1 sierpnia 2017, Roman Chojnacki

Windows Subsystem for Linux wyszedł z fazy beta

Kategoria: Komputery Systemy operacyjne, Tematyka: Linux Ubuntu Windows 10

Linuksowy kontener dla Windows 10 wyszedł z fazy testowej i stanie się integralną częścią systemu w Fall Creators Update.

Od dłuższego czasu Microsoft pracuje nad linuksowym podsystemem, o czym zdążyliśmy już informować na łamach. Niewtajemniczonym śpieszymy z wyjaśnieniami, jest to kontener, w którym została ukryta jedna z trzech najpopularniejszych dystrybucji (Ubuntu, Fedora lub OpenSUSE) wraz z podstawowym oprogramowaniem. 

Dzięki niemu użytkownik zyskuje warstwę zgodności, dzięki której może z poziomu Windowsa uruchamiać aplikacje i zależności dedykowane systemom spod znaku Pingwina.

W ten weekend narzędzie miało kolejną fazę rozwoju, a mianowicie wyszło z etapu testowego. Zgodnie z zapewnieniami Richa Turnera umieszczonymi na blogu deweloperskim Microsoft, podsystem stanie się integralną częścią Windows 10 już w jesiennym pakiecie aktualizacji Fall Creators Update.

Linuksowy Podsystem bez oznaczenia jako beta

Wszystkim zainteresowanym tematem przypominamy, że linuksowy podsystem jest dostępny w Sklepie Windows. Nawigacja odbywa się za pośrednictwem wiersza poleceń, aczkolwiek jak najbardziej jest możliwym uruchomienie aplikacji okienkowych.

Źródło: OMGUBUNTU

Komentarze

 • Fiona, #

  Hmmm
  Sorry Ale Linux pod Win10 ?
  To mocno zakręcone.

  Jeśli już to wolę kupić 2 dysk i na nim mieć linuxa...

  (I chyba 90% użytkowników Linuxa tak ma)

 • loctor, #

  ...

 • loctor, #

  ...

 • neonowka, #

  Nie zgodzę się, myślę, że 90% użytkowników Linuxa będzie raczej zadowolonych z tego, że ma konsole, gdy musi korzystać z Windowsa.

 • Roman Chojnacki, #

  Niby tak, sam tak robię, ale wbrew pozorom nie jest to aż tak odrealniony koncept. Dla tych, którzy z funkcjonalności Linuksa korzystają raz na ruski rok, bez sensu jest zaśmiecać sobie nim partycję czy cały dysk. Poza tym posiadanie niektórych możliwości Linuksa na Windowsie z miejsca, bez potrzeby przełączania i zintegrowane, jest wygodne ;) No i nie jest to nowy pomysł, Cygwin istnieje od lat.

 • jeomax.co.uk, #

  ... chyba nie. 90% uzytkownikow jest raczej swiadomych tego, co to jest partycja :)

 • jarekzon, #

  Można oczywiście wypróbować, ale moim zdaniem Linux ma sens jako osobny system, bo wtedy pozbywamy się wszystkich niedoróbek i wad Win, a możemy korzystać z zalet Linuxa. Ten pomysł jest trochę tak jakby Porsche załadować na furmankę i jechać, niby komfort ten sam, ale jednak jazda nie taka sama :). Wypróbujemy zobaczymy.

 • Snack3rS7PL, #

  Joanna Rutkowska nie musi się tak męczyć :P

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.