1 marca 2017, Maciej Piotrowski

Horizon Zero Dawn – dla takiego polowania warto kupić konsolę

Kategoria: Gry Gry na konsole Gry PlayStation 4, Tematyka: Guerilla Games Na Topie Guerrilla Games przygodowa gra akcji Sony Computer Entertainment, Producenci: Guerrilla Games Sony Computer Entertainment

Kto mówi, że postapokaliptyczny świat musi być szarobury? Horizon Zero Dawn ma własną wizje – barwniejszą, ciekawszą i, co najważniejsze, szalenie wciągającą.

Od Killzone do Horizon Zero Dawn

Pamiętacie pierwszą zapowiedź nowej gry Guerrilla Games? Targi E3 2015 roku, konferencja Sony i naprawdę spore zaskoczenie. Ludzie od Killzone robią coś innego niż strzelanina? Nie może być. A jednak ujawniony wówczas materiał nie tylko pokazał, że potrafią oni oderwać się swojego tasiemca i zaserwować coś znacznie ciekawszego, ale też, że to co mają w zanadrzu to potencjalny wielki hit. 

Horizon Zero Dawn - maszyny-żyrafy

Echo tych pierwszych zwiastunów jeszcze długo rozbrzmiewało w sieci. Także głosami sceptyków, którzy poddawali w wątpliwość nie tylko sam pomysł na postapokaliptyczny świat opanowany przez maszyny, ale i techniczne możliwości Playstation 4 do jego zaprezentowania. I cóż teraz, już po premierze można im powiedzieć? Chyba najodpowiedniejsze będzie - „Szach mat, hejterzy”. A oto dlaczego.

Maszyny są cacy, mówili

Albert Einstein powiedział kiedyś „Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie”. Niby nic odkrywczego, ale jakoś dotąd nikt nie skojarzył  takiej wizji apokalipsy z buntem maszyn. 

No może nie tak do końca, bo przecież mamy choćby Terminatora. Tam jednak ludzkość broni się korzystając z nowoczesnej technologii. Horizon Zero Dawn idzie tymczasem znacznie, znacznie dalej prezentując nam świat, w którym jedynymi pozostałościami po dawnej, zapomnianej już cywilizacji są ruiny…i roboty udające zwierzęta. Co więcej, ponoć początkowo nie były one wcale wrogo nastawione do człowieka.

Horizon Zero Dawn - czujka

I chyba najlepsza w Horizon Zero Dawn jest właśnie ta specyficzna koegzystencja maszyn i ludzi, którzy, choć prymitywni i podzieleni na zwalczające się plemiona, potrafią na nie polować i korzystać z ich części. Ba, cała nowa cywilizacja zbudowana jest tu na tym właśnie dość osobliwym fundamencie. A przynajmniej była do czasu pojawienia się naszej rudowłosej bohaterki Aloy. 

Poznajemy ją wcześnie, gdy ma zaledwie kilka miesięcy. Wychowywana z dala od plemienia, nie wiadomo dlaczego traktowana jako wyrzutek, z czasem wywalczy sobie miejsce pośród myśliwych.  Niestety, jak to zwykle bywa w takich opowieściach będzie to dopiero początek jest prawdziwej podróży.

Podróży, która ma odpowiedzieć na piętrzące się pytania – kim jest? Skąd naprawdę pochodzi? Dlaczego ktoś chce jej śmierci? I co z tym wszystkim mają wspólnego coraz bardziej agresywne maszyny?

Horizon Zero Dawn - Rost i Aloy

Im dalej w las tym więcej...zabawy

Wbrew pozorom cały ten przydługi wstęp w Horizon Zero Dawn nie jest jakoś szczególnie porywający. A i przysłowiowe trzęsienie ziemi cechujące ponoć dobry film bądź grę nie dość, że przychodzi tutaj dość późno to jeszcze jest stosunkowo słabe. I gdybym wówczas odłożył pada pewnie bym tak szybko do Horizon Zero Dawn nie wrócił. I to byłby wielki błąd.

Wszystko zmienia się bowiem, gdy wielki świat w pełni otwiera przed nami swoje podwoje. Powoli odkrywamy kolejne krainy, poznajemy inne plemiona, napotykamy nowe typy maszyn i znajdujemy najefektowniejsze sposoby walki z nimi. Wreszcie też ze znajdowanych okruchów dawnej cywilizacji (notatek cyfrowych, wiadomości holograficznych czy „kubkowych” reliktów) budujemy historię jej upadku. 

Horizon Zero Dawn - olbrzymia mapa-raj dla zbieraczy

Celowo nie wspomniałem wyżej o  odkrywaniu dziedzictwa naszej bohaterki. Ale nie dlatego, że jej historia nie jest ciekawa. Nic z tych rzeczy. Po prostu znaczenie większą przyjemność sprawiały mi w grze wszystkie te poboczne aktywności – od polowań, poprzez wykonywanie zadań dodatkowych, po najzwyklejsze zbieractwo. Szczególnie, że wszystko to premiowane jest punktami doświadczenia, którymi później rozwijamy naszą postać.

Jedyne do czego mogę się przyczepić to nieco przekombinowany system łupów. Ilość przeróżnych rzeczy, które można w Horizon Zero Dawn zebrać czy to z pokonanych wrogów i zwierząt czy rosnących samopas przyprawia o ból głowy. Bo choć każda z nich jest dość czytelnie opisana do czego można ją wykorzystać to brakuje szczegółowego jakiegoś wskazania, które w dalszej grze (po wytworzeniu już wszystkich modyfikacji ekwipunku) nie będą już przydatne i mogą bez obaw zostać sprzedane.

Horizon Zero Dawn - badanie maszyn przez fokusa

Za to sama walka z maszynami w Horizon Zero Dawn to już czysta przyjemność. Dzięki wyposażeniu Aloy w specjalny holograficzny komputer zwany tu fokusem możliwe jest dokładne poznanie budowy wszystkich maszyn, zidentyfikowane poszczególnych części i ich podatności na konkretne obrażenia, a nawet zaznaczenie toru jakimi się poruszają. 

Brzmi to może jak potężne ułatwienie, ale wystarczy stanąć naprzeciwko prawdziwie monstrualnych rozmiarów maszynie wyposażonej w olbrzymi karabin bądź wyrzutnie rakiet by pojąć, że bez zręczności i dobrej taktyki się nie obejdzie. 

Wszak po to właśnie mamy w grze kilka rodzajów broni - od łuków (myśliwskie, bojowe i wyborowe) i strzał po proce z dedykowanymi im minami i bombami. Jest nawet linka do pętania maszyn i przeróżnej maści potykacze. A gdy posiądziemy już zdolność dominacji niektórych gatunków zmechanizowanej fauny robi jeszcze ciekawiej.

Przepiękna post-postapokaliptyczna przyszłość

Co by jednak nie mówić to nie rozgrywka, a oprawa wizualna wzbudza w Horizon Zero Dawn największe emocje. Nie zamierzam tu jednak ani wdawać się w dyskusje o wyższości jednej platformy nad drugą ani bawić się w adwokata diabła. Po prostu stwierdzę fakt – strona wizualna gry potrafi zrobić piorunujące wrażenie.

Otwarte przestrzenie z widocznością po horyzont, olbrzymia różnorodność krajobrazów – od oprószonych śniegiem gór po tereny pustynne, zmieniające się warunki pogodowe oraz cykl dnia i nocy, a wszystko to bez żadnych ekranów ładowania. 

Horizon Zero Dawn - wspinanie się na żyrafa

Aż dziw, że udało się to osiągnąć na wcale nie takim nowym silniku Decima. Co prawda widzieliśmy go już wcześniej między innymi w Killzone:  Shadow Fall i Until Dawn, ale jak dotąd nigdy nie oferował on ani tak ogromnego obszaru najeżonego atrakcjami ani tak dalekiej swobody eksploracji.

Oczywiście, istnieje mnóstwo rzeczy, do których najwięksi wizualni puryści mogą bez problemu się przyczepić. A to gdzieś na dalszym planie pojawi się kępka trawy, której wcześniej nie było, a to stada maszyn udających konie czy bizony są coraz mniej liczne. 

