22 czerwca 2016, Karol Żebruń

Polecane aparaty w cenie do 1000 zł. TOP 10 czerwiec 2016

Kategoria: Foto Aparaty cyfrowe, Tematyka: Najlepsze produkty SONY Nikon Samsung Panasonic Canon kompakt systemowy Olympus Jaki aparat, Producenci: SONY Nikon Samsung Panasonic Canon Olympus

Zastanawiasz jaki aparat do 1000 zł kupić? W tym zestawieniu znajdziesz najciekawsze aparaty w tym przedziale cenowym.

Tworzenie zestawień tanich, bo za takie uznajemy tańsze niż 1000 zł, aparatów cyfrowych, jest z roku na rok coraz trudniejsze. Składa się na to kilka czynników, a wszystko sprowadza się do faktu, że trudno w takim segmencie cenowym zaproponować coś lepszego niż mieliśmy rok temu.

Inwazja smartfonów w segmencie fotograficznym jest już bezdyskusyjna. Powoli nawet modele w cenach poniżej 1000 zł stają się całkiem dobrymi cyfrówkami (ze swoimi ograniczeniami oczywiście, ale i zaletami jak bardzo jasny obiektyw), co tym bardziej czyni uzasadnienie wybór aparatu w takiej cenie trudnym.

Producenci też nie ułatwiają nam sprawy. Prezentują, co oczywiste, coraz mniej tanich kompaktów, koncentrując się na bardziej zaawansowanych konstrukcjach. A te z reguły kosztują więcej niż 1500 zł.

Nie jesteśmy jednak na straconej pozycji z budżetem maksymalnie 1000 zł. Spory zoom optyczny i wygodniejsza obsługa to cechy, które nadal są siłą aparatów, nawet tych tańszych, i dlatego większość propozycji to aparaty o takich cechach.

Teoretycznie każdy nowy aparat obecnie oferowany przez producentów w cenach do 1000 zł będzie oferował podobną jakość obrazu. Ze względu na małą liczbę premier lub zbyt wysoką cenę nowych modeli, część z propozycji to starsze aparaty. Oto ich zestawienie.

Przypominam też, że archiwalne modele, na przykład z zeszłorocznego TOP-10, nadal są propozycjami wartymi rozważenia. Poza tym, wybijające się jakością obrazu modele tanich aparatów znajdziemy właśnie wśród starszych modeli. Nowe są dziś zbyt drogie.

Jaki aparat cyfrowy do 1000 zł? Oto polecane modele:

Panasonic Lumix FZ72

90% Ocena benchmark.pl

Zaczynamy od aparatu, który pochłonie prawie cały budżet, ale i możliwości ma spore. Nie przejmujcie się tym, że to dość stary model, postęp w jakości obrazu w aparatach z małymi matrycami w ostatnich latach niewiele przyniósł.

W Panasonic Lumix FZ70 mamy do dyspozycji przypominający małą lustrzankę korpus o dobrej jakości wykonania. Matryca o rozdzielczości 16,1 Mpix rejestruje obrazy tworzone przez obiektyw o jasności f/2,8-5,9 i 60x zoomie. Oznacza to, że mamy do dyspozycji zakres ogniskowych od 20 do 1200 mm. Zakres nieosiągalny przez pojedyncze obiektywy w aparatach systemowych, a co dopiero przez kompakty. Jakość zdjęć jak na aparat typu ultrazoom jest dobra i to właśnie uniwersalność jaką daje nam bardzo szeroki kąt widzenia na 20 mm i duże zbliżenie na długiej ogniskowej jest największą zaletą tego aparatu.

Ważne dane:
Matryca:
16,1 Mpix
Zoom optyczny (max):
60x
Zoom cyfrowy (max):
5x
Karta pamięci:
SD, SDHC, SDXC
Czułość ISO (max):
3200

Pełna specyfikacja

Canon Powershot SX710 HS

84% Ocena benchmark.pl

Canon SX710HS jest 30x superzoomem, który zamknięto w niewielkiej obudowie o wymiarach 113 x 66 x 35 mm i to jest kluczowa cecha.

Obraz rejestruje matryca CMOS o rozdzielczości 20 Mpix, a tworzy obiektyw o zakresie ogniskowych 25-750 mm i jasności f/3,2-6,9. Dzięki temu aparat sprawdzi się w większości sytuacji fotograficznych z jakimi zetknie się amator. Również ambitny, gdyż w aparacie mamy do dyspozycji tryby priorytetowe i manualny fotografowania. Można je wybrać za pomocą umieszczonego pionowo na tylnej ściance pokrętła trybów.

