8 listopada 2018, Wojciech Kulik

WLinux czyli Linux specjalnie dla Windows 10

Kategoria: Komputery Systemy operacyjne Technologie i Firma, Tematyka: Microsoft Linux Na Topie Windows 10, Producenci: Microsoft

W systemie Windows 10 można korzystać z dobrodziejstw linuksowych dystrybucji, takich jak Ubuntu czy Fedora. WLinux jednak jest czymś więcej…

Windows Subsystem for Linux (WSL) to platforma, która – w sporym uproszczeniu – pozwala użytkownikom Windows 10 na uzyskiwanie dostępu do dystrybucji Linux tak jakby były to aplikacje z Microsoft Store. Do tej pory w taki sposób można było korzystać z pakietów Ubuntu, openSUSE, Debian czy Fedora, niedawno dołączyły do nich kolejne, w tym właśnie WLinux.

WLinux to pierwsza płatna dystrybucja linuksowa pod WSL. Jej autorzy, Whitewater Foundry, opisują ją następująco: „to szybkie środowisko terminalowe dla programistów, skonfigurowane i zoptymalizowane pod kątem działania w Windows Subsystem for Linux”. 

WLinux

Wśród podstawowych możliwości dystrybucji WLinux twórcy wymieniają: zarządzanie chmurowymi serwerami z OpenSSH, automatyzowanie zadań przez Python, PowerShell i Bash, korzystanie z wielu narzędzi programistycznych, uruchamianie lokalnego zestawu LAMP oraz korzystanie z podstawowych aplikacji (w tym Gnome Builder). 

Za (bazującą na Debianie dystrybucję) WLinux w Microsoft Store trzeba zapłacić 92,49 zł. Te pieniądze trafiają do „zespołu programistów open source, by ci mogli dodawać nowe funkcje, testować i wydawać nowe wersje [oraz] zapewniać wsparcie użytkownikom”. 

Jeszcze przez kilka dni WLinux będzie dostępny z 50-procentowym rabatem. Zainteresowanych odsyłamy na stronę sklepu.

Źródło: TechRepublic, Microsoft Developer Blog

Komentarze

 • sabaru, #

  No i proszę. Pierwsze elementy systemu W10 które są płatane.

 • Nullmaruzero, #

  Tak samo jak Benchmark. Trzeba płacić za prąd i internet.

 • kitamo, #

  jakie znow elementy? opcjonalne oprogramowanie.

 • BrumBrumBrum, #

  tu chodzi o coś innego. najpierw się pchają z wlunux, by potem na wlunuxa zaczęły powstawać apki które pójdą tylko na windowsie.

  taki linux subsystem for windows jest wilkiem w owczej skórze. z jego poziomu, tzn. z poziomu "linuxa" można korzystać z coraz większej ilości natywnych funkcji windows, czego w samym linuxie oczywiście nie ma.

  coś mi się wydaje, że MS liczy na to, że aplikacje linux przestaną działać pod linux :)

 • tarzinio, #

  Wolę postawić linuxa obok. Znacznie sprawniejszy jest wtedy.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.