Osobiście, grając na Playstation 4 Pro nie doświadczyłem ani jakiegoś przesadnego doczytywania tekstur tuż przede mną ani ewentualnych spadków ilości klatek. Za to mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że Horizon Zero Dawn na telewizorze z HDR’em dostaje skrzydeł. 

Horizon Zero Dawn - włączony HDR
Włączony HDR

Horizon Zero Dawn - wyłączony HDR
Wyłączony HDR

Grę testowałem na LG OLED 55B6 i wiele razy łapałem się na tym, że stoje w jednym miejscu, obracam kamerę i po prostu podziwiam jak wiele klimatycznych szczegółów efekt ten potrafi wyciągnąć z pozornie zwyczajnej sceny. Aż szkoda że zdjęcia nie są w pełni w stanie oddać tej różnicy, bo dysponując tak rozbudowanym trybem foto (z możliwością dokładnego, co do minuty, określenia pory dnia) chyba stale bym w nim siedział.

Horizon Zero Dawn - rozbudowany tryb foto

Żeby jednak nie było, że jestem bezkrytyczny, albo jak to ktoś z Was, drodzy czytelnicy, ujął to w dyskusji nad wyższością grania na PC, „akceptujący niskie standardy…cyniczny i zakompleksiony” jak na konsolowca przystało, obok jednej rzeczy przejść obojętnie nie potrafię.

Choć tekstury postaci i ich pancerzy podczas dialogów wyglądają całkiem nieźle to niemal zupełny brak mimiki czy choćby odrobiny gestów w takiej grze to spora wtopa. Brakuje tego szczególnie podczas dostępnych momentami wyborów moralnych (trzy ścieżki - serca, rozumu i siły). 

No bo jeśli decydujemy się na ścieżkę konfrontacyjną, szczególnie taką, która może zadecydować o czyjeś śmierci to chciałby się zobaczyć na twarzy naszej bohaterki gniew, złość, chęć zemsty. A tu – nic. Cała twarz ostrzyknięta botoksem.

Horizon Zero Dawn - słaba mimika twarzy

Za to absolutnie żadnych krytycznych uwag nie ma do ścieżki dźwiękowej gry. Powiem więcej, to moim zdaniem najlepsza ścieżka do gry jaką ostatnio dane mi było słyszeć. Zresztą co tu dużo gadać – sami posłuchajcie motywu przewodniego.

Najlepsze co mogło spotkać Playstation 4

Może się wydawać, że Horizon Zero Dawn to tylko zlepek wielu znanych i sprawdzonych już pomysłów z gier takich jak choćby Tomb Raider czy Far Cry: Primal. Wystarczy jednak usiąść przed telewizorem i dać jej chwilę, by zrozumieć, że wszystkie te zapożyczenia stanowiły jedynie fundament pod naprawdę niezwykłą produkcję.

Horizon Zero Dawn - walka z maszynami

Może i ten tytuł nie jest aż tak rozbudowany jak nasz Wiedźmin 3, ale potrafi wciągnąć równie mocno co on. I co najlepsze, robi to tak jakby od niechcenia, nie głównym wątkiem fabularnym, a po prostu zwykłą rozgrywką, skradaniem się  i polowaniem na kolejne, coraz to większe maszyny.  Ot, proza życia. Ale taka, od której ciężko się oderwać.

Horizon Zero Dawn jak mało która gra potrafi bowiem tak  przymurować do ekranu, że nawet się nie spostrzeżecie jak za oknami nadejdzie świt. I niech to będzie najlepsza rekomendacja dla tego tytułu.

Horizon Zero Dawn - krwawy świt

Ocena końcowa:

 • przepiękny, otwarty i wyjątkowo sugestywny, żyjący świat
 • świetna oprawa audiowizualna
 • zapierające dech w piersiach lokacje
 • przemyślana i wyjątkowo satysfakcjonująca mechanika walki
 • mnóstwo zadań do wykonania
 • rewelacyjny klimat
 • ciekawa fabuła...
   
