4 marca 2019, Paweł Maziarz

Zapowiedziano USB4 - co przyniesie nowa wersja interfejsu?

Kategoria: Komputery Peryferia Podzespoły, Tematyka: Na Topie

Nowa technologia bazuje na protokole Thunderbolt 3, co pozwoli uzyskać dwukrotnie wyższą przepustowość. Póki co mówimy jednak o wstępnej specyfikacji standardu.

Od ogłoszenia specyfikacji USB 3.2 (według nowego systemu oznaczeń USB 3.2 Gen 2x2) minęło już półtora roku, ale na rynku jeszcze nie ma urządzeń zgodnych z nową wersję interfejsu. Organizacja USB Promoter Group nie zamierza jednak na tym poprzestawać i zapowiedziała jeszcze nowszy standard USB4.

Nowy interfejs bazuje na protokole Thunderbolt 3 (jest to związane z uwolnieniem standardu z opłat licencyjnych przez Intela), dzięki czemu zaoferuje dwukrotnie wyższą przepustowość – ta wzrosła z 20 Gb/s w USB 3.2 do 40 Gb/s w USB4. Interfejs korzysta ze złącza USB typ C z obsługą dwóch linii transmisyjnych, aczkolwiek do uzyskania pełnej przepustowości konieczne jest wykorzystanie certyfikowanych przewodów.

Warto dodać, że technologia USB4 jest wstecznie kompatybilna z poprzednimi wersjami: USB 3.2 i USB 2.0, a także Thunderbolt 3. Interfejs pozwala nie tylko na przesyłanie danych, ale też obsługę protokołów odpowiedzialnych za przesyłanie obrazu. Do nowego złącza można zatem podłączyć również wyświetlacze.

USB Promoter Group zdradziło, że w prace nad USB4 zaangażowanych jest ponad 50 firm, a finalna specyfikacja standardu ma zostać opublikowana w połowie bieżącego roku. Później, podczas USB Developer Days 2019, planowane są szkolenia techniczne dla deweloperów odpowiedzialnych za wdrożenie nowego interfejsu.

Źródło: USB Promoter Group

Komentarze

 • HardCorak, #

  No czyli kabelkiem od smartfona będzie można sobie przesyłać obraz na tv/monitor.

 • awesome1337, #

  można od prawie 10 lat lol

 • d4w1dl, #

  Więc jeśli kupię kabel USB typu C - USB typu C ze smartfona do monitora to bez problemu prześlę sobie obraz?
  A jakie opcje daje mi połączenie smartfon - płyta główna?

 • chotnik2, #

  Bedą takie opcje jakie zaimplementują.

 • BrumBrumBrum, #

  można już od dawna. mi tylko szkoda, że nadal nie ma na rynku dodatkowych ekranów typu epapier zapinanych na USB. pojawiły się takie jedynie jako ciekawostka na wielu targach, a na półkach pustostany.

 • Yukko, #

  Muszę się czepnąć: trzecie zdanie i już błąd. Powinno być "półtora roku".

 • Kerebron, #

  "co przyniesie nowa wersja interfejsu?" - zmianę nazwy. Od tego momentu USB 1.0 będzie się nazywało USB 4.1.0, USB 2.0 będzie się nazywało USB 4.2.0, USB 3.0 będzie się nazywało USB 4.3.0, USB 3.1 będzie się nazywało USB 4.3.1, etc., etc. :]

 • mutissj, #


  :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
  I znowu będzie te chore nazewnictwo Gen coś tam? typu:


  USB 3.0
  USB 3.1 Gen1
  USB 3.1 Gen2

  :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
  w rzeczywistości:


  [USB 3.0]
  to USB 3.0 (5 Gbit/s)

  [USB 3.1 Gen1]
  to USB 3.0 (5 Gbit/s)

  [USB 3.1 Gen2]
  to prawdziwe najszybsze USB 3.1 (10 Gbit/s)

  :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
  Ktoś wie co za Einstein MARKETINGU te "geny" w ogóle wymyślił??

 • dr Cox, #

  Ok, bedzie kompatybilne z usb 2.0 i to ok, i usb 3.2, a co z usb 3.0, 3.1 -ups, usb 3.1 gen 1-2-3-15?

 • Kapitan Nocz, #

  to się tak tylko przyjęło, ze następna generacja standardu ma być akurat 2x szybsza czy tylko na tyle stać inżynierów, żeby ją zwiększać o 2x co kilka lat ?

 • drfrank3nstein, #

  Przyjęło się, że musi obsługiwać najnowsze monitory i TV. Niedługo powszechne będą panele 8K to i powszechne stanie się USB 3.2.

 • skalak23, #

  Jeśli dobrze liczę to transfer na takim kabelku wynosi coś ok 5 GB/s to może by tymi kabelkami zastąpić SATA III i podpinać dyski wewnątrz komputera. SATA III powoli staje się wąskim gardłem dla dysków SSD. Jeśli coś pokręciłem to mnie poprawcie.

 • Kadzidło, #

  dla sata ssd nie, a dla nvme m.2, czy tez pod pcie, tez nie bo one uzywaja innego interfejsu lul

 • Sander Cohen, #

  Czy tylko mnie sie wydaje, ale czy tak naprawdę to to USB 4.0 (40 Gb/s) w momencie premiery bedzie juz przestarzale? Za rogiem mamy standard 8k, a z tego co wiem to 8k powinno miec przepustowosc ok 48 Gb/s, czyli dla natywnej obsługi wyswietlaczy 8k pojedyncze USB 4.0 i tak nie wystarczy wiec niezbędne bedzie korzystanie z HDMI 2.1, wiec idea jednego portu do wszystkirgo znowu sie posypala. Za wolno to idzie. Ale czemu sie dziwic. Wszystko napedza "niewidzialna reka rynku" i od lat nic sie w tej kwestii nie zmienia i trudno oczekiwac czegos innego bo kazdy musi swoje zarobic.

 • baca130, #

  To wtedy wyjdzie USB 4.1 Gen1

 • benutzer, #

  Największym problemem portów USB są słabe i wyłamujące się gniazda. Najlepszy standard to kabel, który zawiera w sobie dwie żyły o grubym przekroju do zasilania różnych urządzeń od myszek po monitory i drukarki i włókno optyczne do przesyłu danych. Jakby taki kabel miał raptem 3 żyły (dwie miedziane i jedną czy nawet dwie optyczne dla redundancji) to wcale by nie musiał być jakiś gruby.

 • owatanka, #

  "ale na rynku jeszcze nie ma urządzeń zgodnych z nową wersję interfejsu."

  Wkradl sie blad.

  Swiatlowody faktycznie przydaly by sie do podlaczenia dyskow na pcie czy mve mozna by znow zapelnic zatoki dyskow , sata nie daje rady ale swiatlowody juz nie mialy by problemu.

 • MrOsamaful, #

  Genialny pomysł używać w komputerze światłowodów do przesyłania danych. Wystarczy sobie kupić konwerter optyczno-elektroniczny za kilka tysięcy a później jeszcze cieszyć się z bardzo wysokich czasów dostępu. Dziwne, że jako pierwszy wpadłeś na ten innowacyjny pomysł. Powinieneś go chyba opatentować xD

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap