5 grudnia 2015, Tomasz Chmielewski

Lepiej uważaj, jeśli kupujesz tanie 4K

Kategoria: RTV Telewizory, Tematyka: Full HD Ultra HD 4K Jaki TV

Nabywcy telewizorów stoją przed wyborem: „Kupić Full HD, czy może raczej 4K? Problem w tym, że wybór dobrego telewizora 4K stał się ostatnio dużo trudniejszy.

Zdecydowana większość telewizorów 4K UHD to modele z 60-hercowymi (czytaj: powolnymi) wyświetlaczami. Takie telewizory oferują dwa razy wyższą rozdzielczość statyczną od Full HD, ale znacznie gorszą ostrość obrazów ruchomych (rozdzielczość dynamiczną), o czym pisałem już w artykule „Full HD lepsze od 4K?”. Wielu klientów, z którymi rozmawiam, cierpi niestety na syndrom „technologicznego bakcyla” – po prostu nie chcą już czegoś, co jest rzekomo passe (Full HD), lecz muszą mieć w domu to, co jest „modne i na fali” (4K). Problem w tym, że wybór dobrego telewizora 4K stał się ostatnio dużo trudniejszy.

Czy warto kupić tani telewizor 4k?

Po cichu i bez specjalnego rozgłosu na naszym rynku pojawiły się telewizory 4K Ultra HD z nowym rodzajem wyświetlacza LCD. Zamiast subpikseli RGB (czerwony, zielony, niebieski), matryce te mają subpiksele RGBW (czerwony, zielony, niebieski, biały), jak na przykład w 49-calowym telewizorze LG z serii UF6.

Producent reklamuje te telewizory jako 4K Ultra HD i rzeczywiście potrafią one wyświetlić 3840 pionowych lub 2160 poziomych linii, co jest niezbędne do spełnienia wymogów Międzynarodowego Komitetu ds. Metrologii Wyświetlaczy (ICDM). Problem w tym, że najnowsze wyświetlacze RGBW UHD nie zapewniają takiej samej jakości obrazu jak konwencjonalne wyświetlacze RGB UHD.

Konwencjonalne panele Ultra HD mają w poziomie 3840 pikseli, a każdy z nich składa się z 3 subpikseli RGB, co daje 11520 subpikseli (w poziomie). Z kolei wyświetlacz RGBW UHD ma w poziomie tylko 1920 pikseli składających się z 3 subpikseli RGB (co daje 5760 „kolorowych” subpikseli) oraz, dodatkowo, 1920 białych subpikseli. Jeżeli zsumujemy liczbę kolorowych i białych subpikseli takiego wyświetlacza, okaże się, że ma on w poziomie tylko 7680 subpikseli (5760+1920). Oznacza, to, że wyświetlacz RGBW UHD ma w poziomie tylko 67% subpikseli typowego wyświetlacza RGB UHD.


Struktura subpikseli

„No dobrze” – zapytacie, „ale jakim cudem panel RGBW UHD jest w stanie zapewnić pełną rozdzielczość UHD skoro ma mniej subpikseli?”. Jest to możliwe, bowiem do spełnienia wymogu rozdzielczości wystarczy zdolność do wyświetlenia pionowych linii (na przemian białych i czarnych). A z tym, dzięki sprytnemu układowi subpikseli, wyświetlacze RGBW jeszcze sobie radzą.

Rzecz w tym, że o choć matryce RGBW UHD spełniają wymogi (dość łatwej do spełnienia) normy, okazuje się, że przy wyświetlaniu obrazów innych niż plansze testowe nie są w stanie zapewnić takiej samej ostrości i szczegółowości jak typowe wyświetlacze RGB UHD.

Oto przykład. Florian Friedrich, niemiecki inżynier i specjalista od wyświetlaczy, przeprowadził szereg testów porównawczych wyświetlaczy RGB i RGBW. Owocem jego prac jest film „Advanced UHD Resolution and Panel Test”, w którym Friedrich porównuje jakość obrazu wyświetlanego na trzech różnych telewizorach. Kadr filmu podzielono na cztery sekcje:

Wzorzec testowy (lewy górny róg)

 • RGB LCD, a konkretnie Samsung 55JU6450 (prawy górny róg)
 • RGBW OLED, a konkretnie LG 55EG9609 (lewy dolny róg)
 • RGBW LCD, a konkretnie LG 43UF6909 (prawy dolny róg)

W trakcie oglądania proszę zwrócić szczególną uwagę na następujące fragmenty:

