11 września 2018, zespół TiF

Jak wybrać drukarkę? 7 kluczowych porad

Kategoria: Peryferia Drukarki i skanery

Jak wybrać drukarkę. Kupić atramentową czy laserową? Czy lepsza tańsza drukarka, a może lepiej dołożyć a mieć niższe koszty druku. Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia wielofunkcyjnego? Oto nasz poradnik.

Kiedy lepszym wyborem będzie drukarka atramentowa, a kiedy lepiej sprawdzi się drukarka laserowa? Jaka drukarka będzie lepsza w danym przedziale cenowym, np: 300, do 500 lub do 1000 zł? Mamy dla Ciebie siedem szybkich i przystępnych porad, w formie odpowiedzi na częste pytania: jaką tanią drukarkę wybrać, oraz czym kierować się podczas zakupu drukarki. Mamy nadzieje, że te wskazówki pomogą wybrać drukarkę dostosowaną do Twoich potrzeb.

 1. Jaka drukarka, czyli rodzaje drukarek i ich koszty eksploatacji
 2. Koszt druku. Dlaczego wybór drukarki warto zacząć od analizy cen atramentów i tonerów
 3. Jaką drukarkę wybrać - przeznaczenie drukarki i rodzaj wydruku
 4. Szybkość drukowania
 5. Jakość druku – ile dpi?
 6. Drukarka za 300, za 500 czy za 1000zł? Czyli dlaczego droższa drukarka może być tańsza?
 7. 6 cech drukarki i wielofunkcyjnej, które mogą mieć znaczenie

Jaka drukarka, czyli rodzaje drukarek i ich koszty eksploatacji

Podstawowym kryterium podziału drukarek jest wykorzystana technologia drukowania: atramentowe i laserowe, a każda z nich w wariancie mono lub kolor.

Druk przy użyciu drukarki atramentowej polega na pokryciu kartki papieru kroplami tuszu. Elementem drukującym (przesuwającym pojemniki z atramentem) jest głowica. Głowica w drukarce może być stała, lub zintegrowana z pojemnikami z tuszem.
Rozwiązanie pierwsze jest tańsze, ale jeśli nie zadbamy o odpowiednie czyszczenie głowicy, to możemy po niedługim czasie używania zamienników tuszy mieć problem z zasychaniem głowicy.

Drugi wariant, wymiana każdorazowo nie tylko samych pojemników z tuszem, ale również głowic, daje komfort bezpiecznego użytkowania bo oryginalne wkłady nie zaschną i nie zepsują drukarki. Takie pojemniki są jednak znacznie droższe.

Z kolei drukarka laserowa w procesie drukowania wykorzystuje toner. Za rozprowadzanie jego cząstek na kartce papieru odpowiedzialny jest specjalny bęben światłoczuły. Bęben jest elementem eksploatacyjnym, który trzeba wymieniać. To ważne, bo nie jest to element tani (zależnie od typu drukarki) i powinien być oryginalny. Trzeba więc ująć go w kosztach eksploatacji drukarki laserowej (to oznacza, że koszt wydrukowania jednej strony to nie tylko koszt samego tonera).

Zależnie od typu drukarki, bęben trzeba wymienić co 10.000 stron (w tanich drukarkach) lub co 60.000 stron (w dużych drukarkach biurowych). W niektórych modelach drukarek bęben jest zintegrowany z pojemnikiem tonera, co oznacza, że zostanie wymieniony automatycznie wraz z nowym tonerem. Jak już się domyślasz, ceny takich tonerów z bębnem są odpowiednio droższe.

Koszt druku. Dlaczego wybór drukarki warto zacząć od analizy cen atramentów i tonerów

Dla wielu użytkowników kluczową kwestią podczas wyboru drukarki są koszty druku. Przypomnijmy, koszt druku i koszt eksploatacji to dwie różne sprawy (patrz punkt pierwszy).

Wybierając drukarkę, dzięki której będziemy mogli tanio drukować, warto sprawdzić ile kosztują atramenty lub tonery, oraz ile z takiego pojemnika można wydrukować stron. Różnice bywają bardzo znaczące, niekiedy nawet 30-krotne (15 groszy vs 0,5 grosza).