Aparat został wyposażony w dobrej jakości komponenty. Ekran LCD ma przekątną 3” i rozdzielczość 922 punktów. W korpus wbudowano również moduł Wi-Fi oraz NFC.

Ważne dane:
Matryca:
20,3 Mpix
Zoom optyczny (max):
30x
Zoom cyfrowy (max):
4x
Karta pamięci:
SD, SDHC, SDXC
Czas otwarcia migawki:
15 - 1/2000 s
Czułość ISO (max):
3200

Pełna specyfikacja

Sony Cyber-shot HX60

86% Ocena benchmark.pl

Jeśli nie Canon to co? Może Sony Cyber-shot HX60, choć starszy model to również 30x superzoom, o podobnych rozmiarach i wadze. Matryca ma taką samą rozdzielczość 20 Mpix, a obiektyw nieco inny zakres ogniskowych, od 24 do 720 mm. Ten 1 mm na szerokim kącie może być więcej wart niż 30 mm przy ustawieniu tele. Jasność obiektywu zmienia się zależnie od ogniskowej od f/3,5 do f/6,3.

Wart uwagi jest również fakt, że pomimo małych rozmiarów Sony zdołało zmieścić sporo elementów kontrolnych na obudowie, w tym pokrętło korekty ekspozycji oprócz pokrętła trybów. Nie brakuje również gorącej stopki za pomocą której możemy instalować zewnętrzną lampę błyskową (aparat ma wbudowaną) oraz inne akcesoria.

Ważne dane:
Matryca:
20,4 Mpix
Zoom optyczny (max):
30x
Karta pamięci:
SD, SDHC, SDXC
Czułość ISO (max):
12800

Pełna specyfikacja

Sony Cyber-shot WX350

80% Ocena benchmark.pl

Przedstawiciel serii najmniejszych aparatów kompaktowych Sony. Iście kieszonkowy kompakt, mimo to całkiem wygodny i ze sporym 20x zoomem. Ogniskowa obiektywu zmienia się w zakresie od 25 do 500 mm, a jasność nie odbiega od tego co oferują większe, ale nadal kieszonkowe, konstrukcje i wynosi f/3,2-6,5. Obraz rejestrowany jest za pomocą matrycy Exmor R o rozdzielczości 18,2 Mpix.

Aparat jest konstrukcją przeznaczoną dla osób, które chcą polegać przede wszystkim na automatyce i różnorodnych trybach tematycznych. Na wyposażeniu znajduje się również moduł Wi-Fi i NFC. Wydajne gospodarowanie energią sprawia, że mimo wymiarów xxx i małego akumulatora, możemy tym aparatem na jednym ładowaniu wykonać nawet ponad 450 zdjęć. W przypadku kieszonkowego kompaktu to bardzo dobry wynik.

Ważne dane:
Matryca:
18,2 Mpix
Zoom optyczny (max):
20x
Karta pamięci:
SD, SDHC, SDXC, Memory Stick Duo, Memory Stick Pro Duo, Memory Stick Pro-HG Duo, Memory Stick Pro
Czas otwarcia migawki:
4 - 1/1600 s
Czułość ISO (max):
12800

Pełna specyfikacja

Fujifilm Finepix S9800

94% Ocena benchmark.pl

Fujifilm obecnie koncentruje się już wyłącznie na zaawansowanych aparatach cyfrowych, dotyczy to także tych zaliczanych do kategorii kompaktów. Jednak nadal wśród starszych konstrukcji można znaleźć coś ciekawego. Fujifilm Finepix S9800 to drugi w naszym zestawieniu aparat ultrazoom o obudowie stylizowanej na lustrzankę. Fujifilm w tym przypadku wyjątkowo dobrze upodobnij aparat do systemowych cyfrówek, nawet lampa błyskowa jest odchylana tak jak w lustrzankach co pozwala na lepsze objęcie kadru błyskiem.

Aparat wyposażono w 16,2 Mpix sensor i obiektyw o zakresie ogniskowych od 24 do 1200 mm. Jasność zmienia się w zakresie od f/2,9 do f/6,5.

Oprócz tematycznych programów ekspozycji, aparat dysponuje również zestawem trybów priorytetowych i manualnym. Również od strony ergonomii nie można narzekać - mamy dwie dźwignie zmiany zoomu - jedną na obiektywie, drugą zintegrowaną ze spustem migawki. Zasilanie aparatu w tym przypadku stanowią 4 akumulatory typu AA, które pozwalają na wykonanie około 500 zdjęć.

