25 lutego 2019, redakcja

Słowniczek pojęć

Kategoria: Komputery Podzespoły Chłodzenie, Tematyka: Najlepsze produkty Chłodzenie powietrzem Cooler Master be quiet! Chłodzenie procesora SilentiumPC Thermalright Noctua, Producenci: Cooler Master be quiet! SilentiumPC Thermalright Noctua

Podstawka – złącze w które instalujemy procesor. Podstawka definiuje modele procesora, które możemy zastosować w danej płycie głównej. Niektóre z podstawek pozwalają na instalację kilku generacji procesorów, z kolei inne są szybko zmieniane na nowsze, podczas premiery nowych modeli CPU. Przykład: podstawka Intel LGA 1151 pozwala na instalację procesorów Skylake i Kaby Lake, a w nowej wersji Coffee Lake. Nie zainstalujemy w niej jednak starych modeli Haswell i Broadwell, które korzystały z podstawki 1150.

Radiator – element lub zespół elementów odprowadzających ciepło z elementu, z którym się styka, do otoczenia (np. powietrza). Radiator jest specjalnie ukształtowaną bryłą z metalu (lub jego stopów) dobrze przewodzącego ciepło o rozwiniętej powierzchni od strony powietrza zazwyczaj w postaci żeber, prętów by zwiększyć przekazywanie ciepła. Radiatory wykonuje się najczęściej z aluminium i miedzi. Aluminium często barwi się na czarno. Powszechnie stosowane są w elektronice, ze względu na dużą ilość ciepła wydzielaną z niewielkich elementów, co odpowiada dużej gęstości mocy.

Pasta termoprzewodząca – plastyczna masa charakteryzująca się stosunkowo dużym przewodnictwem cieplnym. Jest powszechnie stosowana w komputerach w miejscach styku elementów silnie nagrzewających się z elementami odprowadzającymi ciepło. Cienka warstwa pasty nałożona na chłodzony układ (CPU, GPU, mostek północny, RAM) wypełnia mikronierówności powierzchni styku z radiatorem i poprawia chłodzenie układu.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)