21 maja 2014, Maciej Piotrowski

AVerMedia Game Capture HD II – warsztat początkującego „jutubera”

Kategoria: Komputery Gry Sprzęt do gier, Tematyka: AVerMedia, Producenci: AVerMedia

Połączenie nagrywarki z prostym stołem montażowym trafi w gusta wszystkich entuzjastów rejestrowania własnej rozgrywki. Przynajmniej ich konsolowej części.

Któż z nas nie lubuje się we wspominkach najbardziej epickich bitew z Obcymi, widowiskowych fragów zdobytych w ostatnim meczu ulubionego FPS’a czy księżniczek uratowanych po raz setny z wieży wrednego żółwio-smoka? I właśnie dlatego niemal każdy z nas, choćby od czasu do czasu nagra jakiś emocjonujący fragment swojej rozgrywki „ku potomności”. Przy nieustanie rosnącej popularności takich filmików oraz chęci graczy do dzielenia się nimi na forum publicznym trudno się dziwić, że pomysł zapisu zabawy podchwycili już nawet producenci konsol. I choć oferowane przez ich sprzęt możliwości rejestrowania rozgrywki są całkiem niezłe, ciągle pozostają w tyle za specjalnymi, dedykowanymi rozwiązaniami. Znakomitym tego przykładem może być urządzenie AVerMedia Game Capture HD II, będące następcą niegdyś niezwykle popularnej, zewnętrznej nagrywarki stworzonej specjalnie z myślą o konsolach. Co prawda samo przeznaczenie sprzętu niewiele się zmieniło, ale tym razem jego możliwości znacznie poszerzono. W końcu, pojawiła się też opcja przechwytywania obrazu i dźwięku z komputera.

AVerMedia Game Capture HD II

Specyfikacja techniczna:

Wejście wideo HDMI, Component
Wejście audio HDMI, Audio L/R, Mikrofon 3,5 mm (napięcie 3V)
Wyjście wideo HDMI (pass-through z wejścia HDMI)
Wyjście audio HDMI (pass-through z wejścia HDMI), 3,5mm słuchawki
Inne gniazdo Ethernet LAN, port USB oraz slot SATA, własny zasilacz
Możliwości podłączenia PS3/ PS4 (po wyłączeniu bądź zdjęciu HDCP)/ X360/ XOne/ WiiU/ PC
Wspierane rozdzielczości 640x480i – 1920x1080p (maksymalnie 60 kl/s)
Przechwytywanie do 1920x1080p (30 kl/s)
Kodek sprzętowa kompresja H.264 (ACC)
Wymiary 152,5x33,5x190 mm
Waga 421 g (bez dysku)
Dodatkowo wsparcie aplikacji mobilnej GameMate (iOS 6/7, Android 4.0+)

Game Caputre HD II to konstrukcja dość specyficzna. Jako osobne urządzenie z własnym menu ekranowym, opcją zarządzania plikami nagrań oraz montażu i udostępniania filmu w sieci z całkowitym pominięciem komputera, wymaga ono posiadania własnego dysku, zewnętrznego lub wewnętrznego. Do rejestrowania rozgrywki w rozdzielczości w 1080p powinien jednak wystarczyć zwykły pendrive o nieco większej pojemności. Co istotne, sprzęt bardzo dobrze radzi sobie z pamięcią USB, chociaż do idealnej jakości obrazu trochę mu brakuje. Możecie się o tym przekonać w dalszej części niniejszego testu. Na szczęście wszystkie niedociągniecia z powodzeniem rekompensuje możliwość dodawania komentarza na żywo podczas nagrywania rozgrywki oraz zaskakująco przydatna i funkcjonalna aplikacja mobilna GameMate.

Platformy testowe:

PC

  • Procesor: Intel i7-965 Extreme Edition 3,2GHz
  • Płyta główna: Asus Rampage II Extreme
  • RAM: 18GB
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 580 1536MB
  • Dysk: Western Digital Caviar 1TB (WD10EZEX)
  • Karta dźwiękowa: Creative Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Champion
  • Sterowniki: GeForce 335.23 Driver

Playstation 4

Zabezpieczenie HDCP „zdjęte” z pomocą 2 portowego aktywnego splittera firmy Gamebird (DSP-2PH4-001), a po premierze oficjalnej aktualizacji 1.70 – poprzez wyłączenie stosownej opcji w ustawieniach konsoli.

Playstation 3

Zabezpieczenie HDCP „zdjęte” z pomocą wspomnianego wyżej 2 portowego aktywnego splittera.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.