 • 1:22 – biało czarna 1-pikselowa szachownica
 • 1:40 – pojedynczy biały piksel
 • 2:10 – krzyż o szer. 2 pikseli (1/2 UHD, czyli … Full HD); jak wypadł RGBW UHD?
 • 2:41 – odwzorowanie litery „w” w wyrazie „brown”

Myślę, że komentarz do filmu jest w zasadzie zbyteczny. Zamiast niego proponuję szereg cytatów:

Telewizory UHD, które mają trudności z wyświetleniem niektórych detali nawet w rozdzielczości HD, a pewne elementy w rozdzielczości UHD pokazują całkowicie rozmazane, z pewnością można określić mianem „pseudo UHD” - Florian Friedrich, autor powyższego filmu

Znowu ci, którzy liczą kropki na ekranie mówią nam czym jest „rozdzielczość” używając naiwnej i fałszywej definicji „piksela”, zupełnie ignorując fakt, że rozdzielczość NIE jest określona liczbą subpikseli. Jest określona, przez ICDM, jako liczba linii i miejsc pomiędzy nimi, które można odwzorować przy zachowaniu minimalnego kontrastu Michelsona. – Candice Brown Elliott, wynalazczyni struktury PenTile RGBW, do której prawa wykupił później Samsung

Dodatkowy biały subpiksel rozmywa obraz i nieodwracalnie niszczy wierność odwzorowania kolorów. Próbując na siłę wyświetlić sygnał RGB na matrycy RGBW, tracimy informację o kolorze, a użytkownicy nigdy nie będą w stanie oglądać filmów zgodnie z zamysłem reżysera. - Vincent Teoh, tester i kalibrator telewizorów, hdtv.co.uk.

Na podstawie międzynarodowych standardów i certyfikacji pozycjonujemy ten produkt jako telewizor 4K. Rozdzielczość mierzy się tak naprawdę w oparciu o luminancję, a nie chrominancję. - Tim Alessi, dyrektor ds. rozwoju nowych produktów domowej rozrywki, LG Electronics, USA

Niezależnie od tego, kogo poprzemy w powyższym sporze, jedno jest pewne: tego typu kontrowersyjnych telewizorów UHD będzie więcej. W przyszłym roku do LG zamierza podobno dołączyć Samsung, który już produkuje matryce RGBW, ale nie oferuje ich jeszcze w Europie, lecz na przykład w Chinach. Tego typu wyświetlacze są łakomym kąskiem dla producentów, bo pozwalają spełnić minimalne wymogi rozdzielczości Ultra HD przy niższym koszcie produkcji (tylko 2/3 subpikseli w poziomie). Do Samsunga i LG najprawdopodobniej dołączą inne firmy, bowiem pokusa oferowania taniego 4K (nawet jeśli jest to „prawie 4K”) jest po prostu zbyt duża. Inaczej mówiąc, żaden z producentów nie może pozwolić sobie na utratę segmentu tanich telewizorów 4K, które przeznaczone są przede wszystkim dla słabo zorientowanych w technice klientów kierujących się głównie ceną („przecież wszystkie telewizory świecą tak samo, no nie?”).

Podsumowując: do niedawna nabywcy telewizorów stali przed wyborem: „Kupić Full HD, czy może raczej 4K?”. Teraz będą mieli nowy dylemat: „Jak odróżnić prawdziwe 4K od ‘prawie 4K’?”.

Czy ktoś jeszcze uważa, że życie kinomaniaka i wideofila jest łatwe?

Sonda

Niedrogie telewizory 4K

 • 25
 • 135
 • 285
Głosowanie dostępne tylko w wersji PC. Już wkrótce wersja moblina.

Komentarze

 • sambaverde, #

  Kiedyś było "HD Ready" co przynajmniej pokazywało uczciwie podejście do tematu. Teraz nie będzie "UHD Ready" tylko dumne "4K" i nie ważne, że panel jest niższej jakości... ale taniość panie, taniość :(

 • Detrioux, #

  Tak zwany rynek - "wincej" = "lepiej".

 • andrju01, #

  Tak zwany syndrom kupy w papierku po cukierkach.

 • kitamo, #

  od kilku miesiecy o tym pisze tutaj na BMK ;-)
  Dodam jeszcze ze nie dosc ze mnie jlini to pelne hiper "50Hz" ;)

  Tak wlasnie to wyglada :)

 • karer, #

  ale HD ready to inaczej 720p a FHD to 1080p. Ja tutaj nie widze niczego uczciwego czy nieuczciwego. To 2 rozne rozdzielczosci byly.

 • Gadom, #

  Czy telewizor LG49UF695V należy do tego segmentu RGBW? Jeśli tak to zgłaszam po weekendzie niezgodność towaru z umową.

 • Moggster, #

  Mnie taki w euro rtv agd facet zniszczyl wrzucajac instrukcje od strony matrycy. Wszystko zarejestrowala kamera i pomimo tego i zgloszenia reklamacji maja mnie komletnie w dupie. Sama matryca jest 4k 100 hz

 • Ethim, #

  "wynalazczyni" - dodatkowo koszmarnie brzydka.

  Juz wiadomo czemu pluje jadem odwracajac kota ogonem.

  Najwyrazniej trzeba zmienic standard pomiaru rozdzielczosci, bo telewizor nie ma wyswietlac rozroznialnych paskow czarno-białych, tylko wyrazny obraz, a pozniej oszusci i gowniane firemki jak LG i Szajsung korzystaja z takich mykow.

 • Ethim, #

  "naiwnej i fałszywej definicji „piksela""

  Hahahahahah.

 • teslae, #

  Jeśli się mylę to poprawcie, ale taki pomiar wziął się z tego, że był oparty na taśmie filmowej i jej zdolności rejestracji par linii, a tam nie da się oszukiwać na pikselach, to i pomiar był względnie łatwy. Nie ma rozdzielczości pionowej, czy poziomej. Po prostu jak taśma rejestruje obraz o 2 razy wyższej rozdzielczości, to na nasze oferuje UHD, zamiast FHD.

  Tu mam również ciekawy cytat:
  "Images are two-dimensional objects. Therefore, doubling the resolving power necessitates a fourfold increase in pixel (of equal quality)‚œ not a twofold increase as is commonly believed. All else being equal, a 6 megapixel camera does not have twice the resolving power of a 3 megapixel camera, but twice that of a 1.5 megapixel camera."

 • Ethim, #

  Ummm... no po prostu matematyka.

  Dwukrotne zwiekszenie dlugosci bokow prostokata, daje czterokrotnie wieksze pole powieszchni - tak samo z iloscia linii poziomych/pionowych i iloscia pixeli.

  Nie chodzi juz tutaj o sama ilosc wyswietlonych pixeli, tylko o falszywa zdolnosc wyswietlania 3840 roznych linii tzn. WRGB nie sa w stanie wyswietlic 3840 pionowych linii w konfiguracjach innych niz kolor+czern (wyswietla 3840 linii czern+biel, czerwien+czern, ale linii czerwien+zielen tylko 1920 - normalne UHD wyswietli ich 3840).
  To jest typowe wykorzystanie slabosci danego testu umozliwiajace zakwalifikowanie wybrakowane towaru do danej kategorii.

  To jest tak jak reklamowac, ze aparat moze robic zdjecia w rozdzialce 3840x2160, w rzeczywistosci bylby w stanie je zrobic wtedy tylko czarno-biale, a kolorowe juz w nizszej.

  Sciema na podobnym poziomie co kontrasty dynamiczne i monitory, ktore przy idealnie czarnym tle (kontrast mierzony full biel, full czern) wylaczal calkowicie podswietlenie i te milionowe wyniki to bylo monitor wlaczony na pelna petarde, monitor wylaczony - a starczyl juz jeden piksel koloru i czern byla tragiczna, z kontrastem tysiace razy gorszym.

 • karer, #

  moim zdaniem zabieg stosowania tych pikseli jest bardzo sprytny. Dodatkowy subpiksel bialy pozwoli na wyswietlenie wiekszej puli odcieni kosztem rozdzielczosci poziomej.

  Tutaj wracamy do sposobu wyswietlania CRT gdzie nie patrzylo sie na ilosc pikseli RGB poniewaz ta byla zmienna. Wtedy piksele wygladaly tak: https://upload.wiki...metry_01_Pengo.jpg

  Wtedy wyliczalo sie rozdzielczosc monitora a nie produkowalo monitory danej rozdzielczosci w ciemno wiedzac jaka ona bedzie. Tego typu uklady sa znacznie naturalniejsze w przypadku wyswietlania filmow. Niestety tekst ciezko bylo przeczytac na takim wyswietlaczu poniewaz obraz nie byl na tyle ostry krawedziami. Jednak byl bardzo naturalny i przyjemny dla oka. Tutaj jest to samo. Telewizory sa do filmow a nie do czytania tekstow wiec wyswietlacze nie musza byc swietne do wyswietlania materialow strasznie naszpikowanych detalami. W przypadku gdy linie maja szerokosc 2 pikseli, bedziemy mieli wyrazny obraz a do tego lagodny i nie meczacy wzroku.