Ważne dane:
Matryca:
16 Mpix
Zoom optyczny (max):
50x
Zoom cyfrowy (max):
2x
Karta pamięci:
SD, SDHC, SDXC
Czułość ISO (max):
12800

Pełna specyfikacja

Canon IXUS 285 HS

80% Ocena benchmark.pl

Kieszonkowa miniaturka ze stajni Canona. Wymiary 99,6 × 58,0 × 22,8 mm i waga porównywalna z wagą smartfona z ekranem 5,5” pozwoliły zmieścić następujące komponenty. Matrycę CMOS typu 1/2,3” o rozdzielczości 20 Mpix wraz z obiektywem o 12x zoomie. Zakres ogniskowych wynosi od 25 do 300 mm, a jasność zmienia się w zakresie od f/3,6 do f/7.

Małe rozmiary również i w tym przypadku nie były przeszkodą by umieścić w aparacie 3” ekran podglądu o rozdzielczości 461 tys. punktów, a także modułów Wi-Fi i NFC.

Jeśli szukacie dobrze wyposażonego niewielkiego kompaktu, który potrafi więcej niż smartfon, to Canon IXUS 285 HS jest wart uwagi.

Ważne dane:
Matryca:
20,2 Mpix
Zoom optyczny (max):
12x
Zoom cyfrowy (max):
4x
Karta pamięci:
SD
Czas otwarcia migawki:
15 - 1/2000 s
Czułość ISO (max):
3200

Pełna specyfikacja

Nikon Coolpix A10

80% Ocena benchmark.pl

Nikon znany jest z bardzo tanich, w pełni automatycznych, kompaktów. W tym roku zadebiutowała nowa seria A. Jej najtańszy przedstawiciel, Nikon Coolpix A10, to aparat z sensorem 16 Mpix, typu 1/2,3” CCD. Zasilanie tego malutkiego aparatu stanowią dwa akumulatorki typu AA.

Zewnętrznie Nikon A10 przypomina kompakty z serii Lxx i takich wyników fotograficznych należy się spodziewać. Ze względu na niską cenę wyposażenie jest dość skromne. Obiektyw ma zakres ogniskowych od 26 do 130 mm i jasność f/3,2-6,5. Brak tutaj modułu Wi-Fi, a ekran LCD na tylnej ściance ma 2,7” przekątnej i 230 tys. punktów rozdzielczości.

Ważne dane:
Zoom optyczny (max):
5x
Zoom cyfrowy (max):
brak
Karta pamięci:
SD, SDHC, SDXC
Czułość ISO (max):
1600

Pełna specyfikacja

Nikon Coolpix S7000

80% Ocena benchmark.pl

Jeśli chcecie trochę zaoszczędzić, a jednocześnie szukacie aparatu o podobnych parametrach i wyglądzie co Sony WX350 to warto zainteresować się Nikonem Coolpix S7000.

Nikona wyposażono w 16 Mpix sensor i obiektyw 25-500 mm z optyczną stabilizacją obrazu. Jasność zmienia się w zakresie od f/3,4 do f/6,8 zależnie od wybranej ogniskowej. Również ten aparat jest przeznaczony dla zwolenników fotografowania w trybach automatycznych i osób, które oczekują licznych funkcji poprawiających zdjęcia w oprogramowaniu aparatu.

Ważne dane:
Matryca:
16 Mpix
Zoom optyczny (max):
20x
Zoom cyfrowy (max):
4x
Karta pamięci:
SD, SDHC, SDXC
Czułość ISO (max):
3200

Pełna specyfikacja

Polaroid Snap

90% Ocena benchmark.pl

Najlepszy aparat nie zawsze musi być tym, który robi najlepsze zdjęcia. Może to być na przykład aparat, który daje największą radość podczas fotografowania. Dlatego nasza ostatnia propozycja to Polaroid Snap. Jest to aparat do fotografii natychmiastowej z wbudowaną drukarką ZINK. Dzięki temu już po chwili od wykonania zdjęcia możemy je obejrzeć. Co ciekawe, aparat nie ma wyświetlacza LCD, dlatego od naszych umiejętności zależy, czy kadr będzie satysfakcjonujący. Poza tym możemy poczuć się jak użytkownicy aparatów analogowych, którzy nie mieli szans na sprawdzenie kadru przed naciśnięciem spustu migawki.

Aparat dysponuje 10 Mpix sensorem, a szerokokątny obiektyw ma jasność f/2,8.

Ważne dane:
Matryca:
10,1 Mpix
Karta pamięci:
microSD, microSDHC

Pełna specyfikacja

Nie przegap