9 sierpnia 2018, Wojciech Kulik

W Windows 10 wreszcie pojawi się ciemny motyw Eksploratora plików (i to już niedługo)

Kategoria: Komputery Systemy operacyjne Ciekawostki, Tematyka: Microsoft Na Topie Windows 10, Producenci: Microsoft

Jeżeli zdarza ci się korzystać z komputera po zmroku i Eksplorator plików Windows 10 dosłownie wypala Ci oczy, to z pewnością ucieszysz się na wiadomość, że nadciąga ciemny motyw.

Obecny już na 700 milionach urządzeń system Windows 10 już wkrótce doczeka się funkcji, o którą użytkownicy prosili od dawna. Pojawi się możliwość aktywowania trybu ciemnego Eksploratora plików.

Windows 10: ciemny motyw Eksploratora plików nadciąga

Zgodnie z rozpiską jesienią 2018 roku udostępniona zostanie kolejna duża aktualizacja Windows 10. Niedawno dowiedzieliśmy się, że zabraknie w niej kart (Sets), ale mimo to Eksplorator plików zostanie odświeżony. Konkretnie pojawi się ciemny motyw (czy też ciemny tryb – wedle osobistych preferencji).

Publiczne testy ciemnego Eksploratora wystartowały w maju, ale jego przyszłość nie była znana. Teraz Microsoft poinformował, że zakończył już podstawowe prace nad tą funkcją i jest gotowy, by udostępnić ją szerszemu gronu użytkowników.

Ciemny motyw oznacza oczywiście tyle, że tło okna Eksploratora plików zamiast być białe, jest prawie czarne. Możliwość skorzystania z takiej opcji będzie chwalona naturalnie przede wszystkim przez te osoby, które przed ekranem siedzą także (a może tylko) po zmroku. Oczy powinny się dzięki temu mniej męczyć.

Windows 10 dark

Ciemny Eksplorator i co poza tym?

Oprócz „trybu nocnego” nadchodząca duża aktualizacja (Redstone 5) przyniesienie także ulepszenia dla miłośników elektronicznej rozrywki. Korzystając z „Paska Gier”, będzie można między innymi lepiej monitorować wydajność swojego komputera.

Microsoft zapowiadał również możliwość bezproblemowego nawiązywania efektywnej współpracy pomiędzy komputerem i smartfonem oraz ulepszenia związane z Windows Mixed Reality. Dodatkowo niektóre elementy systemu powinny zostać upiększone (zgodnie z koncepcją Fluent Design). 

Ogólnie zatem zmian i nowości będzie mniej niż poprzednio, ale mają one mieć większy wpływ na wygodę użytkowników. Przypomnijmy więc tylko na koniec, że aktualizacja systemu Windows 10 do wersji 1809 powinna rozpocząć się w październiku. 

Źródło: Microsoft blog, TechRadar, Neowin. Foto: Pexels/Pixabay (CC0)

Komentarze

 • blebleble, #

  Już wolę czarne niż tą szkaradę niebieską.

 • HardCorak, #

  Masz na myśli pasek Win 7 bez aero? :)

 • BariGT, #

  Srodowisko WIN7 raczej nie podniesie sie po takim ciosie...

 • Aktyzm, #

  Przecież cały Windows 10 jest ciemny...

 • abukiewicz, #

  no nie za bardzo, okienka eksploratora plików, panelu sterowania itp itd są jasne

 • Aktyzm, #

  Nie w tym sensie... :D

 • leon-san, #

  Niemożliwe- ktoś w microsofcie zauważył popularność różnych programów do skórek windowsa. I to ledwie po 15 latach!!!

 • -zxc-, #

  nie bardzo rozumiem. przecież można sobie samemu ustawić kolory takie jakie się chce więc o co ten szum? :O czy to tylko takie pieprzenie, żeby zwrócić na siebie uwagę?

 • PIRAT_PL, #

  Wiesz i tak i nie.
  Osobiście bawiłem się kolorami ale mi akurat trochę problemu przysporzyło ustawienie ciemnych barw które mnie by zadowoliły.
  Koniec końców dałem sobie spokój i po prostu mam dość ciemne tapetki, mam ustawione że pasek oraz okna dopasowują się w kolor w miarę zdaje to egzamin.
  Zobaczymy, przetestujemy, ocenimy.
  Co fakt że gotowe kompozycje pod Win10 pojawiały się krótko po premierze, niektóre na prawdę potrafią powalić na kolana.

 • Mizuiro, #

  Czarny motyw od dawna dało się prosto zrobić i to na każdej wersji systemu. Mały pliczek exe, motyw z deviantart'a do odpowiedniego folderu i już się w Personalizacji pojawiał.

 • PIRAT_PL, #

  No ja bazowałem jedynie na personalizacji Win.
  Im mniej grzebiesz tym lepiej.
  Nie mniej fakt i miałem tego świadomość że taki sposób istnieje.

 • studionti, #

  Czekam z niecierpliwością.

 • apuk666, #

  WTF?! Win 7...

  http://ifotos.pl/zobacz/jpg_qewpxsr.jpg

 • lenivy, #

  once you try black ;)

 • xxx.514, #

  Microsoft jak wytrawny iluzjonista jedną ręką odwraca uwagę, a drugą majstruje - dają ciemny motyw, ale co popsują tym razem?

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.