 • darek79r19, #

  Wystarczy rozróżnić 4K RGB od 4K RGBW i zmusić sprzedawców do jawnego poprawnego nazewnictwa, żeby klienci mogli sami wybrać, co chcą kupić.

 • klosz007, #

  Jedyne co może zmusić to standardy. Ten gość z marketingu LG na innym filmiku (Alesi czy jakoś tak) przecież jawnie mówi, że nawet nie zamierzają umieszczać informacji na pudełku, że to jest RGBW.

  Pomijając płytkość standardu pomiaru, zastanawiam się czy taki TV można opisać jako 3180x2140. Można go nazwać 4K bo jakiś tam normy rozdzielczości spełnia ale zdaje się, że to oficjalne zatwierdzone logo 4K wymaga aby było 3180x2140 pełnych pikseli więc jego umieścić nie mogą. Tylko przeciętny konsument nie zauważy braku RGBW czy oficjalnego logo ale napis 4K zauważy.

 • lismark, #

  Czy monitory komputerowe też mają taką przypadłość?
  Bo takie coś mi chodzi po głowie: Philips BDM4065UC/00

 • Atak-Snajpera, #

  https://pcmonitors.info/reviews/philips-bdm4065uc/

  Jest dobrze bo to BGR

 • kokosnh, #

  Dużej lupy w domu nie masz? Przyłóż szkiełko i zobaczysz piksele

 • Atak-Snajpera, #

  Ja wiem czym się tu kierowali projektanci tych wynalazków.
  Sprytnie sobie wykombinowali że na takim TV plebs i tak będzie oglądał mocno skompresowany materiał w przestrzeni kolorów YV12 (4:2:0). Oznancza to że tylko informacja o jasności (luma) ma pełną rozdzielczość. Zaś sam kolor (chroma) jest zapisywany (próbkowany) w 4-krotnie mniejszej rodzielczości (1920x1080).

 • NewUnnamedUser, #

  Właśnie chciałem kupić smart tv, do małego pokoju, konkretnie: Telewizor Philips 40" LED 40PUH6400/88 Smart TV, Android, 4K (UHD), 102 cm. Ze względu właśnie na androida i 4k (myślałem, że fajnie jest mieć uhd-obraż żyletka, i androida- dużo możliwości i sporo aplikacji) Ale wyczytałem gdzieś na forum, że ponoć ma matrycę 60 herców i właśnie system jeszcze nie bardzo jest dopracowany do telewizorów. Ktoś się orientuje w temacie, miał styczność, okazję się temu bliżej przyjrzeć, pobawić się tym, zobaczyć? Lub ktoś, kto się zna lepiej ode mnie mógłby odpowiedzieć, czy opłaca się to ustrojstwo kupić? ;)

 • klosz007, #

  Nie posiadam ale rozważałem parę miesięcy temu TV Philipsa i po poczytaniu forów wyszło mi, że sprzęt jest może przyzwoity ale jakość oprogramowania w TV Philipsa jest fatalna. Po wypuszczeniu TV na rynek przez rok będą usuwać błędy a na koniec wypuszczą nowy model i powiedzą, że dalej błędów nie będą usuwać i teraz kup nowy model. Czasem się okazuje, że nawet funkcji ze specyfikacji TV nie zaimplementowali i dopiero je piszą (np. HEVC w tegorocznych modelach). Jeśli chodzi o ich TV z Androidem to stabilność jest podobno b. słaba.
  I tak jest niestety odkąd prawa do TV marki Philips mają Chińczycy.

  Tak, że jeśli nie chcesz tego typu problemów to kup coś 'markowego' tj. Samsung, LG, Sony itp.

 • phillosoff, #

  @NewUnnamedUser:

  Tak się składa, że siedzę w sprzedaży sprzętu RTV i sam potrzebowałem kupić nieco mniejszy telewizor. Wybór padł na Sony KDL-43W756C Full HD. Napiszę krótko dlaczego.

  Mam możliwość testowania telewizorów wszystkich marek i w tej cenie (2600 zł) to najlepszy wybór ze względu na stosunek cena/jakość. Jest to TV dopracowany zarówno jeśli chodzi o wzornictwo jak i jakość wykonania, a przy tym wyświetla naprawdę dobry obraz o świetnych kolorach. Faktycznie Android nie jest jeszcze w pełni dopracowany, część funkcji ma się dopiero pojawić (PIP oraz nagrywanie na dysku zewnętrznym) ale mnogość funkcji już w tym momencie wynagradza tą niedogodność.