W tej sytuacji niska lub wysoka cena jednostkowa pojemników może nie mieć znaczenia, jeśli umożliwia wydrukowanie dużej ilości stron lub mniejszej ilości stron. Ważniejsza jest cena w przeliczeniu na jedną stronę.

Znając cenę i wydajność atramentów / tonerów, możemy łatwo obliczyć koszty druku w przeliczeniu na jedną stronę.

Cenę pojemnika podziel przez ilość stron które wydrukuje = koszt wydrukowania jednej strony

np: 50 zł / 2500 stron = 0,02 zł za stronę

Koszt laserowych wydruków może być w wielu modelach niższy od modeli atramentowych ze standardowymi kartridżami, ale drukarki z systemem tankowania (drukowanie bez kartridży) mogą już zaoferować podobny lub nawet jeszcze niższe koszty druku.
Jeśli drukarka będzie często używana, tym bardziej warto rozważyć zakup droższej drukarki z systemem tankowania.

System ITS
System ITS w drukarkach EPSON

Jaką drukarkę wybrać – atramentowa czy laserowa?

Jeśli potrzebujesz drukarki do domu, do sporadycznych wydruków niewielkiej liczby stron mono lub kopiowania dokumentów, optymalnym wyborem może być tania drukarka laserowa mono lub wielofunkcyjne urządzenie laserowe mono.
Jeśli chcesz mieć wydruki w kolorze, najlepszym wyborem jest niedroga drukarka atramentowa lub wielofunkcyjne urządzenie atramentowe.

Przy drukowaniu kilkunastu stron dziennie warto już rozważyć zakup drukarki atramentowej z systemem tankowania. Ten typ urządzeń cechuje już dobra szybkość wydruku i niższe koszty eksploatacji. Drukarki są droższe, ale ten koszt szybko zwróci się w bardzo tanich kosztach drukowania – nawet 0.005 zł za stronę.

Ceny kolorowych drukarek laserowych i kolorowych tonerów mogą być wyższe. Zakup drukarki atramentowej z systemem tankowania z reguły pozwoli na uzyskanie wydruków w kolorze w niższej cenie.

Jednak koszty drukowania nie zawsze są jedynym kryterium funkcjonalności drukarki.

Szybkość druku – kiedy jest istotna?

Jeśli zamierzasz intensywnie korzystać z urządzenia, jednorazowo raz na jakiś czas drukować dużą ilość dokumentów, ważną cechą może być szybkość drukowania. Zależnie od modelu i typu drukarki, różnice mogą być znaczące i mieścić się w jednym z poniższych wariantów:

 • do 5 stron / minutę (bardzo wolno)
 • do 10 stron / minutę (wolno)
 • do 15 stron / minutę (przeciętna szybkość)
 • do 20 stron / minutę (niezła szybkość)
 • do 25 stron / minutę (szybko)
 • do 30 stron / minutę (bardzo szybko)
 • do 35 stron / minutę (bardzo szybko)
 • powyżej 40, 50 a nawet 60 stron / minutę (duże drukarki biurowe w cenie powyżej 2500 zł)

Szybkość drukowania mono i w kolorze jest przez producentów podawana oddzielnie.

Łatwo zatem policzyć, że wydrukowanie kompletu dokumentów zawierającego np: 100 stron (cztery kopie po 25 stron), na szybkiej drukarce może trwać tylko nieco ponad 3 minuty, a na bardzo wolnej aż 20 minut! Wybór optymalnej drukarki zależy zatem od tego, jak i do czego będzie wykorzystywana drukarka której potrzebujesz.

Szybki druk oferują zarówno drukarki laserowe jak i drukarki atramentowe. Wiele zależy również od jakości druku – rozdzielczości dpi.
Nie ma również reguły w kwestii ceny urządzenia – szybki druk (np: 34 strony/minutę mono i kolor, w 1200dpi) może zaoferować także całkiem tania drukarka atramentowa do 300 zł (np: HP OfficeJet Pro 8210 - choć w tym wypadku koszt druku jednej strony wynosi już 10 groszy).