 • ...choć miejscami dość przewidywalna
 • niezbyt rozgarnięta sztuczna inteligencja przeciwników
 • spory rozstrzał między dubbingiem a napisami
 • niektóre dialogi zbyt teatralne
 • sporadyczne błędy techniczne
   
 • Grafika:
   dobry plus
 • Dźwięk:
   super
 • Grywalność:
   super

96%

Dobry Produkt

Sonda

Czy uważasz, że HDR przyniesie graficzną rewolucje w grach?

 • 24
 • 10
 • 3
 • 8
 • 0
Głosowanie dostępne tylko w wersji PC. Już wkrótce wersja moblina.

Komentarze

 • kitamo, #

  I tyle w temacie. Dzieki za recenzję.

  Szkoda tylko ze zaraz wpadną tu buraki by zepsuc komentarzami klimat jaki Maciej stworzył pisząc ten artykuł. Szkoda jego pracy, no ale tak już tu jest.

  Na zdjęciach nawet nie widać 20% tego co oferuje HDR w tej grze.

 • Maciej Piotrowski, #

  Wiesz co, jako gracz starej daty nie patrzę jaka to platforma - chce po prostu dobrze się bawić.

  Naprawdę nie wiem dlaczego niektórzy koniecznie chcą zohydzić innym naprawdę dobrą grę doszukując się, że gdzieś tam doczytuje się tekstura albo że Wiesiek 3 wyglądał 10x lepiej.

 • kitamo, #

  ale to przecież tylko Piotruś który przychodzi tu trolowac i którego do dziś nikt nie zbanował za robienie syfu ;)

  Gra wygląda slicznie i nie mogę doczekać się az sam w zaciszu domowym pogram.

 • Adios6293, #

  Gre mam, PS4 Pro mam telewizora 4K HDR nie mam :(

 • owatanka, #

  Hłe hłe ide w piatek do ziomka on ma ps4pro i tv lg hdr 65" no i czekal na horizon w piatek obadam to dopiero sie wypowiem.

 • kitamo, #

  pograłem chwile wczoraj i opad szczeny. ilość detali masakra. już w pierwszych minutach lapalem się na tym ze oglądam mech na kamieniu bo wyrenderowany jak w filmie pixara.
  dużo już widziałem i ciężko mnie zadziwić ale horizon dbaloscia o detale i designem robi wrazenie.
  oświetlenie robi pozytywne wrazenie.

 • Green Lantern, #

  Hah, żeby chociaż wyglądał :D

 • raffal81, #

  Ja też jestem graczem starej daty, tyle gier ile ograłem od dzieciaka do dzisiaj to ach, czasami człowiek tęskni za tamtymi czasami i grami które kiedyś powstały.

  Fajna recenzja ja też dziękuje bo kawał dobrej roboty, wierzyłem w tę grę i się jednak nie zawiodłem, nie mogę się doczekać kiedy odpalę ją na moim TV z HDR, bo HDR jednak robi dobrą robotę, mimo małych wpadek w grze, to zasługuję na miano świetnej gry.

 • raffal81, #

  Czyli mamy świetną grę w którą warto zagrać, tym bardziej że posiadam TV HDR to jeszcze bardziej mnie kusi ;)

 • aerofan, #

  Jak z grafiką na PS4Pro ? Są jakieś możliwości wyboru ustawień ? Gdzie strona techniczna, rozdzielczość natywna PS4 i PS4Pro, fps ?

 • kitamo, #

  https://www.youtube.com/watch?v=Cd72Rq8r5Gs

  w trybie performance jest odblokowany framerate i 1080p

  mimo ze rozdzielczość jest nizsza to jakość nadal jest lepsza w porównaniu do regularnego ps4

 • Maciej Piotrowski, #

  W tej chwili niewiele portali robi testy ilości kl/s w konsolach. Ale ci do wyboru opcji na Pro masz albo lepszą wydajność z dodatkowymi efektami graficznymi (skasowane w górę1080pa) abo wyższą rozdzielczość (szachownicowe 4K)

 • owatanka, #

  Z tego co widzialem na porownaniach ps4 i ps4 pro to na obu bylo 30 fps i nawet podczas walk i rozwalania budynkow nadal bylo 30 fps jedynym miejscem gdzie fpsy spadaly na obu konsolach byl jakis domek po wejsciu do ktorego fpsy spadaly do 26 ,4k ani trybu boost z ps4 nie widzialem ale pewnie dodaje troche lepszejszosci.