  Dlaczego Full HD a nie UHD? Bo rozdzielczość wyższa niż HD w polskich realiach nie ma sensu. Ludzie kupują telewizor 4K, a potem podłączają do niego sygnał w najlepszym razie Full HD i to zazwyczaj 1080i z polskich telewizji cyfrowych, a nie 1080p. Często jednak jest to sygnał słabej jakości z kablówki, czy wręcz SD. Efekt tego jest fatalny. Prawda jest taka, że im niższa jakość obrazu tym bardziej na korzyść telewizora Full HD względem UHD. Ten ostatni ma sens jeśli sygnał będzie w jakości 4K a ile takich programów można dzisiaj spotkać w Polsce? Jaka jest też dostępność treści natywnie w standardzie 4K? Dopóki nie będzie on powszechny dopóty telewizory UHD będą pieśnią przyszłości.

  Na koniec dodam, że telewizor kupiłem z ramką srebrną, bo taka bardziej mi odpowiada, a przy tym mniej męczy wzrok niż czarna. Jeśli ktoś chce może jednak wybrać wariant czarny.

 • kKruKk, #

  To i tak nie ma żadnego znaczenia. Skoro ludzie potrafią wydać 2 razy więcej na LCD które ma gorszy obraz od plazmy, to i przy udawanym 4k nie będzie problemu. Po prostu większość klientów to idioci. Nie kupują TV ze względu na jakość obrazu i rozdzielczość. Przy kupnie TV bardziej interesują się naklejkami. Wystarczy że będzie dużo cali z dopiskiem 4K, to w 100% zadowala przeciętnego klienta. Kilka procent konsumentów kupiło by pewnie czarno biały telewizor, oczywiście taki z oznaczeniem 8K i w cenie telewizora 4K.... Wystarczy obejrzeć sobie sondę przed wyborczą. Debilizm to jakaś plaga, ale z drugiej strony... Gdyby nie debilizm to nie było by na kim zarabiać.

 • Suncho, #

  czy te informacje sa gdzies podane w specyfikacji moze?
  bo pewnie 90% sprzedawcow nie bedzie wiedzialo o co kaman wogole......
  pozdro

 • AndreoKomp, #

  Tomasz Chmielewski, a LG nie stosuje czasami w swoich TV OLED o rozdzielczości Full HD WRGB? Pamiętam, że nawet w sklepie MM jak oglądałem TV OLED od LG to sprzedawca mówił coś o białych subpikselach, a oglądałem TV OLED Full HD. Nie wiem, może coś pomyliłem dlatego pytam.
  Artykuł super, ja zawsze myślałem, że ten biały subpiksel jest tylko dodany do każdego piksela obok subpikseli RGB, a nie że zastępuje co drugi piksel :/. Oszustwo w biały dzień.

 • AndreoKomp, #

  Miałem dzisiaj chwilę czasu i poszukałem jakiegoś artykułu na temat WRGB w TV OLED od LG. Moim zdaniem z niego jasno wynika, że biały subpiksel jest dołączony do trzech subpikseli RGB. Nie chce mi się wierzyć, że w TV OLED o rozdzielczości Full HD, LG zastąpiłoby co drugi piksel białym pikselem. To by było od razu widoczne przy takiej rozdzielczości.
  http://lifesgoodblo...oled-wrgb-firmy-lg
  Gdybam, może taka zamiana występuje tylko w TV OLED o rozdzielczości Ultra HD. LG stwierdziło, że tym sposobem będą mogli opisywać TV miałem Ultra HD, a zaoszczędzą na produkcji. Klient otrzyma TV o wyższej rozdzielczości niż Full HD, a że to nie będzie prawdziwe Ultra HD to "szczegół"

  Fajnie jak by ktoś zajął głos w tej sprawie. Tomasz napisał artykuł, ale komentarze go już nie interesują, więc pewnie nie doczekamy się odpowiedzi od niego.

 • klosz007, #

  WRGB w TV OLED LG to coś innego niż RGBW w tym nowym 'tanim' LCD 4K od LG.

 • Tomasz Chmielewski, #

  Komentarze Tomasza bardzo interesują i niniejszym za nie dziękuję. Nie odpowiadałem, bo po prostu jestem skrajnie zajęty. Skończyłem właśnie testy Samsungów R7 i 78JS9500 oraz LG 55EG960V (OLED 4K), a w chwili obecnej testuję LG 55EG910V (OLED Full HD). Testy są bardzo pracochłonne, bo chcę je po prostu zrobić dobrze. Testy tych dwóch ostatnich tv ukażą się wkrótce na Benchmarku.

