18 lutego 2019, Wojciech Kulik

Zdrowie powierzymy, pieniędzy nie - sztuczna inteligencja na co dzień

Kategoria: Ciekawostki, Tematyka: sztuczna inteligencja VMWare

Jesteśmy w stanie powierzyć sztucznej inteligencji zdrowie, ale finansów osobistych już nie. Czy wasze podejście pokrywa się z tym, co pokazują wyniki badania VMware?

Sztuczna inteligencja wdziera się do naszej ziemskiej wędrówki, a właściwie to sami ją do niej zapraszamy. Ma ona potencjał, by nie tylko zwiększać nasz codzienny komfort, ale też usprawniać podejmowanie decyzji i przejmować kontrolę nad niektórymi sektorami naszego życia. Pozostaje pytanie o to, jakimi konkretnie – i oto właśnie spytali badacze z VMware 5000 respondentów z Europy.

I tak okazuje się na przykład, że przeszło 70 proc. konsumentów nie miałoby nic przeciwko temu, by powierzyć sztucznej inteligencji czuwanie nad zdrowiem swoim i bliskich. Prawie co drugi Europejczyk biorący udział w badaniu jest gotów poświęcić prywatność swoich danych medycznych, jeśli owocem ma być lepsza diagnoza lekarska. 

„71 proc. osób przyznało, że czułoby się pewniej, gdyby monitoring stanu zdrowia ich bliskich przekazany został w ręce inteligentnych technologii. Najbardziej entuzjastycznie do nowych technologii podchodzą jednak seniorzy. 74 proc. ankietowanych w wieku 55+ jest przekonanych, że o zdrowie ich bliskich oraz ich samych nie mogę już dbać tylko i wyłącznie ludzie. Szczególnie gdy istnieje szansa, że diagnoza medyczna postawiona przez SI będzie dokładniejsza” – podsumował Joe Baguley, dyrektor generalny ds. technologii w VMware.

AI oko

O ile jednak nie mamy większych oporów, by powierzyć sztucznej inteligencji zdrowie i wierzymy, że wdrażanie nowych technologii stanowią realną szansę na polepszenie stanu opieki medycznej, to nad pieniędzmi wolimy mieć pełną kontrolę. Choć SI może przysłużyć się do szybszego uzyskania kredytu i jego późniejszej spłaty, a także zapewnić optymalne zarządzanie oszczędnościami, podchodzimy do tego tematu z rezerwą.

Krótko mówiąc: w kwestii finansów osobistych bardziej ufamy sobie niż algorytmom. – „Choć na świecie coraz więcej instytucji finansowych korzysta z różnych form sztucznej inteligencji, tylko 7 proc. z nas powierzyłoby świadomie jej pieczę nad swoimi pieniędzmi” – dodaje Joe Baguley.

Źródło: VMware, inPlus Media. Ilustracje: TheDigitalArtist/Pixabay

Sonda

...może się zająć…

 • 4
 • 1
 • 13
 • 14
Głosowanie dostępne tylko w wersji PC. Już wkrótce wersja moblina.

Komentarze

 • sebmania, #

  jeśli wszyscy zdecydują, że skaczą z mostu. Ty też skoczysz?

  Dziecko: Nie
  Sztuczna inteligencja: Tak

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.