 • Kieresz, #

  hdr lol.....ludzie mysla ze byle gowno za 4-5 tysiecy oferuje prawdziwe 4k....DOBRE hdr to min 8 tysiecy.....

 • kitamo, #

  zero pojęcia masz, kupiłem 55Ks7000 za 4600zł i jakos hdr ma i to jeden z lepszych a do 4k ciężko się przyczepić no ale musisz być znawca co jakość widzi w cenach

 • Green Lantern, #

  Mam ten sam model :) Jak jeszcze posiedzi sie nad ustawieniami efekt jest niesamowity.

 • raffal81, #

  Ja też ;] ale 49cali :d siedzę za blisko na 55 ;P

 • Fiona, #

  Skończysz ty wreszcie trollować ???
  Naprawdę nie ma na takich lekarstwa ???

 • kitamo, #

  no już jeden przyszedł troll, zaraz obudzi się pewnie reszta.

 • Green Lantern, #

  Po 14-ej. Jak sie lekcje kończą.

 • raffal81, #

  Wrócą z gimnazjum ;]

 • lotka1, #

  Dokładnie 46Ks7000 również posiadam i HDR działa rewelacyjnie, dałem za telewizor 4400 zł w Media Expert. Powiem szczerze że grafika robi wrażenie i jest lepsza niż w Wiedzminie 3, posiadam komputer i mogę się w tej kwestii wypowiedzieć obiektywnie, jedynie mimika twarzy ustępuję wiedzminowi. I pomyśleć że to gra przygotowywana głównie na starą wersje ps4 o mocy 1,8 teraflopa szok. Czekam z niecierpliwością na nowego God of War oraz Days Gone.

 • aerofan, #

  KS7000 ma akurat minimalną jasność, żeby w HDR było cokolwiek widać. Są lepsze modele pod tym względem. I żeby nie było, mam 65KS7000.

 • raffal81, #

  Modele powyżej 55 cali mają całkiem inna matryce, bardzo lipną matryce w porównaniu z mniejszymi braćmi. Oczywiście mowa o modelu KS7000.

 • aerofan, #

  Wiesz, że w którymś kościele dzwoniło... Inną matrycę niż Samsungowa ma tylko model 60-calowy.

 • raffal81, #

  Całkiem możliwe, zasugerowałem się Twoim niezadowoleniem ;] a pamiętam ze te powyżej 55 miały lipną matryce. Skoro Twój 65cali ma taka samą matryce jak mój 49cali, a świeci naprawdę mocno jak na moje oczy, to się dziwie ze dla Ciebie to tak średnio :)

 • kitamo, #

  po prostu przeczytał artykuł na forum videofilskim gdzie telewizory za 4k stawia się do testów z telewizorami za 20k i tyle ;)

  Ciezko jest mi uwierzyć ze ktoś może narzekac na jasność w KS7000-KS8000 bo w HDR oczy pieką a roznica jest bardziej widoczna niż przesiadka z FHD na 4k.

 • kitamo, #

  No widzisz Panie kolego, do 55 cali jest matryca Samsunga, powyżej Sharpa która ma zaledwie połowe tej jasności i kontrastu. W HDR także ustępuje jasnością.
  Szkoda ze nie sprawdziłeś tego przed zakupem.
  Nawet zdaje się tu na łamach BMK był test 60KS7000 i była o tym mowa że matryca jest o wiele ciemniejsza.
  Nie dziwie się że jesteś rozczarowany jasnością HDR

 • aerofan, #

  Sprawdziłem, tylko 60 cali ma gorszą matrycę Sharpa. W 65 jest zresztą ta sama matryca, co w wyższych seriach.