  Jeśli chodzi o opisany w artykule problem z panelami RGBW to dotyczy on konkretnych wyświetlaczy LCD (podkreślam: LCD) od jednego producenta. Panele OLED 4K, mimo iż też RGBW, mają pełną liczbę kolorowych subpikseli w poziomie i ich problem nie dotyczy (co zresztą widać na filmie).

  Jak rozpoznać czy mamy do czynienia z "prawie 4K"? Mocna lupa nie jest złym pomysłem, choć rozumiem, że nie każdy może iść do sklepu, żeby sprawdzić, bo coraz więcej zakupów to transakcje przez internet.

  W związku z tym w styczniu 2016 r., czyli za jakieś 3-4 tygodnie wybiorę się do zaprzyjaźnionych sklepów aby sprawdzić, które konkretnie modele mają wyświetlacz opisany w artykule. Wiem, że dla niektórych to trochę za późno, bo będą zapewne chcieli kupić tv przed Świętami, ale niestety nie rozdwoję się. W związku z tym, jeżeli nie macie pewności radzę się wstrzymać: lepiej poczekać niż później żałować.

  Ze styczniowej wyprawy do sklepów powstanie lista telewizorów LCD z "problematycznymi" matrycami RGBW "prawie 4K", która będzie co pewien czas aktualizowana. Co Wy na to? Czy takie rozwiązanie Wam pomoże?

  Jeszcze raz dzięki za Wasze komentarze. Jestem na Benchmarku dla Was i zawsze chętnie pomogę, oczywiście na miarę bardzo skromnych możliwości czasowych.

 • AndreoKomp, #

  Bardzo mnie cieszy ten fakt. Kontakt z czytelnikami jest bardzo ważny :). Osobiście nie jestem zainteresowany żadnym TV o rozdzielczości UltraHD (nie oglądam aż tak blisko TV, żebym takiej rozdzielczości potrzebował), ale TV OLED Full HD od LG jak najbardziej tak, więc z niecierpliwością będę czekał na Twój test. Słyszałem, że poprzedni model TV OLED Full HD miał problem z szybko padającymi subpikselami, co niby w najnowszym modelu zostało poprawione (tak twierdził sprzedawca MM), więc jak byś miał jakiekolwiek informacje na ten temat, super jak by w takim teście się znalazły. Nikt na pewno nie chciał by kupić TV OLED od LG za nie małe pieniądze i po krótkim czasie mieć padnięte pojedyncze subpiksele.
  Pomysł ze stworzeniem listy TV LCD UltraHD z problematycznymi matrycami RGBW jest oczywiście bardzo dobry. Nie jedna osoba będzie takimi danymi zainteresowana. Pozdrawiam :)

 • tomekpaluch, #

  Panele WRGB od OLED są wolne od tych przypadłości pokazanych na filmie. Był o tym wątek m.in. na avsforum... Bardzo ciekawe to porównanie i daje sporo do myślenia w kwestii "prawdy" marketingowej i "prawdy" technologicznej różnych producentów :)

 • raviau, #

  Witam Panie Tomku, mam pytanie odnośnie LG 49UF 695V jaką ma matryce? Dzięki Panu wiem że RGB ale 50 czy 100HZ. z góry dziękuję za odpowiedź

 • Jacojj, #

  Fajny artykuł, rzeczywiście bezczelność producentów a dokładnie ich speców od marketingu (czytaj: je..nych kłamców i oszustów) nie ma granic. Podobną sytuacje mieliśmy przy pierwszych plazmach i ich rzekomej jasności 1000 lumenów, która w rzeczywistości ledwo osiągała 100.
  Co do filmiku, szkoda, że nie pokazali zamiast testowej planszy zwykłego obrazu FHD.

 • AntySyjon, #

  Z tego co zauważam to takie tanie telewizory 4k i tak kupują cześki taksówkarze i janki hydrauliki żeby potem kolegom pokazać jak ekskluzywnie teraz mecze i anne marie wesołowską będą oglądać. To oni mają w d... ile to ma pikseli i jak to wygląda skoro 4k jest napisane na pudełku to jest i już. A jak ktoś kupuje 4k świadomie i konkretnie wie czego oczekiwać od tej rozdziałki to nie da się zrobić na takie sztuczki, zresztą przykładowo gracz konsolowy weźmie porządne 1080p bo więcej mu nie trzeba, Pecetowiec z zasobnym portfelem, którego stać na kombajn do gier to weźmie monitorek 4k 144hz z jakimś G-sync albo free-sync.

