11 stycznia 2018, Wojciech Kulik

Uważajcie na fałszywe „wezwanie do zawarcia ugody” - to sztuczka

Kategoria: Technologie i Firma Bezpieczeństwo, Tematyka: Cyberprzestępcy ransomware Bezpieczeństwo w firmie

Jak informuje Zaufana Trzecia Strona, w Internecie pojawiło się nowe zagrożenie, którego autorzy wykazali się sprytem.

„Witam serdecznie. Działając w imieniu mojego mocodawcy. W załączeniu przesyłam przedsądowe wezwanie do zawarcia ugody”, podpisano: adwokat Wojciech Wilgierz. Takie wiadomości mogą trafiać (i trafiają) przede wszystkim na firmowe skrzynki pocztowe. Uważajcie – nadawca nie jest tym, za kogo się podaje, a wiadomość to tylko kolejna próba wyłudzenia pieniędzy od nieświadomych zagrożeń ofiar.

Podobnych akcji było już mnóstwo, ale wspominamy o tej konkretnej, bo tym razem cyberprzestępcy postarali się o nową „broń”. Zwykle bowiem fałszywy załącznik można rozpoznać od razu, np. po nieprawidłowym formacie, a tym razem nic nie wskazuje na to, że dołączony dokument nie jest PDF-em – nic poza tym, że… tak naprawdę nie ma żadnego załącznika.

Ci, którzy przygotowali tego maila, dodali do niego obrazek, który udaje załącznik, a prowadzi do strony, na której rozpoczyna się proces pobierania „wezwania”, będącego w rzeczywistości plikiem JS, który to pobiera kolejny plik, będący szkodnikiem typu ransomware. Takie oprogramowanie żąda okupu w zamian za odblokowanie zaszyfrowanych wcześniej plików na komputerze ofiary. Nie dajcie się nabrać.

Źródło i screen: Zaufana Trzecia Strona

Komentarze

 • gormar, #

  To chyba zadziała jedynie na użytkowników MS Outlooka lub poczty przez WWW. I to raczej jedynie w Piątek wieczór ;). Przecież przy temacie wiadomości powinien być wskaźnik załącznika (spinacz). Ale i tak pewnie ktoś się na to nabierze :(.

 • gormar, #

  Jeszcze zapomniałem dopisać, że dzisiaj zespamowano mnie aplikacją do rozliczania PIT. Co prawda okazało się, że to jakaś fundacja, ale takie działanie uważam za szkodliwe. Korzystanie z podrzuconych aplikacji do tak ważnych rozliczeń jest zbyt niebezpieczne. Niech rozsyłają swój numer KRS i to powinno wystarczyć.

 • scril, #

  zespamował cię program który masz zainstalowany...

 • Radical, #

  W pracy mam Outlooka 2016 i załączniki są tak jakby osobno widoczne, pod tematem, nadawcą/odbiorcą, jeszcze przed samą treścią maila. Inna rzecz że jak masz kilkadziesiąt albo kilkaset maili dziennie to nie zastanawiasz się przy każdym tylko klikasz i na to liczą przestępcy.

 • krzychopata, #

  Ja bym mu odpisał tak! Panie Wojciechu. Prokuratura rejonowa w Katowicach już została zawiadomiona. Mój kuzyn podkomisarz Marian Kapiś osobiście się z panem skontaktuje więc proszę o przysłanie pańskich danych osobowych i kancelarii którą pan reprezentuje!

 • Snack3rS7PL, #

  No i taką odpowiedź ja rozumiem : ) A tak w ogóle, gościu nie napisał nawet czego ma dotyczyć fikcyjna sprawa w sądzie i ktoś miałby to traktować na poważnie? :D

 • Pardek, #

  Osobiście się z Panem skontaktuje
  Proszę o przesłanie danych
  Lol zdecyduj się, bo brzmi to słabo

 • PITUCH1, #

  Miliardy na walke z cyber przestępstwem :)
  i upsss , 24H i już ktoś powinien siedzieć :)
  ale co tam :)
  oskubmy polaków
  sądy zarobią :P

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.