 • aerofan, #

  Proszę bardzo, dokładny test modelu 55 cali, jasność HDR na poziomie 500 cd/m2 umówmy się to nie jest wartość powalająca. https://hdtvpolska....-ultra-hd-premium/

  65" ma podobne osiągi, gorszy kontrast ma 60" na matrycy Sharp.

 • kitamo, #

  ok jeśli ktoś gdzies potwierdza ze nie jest to matryca sharpa to nie będę się kłócił - nie otwierałem go wiec nie widziałem w srodku. Widziałem obok siebie 55 i 60 i przy dość mocnym swietle widać było roznice w jasności miedzy tymi ekranami. Nie porownywalem 65.

  Zdajesz tez sobie sprawę ze 540 cd/m2 to jest bez HDR liczony dla całej matrycy ?

  Przy materiałach HDR niespotykaną wręcz wartością by było by 100% ekranu zawierało kolor biały który chciałbyś wyświetlić w HDR przy takiej jasności.
  Srednia wartość wypada zatem powyżej 1000cd/m2 co przy wielu TV do 8k zł wypada wręcz rewelacyjnie. (mówimy oczywiście o wycinku ekranu).

  Wiele tez zależy od samego materiału, od czasu gdy przeprowadzony był ten test, wyszedł update softu który poprawił zarówno gamut jak wiele innych elementów związanych z wyświetlanym obrazem i roznica jest na plus.

  Oczywiście możesz go porownac do TV za 16k zł z topowej półki gdzie oferują ekrany ponad 1000 nitów, tylko po co ?

  Możesz porownac pod względem kontrastu do OLEDa, tylko jaki to ma sens jak OLED będzie miał inne braki, jak choćby jasność przy wyświetleniu całej planszy białej, czy tez sporych spadków jasności przy wyświetlaniu ruchomego materiału gdzie jest jasna scena.
  O grach nie mowie bo tu jest róznie.

  Po odpowiednim ustawieniu TV, jasność w HDR jest na tyle wysoka ze deklasuje w cenie do 6kzł za 55cali większość telewizorów dostępnych na rynku. Seria KS7000 - KS8000 oferuje w tym przedziale chyba najlepszy efekt HDR wiec nie ma co narzekać.

  Proponuje tez testy które pojawiają się na forach videofili traktować nieco raczej jako ciekawostkę z perspektywy normalnego użytkownika.

  lepiej spróbuj dobrze skalibrować TV bo po podłączeniu PS4 do tego telewizora i odpaleniu choćby kilku gier efekt jest niesamowity w HDR.

 • raffal81, #

  To musisz być kretem ;] bo jak u siebie włączę maksymalną jasność to mało mi oczu nie wypali, nie wyobrażam sobie większej jasności ;]]]

  Jasne że są jaśniejsze telewizory, ale mi nie jest kompletnie potrzebny, widzę kolosalną różnice między HDR i BEZ HDR i o to chodzi ;]

 • aerofan, #

  PS. a wracając do punktu wyjścia, czyli HDR z PS4 to akurat jest jakiś konflikt przy współpracy konsoli z serią KS7000, bo HDR jest wyblakły. Nijak się ma do HDR materiału puszczanego z dysku czy nawet Youtube. Więcej o tym również na forum, które linkowałem.

 • raffal81, #

  U mnie jest normalnie, czy z konsolli, czy włączę film HDR.

 • aerofan, #

  Jesteś zatem wyjątkowy ;)

 • kitamo, #

  Kolego, ja wiem jak działa HDR, widziałem go na wielu telewizorach.
  Ale jak piszesz wyżej ze konsola ma konflikt z KS7000 to sprawdz lepiej czy aby na bank posiadasz ten telewizor u siebie i się nie pomyliłeś, bo ja zadnego konfliktu nie widze.
  Napisałem już wyżej ze dawno dawno temu w zeszłym roku był update softu który poprawiał problem z gamutem i dodano tez tryb GRA HDR. Nie ma zadnego konfliktu z konsolą, nie ma wyblakłego koloru, kontrast jest taki że oczy pieką podczas grania np. w infamous czy inne gry.
  Sprawdz lepiej czy aby na bank wiesz o czym piszesz z tym konfliktem, bo albo masz zle skonfugurowany sprzęt ze narzekasz na HDR albo po prostu nie posiadasz tego telewizora lub ulegasz sugestii ze TV za 15k zł+ ma lepszy HDR i tyle.
  Ogladam sporo filmów w HDR i za każdym razem roznica jest bardzo widoczna (wczoraj oglądałem John Wicka w HDR i roznica w porównaniu do normalnego bluray to po prostu kosmos).