 • lismark, #

  Dzięki Atak. Bardzo wnikliwe testy.
  A tak swoją drogą to ten Atak od RipBot264?

 • Sniko, #

  No dobra... Czyli jak właściwie wybrać prawdziwe 4k? Wszystkie matryce RGB będą "prawdziwymi 4k", a wszystkie RGBW "prawie 4k"?

 • phillosoff, #

  Na chwilę obecną w Polsce lepiej kupić TV Full HD niż UHD. Standard HD nie jest jeszcze w pełni powszechny, a UHD to już jest jakiś promil. Po co kupować UHD i wyświetlać na nim słaby sygnał?

 • klosz007, #

  Pojawiają się już kanały 4K na satelitach a za chwilę będą płyty i odtwarzacze 4K BluRay. Oczywiście upowszechnienie 4K zajmie sporo czasu jednak jeśli ktoś kupuje TV na więcej niż rok-dwa to jednak powinien poważnie przemyśleć 4K.

  Niemniej znacznie lepiej kupić dobry TV FHD z matrycą 120Hz niż słaby 4K z matrycą 60Hz (a takich teraz pełno) a już na pewno niż taki z tą matrycą niby-4K RGBW.
  No ale lepiej też kupić dobry 4K z matrycą 120Hz niż dobry FHD. Tyle, że takie TV są nadal drogie.

 • wasptak, #

  Martwa technologia dla idiotów którzy myślą że wincej = lepiej.

 • wojtek_pl, #

  Niedobrze. Jak w sklepie odróżnić normalny TV 4K od oszukanego? Tylko lupa i oglądanie matrycy z bliska?

 • jefry, #

  Wobec powyższego, czy warto kupić tv Samsung ue50ju6800? a może lepiej jakiś inny w cenie max do 4 tys. zł

 • krzysbiker, #

  witam pana tomasza sledząc pana ostatni test miała powstać lista"cytuje Ze styczniowej wyprawy do sklepów powstanie lista telewizorów LCD z "problematycznymi" matrycami RGBW "prawie 4K", która będzie co pewien czas aktualizowana. Co Wy na to? Czy takie rozwiązanie Wam pomoże? tzw lista kiedy powstanie?
  poza tym mam pytanko jest pan na czasie z tv 4k mam zamiar kupić tv 65 cali 4k mam kilka opcji a dokładnie
  sony kd-65x8505c
  samsung ue65ju7000
  samsung ue65ju6400
  samsung ue65ju6000

  nigdzie nie ma w zadnych specyfikacjach jakie sa tam matryce czy 60 hz czy 120 chciałbym proscic o jakas porade w kupnie takiego drogiego telewizora zeby potem nie załowac prosze o opinie na temat moich wskazan lub polecic cos godnego 65 cali

 • Tomasz Chmielewski, #

  Oto obiecana lista + komentarz:

  seria UF640V:
  LG 43UF640V - RGBW
  LG 49UF640V - RGBW

  seria UF671V:
  LG 55UF671V - RGB (czyli pełne 4K)

  seria UF680V:

  LG 49UF680V - RGBW
  LG 55UF680V - RGBW

  seria UF695V:
  LG 49UF695V - RGB (czyli pełne 4K)


  Jak widać, mimo iż należą do serii UF6, modele LG 49UF695V i LG 55UF671V mają matrycę RGB, a nie RGBW, czyli zapewniają rozdzielczość statyczną taką samą jak rywale od Samsunga, Panasonica i Sony. Inaczej mówiąc, są pełnoprawnymi telewizorami 4K.

  Jeśli chodzi o podane przez Pana telewizory oto moja odpowiedź:

  sony kd-65x8505c - 120 Hz (właśnie testuję i jest bdb)
  samsung ue65ju7000 - 120Hz
  samsung ue65ju6400 - 60Hz
  samsung ue65ju6000 - 60Hz

  A zatem radzę wybrać spośród pierwszych dwóch.

  Pozdrawiam

  TCh

 • raviau, #

  Witam Panie Tomku, mam pytanie odnośnie LG 49UF 695V jaką ma matryce? Dzięki Panu wiem że RGB ale 50 czy 100HZ. z góry dziękuję za odpowiedź

 • krzysbiker, #

  witam dziekuje za odp a wiec bede wybierał z tych 2 jezeli przetestuje pan do konca to takze prosze recenzje dodam ze sony jest tanszy i ma 3d

 • krzysbiker, #

  panie tomku mam jeszcze pytanie jezeli chodzi o odswiezanie czy w tym sony 800 odswiezania wystarczy na 4k bo ten samsung posiada 1300 ?

