20 grudnia 2017, Mariusz Ignar

Wydajność, czas pracy, ekran

Kategoria: Komputery Laptopy Sprzęt do gier, Tematyka: Dream Machines, Producenci: Dream Machines

Wyniki testów w benchmarkach oraz pomiary czasu pracy na baterii znajdują się w rankingu laptopów.

Wyniki szczegółowe Dream Machines X1080-17PL32

Wydajność

Nowa generacja procesorów Intel Coffee Lake przyniosła konkretny postęp w wydajności. Intel Core i7-8700K to prawdziwe monstrum. To sześciordzeniowy układ obsługujący 12 wątków. Bazowe taktowanie jednostki wynosi 3,7 GHz, a w trybie Turbo zwiększa się do 4,7 GHz. TDP wynosi 95 W. Tak dla porządku dodam jedynie, że jest to układ desktopowy, z odblokowanym zegarem, który można dodatkowo podkręcić i uzyskać jeszcze więcej mocy.

W teście Cinebench 11.5 układ ten uzyskał wynik 15.52 pkt. (dla porównania Core i7-6700K w tym samym teście osiągnął "zaledwie" 9,22 pkt). To jednoznacznie wskazuje jego możliwości.

Z procesorem zintegrowany jest układ graficzny Intel HD 630, ale nie to jest ważne, bowiem prawdziwa moc drzemie w karcie Nvidia Geforce GTX 1080 z 7 GB pamięci GDDR5. Konfigurację uzupełnia 16 GB pamięci RAM (z możliwością rozszerzenia do 64 GB).

Wydajność tego potwora sprawdziłem w wielu benchmarkach - wszystkie wyniki znajdują się powyżej.

Na początek PC Mark10, gdzie odnotowałem wynik 7953 pkt. Trudno mi go porównywać do innych laptopów, bowiem korzystam z tego benchmarka od niedawna, a spośród notebooków, które w ostatnim czasie miałem okazję testować, najmocniejszy wyposażony był w grafikę Geforce GTX 1050Ti, a uzyskał 4725 pkt. To oczywiście przepaść.

PC Mark10

Wynik testu wydajności w PC Mark8 Creative to 9240 pkt., to kolejny dowód na tę tezę. Ten rezultat to najwyższy spośród wszystkich laptopów do tej pory przeze mnie testowanych.

pc mark 8 creative

Oto zaś szczegółowe wyniki testu 3DMark.

3d mark

W teście Fire Strike laptop uzyskał 18 411 pkt., co jest imponującym wynikiem. Wystarczy porównać te wyniki do kilku innych laptopów:

Wydajność w grach

Nie ma powodu aby zwlekać dłużej. Czas uruchomić kilka gier i sprawdzić jak będą się prezentować na tym sprzęcie.

Wiedźmin 3

Wiedźmin 3

Wiedźmin idzie na pierwszy ogień. Wymaksowałem wszystkie ustawienia, a średnia liczba klatek na sekundę i tak wyniosła 70. Całkiem nieźle, milordzie. Jeśli komuś i tak to mało, to po obniżeniu ustawień do wysokich, średnia liczba klatek wzrośnie do 84.

The Division

The Division

Test w The Division wyglądał podobnie. Rozdzielczość Full HD i różne ustawienia grafiki. Przy ultra wysokich uzyskałem wynik 99 kl./s, a przy wysokich 122 kl./s.

Far Cry Primal

Far Cry Primal

Kolejny tytuł to Far Cry Primal. Ustawienia ultra przy rozdzielczości FHD - 96 kl./s, bardzo wysokie - 104 kl./s, a wysokie 109 kl./s.

Rise of the Tomb Raider

Rise of the Tomb Raider

Najnowsza jak na razie odsłona przygód Lary Croft w ustawieniach bardzo wysokich śmiga w 105 kl./s. Przy wysokich jest jeszcze lepiej - 118 kl./s.

GTA V

GTA V

I na koniec jeszcze szybki rzut okiem na stare ale wciąż jare GTA V. Przy ustawieniu wszystkiego na bardzo wysokim poziomie, liczba klatek na sekundę wyniosła 70. Obniżenie ustawień do poziomu wysokiego spowodowało wzrost tej liczby do 104.

Dysk twardy

Dream Machines X1080 w testowanej przeze mnie konfiguracji wyposażony został w dysk SSD Crucial o pojemności 500 GB. Jest wystarczająco pojemny aby zainstalować kilka gier i przechowywać zdjęcia, czy inne ważne dla nas pliki.

crystal disk mark

as ssd

Nie jest to najszybszy z dysków, ale jest wystarczająco szybki, aby zapewnić płynne działanie komputera.

Ekran

Dream Machines X1080 wyposażono w 17,3-calowy ekran o rozdzielczości Full HD z matrycą IPS. To oznacza, że kąty widzenia są szerokie (tak w pionie jak i w poziomie), a kolory dobrze odwzorowane. Test kolorymetrem pokazał, ze matryca pokrywa 87 procent palety barwowej sRGB oraz 63 procent palety Adobe RGB. Na papierze wygląda to całkiem nieźle, ale wykres gamut pokazuje jednak, że spora część palety wykracza poza obsługiwany przez matrycę zakres, co skutkuje błędami w odwzorowaniu kolorów.

gamut

Graczom nie powinno to przeszkadzać, ale jeśli chcielibyśmy wykorzystać z laptopa do profesjonalnych zastosowań graficznych, to konieczne będzie użycie zewnętrznego monitora.

Na pochwałę zasługuje natomiast fabryczna temperatura kolorów, która wynosi 6600K, co jest bardzo zbliżona do optymalnej wartości wynoszącej 6500K.

Test kolorymetrem pokazał, również że maksymalna luminancja ekranu wynosi aż 422 cd/m2, czyli znacznie powyżej wartości przyjętej za standardową w laptopach, czyli 300 cd/m2. To w porównaniu z matową powierzchnią matrycy gwarantuje, że obraz będzie czytelny w każdych warunkach.

Czas pracy

Kolejnym dowodem na to, że X1080 nie jest królem mobilności jest długość czasu pracy na baterii. W trybie maksymalnego oszczędzania energii laptop wyłączył się po 3 godzinach i 20 minutach. Przy pełnym obciążeniu podzespołów czas ten skróci się do niespełna godziny.

Korzystanie z laptopa bez uruchamiania gier (internet, oglądanie filmów etc.) wyczerpie baterię po ok. 2 godzinach.

Wniosek? Lepiej nie rozstawać się z zasilaczem (chociaż jego rozmiary są równie imponujące jak gabaryty samego laptopa).

Kultura pracy

Tak mocne podzespoły wymagają odpowiedniego chłodzenia, aby utrzymać temperaturę w rozsądnych granicach. Autorski system Dream Cooling spełnia właśnie to zadanie, chociaż trzeba się przygotować na głośną pracę wentylatorów. Przy pełnym obciążeniu laptopa pracują one naprawdę głośno, tłocząc gorące powietrze i wyrzucając je w tylnej części obudowy poprzez sporych rozmiarów otwory wentylacyjne.

temp spoczynek temp obciazenie

Same obudowa oczywiście i tak nieco się nagrzewa, ale są to temperatury na w pełni akceptowalnym poziomie. Dość powiedzieć, że w zasadzie nagrzewa się tylko sam środek klawiatury, gdzie zanotowałem temperaturę 41 stopni Celsjusza. W pozostąłych obszarach jest wyraźnie niższa.

Temperatury podzespołów, taktowanie

Sprawdziłem również jak mocno nagrzewają się podzespoły laptopa, a konkretnie procesora oraz jak wygląda jego taktowanie przy różnym obciążeniu. Test trwający około 30 minut wykonałem za pomocą programów OCCT i HWiNFO.

Przy półgodzinnym teście średnia częstotliwość taktowania CPU wynosiła około  MHz, dobijając do maksymalnego poziomu 4300 MHz. Jeśli zaś chodzi o temperaturę procesora to wyniosła ona średnio 87 stopni przy maksymalnej wartości 98 stopni Celsjusza.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.