11 stycznia 2019, Wojciech Kulik

Ekran piórkowy na start - Wacom Cintiq 16

Kategoria: Komputery Akcesoria Technologie i Firma, Tematyka: Wacom Sprzęt do firmy CES 2019, Producenci: Wacom

Wysokiej klasy ekran piórkowy za stosunkowo nieduże pieniądze – to właśnie obiecywane jest osobom, które zdecydują się na zakup modelu Wacom Cintiq 16. Urządzenie zostało zaprezentowane podczas targów CES 2019.

Ekrany piórkowe Wacom cieszą się dobrą opinią, ale ze względu na wysokie ceny niewiele osób może sobie na nie pozwolić. Producent postanowił zmienić trochę tę sytuację i – wykorzystując targi CES 2019 – zaprezentował Cintiq 16, a więc nieco tańszy model, który może być dobra opcją na start dla twórcy rysunków technicznych czy cyfrowych szkiców.

Wacom Cintiq 16 reprezentuje podstawową klasę ekranów piórkowych – ma cechować się ograniczoną funkcjonalnością (rozumianą jako brak zaawansowanych rozwiązań znanych z produktów Pro), ale też wysoką jakością i niezawodnością. Ma 15,6-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, jasności 210 cd/m2, kontraście 1000:1, czasie reakcji 25 ms i regulowanej temperaturze barwowej 5000/6500/9300 K.

Wacom Cintiq 16 ekran

Ekran charakteryzujący się pokryciem 72% palety NTSC jest pokryty hartowanym szkłem z powłoką antyrefleksyjną, czego efektami powinny być: wysoka trwałość oraz komfortowa praca w rożnych warunkach oświetleniowych. Wreszcie, producent postawił na technologię pióra Pro Pen 2 z 8192 poziomami czułości na nacisk i reakcją na nachylenie. Dodajmy, ze pióro nie wymaga ładowania (dzięki technologii EMR). 

Wacom Cintiq 16 pióro

Cintiq 16 cechuje się obsługą setek aplikacji projektowych i graficznych takich producentów jak Adobe, Autodesk, Celsys, Corel, Pixologic czy The Foundry. Z kolei ergonomiczna konstrukcja zapewniać ma wygodną pracę, a przewód typu 3-w-1 – brak bałaganu na blacie roboczym. Wszystko to zaś dostajemy za około 600 euro.

Wacom Cintiq 16 bok

„Produkty Wacom stały się nieodzownym narzędziem dla kreatywnych twórców. Teraz oferujemy tę samą technologię pióra, jakość konstrukcji i wiedzę tym, którzy pragnęli ich już wcześniej – powiedział wiceprezes Faik Karaoglu – Naszym zdaniem jest to doskonałe rozwiązanie dla początkujących twórców, ale także dla studentów, […] a nawet dla doświadczonych twórców, którzy chcą nabyć drugie urządzenie do domowego biura lub pracowni”.

Źródło: Wacom, Lighthouse

Komentarze

 • Nefae, #

  Można powiedzieć, że Wacom robi najlepsze tablety, tylko że drogie i to bardzo, tymczasem konkurencja nie śpi i zaczyna doganiać jakościowo Wacomy, przy czym cena bywa nieraz ponad połowę mniejsza.
  Oczywiście profesjonaliści i osoby używające na co dzień tabletów, raczej wybiorą Wacoma, niemniej osoby początkujące lub zajmujące się hobbystycznie grafiką czy rysunkiem, mają bogaty wybór wśród innych producentów.
  Szkoda, że benchmark nie robi testów i recenzji tabletów graficznych.

 • Kenjiro, #

  Czy możesz podać jakieś przykłady? Trzymałem kilka lat temu w ręku jakiś budżetowy odpowiednik Wacoma, który kosztował ~200 zł (a odpowiednik Wacoma ~500) i pomiędzy nimi była przepaść użytkowa, rozpoznawanie nacisku w Wacomie po prostu działało, gdzie u uboższej konkurencji raczej tak sobie.

 • dzemski, #

  np. tablety chińskiej firmy Huion. Nazwa, jak na polski rynek, kiepska niestety, ale urządzenia nie ustępują wcale Wacomowi przy zachowaniu sporo niższych cen. Np model Huion GT220, to 21,5 calowy tablet z rozdzielczością FHD w cenie 700$.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.