 • dar3xl, #

  Witam, bardzo dobry artykuł, szczególnie dla osób, które noszą się z zamiarem kupna telewizora, a ja właśnie przed tym wyborem stoję. Dlatego chciałbym się dowiedzieć jakie matryce zastosowano w modelach

  LG 49UF850V
  LG 49UF851V

  Są to modele 4k, jak opisuje producent z technologią 3D (pasywna)

 • zielony888, #

  Tanie 4K może mieć sens, jeśli ktoś potrzebuje telewizora jako monitor do komputera w takiej właśnie rozdzielczości. Młodzi nie oglądają tyle telewizji, dla nich bardziej liczy się internet i w takich wypadkach tanie 4K sprawdza się. Mój znajomy ma Philipsa 4900, z którego korzysta tylko w ten sposób i jest zadowolony.

 • lukszewa, #

  Witam,

  mam pytanie. Czy model Samsung UE55JU6500 posiada matryce RGB czy RGBW, ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat a zastanawiam się nad kupnem tego modelu. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam

 • Tesseract, #

  Witam,

  Czy to, że LG 49UF695V ma matrycę RGB oznacza, że cała seria UF695V ma matrycę RGB tzn 55UF695V, 60UF695V itd..

  Pozdrawiam,

 • zou77, #

  Jak ktoś używa telewizora jako monitor to tanie 4k w zupełności będzie OK.

 • arti804, #

  a co powiecie o tym modelu tv
  Samsung UE55KU6470 ?
  czy to już pełne 4k HDR 120hz ? i da sobie rade w dynamiczym ruchu nie tylko statycznym ?głównie do gier na konsolach 4k które niebawem może się pojawią, jak i zwykłym użytkowaniu filmy w 4k netflix itd. i nigdzie tez nie mogę znalesc informacji o input lag
  i na koniec czym się rozni model ten od ue55ku6450

 • arti804, #

  ue55ku6450 jak i 6470 gdzies znalazłem ze sa to 50hz czyli lipa ? to co w tej cenie możecie polecić z hdr i pelnym 4k ? z góry dzięki ! :)

 • gs200, #

  Jestem szczęśliwym posiadaczem opisywanego modelu LG 49UF695V, na który zdecydowałem się, co nie jest aktualnie takie proste, gdyż zależało mi na 48-50" w dobrej cenie (miało być do 3 tys. max) tylko do kablowej tv i z funkcją smart tv, a żonie na designie pasującym do "Jej" salonu i nie gorszym patrząc subiektywnym kobiecym okiem odbiorze niż poprzedni wypasiony Samsung 40" 120Hz ustawiony przez nią na maksa, czego Panowie w związku nie da się pominąć :-). Po wyszukaniu w necie wielu testów i opinii na temat zakupu tv, nie będąc technicznym laikiem na podstawie m. in. powyższego artykułu (pełne 4K) oraz bez ramkowy, slim design (żona!) padło na ten model (za całe 2699).
  Po drodze u żony odpadły 120Hz: Philips 50pfh6550 (2499 - z wystawy) zbyt grube srebrne ramki - ambilight nie pomógł, LG chyba 120Hz chyba seria 652v (2299 - wyprzedaż) gorszy odbiór, "grubsze ramki" dolna srebrna, reszta czarna: "jak to wygląda!"), Panasoniki - ciemny nie dobry obraz, Sony ładny design (aluminium), ale obraz też jej nie zachwycił, no i te ceny powyżej 3 tys. i to 50Hz w większości!
  Po ok. 2 miesiącach naprawdę jestem zadowolony z zakupu, pomimo że matryca 50/60Hz, naprawdę super odbiór, nawet programy SD ładnie "upskaluje", funkcje smart działają płynnie, ładnie na ścianie się prezentuje wydając się większy (brak ramek), ale ostatnio znalazłem na stronie display specyfication (chyba z USA bo podają 60Hz, a nie 50) informację, że ten model ma matrycę o strukturze RGBW, ale jeż też tam informacja o współczynniki odświeżania 1200 PMI, a u nas sprzedają z 700 PMI. W związku z tym ma pytanie do autora artykuł: czy mógłby Pan to sprawdzić? A może LG robi jeszcze większy myk dając co innego na każdy rynek (jak wielu aktualnie producentów różnych rzeczy) albo leci w fabryce jak popadnie i co się trafi to się ma! Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.