 • raffal81, #

  Właśnie też tego nie rozumiem, u mnie żadnego problemu z HDR na PS4 nie ma, albo się nie umie podłączyć, albo się ma rozwalony TV czy KONSOLE, innej opcji brak ;]

 • piotreeeek, #

  "Właśnie też tego nie rozumiem, u mnie żadnego problemu z HDR na PS4 nie ma, albo się nie umie podłączyć, albo się ma rozwalony TV czy KONSOLE, innej opcji brak ;]"

  A nie mozesz po prostu napisać koledze @aerofan co i jak ustawiałeś w menu telewizora żeby ci ruszył HDR w gierkach z PS4? I byłoby wtedy po problemie.

 • aerofan, #

  mam telewizor, oprogramowanie 1160 ale nie mam trybu Gra HDR

 • kitamo, #

  hmm.
  Dla gier w HDR ustaw i sprawdz:
  - tryb gry
  - pod HDMI1 podepnij konsole
  - ustaw UHD Colour dla HDMI1
  - w konsoli upewnij się ze dobrze wykrywa telewizor
  - upewnij się ze masz ps4pro
  - upewnij się zezakres tonalny jest pełny a nie ograniczony
  -w TV ustaw kontrast dynamiczny na wysoki (tylko dla gier HDR, dla SDR wylaczony).
  - poziom czerni na niski (w HDR powinien być tak ustawiony)

  nie ma szans by to zle wyglądało po właczeniu czegokolwiek.
  Gralem wczoraj w Horizona i po prostu szczena spada po tym jak działa tu HDR bo oświetlenie w tej grze to miazga.

  Jeśli chodzi o ilość detali to wiedzmin3 przy tym wygląda jakby odpalony na LOW, bo tu sam mech na kamieniach wygląda jak z filmu pixara. niesamowita robota.
  Jedyne do czego się przyczepić mogę to w cutscenkach niektóre twarze wyglądają woskowo i to może draznic ale sam poziom ich detali i widoczny każdy włos czy szczecina to masakra.

 • LuckyNumber8, #

  SDR ma 100nitów, a nawet przeskok na HDR z 500 nitów przy KS7000 będzie zauważalne, a tym bardziej, że dochodzą tu też lepsze kolory po odpaleniu trybu HDR.

 • Marucins, #

  "Horizon Zero Dawn – dla takiego polowania warto kupić konsolę"
  Że co?
  Horizon: Zero Dawn to protoplasta różnych gier zgrabnie wciśnięta w jeden tytuł: https://www.youtube.com/watch?v=klqMrXa1CVE

  Dla żadnego tytułu nie warto kupować konsoli. Niezależnie jaka byłaby to gra. Jeśli dasz się złapać na ten trick to wiedz że jesteś słaby i bardzo podatny na manipulację.
  Exy mają to za zadanie. Złapać zagubione owieczki na haczyk "wyjątkowości".

 • Maciej Piotrowski, #

  Ogólnie ten zarzut można zastosować i do PC.

  Bo jeśli kupujesz GTX1080 po to żeby mieć najlepszą, najbardziej wymuskaną grafę w 4K to znaczy "że jesteś słaby i bardzo podatny na manipulacje":)

 • raffal81, #

  Nawet COCA COLE, na którą się nabrał oglądając reklamę w TV ;]

 • Green Lantern, #

  Ciołku nie używaj słów których znaczenia nie rozumiesz. Najpierw zakup sobie słownik wyrazów obcych.

 • kitamo, #

  jeśli Horizon jest protoplastą to ja nie rozumiem dalszej części Twojego wywodu.

