13 sierpnia 2017, Michał Duda

Jak przyspieszyć Androida? 13 porad

Kategoria: Mobile Telefony Tablety Systemy operacyjne Smartfony, Tematyka: Android 4.1 Jelly Bean Android 4.3 Jelly Bean Android 4.2 Jelly Bean Android kompendium wiedzy Android 4.4 KitKat Porady - Android Porady mobile Android 5.0 Lollipop Android 6.0 Android 5.1 Android 7.0

Kilkanaście prostych oraz nieco trudniejszych porad jak przyspieszyć Androida, by Twój telefon działał lepiej. Możesz przywrócić swój stary smartfon do życia.

Jak przyspieszyć Androida - poradnik

Twój smartfon z Androidem nie działa już tak szybko jak wcześniej? Mamy dla Ciebie 13 porad jak przywrócić mu dawną sprawność. Znajdziecie tutaj łatwe czynności, które może wykonać każdy z Was oraz kilka trudniejszych, dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników. Oto sposoby na przyspieszenie systemu Android.

1. Restart smartfona

Na początek prosta, wręcz banalna rzecz, która zaskakująco często przynosi zauważalne efekty. Wyłącz go i włącz ponownie. Czynność ta pozwala na zabicie zbędnych procesów, które obciążały pamięć oraz procesor urządzenia. Wystarczy, że przytrzymasz klawisz usypiania smartfona i wybierzesz opcję "uruchom ponownie" lub po prostu wyłączysz go i ponownie włączysz.

Jak przyspieszyć androida 1

2. Zmiana skali animacji 

Jednym z grzechów głównych smartfonów jest według mnie zbyt długi czas trwania animacji systemowych. Na całe szczęście można je skrócić, tak by trwały o połowę krócej niż domyślnie. Opcja ta jest ukryta w praktycznie każdym urządzeniu pod kontrolą Androida i robi naprawdę dużą różnicę.

Aby zmienić skalę animacji należy wpierw uzyskać dostęp do opcji deweloperskich. Aby tego dokonać należy wejść w ustawienia smartona, a następnie wejść w zakładkę "Informacje o telefonie". W niej szukamy pozycji "Numer kompilacji" i klikamy w nią szybko kilka razy, do momentu, w którym pojawi się komunikat o uaktywnieniu opcji deweloperskich.

Jak przyspieszyć androida 2Jak przyspieszyć androida 3

Po wykonaniu tych czynności należy ponownie wejść w ustawienia systemu i poszukać zakładki "Opcje programistyczne". W niej należy znaleźć 3 pozycje: "Skala animacji okna", "Skala animacji przejścia" oraz "Skala długości animacji". Wartość każdej z nich zmieniamy z 1x na 0,5x. Od tej chwili możecie cieszyć się zauważalnie szybszym działaniem smartfona.

Osoby, które stawiają szybkość ponad jakiekolwiek animacje mogą je w ogóle wyłączyć, wybierając w każdej z zakładce pozycję "animacja wyłączona".

Jak przyspieszyć androida 4Jak przyspieszyć androida 5

3. Trzymanie najczęściej używanych aplikacji w pamięci

Wielu użytkowników Androida ma tendencję do "zabijania" aplikacji tuż po zakończeniu korzystania z nich. Czynność ta co prawda pozwala zwolnić dodatkowe megabajty pamięci RAM, lecz generalnie w nowoczesnych urządzeniach z Androidem, mających sporą ilość pamięci operacyjnej nie robi większej różnicy w szybkości działania.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest trzymanie w pamięci aplikacji, z których korzystamy najczęściej. Za każdym razem po ich otwarciu, będą one gotowe do pracy dosłownie w mgnieniu oka, bo pamięć RAM jest szybsza niż pamięć masowa smartfona. W przypadku ich ciągłego zamykania, po każdym uruchomieniu będą się one ładować na nowo, co w zależności od konkretnego programu oraz smartfona może zająć od kilku do kilkunastu sekund.

Jak przyspieszyć androida 6

Takie rozwiązanie jest wygodne i pozwala wygodnie pracować na wielu aplikacjach, jednak w niektórych przypadkach może poskutkować zwiększonym poborem energii. Dzieje się tak przede wszystkim, gdy programy z jakich korzystamy zapobiegają przejściu smartfona w tryb "głębokiego snu". W najnowszych wersjach Androida z trybem Doze (od 6.0 w górę) takie przypadki zdarzają się jednak sporadycznie.

Niektóre smartfony oferują opcję zablokowania wybranych aplikacji w pamięci, dzięki czemu nie zabijemy ich przez przypadek. Najczęściej pojawia się ona w formie kłódki przy konkretnych programach w widoku multitaskingu. 

4. Usunięcie lub wyłączenie zbędnych aplikacji

Warto utrzymać porządek na urządzeniu i pozbyć się aplikacji, z których już nie korzystamy lub są dla nas całkowicie bezużyteczne. Mowa tutaj zarówno o programach zainstalowanych z zewnętrznych źródeł (np Play Store) oraz tych, które są integralną częścią systemu. Niektóre z nich, nawet nieużywane mogą działać w tle co zabiera cenną moc obliczeniową. Pamiętaj o tym, że większość aplikacji po usunięciu zawsze możesz ponownie pobrać jeśli okażą się ponownie przydatne.

Jak przyspieszyć androida 7Jak przyspieszyć androida 8

Nieużywane programy można odinstalować na wiele sposobów, między innymi poprzez Sklep Play, z poziomu listy aplikacji w launcherze lub wbudowany w ustawienia systemu menedżer aplikacji. Jeśli nie mamy dostępu do roota, aplikacje oraz usługi systemowe można jedynie wyłączyć. Należy jednak uważać na to, które z nich dezaktywujemy, gdyż niektóre z nich są niezbędne do prawidłowej pracy systemu. Zawsze w takim przypadku można je włączyć ponownie.

Jak przyspieszyć androida 9Jak przyspieszyć androida 10

5. Zachowanie odpowiedniego zapasu wolnej pamięci

Każdy smartfon do sprawnej pracy potrzebuje conajmniej kilkuset megabajtów wolnej pamięci. Aby dobrze nam służył warto jest zostawić choć trochę wolnego miejsca, aby mógł mieć pole do działania. Najłatwiej jest to zrobić pozbywając się niepotrzebnych danych.

Aplikacje nie są jedynym czynnikiem, który potrafi zaśmiecić pamięć wewnętrzną. Niemal każdy z nas ma gigabajty śmieci na swoim smartfonie, które przybierają różną postać. Warto sprawdzić folder z pobranymi plikami, gdyż mogą się w nim kryć już dawno niepotrzebne dokumenty, pliki instalacyjne oraz inne dane.

Jak przyspieszyć androida 11Jak przyspieszyć androida 12

Każdy z nas wykonuje czasami po kilkadziesiąt podobnych zdjęć tylko po to by ostatecznie wybrać to najlepsze. Koniecznie przeanalizuj galerię Twojego smartfona i usuń wszystkie zbędne fotografie oraz filmiki. Te, które uważasz za warte zachowania możesz ewentualnie skopiować na komputer lub wysłać do chmury, a następnie usunąć z pamięci urządzenia.

Jeśli tak jak ja często zmieniasz ROM-y powinieneś również pozbyć się starych kopii zapasowych  wykonanych przez recovery oraz zbędnych paczek z systemami lub kernelami. Tego typu pliki mogą zajmować łącznie nawet po kilkadziesiąt gigabajtów.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.