12 listopada 2018, Marcin Jaskólski

Polecane dyski zewnętrzne. TOP 5

Kategoria: Komputery Peryferia Dyski zewnętrzne, Tematyka: Najlepsze produkty Samsung SanDisk ADATA Verbatim, Producenci: Samsung SanDisk ADATA Verbatim

Zastanawiasz jaki dysk zewnętrzny kupić? W naszym zestawieniu TOP 5 polecamy najlepsze przenośne dyski, zarówno te bardzo szybkie, czyli SSD, jak i te bardzo pojemne, czyli HDD.

Jaki najlepszy dysk zewnętrzny? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem jeden użytkownik będzie szukał przede wszystkimi szybkości (przenośne SSD), a drugi dużej pojemności (przenośne HDD).

Jeśli jednak szukasz czegoś o nieco mniejszej pojemności, ale za to bardziej poręcznego to warto zajrzeć do naszego zestawienia polecanych pendrive. Z kolei jeśli jesteś zainteresowany wewnętrznymi dyskami, to na naszych łamach znajdziesz również zestawienia polecanych nośników SSD 2,5 calaSSD M.2 oraz dysków HDD.

Niedrogie przenośne dyski HDD wciąż stanowią popularny i prosty środek do backupu danych. 2,5 calowe dyski zewnętrzne o pojemności 2 TB można już kupić w cenie około 300 zł, jak choćby model Seagate Expansion Portable.

Zewnętrzne 2,6 calowe HDD o pojemności 5 TB kosztują już ponad 600 zł, a 3,5 calowe o pojemności 8 TB już ponad 800 zł. Ceny zewnętrznych nośników SSD są zdecydowanie wyższe. Za model o pojemności 1 TB trzeba zapłacić zdrowo ponad 1000 zł. Uzyskujemy jednak dzięki temu bardzo szybki nośnik do przenoszenia danych.

Zewnętrzne dyski najczęście wykorzystują interfejs USB 3.0/3.1 Gen 1. Należy unikać modeli wyposażonych w starszą wersję USB 2.0. Wkrótce na rynku powinny pojawić się przenośne nośniki wykorzystujące USB 3.1 Gen 2, który charakteryzuje się dwukrotnie wyższą przepustowością od poprzedniej wersji (10 Gb/s w stosunku do 5 Gb/s).

Najlepsze przenośne dyski zewnętrzne:

Zewnętrzne dyski SSD

Szybkość, niewielkie rozmiary i większa odporność na uszkodzenia mechaniczne, to zalety przenośnych nośników SSD. Niestety jest to okupione relatywnie wysokimi cenami.

ADATA SD700 (256 GB)

90% Ocena benchmark.pl

ADATA SD700 to jeden z tańszych przenośnych nośników SSD. Niewielki i lekki (75 g) jest dodatkowo zabezpieczony przed działaniem pyłu i wody (certyfikat IP68) - ale należy pamiętać o zamknięciu osłony portu USB. Transfery sięgają do 440 MB/s przy odczycie i 430 MB/s przy zapisie. Model ten wystepuje w różnych wersjach kolorystycznych i pojemności (256 GB, 512 GB i 1 TB).

Ważne dane:
Pojemność:
256 GB
Szybkość zapisu:
430 MB/s
Szybkość odczytu:
440 MB/s

Pełna specyfikacja

SanDisk Extreme Portable (500 GB)

90% Ocena benchmark.pl

SanDisk Extreme Portable to atrakcyjny i szybki przenośny SSD, który powinien zainteresować zwłaszcza osoby prowadzące aktywny tryb życia i przenoszących na co dzień duże ilości danych np. wideo w wysokiej rozdzielczości. Producent zadbał o wytrzymałą obudowę wyposażoną nawet w uchwyt do zawieszenia urządzenia. Transfery sięgają 550 MB/s, a pojemności do 2 TB. Urządzenie wyposażone jest w port USB typu C, jak i przejściówkę do USB typu A.

Ważne dane:
Pojemność:
500 GB
Interfejs dysku :
USB 3.1
Szybkość zapisu:
b.d. MB/s
Szybkość odczytu:
550 MB/s

Pełna specyfikacja

Samsung Portable SSD T5 (1 TB)

100% Ocena benchmark.pl

Szybkość i pojemność w jednym? Da się zrobić, ale trochę to kosztuje. Samsung Portable SSD T5 to zamknięty w solidnej i eleganckiej, metalowej obudowie przenośny dysk SSD o pojemności 1 TB i szybkości przesyłu plików na poziomie 400-600 MB/s. Ważący zaledwie 51 gramów maluch zapewnia przy tym sprzętowe szyfrowanie danych (256-bit AES) oraz bezproblemową współpracę z komputerami i smartfonami. Ze względu na cenę jest to raczej propozycja dla profesjonalistów, a ci najpewniej będą zadowoleni z wyboru. (Inne wersje: 250 GB, 500 GB, 2 TB).

Zobacz recenzję

Ważne dane:
Format dysku:
2,5''
Pojemność:
1000 GB
Interfejs dysku :
USB 3.1
Szybkość odczytu:
540 MB/s

Pełna specyfikacja

Samsung Portable SSD X5 (1 TB)

96% Ocena benchmark.pl

Samsung SSD X5 to najszybszy przenośny nośnik SSD na świecie. Dzięki temu urządzeniu skończysz ze powolnym przenoszeniem dużej ilości danych, choćby takich jak filmy czy zdjęcia. Warunek – twój komputer czy też laptop musi być wyposażony w port Thunderbolt w wersji 3 (gniazdko USB typu C). Jeśli tylko spełnia te wymogi będziesz mógł się cieszyć odczytem na dochodzącym do 2800 MB/s, oraz zapisem do 2300 MB/s. Szybkość tego zewnętrznego nośnika jest równie imponująca co… jego cena.

Ważne dane:
Pojemność:
1000 GB
Interfejs dysku :
Thunderbolt 3 (USB typu C)
Szybkość zapisu:
2300 MB/s
Szybkość odczytu:
2800 MB/s

Pełna specyfikacja

Zewnętrzne dyski HDD

Ogromna pojemność i niska cena w stosunku do oferowanego miejsca to niewątpliwe zalety przenośnych dysków magnetycznych. Rozwiązanie godne uwagi dla użytkowników dla których szybkość transferu danych stanowi drugorzędną kwestię.

ADATA HV300 (5TB)

90% Ocena benchmark.pl

Bardziej od szybkich transferów interesuje cię pojemność i niewielkie rozmiary? Pojemności 2,5 calowych zewnętrznych dysków sięgnęły już 5 TB. Dostępne są wersje w różnych wariantach koloru oraz od pojemności 1 TB. Modele ADATA HV300 o pojemności 1 TB i 2 TB mają wysokość 10,3 mm, a modele o pojemności 4 TB i 5 TB  już 19 mm. Dane na dysku można zabezpieczyć oprogramowaniem HDDtoGO z 256-bitowym szyfrowaniem AES.

Ważne dane:
Pojemność:
5000 GB
Interfejs dysku :
USB 3.0

Pełna specyfikacja

Może cię zainteresować:

Nie przegap