3 sierpnia 2018, Wojciech Kulik

WhatsApp ma zacząć zarabiać - będą reklamy i nowe narzędzia dla biznesu

Kategoria: Mobile Aplikacje mobilne Ciekawostki Technologie i Firma Internet, Tematyka: Facebook Komunikatory Oprogramowanie do firmy Internet w firmie

WhatsApp jest aktualnie jednym z najpopularniejszych komunikatorów na świecie i Facebook zamierza to wreszcie wykorzystać. Pomóc mają przedsiębiorstwa, które będą mogły reklamować się i oferować swoje usługi w ramach aplikacji.

Cztery lata temu Facebook wydał miliardy dolarów, by WhatsApp stał się częścią jego katalogu społecznościowych aplikacji. Choć z tego komunikatora korzysta już przeszło 1,5 miliarda osób, wciąż nie przynosi on zysków, ale wkrótce ma się to zmienić i po przeczytaniu tytułu tego newsa wiecie już, jakie narzędzie zostanie do tego użyte.

Z WhatsAppa można korzystać bez żadnych opłat, ale w Internecie jest tak, że jeśli coś jest za darmo, to w zamian trzeba liczyć się z obecnością reklam. Do tej pory komunikator był od nich wolny, ale to ma się zmienić. Jak podaje Wall Street Journal, w sekcji statusu będą mogły pojawiać się materiały promocyjne. To jednak jeszcze nie wszystko.

Rozwijany będzie także projekt WhatsApp Business dla przedsiębiorstw. Te otrzymają możliwość uruchamiania oficjalnych platform obsługi klientów w ramach komunikatora. Dla użytkowników rozmowy mają być darmowe, ale już firmy zapłacą za odpowiedzi – od 0,5 do 9 centów za wiadomość (chyba że odpowiedzą w ciągu doby). Odpłatne będą również dla przedsiębiorców wiadomości wysyłane z własnej woli.

Zainteresowanie może być duże – niedawno na przykład na WhatsAppie pojawiło się Allegro i wyjaśniło, że robi to „dla wygody wszystkich, którzy sprzedają lub kupują”. Cóż, dla firm komunikator, z którego korzysta 1,5 miliarda osób, na pewno jest aplikacją, na której warto zaznaczyć swoją obecność.

Źródło: Wall Street Journal, BBC, The Verge, Facebook. Foto: WhatsApp

Komentarze

 • davidoff, #

  czyżby czas by zmienić komunikator ? VIBER ? SIGNAL ? czas pokaże jak to będzie wyglądało...

 • kudlaty54, #

  Viber i Signal to to samo zło! Żaden z tych komunikatorów nie nadaje się do bezpiecznej komunikacji bo są za darmo. To są atrapy szyfrowanych komunikatorów, a użytkownicy są niestety nieświadomi tego jak łatwo ich rozmowy mogą zostać udostępnione.

 • majster-b, #

  Jeśli w internecie coś jest za darmo to znaczy że to Ty jesteś produktem. Reklamy są już wszędzie. WU był za darmo aby napompować portfel użytkowników. Teraz będą analizować wiadomości, profilować użytkowników i sprzedawać spersonalizowaną reklamę. Proste.

 • Finear, #

  przecież to już sie działo od samego poczatku

  tyle że reklam nie widziałeś

 • kudlaty54, #

  Co więcej jak jest za darmo to niestety nie może być bezpieczne. A te pozyskane do profilowania dane i nawet tręsci wiadomości są zapłatą za możliwość korzystania z takiej aplikacji.

 • Finear, #

  błędny wniosek

 • rlistek, #

  Discord.

 • Finear, #

  jako alternatywa whatsapp?

  bez sensu

 • rlistek, #

  Gdzie ci tego sensu brakuje?

 • Finear, #

  mam gadać z matką na discordzie? mam mówić dziewczynie która wyrwalem w barze, sorry mała nie dawaj mi swojego numeru tylko napisz na discord?

  serio?

  discord jest świetna aplikacja ale nie do takich zastosowań

 • rlistek, #

  No... i gdzie ten problem? Twoja matka potrafi obsługiwać whatsappa, ale z discordem już sobie nie poradzi? "Wyrywać" możesz tylko tępe szamaty, dla których wszystko co nie jest facebookiem czy instagramem to czarna magia bo laski na poziomie już na ciebie nawet nie patrzą czy o co chodzi? (porzemilczajac już z grzecznosci "wykrywanie w barze", lmao)

  Widzisz ja nie muszę i nie mam zamiaru się dostosowywać do randomów, którzy korzystają z amatorskich komunikatorów bo nic innego nie znają. Ja nie mam zamiaru instalować spyware'u z którego ktoś korzysta, bo on ma problem z zainstalowaniem czegoś z czego ja korzystam. Jak ktoś chce się ze mną skontaktować to pisze na discordzie, a jak nie to dzwoni czy pisze sms jak ma z tym problem.

 • Finear, #

  problem w tym że twoje myślenie kończy się na czubku twojego nosa

  discord nie jest mainstreamowy, większość osób go nie ma, nie wie o jego istnieniu (pomijam że przeznaczenie ma inne)
  nawet jeżeli dla mojej matki (to był losowy przykład btw akurat moja korzysta z facebooka) to nie problem zainstalować to dla jej znajomych i innych osób z którymi się kontaktuje już może być

 • Jayou, #

  Ja kiedyś kupiłem dożywotnią subskrybcję Whatsapp zanim stała się darmowa. Teraz jeszcze będę musiał oglądać tam reklamy.

 • Finear, #

  raczej nie

 • Leonarrdo, #

  Jakim cudem nie przynosi zysków, jak gdzieś te dane lecą? :v
  Inna sprawa, jak będą reklamy, jeżeli faktycznie jest taki szyfrowany, to jakim cudem marketi*tfu*gowcy będą wiedzieli, do kogo ma iść reklama?

 • Yaceek, #

  Część cytatu - Administatorem danych jest... Użytkownik instalując aplikację wyraża zgodę na...
  To powinno ci uświadomić, że wszystkie informacje, które chcą sprzedać, są i będą sprzedawane.

 • kiko80, #

  Wolę używać telegrama niż whatsupa

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.