22 lutego 2018, Wojciech Kulik

uTorrent nie jest bezpieczny - lepiej zmień swój program do torrentów

Kategoria: Komputery Oprogramowanie Ciekawostki Internet, Tematyka: Prywatność BitTorrent Na Topie

Jeżeli korzystacie z programu uTorrent, to lepiej, żebyście przynajmniej przez pewien czas go nie uruchamiali. Badacze z Google Zero odkryli poważne luki, które zagrażają bezpieczeństwu i prywatności użytkowników.

Lepiej zamieńcie uTorrent na coś innego – ten popularny program umożliwiający korzystanie z sieci BitTorrent ma bowiem luki, które stanowią poważne zagrożenie dla prywatności użytkowników.

uTorrent z lukami

Jak poinformował zespół Google Zero zajmujący się wykrywaniem luk, uTorrent jest nieszczelny do tego stopnia, że cyberprzestępca może wykonać złośliwy kod (wstrzykując go do „autostartu”) na komputerze ofiary, uzyskać dostęp do pobranych przez niego plików czy też przejrzeć historię pobierania.

Badacze z Google Zero udowodnili, że luki faktycznie stanowią zagrożenie i mogą być wykorzystane na przykład po to, by zainfekować komputer użytkownika kodem, umożliwiającym wykorzystanie jego mocy obliczeniowej do kopania kryptowalut. Aktywacja odbywa się przy ponownym uruchomieniu PC.

Luka jest obecna w aktualnej wersji stabilnej. Autorzy twierdzą, że załatali ją w uTorrent Web i w desktopowej wersji beta (ale aktualizacja 3.5.3.44352 nie dotarła jeszcze do wszystkich użytkowników). Przynajmniej na razie lepszym rozwiązaniem będzie więc przejście na alternatywny program. Jaki?

Co zamiast uTorrent? 

Zamiast uTorrenta można wybrać na przykład lekki i pozbawiony reklam program qBittorrent, prosty i intuicyjny w obsłudze Deluge albo wprawdzie zawierający reklamy, ale za to bardzo funkcjonalny BitTorrent

Źródło: ArsTechnica, TechRadar, inf. własna. Foto: uTorrent

Komentarze

 • chrisplbw, #

  uTorrent skończył się dawno temu. Każdy ma swoje preferencje, ale niezłą alternatywą wydaje się być Tixati.

 • harukapl, #

  Uff nadal używam wersji 2.2.1 :)

 • Faflucy, #

  Ta wersja też posiada tę lukę. Dopiero najnowsza beta jest załatana.

 • owatanka, #

  Tak utorrent 2.2.1 posiada luke ale z racji tego ze nieposiada wersji web ani modulu reklam potencjalny atakujacy moze jedynie podejrzec pobrane przez utorrenta pliki o ile nie zostaly skasowane z listy wiec nie widze problemu.

 • smar.n, #

  Ja używam wersją 2.0.4 to dopiero hardcore

 • kamild1996, #

  uTorrenta wyrzuciłem już dawno, w momencie gdy dowiedziałem się o niebezpiecznych reklamach wyświetlanych we Flashu. qBitTorrent uzupełnił lukę :)

 • Sharimsejn, #

  Korzystałem z utorrenta ale rzuciłem to w cholerę jak go sprzedali i zaczęły się magiczne zmiany na gorsze. Na razie odpukać korzystam z dobrego qBittorrenta.

 • Fenio, #

  Tylko Tribler i włączona opcja anonimizacji (proxy od 1 do 3 hopów). Program jest OpenSource i niedawno wyszła nowa stabilna wersja 7.0.1 na Mac, Windows i Linuxa.
  https://www.tribler.org
  Jest coś lepszego pod względem bezpieczeństwa i transparentności softu ?

 • Nullmaruzero, #

  Coś to nie chce działać. Mieli ciągle na animacji ładowania z napisem Loading, dwa procesy, jeden 55MB drugi sobie rośnie i rośnie po 500KB na sekundę. 5 minut czekałem.
  Statusu żadnego nie wyświetla wiec nawet nie wiem czy to wisi czy ki czort.

  W10 x64

 • Fenio, #

  Dziwne, u mnie działa :)
  Na wielu innych kompach też więc musisz mieć coś skaszanione w systemie. Może spróbuj uruchomić program jako administrator. Albo spytaj na ich forum
  https://forum.tribler.org/c/general

 • Smuga, #
 • Nullmaruzero, #

  A ja nigdy nie używałem papieru toaletowego. Kto w ogóle tego potrzebuje? Zad się myje a nie pociera papierem. Tylko brudasy go używają :)

  Prawie każda gra online teraz serwuje instalki i aktualizacje po torrentach, masa oprogramowania jest serwowana po torrentach, zwłaszcza open source. Prawie każde szanujące się distro Linuxa. No ale Sir Smuga nie używał to znaczy, że nie istnieje.
  Jak chcesz sobie pobierać gry po 20GB po HTTP z lejkiem 1,5MB/s to Twoja sprawa. Ja wolę torrenta.

 • Vengir, #

  Nie wiem jak to jest z Linuxami, ale większość gier i programów aktualizuje się przez oficjalnego klienta, a nie niezależne pokroju uTorrent czy inne takie. Stąd może wynikać nieświadomość, że się z takich legalnych torrentów korzysta.

 • Kenjiro, #

  A ja dla odmiany polecam Transmission. Nie dość, że ma wersję dla większości systemów, to jeszcze ma wersję serwerową/web i działa nawet na małych NASach.

 • Damian Szymański, #

  Warto dodać, że wersja beta tak naprawdę nie naprawiła luki tylko ją zniwelowała. Luka jest wciąż aktywna - pomimo tego, że producent utrzymuje iż została naprawiona :)

  Warto zmienić program :D

 • Vaclav, #

  Ok, ale jak szukać tego pasożyta w autostarcie? Poznaj Stachu po zapachu, czy ma jakąś nazwę? :)

 • ShifteD, #

  a ja korzystam z utorrenta na starym laptopie, nic tam nie ma, mogą się wkradać ;)

 • Fenio, #

  Skąd wiesz co będzie twój laptop pobierał ? Chcesz iść do paki ?

 • Marucins, #

  buhaha a kto na tym w ogóle siedzi?
  Od czasów wtopy z kopaniem waluty chyba najwięksi fani podziękowali uTorrentowi.

 • dariozpata, #

  qBittorent i linux i luki, wirusy, malware, spyware i inne dziadostwo na wingrozę 10 mi nie straszne!

 • PROCTON, #

  ...i przytulny kąt w jaskini.

 • Grimada, #

  pier*olicie na tym benchmarku aż uszy więdną

 • oxygen3, #

  To nie czytaj a kompleks Twoich klapiaków nikogo nie interesuje.

 • BlackJuice, #

  A ktoś pobierając torrenty korzysta z jakiegoś VPNa? Bo czytam, że zwiększa to bezpieczeństwo i anonimowość i z tego co widzę na https://bezpiecznyvpn.pl/ranking-vpn/ to nie jest to taki duży wydatek. Warto?

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.