14 września 2017, Wojciech Kulik

„Drzewka”, które naładują smartfony

Kategoria: Ciekawostki

W parkach obok zwykłych drzew zaczynają pojawiać się „zielone ładowarki”. Ładowanie smartfonów to jednak nie wszystko, co potrafią.

Krajobraz miejski się zmienia i będzie się zmieniać. Mogą to być jednak zmiany na plus. Tak jak na przykład ostatnio w Piekarach Śląskich, gdzie „wyrosły” nietypowe konstrukcje, mianowicie „drzewa” z panelami solarnymi. Zgromadzona w ten sposób energia będzie mogła być wykorzystana przez spacerowiczów do naładowania akumulatora w smartfonie lub innym gadżecie.

„Zielone ładowarki” (będące dziełem firmy Smartta) zostały zainstalowane w pięciu różnych lokalizacjach. Z jednej strony mają one zwiększać komfort mieszkańców (a wiadomo że rozładowany smartfon to jedna z największych tragedii, jakie mogą spotkać dziś człowieka), z drugiej zaś promować ekologiczną postawę.

Najciekawsze w „zielonych ładowarkach” jest to, że mogą one być rozbudowywane. Na „drzewkach” mogą więc pojawić się na przykład kamery (które pomogą dbać o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów), anteny GSM/Wi-Fi (przekształcające ładowarki w hotspoty) czy wyświetlacze (dające dodatkową przestrzeń reklamową). 

Funkcjonalność może być jeszcze większa – w Piekarach na przykład „drzewa” umożliwiają również uzupełnienie powietrza w oponach roweru. Co myślicie o takim rozwiązaniu? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: Radio Piekary. Foto: Smartta

Komentarze

 • bimbrownik03, #

  Jest jakaś informacja, czy te "drzewka" wspierają szybkie ładowanie lub jakim natężeniem są w stanie ładować? Jeżeli będą ładować wolno, to raczej się nie sprawdzą, bo kto by chciał tam siedzieć pół godziny, żeby naładować 10%?

  Co innego jeżeli zrobiliby to w takich zamykanych szafkach, jak to jest np. w niektórych centrach handlowych. Wtedy można zostawić telefon i iść załatwić parę spraw.

  Anteny GMS albo WiFi zasilane takimi panelami to zdecydowanie lepszy pomysł.

 • sebmania, #

  Pomysł fajny jak ogólnodostępny darmowy burdel, wraz z "doładowaniem" nie wiadomo co dostaniesz gratis.
  Lepszym rozwiązaniem było by ładowanie bezprzewodowe.

 • carbo888, #

  usb condom i jesteś bezpieczny

 • Q2hvY2hsaWs8, #

  Dajcie znać kiedy to debile w ortalionach wracając po nocy rozwalą. Ja daję jakiś tydzień.

 • Wasek, #

  Nie daję nawet tygodnia bo zaraz jakiś debil lub inna małpa, których mamy masę w kraju to rozwali w całości albo powyrywa kable.

 • BrumBrumBrum, #

  i zostawi mnóstwo rozwalonych szkieł po piwie. taki "urok" cielaków których jeszcze nie dopadła sprawiedliwość i uczciwość. Sam nic nie zrobi (oprócz spraw fizjologicznych), za to zniszczy to co zrobili inni.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap