1 sierpnia 2018, redakcja

Polecane dyski zewnętrzne. TOP 5

Kategoria: Komputery Peryferia Dyski zewnętrzne, Tematyka: Najlepsze produkty Samsung SanDisk ADATA Verbatim, Producenci: Samsung SanDisk ADATA Verbatim

Zastanawiasz jaki dysk zewnętrzny kupić? W naszym zestawieniu TOP 5 polecamy najlepsze przenośne dyski, zarówno te bardzo szybkie, czyli SSD, jak i te bardzo pojemne, czyli HDD.

Jaki najlepszy dysk zewnętrzny? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem jeden użytkownik będzie szukał przede wszystkimi szybkości (przenośne SSD), a drugi dużej pojemności (przenośne HDD).

Jeśli jednak szukasz czegoś o nieco mniejszej pojemności, ale za to bardziej poręcznego to warto zajrzeć do naszego zestawienia polecanych pendrive. Z kolei jeśli jesteś zainteresowany wewnętrznymi dyskami, to na naszych łamach znajdziesz również zestawienia polecanych nośników SSD 2,5 calaSSD M.2 oraz dysków HDD.

Niedrogie przenośne dyski HDD wciąż stanowią popularny i prosty środek do backupu danych. 2,5 calowe dyski zewnętrzne o pojemności 2 TB można już kupić w cenie około 300 zł, jak choćby model Seagate Expansion Portable.

Zewnętrzne 2,6 calowe HDD o pojemności 5 TB kosztują już ponad 600 zł, a 3,5 calowe o pojemności 8 TB już ponad 800 zł. Ceny zewnętrznych nośników SSD są zdecydowanie wyższe. Za model o pojemności 1 TB trzeba zapłacić zdrowo ponad 1000 zł. Uzyskujemy jednak dzięki temu bardzo szybki nośnik do przenoszenia danych.

Zewnętrzne dyski najczęście wykorzystują interfejs USB 3.0/3.1 Gen 1. Należy unikać modeli wyposażonych w starszą wersję USB 2.0. Wkrótce na rynku powinny pojawić się przenośne nośniki wykorzystujące USB 3.1 Gen 2, który charakteryzuje się dwukrotnie wyższą przepustowością od poprzedniej wersji (10 Gb/s w stosunku do 5 Gb/s).

Najlepsze przenośne dyski zewnętrzne:

Zewnętrzne dyski SSD

Szybkość, niewielkie rozmiary i większa odporność na uszkodzenia mechaniczne, to zalety przenośnych nośników SSD. Niestety jest to okupione relatywnie wysokimi cenami.

ADATA SD700 (256 GB)

90% Ocena benchmark.pl

ADATA SD700 to jeden z tańszych przenośnych nośników SSD. Niewielki i lekki (75 g) jest dodatkowo zabezpieczony przed działaniem pyłu i wody (certyfikat IP68) - ale należy pamiętać o zamknięciu osłony portu USB. Transfery sięgają do 440 MB/s przy odczycie i 430 MB/s przy zapisie. Model ten wystepuje w różnych wersjach kolorystycznych i pojemności (256 GB, 512 GB i 1 TB).

Ważne dane:
Pojemność:
256 GB
Szybkość zapisu:
430 MB/s
Szybkość odczytu:
440 MB/s

Pełna specyfikacja

SanDisk Extreme Portable (500 GB)

90% Ocena benchmark.pl

SanDisk Extreme Portable to atrakcyjny i szybki przenośny SSD, który powinien zainteresować zwłaszcza osoby prowadzące aktywny tryb życia i przenoszących na co dzień duże ilości danych np. wideo w wysokiej rozdzielczości. Producent zadbał o wytrzymałą obudowę wyposażoną nawet w uchwyt do zawieszenia urządzenia. Transfery sięgają 550 MB/s, a pojemności do 2 TB. Urządzenie wyposażone jest w port USB typu C, jak i przejściówkę do USB typu A.

Ważne dane:
Pojemność:
500 GB
Interfejs dysku :
USB 3.1
Szybkość zapisu:
b.d. MB/s
Szybkość odczytu:
550 MB/s

Pełna specyfikacja

Samsung Portable SSD T5 (1 TB)

100% Ocena benchmark.pl

Szybkość i pojemność w jednym? Da się zrobić, ale trochę to kosztuje. Samsung Portable SSD T5 to zamknięty w solidnej i eleganckiej, metalowej obudowie przenośny dysk SSD o pojemności 1 TB i szybkości przesyłu plików na poziomie 400-600 MB/s. Ważący zaledwie 51 gramów maluch zapewnia przy tym sprzętowe szyfrowanie danych (256-bit AES) oraz bezproblemową współpracę z komputerami i smartfonami. Ze względu na cenę jest to raczej propozycja dla profesjonalistów, a ci najpewniej będą zadowoleni z wyboru. (Inne wersje: 250 GB, 500 GB, 2 TB).

Zobacz recenzję

Ważne dane:
Format dysku:
2,5''
Pojemność:
1000 GB
Interfejs dysku :
USB 3.1
Szybkość odczytu:
540 MB/s

Pełna specyfikacja

Zewnętrzne dyski HDD

Ogromna pojemność i niska cena w stosunku do oferowanego miejsca to niewątpliwe zalety przenośnych dysków magnetycznych. Rozwiązanie godne uwagi dla użytkowników dla których szybkość transferu danych stanowi drugorzędną kwestię.

ADATA HV300 (5TB)

90% Ocena benchmark.pl

Bardziej od szybkich transferów interesuje cię pojemność i niewielkie rozmiary? Pojemności 2,5 calowych zewnętrznych dysków sięgnęły już 5 TB. Dostępne są wersje w różnych wariantach koloru oraz od pojemności 1 TB. Modele ADATA HV300 o pojemności 1 TB i 2 TB mają wysokość 10,3 mm, a modele o pojemności 4 TB i 5 TB  już 19 mm. Dane na dysku można zabezpieczyć oprogramowaniem HDDtoGO z 256-bitowym szyfrowaniem AES.

Ważne dane:
Pojemność:
5000 GB
Interfejs dysku :
USB 3.0

Pełna specyfikacja

Verbatim Store 'n' Save (8TB)

90% Ocena benchmark.pl

Potrzebujesz dużej przestrzeni dyskowej, a szybkość i wielkość urządzenia stoi na drugim miejscu? Verbatim Solid 'n' Save to zewnętrzny 3,5 calowy dysk HDD, który możemy położyć na płasko, bądź postawić na boku. Pojemności tego rodzaju przenośnych dysków sięgnęły 8 TB, więc zmieści się tu naprawdę wszystko. Urządzenie wymaga już zewnętrznego zasilacza. Wraz z dyskiem otrzymujemy oprogramowanie Nero Backup do tworzenia kopii zapasowych danych przechowywanych na komputerze.

Ważne dane:
Pojemność:
8000 GB
Interfejs dysku :
USB 3.0

Pełna specyfikacja

Może cię zainteresować:

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.