  Co jest z wami ludzie - przedwczoraj koles jakiś tu pisał ze imputować = amputacja konczyny
  dziś okazuje się ze horizon jest protoplastą gier .... które wyszły przed nim.

  Normalnie do szkoły trzeba ponownie wysłać bo się wysłowić jeden z drugim nie potrafi.

 • kryspin34, #

  Zdajesz sobie sprawę, że to co ty właśnie zrobiłeś jest manipulacją? Poza tym, nie ty decydujesz co warto robić, a co nie. To co piszesz to tylko i wyłącznie twoja opinia, nie fakt.

 • Marc96, #

  Hmm... mechaniczne potwory, historia jakiegoś plemienia, strzelanie z łuku...To się wszystko nie trzyma kupy. miałkie dialogi,dubbing straszy lepiej niż nowy Resident Evil. Kolejna gra tylko na jedną platformę ...250 zł za grę to tak jak dostać z liścia w twarz ;)

 • Maciej Piotrowski, #

  Cena jak cena. Na konsolach raczej norma. Nie chce być złym prorokiem ale gry PC powoli szturmują barierę 200 zł i pewnie też ją przekroczą

 • kitamo, #

  cena ? 249zł, kupujesz w PSN i dostajesz 50zł cashbacku.
  Jak masz więcej konsol w domu to grasz na 2 konsolach bez problemu z bratem czy siostrą i już wychodzi taniej.
  Jak kupisz zdrapke 100zł z rabatem 10% (tak jak ja to robie) to wychodzi ze za gre zaplaciles 180zł i do tego na 2 osoby a wiec w sumie 90zł.

  Jak kupisz pudełkową to po przejściu i ograniu możesz odsprzedać i problemu nie ma.

  Wszystko to powyżej jest w 100% legalne i dozwolone na ps4

 • Marc96, #

  Hmm... mechaniczne potwory, historia jakiegoś plemienia, strzelanie z łuku...To się wszystko nie trzyma kupy. miałkie dialogi,dubbing straszy lepiej niż nowy Resident Evil. Kolejna gra tylko na jedną platformę ...250 zł za grę to tak jak dostać z liścia w twarz ;)

 • kbrbabzbtb, #

  Hdr graficzną rewolucją? Śmiechnąć można. Drobny dodatek, dodający realizmu scenie i tyle.

 • prime27pl, #

  dowaliłeś....

 • chrisu1982gda, #

  to przepraszam Ciebie bardzo, co według Ciebie jest rewolucją?
  podniesienie rozdziałki do 4K no bez zartów, starzy gracze jak ja pamiętają czasy pecetów z dosem jako systemem, tam granie w 320x480 było normą, tytuł na SVGA był nowością, rozdziałka podbijana jest systematycznie od 25 lat i nie ma tutaj ani krzty rewolucji
  Tak samo wszelkie bajery jak antyaliasing czy inne poprawiacze, HDR też takowym jest, ale trzeba oddać, że jednak powoduje większy opad szczęki niż skok z 1080p na 4k czy AA x 2 na x8, tutaj może i nie ma ROWOLUCJI, ale bez dwóch zdań jest duży skok jakościowy
  nie widzisz tego, zalecam wizytę u okulisty
  nie stać na ps4 pro i tv hdr, jak to mówił były presidente, zmień pracę, weź kredyt

 • kitamo, #

  HDR jest rewolucja mniej więcej taką jak przeskok z palety 16 bitowej do 32 bitowej albo i 256kolorow vs 16 milionow.
  Jak kiedyś posiadałem Voodo i grałem to nie przeszkadzało mi ze operować potrafi max na 16 bitowej palecie barw. Nie sądziłem ze roznica może być duza.

  Tak jak 4k traktuje jako skromny dodatek który faktycznie podnosi wizualnie roznice może i w filmach ale niekoniecznie w grach, tak HDR robi dobrze i widać to niezależnie od rozdzielczości.

 • PS4MasterRace, #

  Tak jak piszesz HDR jest lepsze niż te całe 4K

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap