9 października 2018, Paweł Maziarz

Podsumowanie

Kategoria: Komputery Podzespoły Obudowy Zasilacze, Tematyka: Chieftec, Producenci: Chieftec

Uni BU-12B to wprawdzie kolejna miniaturowa obudowa w ofercie producenta, ale wydaje się bardziej dopracowana od poprzednich konstrukcji. Czy możemy ją polecić? Tak, ale nadal przydałoby się poprawić kilka rzeczy.

Chieftec Uni BU-12B

Obudowa charakteryzuje się klasycznym wzornictwem, więc wkomponuje się praktycznie do każdego wnętrza. Dodatkowo przewidziano możliwość poziomego lub pionowego ustawienia, co może być zbawieniem na mniejszych stanowiskach pracy. Gorzej wygląda kwestia wykonania, bo miejscami pozostawiono ostre krawędzie, a spasowanie blach mogłoby być lepsze. Brakuje też filtra przeciwkurzowego dla wentylatora.

W środku zmieści się konfiguracja na bazie płyty głównej mini-ITX. Oprócz tego przewidziano miejsce na niskoprofilową kartę rozszerzeń, dyski 2,5 i 3,5 cala oraz napęd optyczny (typu slim). Mówimy więc raczej o podstawowej konfiguracji do domu lub biura. Sporym atutem jest dodawany zasilacz o mocy 250 W.

Niewielkie rozmiary obudowy nie ułatwiają montażu podzespołów (zwłaszcza jeżeli chodzi o aranżację okablowania, nad którym trzeba się trochę pomęczyć). Chieftec Uni BU-12B nie zapewnia też zbyt dobrej wentylacji, aczkolwiek w przypadku słabszych i chłodniejszych platform nie powinno to być dużą wadą.

Sporym atutem obudowy Uni BU-12B jest cena, bo razem z zasilaczem można ją kupić za około 250 złotych (przy czym sam zasilacz jest warty około 140 zł). Jest to zatem jedna z najtańszych tego typu konfiguracji na rynku. Jeżeli planujecie budowę miniaturowego komputerka do domu lub biura i szukacie ekonomicznego rozwiązania, na pewno warto rozważyć propozycję firmy Chieftec.

Chieftec Uni BU-12B - ocena końcowa:

 • stonowane wzornictwo
 • możliwość pionowego i poziomego ustawienia
 • miejsce na napęd optyczny (typu slim)
 • w zestawie zasilacz 250 W
 • atrakcyjna cena (biorąc pod uwagę dodawany zasilacz)
 • miejscami słaba jakość wykonania
 • mało miejsca do aranżacji okablowania
 • brak filtra przeciwkurzowego
 • słaba wydajność fabrycznej wentylacji

Super Opłacalność

Sonda

Małe jest lepsze?

Głosowanie dostępne tylko w wersji PC. Już wkrótce wersja moblina.
1 24 5 6

Komentarze

 • rulax, #

  Szkoda tylko, że płyty itx sa takie drogie. Wolałbym chyba coś pod mATX.

 • BrumBrumBrum, #

  Gdyby dokładnie tego typu obudowa była dla pełno wymiarowego formatu ATX :) świetna rzecz, dostęp do środka z prawej strony tak jak to ma w standardzie typu BTX, ale to robią tylko duzi producenci gotowych kompów.

 • elioenaj, #

  Chciałbym się zapytać Autora tektstu jeśli można o poziom hałasu. Zastanawiałem się właśnie nad prawie identyczną konf. w tej obudowie do biura. Czy praca z takim komputerem np. na biurku (obok monitora czy za nim) byłaby komfortowa. Chodzi o sam hałas który powoduje wentylacja (ten mały 80 mm wiatrak + fabryczne chłodzenie Ryzena).

 • rulax, #

  Wg mnie, testy redakcyjne trzeba oceniać jedynie orientacyjnie. Redakcje dostają nowe sprzęty i takie testują, a np. małe wysokoobrotowe wentylatorki złapią trochę kurzu i z czasem stają się uciążliwe. A do Chfitec-a podchodzę z rezerwą: wszystkie ich zasilacze zamieniały się w wyjce. Szczególnie te małe. Może ktoś ma inne doświadczenia z użytkowania ale już nie kupuję ich sprzętu.

 • Paweł Maziarz, #

  Wentylator z obudowy nie był bardzo słyszalny, ale bezszelestnym nazwać go nie mogę. Referencyjne chłodzenie procesora było od niego cichsze.

 • rulax, #

  Zawsze go można wypiąć i wstawić fajną 14 lub 12-tkę do kratki na szerszym boku obudowy (nad prockiem) + jakiś filtr przeciwpyłowy. Sensowny wentylator od 50 zł, filtr ze 20 zł, ew. wiatrak w zasilaczu też można podrasować. Zrezygnować z dysków talerzowych - kolejnej hałaśliwej grzałki mniej. Tylko to wszystko podraża zakup, no i pozostaje ingerencja w sprzęt, gwarancje itp. Ktoś ze smykałką może się pobawić. Dla kogoś innego, kto kupuje wiekszą partię gotowych komputerów do biura taka zabawa odpada.

 • rulax, #

  No cóż, redakcja ma swoje wytyczne i w polemikę wdawać się nie chce. Trafiłem na sprzęt itx Chiftec-a i więcej nie chcę. Blaszki cieniutkie, wszystko się gnie, zapięcia problematyczne, zasilacz wyje. Każdy z Was ma swój rozum i powinien go używać. Mi nie płacą za dawanie porad na forum :)

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap