15 stycznia 2019, redakcja

Jak zrobić kopię zapasową telefonu na koncie Google

Kategoria: Mobile Telefony Systemy operacyjne Smartfony, Tematyka: Google Android Porady - Android Porady mobile Android 7.0 Android 8 Vademecum

Jak zrobić kopię zapasową telefonu z Androidem bez dostępu do root'a? Aby przeprowadzić ten proces sprawnie i bez problemu przeczytaj nasz prosty poradnik. Dowiesz się jak zrobić tzw. backup na koncie Google, by przywrócić dane w razie awarii smartfona.

Jak zrobić kopię zapasową telefonu z Androidem na koncie Google - poradnik dla początkujących

Awaria telefonu, uszkodzenie mechaniczne, system się nie uruchamia, smartfon wpadł do wody i przestał działać... to się zdarza i czasami niesie za sobą istotne konsekwencje. W najgorszym przypadku trzeba wymienić telefon na nowy (polecamy np. dobre telefony do 1500 zł), albo konieczne może okazać się przywrócenie ustawień fabrycznych w Androidzie.

Problem jednak w tym, że dla Wielu osób wymiana telefonu na inny nie jest tak straszna jak utrata danych. Na szczęście do pewnego stopnia można się przed tym chronić.

Ten poradnik kierujemy dla osób początkujących, które kupiły lub otrzymały swój pierwszy telefon i chcą się chronić przed ewentualną utratą danych. W pierwszej publikacji piszemy o wykonywaniu prostej, podstawowej kopii zapasowej na koncie Google. W kolejnych artykułach dodamy oddzielne poradniki dla właścicieli telefonów Huawei, Samsung i Xiaomi.PS. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak przenieść

Jak wykonać kopię zapasową telefonu z Androidem

 

Android to zdecydowanie najpopularniejszy system mobilny, który już w standardzie ma wbudowane pewne funkcje pozwalające na wykonanie kopii zapasowej danych. Ma to jedną ogromną zaletę - konto Google jest uniwersalne. Innymi słowy możemy wykonać kopię podstawowych danych i przywrócić je na zupełnie innym telefonie z Androidem. Przykładowo jeśli wykonaliśmy "backup" na smartfonie Huawei, to większość danych równie dobrze możemy przywrócić na smartfonie Samsung, Xiaomi, Sony czy LG.

Po drugie synchronizacja danych w Androidzie może działaś automatycznie jeśli jej na to pozwolimy. W ten sposób będzie niejako pamiętała za nas o konieczności wykonania kopii. Po trzecie opcje kopii zapasowej na Androidzie jest bardzo prosta w użyciu - poradzą sobie z nią nawet początkujące osoby.

Naturalnie przy pierwszej konfiguracji smartfona z Androidem powinniśmy zalogować się na własne konto Google. Jeśli go nie mamy, to tworzymy je bezpośrednio na telefonie lub na komputerze pod tym linkiem.

kopia zapasowa Android

Aby wykonać kopię i jednocześnie synchronizację danych w systemie Android trzeba wejść w ustawienia systemu. Miejsce w którym znajdziemy odpowiednią opcję może się różnić w zależności od wersji systemu i zastosowanego interfejsu (nakładki graficznej), ale zazwyczaj synchronizację znajdziemy w menu "Konta" lub "Użytkownicy i konta". Wchodzimy w to menu i wybieramy konto Google.

Teraz widzimy całą, długą listę rzeczy, które możemy synchronizować. Samo pojęcie synchronizacji oznacza, że te dane będą przesłane do tak zwanej chmury, czyli na dysk internetowy. Będą również dostępne na innych urządzeniach, na których jesteśmy zalogowani na to samo konto Google.

W praktyce jednak wykonanie synchronizacji oznacza również wykonanie kopii zapasowej danych. Są one przechowywane przez Google i mogą być przywrócone na ten sam lub inny telefon (ważne żeby konto pozostało to samo).

Czy trzeba włączać wszystkie te opcje? Raczej nie. Powinniście przejrzeć je i wybrać tylko te, których kopia faktycznie Wam się przyda. Warto włączyć przede wszystkim synchronizację kontaktów, kalendarza, dysku, Gmaila, notatek Keep i przeglądarki Chrome.

Jeśli w menu Ustawienia na górnym pasku wyszukiwarki wpiszecie hasło "kopia", to zapewne znajdziecie taką opcję jak Kopia zapasowa i przywracanie.

W tym miejscu z pewnością warto mieć aktywowaną opcję "Utwórz kopię zapasową" oraz "Autoprzywracanie". Dzięki temu do chmury Google wysyłane będą kopie takich ustawień Wi-Fi, historii połączeń telefonicznych (wychodzących i przychodzących), a także ustawienia i dane aplikacji, a nawet tapety systemu Android. Same aplikacje też będą zapamiętane przez Google i można je będzie przywrócić na nowym telefonie.

Za pośrednictwem konta Google można też synchronizować SMS-y, ale nie MMS-y.

Pamiętajmy również, że kopię zapasową dużych plików, takich jak filmy, zdjęcia lub inne pliki nieobjęte przez domyślną synchronizację można i czasami warto wykonać ręcznie. Z jednej strony najprostszym sposobem jest po prostu podłączenie smartfona do komputera i "zgranie" plików przez USB. Z drugiej jednak strony jeśli chcemy trzymać je online w konkretnie określonej lokalizacji, do której mamy łatwy dostęp, to możemy użyć Dysku Google (Google Drive).

W kolejnych publikacjach dodamy informacje jak wykonać kopię zapasowa Androida na smartfonach Huawei, Samsung i Xiaomi. Wielu producentów oferuje bowiem oddzielną synchronizację z ich własną chmurą lub umieszcza w systemie inne opcje pozwalające na archiwizowanie danych (np. backup na pamięć USB).

Komentarze

 • teuton, #

  A może ktoś polecić aplikacje do robienia takiego full backupu ale raczej po staroświecku, czyli do pliku na kompa?

 • david_89, #

  taka full full to titanium backup, robisz najpierw kopie do telefonu ale możesz wrzucic pliki na kompa. A jeszcze lepiej to nandroid backup przez recovery twrp czy inne

 • iTeth, #

  Pełną kopię zapewni Ci producent twojego smartfona. Poszukaj aplikacji na komputer na stronie producenta. Inne rozwiązania, jak protezy typu "titanium backup", nie zrobią tego lepiej, ponieważ do pełnej funkcjonalności wymagają wersji Pro, która jest płatna, a niektóre oczekują "zrootowanego" urządzenia. Tak więc jeśli pełna kopia, to tylko tym, co oferuje Ci producent, to co masz w ustawieniach smartfona i to, co daje chmura od Google. Nie daj się nabrać na jakieś apki ze sklepu Google Play. Jest ich od groma, a charakteryzują się identyczną, ograniczoną funkcjonalnością w wersji płatnej i nie zrobią niczego więcej, jeśli nie usuniesz zabezpieczeń systemu, a nie warto.

 • teuton, #

  ok, dzięki, a jest może taka aplikacja, która przeniesie wszystkie dane ale na telefon innego producenta też z androidem?

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)