W biurach, gdzie każdy z pracowników potrzebuje wydrukować lub skopiować nieco więcej dokumentów, szybkość druku może być bardzo istotna.

Jakość druku – rozdzielczość dpi

Sporadyczne drukowanie nie wymaga szybkości, ale z kolei ważniejsza może być jakość wydruku. Szczególnie jeśli planujemy drukować zdjęcia na papierze foto. Warto postawić na jakość, nawet kosztem wyboru urządzenia z nieco droższymi tuszami i bardzo niskim parametrem szybkości.

Drukowanie zdjęć

Aktualnie drukarki oferują jeden z poniższych wariantów:

 • 600 x 600 dpi – przeciętna jakość mono
 • 1200 x 600 dpi – niezła jakość mono / przeciętna kolor
 • 2400 x 600 dpi – dobra jakość mono / niezła kolor
 • 4800 x 600 dpi – dobra jakość mono / niezła kolor
 • 1200 x 1200 dpi – dobra jakość mono / niezła kolor
 • 4800 x 1200 dpi – bardzo dobra jakość
 • 5760 x 1440 dpi - świetna jakość (dobra do foto)
 • 9600 x 2400 dpi – świetna jakość (najlepsza do foto)

Drukarka za 300, za 500 czy za 1000zł? Czyli dlaczego droższa drukarka może być tańsza?

Mając na uwadze cechy, które opisaliśmy już powyżej, połączenie wszystkich w jednym urządzeniu - oferującym niedrogie wydruki (np: poniżej 2 groszy za stronę), dobrą szybkość drukowania (np: do 25 stron/minutę), oraz świetną jakość drukowania (powyżej 4800 dpi), może skutkować odpowiednią wyższą ceną.

Tańsza drukarka niekoniecznie okaże się najbardziej ekonomiczna w użytkowaniu. Wydrukowanie strony może kosztować 10 groszy, szybkość drukowania może wynosić max 15 stron/m, a jakość zaledwie 1200dpi.

Często zakup droższego urządzenia okazuje się bardziej opłacalny. Różnica w cenie zwróci się dość szybko w postaci tańszego drukowania lub szybszego drukowania. Droższe urządzenie może być więc tańsze w eksploatacji.

Inna sztuczka producentów na obniżenie ceny nowej drukarki, to wyposażenie jej w tusze o mniejszej pojemności. Droższa drukarka może mieć normalne pojemniki z tuszem, podczas gdy tańsza zostanie wyposażona w tak zwane tusze „startowe”. W efekcie tańsza w zakupie drukarka wcale nie będzie tańsza, bo na dołączonych atramentach wydrukujemy np: o 50% mniej stron.

Różnice w cenie mogą też oznaczać dodatkowe funkcje lub wyposażenie.

Sześć cech drukarki / urządzenia wielofunkcyjnego, które mogą mieć dla Ciebie znaczenie

 • Głośność drukowania lub głośność skanowania
 • Rozdzielczość skanowania
 • Drukowanie dwustronne
 • Pojemna szuflada na papier
 • Możliwość drukowania bezprzewodowego przez WiFi
 • Ekran LCD ułatwiający ustawienia i zarządzanie drukarką

W przypadku głośności drukowania lub skanowania, różnica pomiędzy modelami może być na tyle duża, że głośnej drukarki nie będziemy chcieli uruchamiać po godzinie 22, w obawie przed narażeniem się sąsiadom zza ściany. Niestety niewiele sklepów i producentów podaje takie dane, ale jeśli drukarka jest szczególnie cicha, na pewno producent nie omieszka się tym faktem pochwalić.

Do skanowania dokumentów wystarczy 600dpi, ale to zdjęć lub bardzo szczegółowych grafik i projektów, lepiej wybrać 1200dpi.

Drukowanie dwustronne – szczególnie to w wersji pełnej automatycznej, gdy mechanizm sam obraca strony – może być przydatne jeśli drukujemy bardzo dużo dokumentów i publikacji.

Drukarka może mieć podajnik na kilkadziesiąt stron (pionowy z tyłu, lub poziomy z przodu), lub pojemną szufladę na praktycznie całą ryzę papieru. Szuflada to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie przy drukowaniu dużej ilości stron.

Drukowanie WiFi możliwe jest na dwa sposoby: albo łącząc drukarkę bezprzewodowo z routerem i nadając jej stałe IP (wymaga odpowiedniej konfiguracji w komputerze), albo bezprzewodowo bezpośrednio z komputera, smartfona czy tabletu do drukarki. Wybór metody zależy od tego jak chcemy, i komu, udostępniać drukarkę w firmie.
Opcjonalnie można wybrać drukarkę tylko ze złączem LAN RJ-45 i podłączyć ją do routera. Efekt będzie taki sam jak w wariancie pierwszym WiFi.

W tematyce drukarek polecamy także:

Sonda

Która cecha drukarki jest dla Ciebie ważna w pierwszej kolejności

 • 21
 • 2
 • 1
 • 1
 • 4
 • 4
 • 0
Głosowanie dostępne tylko w wersji PC. Już wkrótce wersja moblina.

Komentarze

 • arnakus, #

  Co polecicie jako kolorowe, laserowe urządzenie wielofunkcyjne (drukarka, skaner) w cenie do 1500 zł ? Wydruk 500 - 1000 stron na miesiąc.

 • Lemureczek, #

  Ja używam Brother DCP-9020CDW. Można ją znaleźć poniżej 1000 zł (bez ADF). Bardzo tanie zamienniki (rzędu 30 zł/kolor). Minusem jest to, że jest dość głośna.

 • ammarmar, #

  Drukarki atramentowe jako urządzenia domowe są pozbawione sensu. Koszt atramentów zabija jakikolwiek sens takiej drukarki. Poza tym, drukarka nieużywana kilka dni marnuje atrament na czyszczenie głowic, które naturalnie zasychają.

  W cenie sporo poniżej 1000zł można kupić małą kolorową drukarkę laserową, która będzie idealna do domu i będzie służyć długie, długie lata.
  Przy sporadycznym używaniu nawet startowe tonery starczają na bardzo długo a ich koszt wymiany też jest sporo niższy. Ponadto drukarka laserowa może spokojnie stać nieużywana nawet kilka miesięcy i nie ma to żadnego wpływu na jej działanie ani zużycie tonera.

  Drukarki atramentowe nadają się jedynie do wykonywania wydruków fotograficznych wysokiej jakości na specjalnym papierze, czego nikt rozsądny nie robi w domu.

 • digitmaster, #

  mam w domu mam Officejet pro 8610 i na oryginalnym tuszu koszt wydruku strony to 5 groszy. 950XL o realnej wydajności 2500 stron mozna kupić na promo za 120zł. Drukarka wytrzymuje pow. 5k stron miesięcznie, a czyszczenie głowic w serii pro nie wykorzystuje tuszu. Za mniej niż 1000zł kupisz kolorową laserową która zabije eksploatacją.

 • Fiona, #

  Porównujesz kolor laserowy z czarno-białym atramentowym wydrukiem ???

  Weź jeszcze kozę z tirem porównaj....

 • digitmaster, #

  officejet 8610 jest drukarką kolorową to po pierwsze, po drugie drukarki laserowe kolorowe do 2000 zł wymagają kolorowych tonerów do druku w czerni. Nawet jeśli sterownikiem i profilami wymusisz prace w mono i nie jest to pobór mały, bo drukując tylko w mono na dwie kasety o zwiększonej pojemności z czarnym schodzi komplet kolorów. Nie ważne czy to HP, Konica minolta, xerox, epson czy inny canon. Wszystkie zachowują się tak samo.

 • ammarmar, #

  5 tysięcy stron miesięcznie to nie jest użytek domowy.

  "po drugie drukarki laserowe kolorowe do 2000 zł wymagają kolorowych tonerów do druku w czerni"

  To kłamstwo. Są normalne 4 tonery CMYK. Od wieków nie widziałem drukarki laserowej z tonerami CMY.

 • digitmaster, #

  5k stron to jak najbardziej użytek domowy z lekkim zapasem. Dobór realnego obciążenia do deklarowanego przez producenta jest rzeczą kluczową, ponieważ inwestujesz w sprzęt który wytrzymuje znacznie większą niż zadana eksploatację. Tak samo jak z PSU - lepiej wydać na dodatkowe 200W niż to co bierze komp w stresie żeby zasilacz nie szedł na maksa.
  Kolorowe Xeroxy, Hp, Bizhuby od Minolty, Canony, wszystkie mają ten sam problem - jak skończy się choćby jeden toner kolorowy w mono nie wydrukujesz. W drugą stronę? Problemu nie ma i czarny rozmiesza z koloru wzorcowo. Przetestowane na kilkudziesięciu modelach z ostatnich 10 lat.

 • PiotrJakub, #

  Zgadzam się - paradoksalnie im rzadziej drukujemy, tym lepiej sprawdzi się drukarka laserowa.
  Kilka lat miałem Brothera plujkę - Bardzo tanie tusze, dobra jakość, wbudowane głowice. Coz tego, skoro zjadało te tusze nawet bez drukowania? Niedopilnowanie ich regularnej wymiany, nawet bez drukowania, powodowało nieodwracalne zaschnięcie i uszkodzenie głowic. Dwa razy kupowałem głowice, sam zmieniałem. Przy każdym wydruku coś było nie tak - trzeb było robić dodatkowe czyszczenia itd.

  Kupiłem Samsunga SL-C460W. Od 2 lat - święty spokój. Zawsze drukuje. Nic nie zasycha.

 • digitmaster, #

  tylko toner za 250 zł starcza na 1500 stron. Nawet przy zamiennikach to zaoszczędzisz w porywach 100 zł. Toner może i nie zasycha, ale w przypadku bez-bębnowych kaset zbryla się. Z drugiej strony kasety z bębnem są znacząco droższe i koło się zamyka...
  Do taniego druku tania plujka z zamiennikami za 2 zł (Epson się kłania) i rutynowa wymiana wkładu raz na miesiąc. Jeden wkład starcza na ~200 stron, ale kosztuje 2 zł. To jest tanie domowe drukowanie.

 • BrumBrumBrum, #

  Mam w domu od ponad 4rech lat atramentówkę chyba taką samą jak na fotce (jest tylko fragment), jest to Epson L100 , ma tylko USB i nic więcej. jest bardzo mała, ale ma tusze dolewane, bardzo tanie. wcześniej miałem pożyczonego epsona na tuszach chipowych, i eksploatacyjnie był to koszmar. używam z niej tylko skanera.

  nawet jak drukarka stała długo nieużywana, to nie było problemu z przepchaniem zaschniętej głowicy, głowica piezo, stała. nie zawiodła mnie. ale tu uwaga, po dłuższym postoju jak dziurki nie drukują (wykonaj test), czyszczenie pełne, 1godz. wyłączona aby odmokła, czyszczenie zwykłe. i chodzi jak nowa. Drukarka miała w zestawie pełne zbiorniki czerw nieb zółty, i dwa czarne. w warunkach domowych dopiero po roku kupiłem kolejny taki zestaw. czarnego zeszło mi trochę mniej niż 2 butelki, bo drukuję trochę zdjęć.

  tusze są tak tanie, że nie znalazłem zamienników. tylko jedna opcja jest taniej, tj. atramentówka brother, i dokupić do niej trzeba nalewane pojemniki, i wtedy jest jeszcze taniej, ale tej drugiej drukarki nie używałem. powiedział mi o tym jeden z forumowiczów.

  laser w eksploatacji wychodzi drożej niż atramentówka ze stałym podawaniem tuszu.

 • ammarmar, #

  Dobrze, że nie musisz jeszcze rytuałów voodoo odprawiać, żeby wydrukować raz w miesiącu parę kartek.

 • digitmaster, #

  a co? zad cię boli że proste argumenty niszczą twój światopogląd nt. laserów? Peszek

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)