nachylenie laptopa (co ułatwia pracę, ale nie każdemu może odpowiadać) oraz podkładki antypoślizgowe, zapobiegające poruszaniu laptopa na podkładce.

Większość podkładek chłodzących wyposażonych jest w aktywne chłodzenie, czyli po prostu wentylatory. Lepiej wybrać podkładkę z jednym dużym wentylatorem, niż z czterema mniejszymi. Raz, że i tak będzie zagarniał więcej potwietrza, a dwa, że będzie pracował z niższymi obrotami, a tym samym generował mniej hałasu. Większość producentów podaje typową głośność zainstalowanego wentylatora w decybelach - im mniejsza wartość, tym ciszej działa urządzenie.

Warto pamiętać, że tolerancja na hałas to rzecz bardzo indywidualna. Co dla jednego będzie ledwie słyszalnym szmerem, dla drugiego może być irytującym szumem - jeśli więc szczególne zależy ci na cichej pracy, warto przed zakupem sprawdzić głośność urządzenia w sklepie.

Zasilanie wentylatorów na podkładce odbywa się przez port USB. Miłym dodatkiem jest regulator prędkości obrotowej wentylatora - tak, aby znaleźć złoty środek pomiędzy efektywnością, a głośnością oraz możliwość wyłaczenia podświetlenia (o ile podkładka wyposażona jest w podświetlane wentylatory). Ciężko jest wskazać najlepszą podkładkę chłodzącą pod laptopa, bowiem każdy użytkownik ma inne potrzeby. Jaka podstawka chłodząca do 50 zł? Wbrew pozorom nawet w tym segmencie cenowym można znaleźć interesujące propozycje.

Polecane podkładki chłodzące do laptopa:

 

AAB Cooling NC74

90% Ocena benchmark.pl

Najtańsza propozycja w naszym zestawieniu, czyli AAB Cooling NC74 może się pochwalić bardzo niskim poziomem generowanego hałasu  - producent określił go tylko na 11 decybeli. Jest to niewątpliwie zasługa jednego, dużego wentylatora, którego obrotami możemy dodatkowo sterować. Uwagę zwraca również czterostopniowa regulacja nachylenia. AAB Cooling NC74 korzysta z dwóch portów USB. Trudno będzie znaleźć inny tak rozbudowany produkt w tak atrakcyjnej cenie.

Ważne dane:

Pełna specyfikacja

Zalman ZM-NC2

90% Ocena benchmark.pl

Zalman ZM-NC2 to jedna z niedrogich (niecałe 40 zł) podkładek chłodzących do laptopów o przekątnej do 16 cali. Wyposażona w 140-milimetrowy wentylator działa zarówno cicho, jak i efektywnie. Główna część podkładki składa się z siatki (mesh), co zapewnia znakomity przepływ powietrza. Tylne nóżki zapewniają nachylenie laptopa. Firma Zalman nie zapomniała o takim dodatku jak podkładki antypoślizgowe oraz o zarządzaniu okablowania.

Ważne dane:

Pełna specyfikacja

Fellowes i-Spire

90% Ocena benchmark.pl

Fellowes i-Spire należy do pasywnych (pozbawionych wentylatorów) podkładek chłodzących. Polepszenia chłodzenia działa wyłącznie na zasadzie zapewnienia odpowiedniej przestrzeni pomiędzy otworami wentylacyjnymi laptopa. Podkładka i-Spire zapewnia mocne uniesienie i nachylenie laptopa, co znacznie zwiększa komfort pracy. Jej cechą charakterystyczną jest wyjątkowe wzornictwo, co z pewnością przyciągnie estetów.

Ważne dane:

Pełna specyfikacja

Targus Lap Chill Mat Ultraslim AWE69EU

90% Ocena benchmark.pl

Firma Targus znana jest z produkcji licznych i wysokiej jakości dodatków do komputerów przenośnych. Podkładka Targus Lap Chill Mat zapewnie chłodzenie laptopa dzięki wbudowanemu wentylatorowi. Wersja AWE69EU jest przeznaczona do laptopów o wielkości do 16 cali i charakteryzuje się bardzo cienką budową, co ułatwia jej transport. Dobre rozwiązanie dla osób często pracujących w podróży.

Ważne dane:

Pełna specyfikacja

Accura Comfort Desk Surazo

90% Ocena benchmark.pl

Urządzenie Accury do złudzenia przypomina stolik śniadaniowy do łóżka, ale został przemyślany specjalnie pod kątem obsługi laptopów. O odpowiednie chłodzenie dbają dwa wbudowane wentylatory. Producent pomyślał o tym, żeby można było regulować nie tylko kąt nachylenia laptopa, ale również długość nóg stolika. Dzięki temu rozwiązaniu można pracować praktycznie wszędzie.

Ważne dane:

Pełna specyfikacja

Może cię również zainteresować:

Komentarze

 • benutzer, #

  Zaraz dariozpata napisze, że zainstalować xubuntu to się będzie mniej gdzało.

 • digitmaster, #

  no będzie się grzało mniej, bo w xubuntu nie masz sterowników wykorzystujących w pełni możliwości karty nvidii/amd. trzeba je dopiero doinstalować, żeby w bólach to zadziałało jakkolwiek...

 • Shifted92, #

  nie w podstawke a w paste termoprzewodzącą zainwestować i sprężone powietrze!

 • xfire25, #

  Podstawka sama w sobie ułatwia cyrkulacje powietrza więc nie musi nawet być zasilana.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)