14 września 2018, Wojciech Kulik

Żywicowa drukarka 3D polskiej firmy Zortrax - szybsza i dokładniejsza

Kategoria: Ciekawostki Technologie i Firma, Tematyka: drukarki 3D polska myśl techniczna Sprzęt do firmy Innowacje w firmie

Zortrax Inkspire to żywicowa drukarka 3D, która wykorzystuje technologię UV LCD. To właśnie dzięki niej oferować ma zarazem dużą szybkość działania i wysoką precyzję.

9 razy dokładniej i 8 razy szybciej – tak działać ma żywicowa drukarka 3D Inkspire polskiego producenta Zortrax – w porównaniu do typowych urządzeń DLP i SLA. 

W przypadku DLP podstawą jest cyfrowy projektor, co zapewnia wysoką szybkość, ale niską precyzję. Odwrotną charakterystykę ma opcja SLA, w której warstwa modelu jest rysowana wiązką lasera. Technologia UV LCD, która została wykorzystana w drukarce Zortrax Inkspire, pozwalać ma natomiast na osiągnięcie zarazem dużej szybkości i wysokiej precyzji. Jak to działa?

„Technologia UV LCD polega na tworzeniu obrazu warstwy modelu na powierzchni fotopolimeru. Wykorzystuje do tego bardzo wysokiej rozdzielczości wyświetlacz LCD z ultrafioletowym podświetleniem LED. Sprawia to, że światło pada równomiernie na całą powierzchnię fotopolimeru, utwardzając całą warstwę modelu jednocześnie” – tłumaczy Zortrax.

Zortrax Inkspire drukarka

Potencjał drukarki Inkspire mają wykorzystać przede wszystkim projektanci, którym zależy na dokładnych prototypach, ale też przedsiębiorstwa celujące w niskoseryjną produkcję. Firma Zortrax wśród potencjalnych zastosowań wymienia inżynierię precyzyjną, protetykę dentystyczną i jubilerstwo.

Zortrax Inkspire wydruk

Urządzenie oddaje do dyspozycji użytkowników pole robocze o wymiarach 74 x 132 x 175 mm. Pozwala na tworzenie bardzo precyzyjnych modeli – jeden „piksel” ma 50x50 mikronów, a pojedyncze warstwy mogą być tak niskie jak 25 mikronów. – „Drukarka potrafi tworzyć detale widoczne jedynie pod mikroskopem” – podkreśla Rafał Tomasiak, prezes Zortrax.

Zortrax Inkspire zoom

Cena drukarki Zortrax Inkspire została ustalona na 2699 dolarów. Jej rynkowy debiut planowany jest zaś na tegoroczną jesień.

Źródło: Zortrax

Komentarze

 • kitamo, #

  Wszystko fajnie pięknie ale jest pierońsko drogo w uzytkowaniu :) i jeszcze czyszczenie supportu itp. :) no ale gładko i ładnie

 • BrumBrumBrum, #

  zasadniczo wszystkie foto polimerowe mają jedną wadę. jest nią polimer który przed utwardzeniem jest toksyczny, a model i drukarkę trzeba czyścić rozpuszczalnikiem (niekoniecznie nitro).

  ogromną zaletą drukarek foto polimerowych jest ich precyzja, są nawet dostępne gumowe polimery :)
  matryca LCD to też jest bardzo ciekawy pomysł na przyspieszenie wydruku, chociaż laser nie jest zły :) dlp w tym zastosowaniu to tragedia.

 • kitamo, #

  dlatego zostaje przy FDM ;) do moich zastosowań jakość jest wystarczająca a wydruki można zrobić znacznie większe niż to co tutaj wyżej prezentują.

 • e_em_3, #

  "Cena drukarki Zortrax Inkspire została ustalona na 2699 dolarów."
  yy CZO? dolarów?
  to ja wolę konkurencję z podobną powierzchnią druku za ok. 3000 polskich złoty

 • kitamo, #

  którą?

 • e_em_3, #

  Anycubic photon sie one chyba zwały.

 • kitamo, #

  no tak się zwie ale tu chodzi o jej wydajność, photon to typowe SLA/DLP o dość skromnej szybkości druku, a jeśli ten zortrax ma byc 9 razy szybszy od typowego SLA/DLP to cena nie powinna dziwic. Jeśli faktycznie jest tak szybki.

  edit :
  juz sobie doczytałem , i wydajność niby naprade jest imponująca.

  Co ciekawe Wanhao duplicator jest jeszcze tanszy niż photon a to w sumie jego klon :P

 • e_em_3, #

  O ile żywica do druku 8 razy szybszego nie była też 8 razy droższa, a efekt końcowy słabej wytrzymałości.

 • BrumBrumBrum, #

  z tej skromnej informacji w artykule wynika, że nie.
  skromna wytrzymałość? drukarka i tak robi jedynie formowanie, potem trzeba przepłukać powierzchnię i wsadzić do solarium UV lub na słońce, więc i tak się utrwali cała objętość z której i tak żywica nie ma szans wypłynąć.
  nie sądzę też aby energia UV na jeden pixel była mniejsza w tym rozwiązaniu LCD w porównaniu do lasera, rożnica to równoległe naświetlanie pixeli w warstwie, a nie jeden po drugim jak w laserze. Nie sądzę by miało to zły wpływ na jakość czy wytrzymałość. DLP pomijam bo to pomyłka. maryca LCD 4K nawet w wymiarze smartfonowym jest łatwa do zdobycia, a DLP to jakieś koszmarnie niskie rozdziałki.

  Btw, czy są żywice wytapialne do robienia form odlewniczych traconych?

 • Silver, #

  Pierwsze komercyjne konstrukcje drukarek 3D kosztowały grubo ponad 1000$ a dzisiaj za mniej niż 300 można coś nabyć. Biorąc pod uwagę, że technologicznie to nowsze rozwiązanie i obecnie stanowi niszę to normalne, że kosztuje więcej. Za parę lat będzie kosztować sporo mniej.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.