3 października 2018, Wojciech Kulik

Nazewnictwo Wi-Fi zostanie uproszczone

Kategoria: Komputery Sieci Ciekawostki, Tematyka: Wi-Fi Na Topie

Już niedługo nie będzie trzeba odgadywać, czy lepsze jest 802.11n czy 802.11ac. Nazywanie kolejnych wersji Wi-Fi będzie uproszczone – dla dobra użytkowników i producentów.

Osoby, dla których technologiczna nomenklatura to czarna magia, ucieszą się pewnie na wieści płynące z obozu Wi-Fi Alliance. Stowarzyszenie chce ułatwić nazewnictwo kolejnych wersji tego standardu łączności bezprzewodowej.

Aktualne nazewnictwo jest dość skomplikowane: laik może mieć uzasadnione problemy z określeniem na przykład, czy lepsze jest 802.11n czy 802.11ac. Wkrótce nadejdzie jednak kres jego „cierpień”. 

Nadchodzące 802.11ax będzie nazwane po prostu Wi-Fi 6. Użytkownik od razu domyśli się więc, że jest to technologia lepsza niż Wi-Fi 5 (czyli 802.11ac), a tym bardziej niż Wi-Fi 4 (co zostanie przypisane wersji 802.11n). Z kolei cyfry od 1 do 3 oczywiście będą oznaczać wersje 802.11 a, b i g.

Wi-Fi cyfra

Wi-Fi z cyferką będzie nazewnictwem, które sprawdzić ma się przede wszystkim w zastosowaniach marketingowych. Producent będzie mógł jasno przekazać, które jego urządzenia są zgodne z najnowszym standardem, a użytkownik będzie miał uproszczone zadanie przy poszukiwaniu najlepszego sprzętu dla siebie.

Źródło: Engadget, The Verge. Ilustracje: ivke32/Pixabay (CC0) (1), Wi-Fi Alliance (2)

Komentarze

 • Wenezo, #

  I bardzo dobrze

 • Nullmaruzero, #

  No i fajny pomysł :)

 • arnakus, #

  Mieliśmy już USB 3.1 to zmienili na USB 3.0 gen. 2.

 • mutissj, #

  całe ta zmiana USB 3.0 na USB 3.1 Gen1, miała na celu utrudnienie instalacji windows 7 z pendriva

 • PITUCH1, #

  tak samo jak dla GSM - CAT :) i bardzo dobre :)

 • Kenjiro, #

  Krok słuszny, tylko jeszcze by się przydało, aby producenci nie mogli wydawać produktów oznaczonych danym symbolem, który później gdzieś głęboko w opisie i małymi literkami jest opisany jako Draft.
  W efekcie takie produkty są często bezwartościowe; już się kiedyś naciąłem na 802.11n Draft, który był na tyle inny od oficjalnego standardu, że część urządzeń nie działała z danym AP.

 • Danketch, #

  Już widzę te reklamy "rewelacyjny router z ultratechnologią Wifi 345 tylko w ertefau" (bo w końcu klasyczny router obsługuje sieci b,g,n)

 • sabaru, #

  W którymś systemie uprościli sposób pokazywania błędów to jak kiedyś mi taki error wyskoczył z napisem zrestartuj komputer i na końcu uśmieszek :) zamiast kodu błędu to myślałem że padnę. Jednocześnie mocno mnie to obraziło.

 • chotnik2, #

  To jest w W10 albo w 8.1.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)