5 września 2018, Wojciech Kulik

W jaki sposób płacimy za zakupy w sieci?

Kategoria: Ciekawostki Internet, Tematyka: Na Topie e-commerce

Wybranie opcji „przedpłata” pozwala zaoszczędzić na zakupach, a także przyspieszyć odbiór przesyłki. Mimo to Polacy wciąż najczęściej decydują się na „płatność przy odbiorze”.

To się nie zmienia i nadal najczęściej wybieramy opcję zapłaty gotówką przy odbiorze paczki zamówionej w sklepie internetowym. Coraz więcej osób zdaje sobie jednak sprawę z możliwości przyspieszenia całego procesu i zmniejszenia kosztów poprzez dokonanie przedpłaty i decyduje się na taką opcję.

Skąd te dane? Ano stąd, że instytut Kantar TNS wykonał na zlecenie KIR i ZBP badanie, by dowiedzieć się, w jaki sposób Polacy najczęściej płacą za zakupy w Internecie. Niemal połowa (48 proc.) respondentów przyznała, że zawsze wybiera opcję „płatność przy odbiorze”, a 31 proc. – płaci z góry. 

Wyniki badania pokazują też, że zaledwie 14 proc. badanych dokładnie sprawdza, czy przelew jest wysyłany na odpowiednie konto i że jedynie 3 na 100 Polaków wykorzystuje do finalizacji zamówienia urządzenia mobilne, takie jak smartfon czy tablet.

Internet zakupy

Choć korzystamy z nich stosunkowo rzadko, doceniamy liczne korzyści płynące z dokonywania przedpłaty online, przede wszystkim z wykorzystaniem systemów płatności (na przykład realizacji przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu).

„Wyniki badania pokazują, że kupując on-line chcemy mieć pewność, że nasze zakupy zostaną zrealizowane szybko, a płatność trafi bezpiecznie do odbiorcy” – podsumowuje Artur Wojtczuk, dyrektor Linii biznesowej płatności internetowe w KIR.

Sektor e-commerce dynamicznie rozwija się na całym świecie, nie wyłączając z tego naszego kraju. Badania pokazują, że w 2017 roku zakupy w sieci przynajmniej raz robiło 54 proc. polskich internautów, czyli około 15 milionów osób. 

Źródło: Kantar TNS, KIR. Ilustracja: ijmaki/Pixabay (CC0)

Sonda

Podczas zakupów w sieci najczęściej wybieram...

 • 5
 • 43
 • 7
Głosowanie dostępne tylko w wersji PC. Już wkrótce wersja moblina.

Komentarze

 • sabaru, #

  Zazwyczaj wybieram płatność przy odbiorze. Szczególnie od osób prywatnych. Już wolę te kilkanaście złotych dopłacić niż dać się nabić w butelkę. Co prawda nie zdarzyło mi się jeszcze że jak płaciłem od razu za towar którego nie mam to do mnie nie doszło. Ale ostrożności nigdy za wiele.

 • memekaice, #

  Zazwyczaj kupuje na ebay ale nie tylko bo latam tez po chinskich sklepach i place paypalem. Jesli zdarza sie nieuczciwy sprzedawca to te servisy zwracaja mi kase :)

 • JohnyJones, #

  Zgadzam się, przy płatności PayPalem jestem spokojny o kasę, raz mi się zdarzyło, że nie dostałem przesyłki... prawda była taka, że po prostu bardzo długo szła. Skontaktowałem się ze sklepem, powiedzieli, że wysłali ale nic nie mogą z tym zrobić, że mogę złożyć reklamację i wtedy ją rozpatrzą. Odezwałem się do paypala, napisałem, że nie otrzymałem zakupionego przedmiotu po niecałej godzinie kasę miałem z powrotem na koncie PayPal. Paczka ostatecznie przyszła chyba po 3 tygodniach (a miała w ciągu paru dni roboczych). Odezwałem się do sklepu, że paczka przyszła ostatecznie. Przeprosili, że tak długo i powiedzieli że nic im już nie muszę płacić (w sumie nie było to nic szczególnie drogiego).

  PS. Bardzo też chwalę sobie Amazon. Ich podejście do reklamacji i zwrotów daje 100% spokój zakupów.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.