29 listopada 2017, Wojciech Kulik

UOKiK będzie mógł „oczyszczać” Internet

Kategoria: Technologie i Firma, Tematyka: Software i prawo

Wśród narzędzi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pojawi się możliwość blokowania stron nieuczciwych przedsiębiorców.

Usunięcie strony z Internetu lub zmiana jej treści – taka możliwość zostanie w niedalekiej przyszłości włączona do „arsenału” Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Parlament Europejski uchwalił rozporządzenie, które ma chronić konsumentów w sieci. Chodzi o to, by UOKiK miał możliwość szybkiego blokowania nieuczciwych przedsiębiorców. Przede wszystkim mówimy tu o sytuacjach, gdy sprzedawca nie wysyła kupionych towarów albo gdy firma telekomunikacyjna ukrywa szczegóły oferty.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest zadowolony z tych zmian, ponieważ pozwolą one zwiększyć zaufanie klientów. Nazywa je też adekwatnymi do wyzwań stawianych w XXI wieku, kiedy coraz częściej transakcji dokonuje się właśnie przez Internet.

Niektórzy obawiają się jednak, że w przyszłości tak potężne narzędzie może zostać wykorzystanie niezgodnie z intencjami pomysłodawców. Widzą w nim sposób na sprawowanie kontroli nad treściami w Internecie – nie pierwszy zresztą, bo już dziś organy państwowe mogą blokować serwisy hazardowe, a wkrótce to samo będą mogły robić z instytucjami finansowymi.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Business Insider. Ilustracja: rapahelsilva/Pixabay (CC0)

Komentarze

 • wiktorn86, #

  Marzy mi się paneuropejska blokada monopolistów zza oceanu.

 • pablo11, #

  Powinno się samemu podchodzić do tych usług z pewnym dystansem. Rozwiązanie siłowe nie zawsze jet dobre. Aczkolwiek rozwiązanie siłowe przydałoby się w kwestii parabanków. Zabronić im pożyczania pieniędzy na procent 1,5x wyższy aniżeli ma to miejsce w bankach. Dodatkowo nałożyć ograniczenie w długości umowy dla banków oraz dodatkowo wprowadzić całkowity koszt pożyczki/rat wypisany największą czcionką, z ewentualnymi dodatkowymi za nieterminowe wpłaty...(bo tego nie da się umieścić w koszcie całkowitym). Bo w porównaniu z innymi dziedzinami to najwięksi oszuści.

  A wracając do monopolistów zza oceanu, to nie blokować, tylko wprowadzić obostrzenia związane z możliwością szpiegowania. Bo obecnie to Europa wpuściła sobie siatkę szpiegowska na dużą skalę, praktycznie każdy produkt amerykański ma moduł spy. Amerykański rząd ma więcej informacji o Polskich obywatelach polski.

 • drcocaina, #

  Parabanki to jedno ale dostawcy usług i operatorzy to drugie. Umowa na świadczenie usług na 11 stron A4, którą należy podpisać w obecności dostawcy. Mi przeczytanie ze zrozumieniem zajmuje 10 - 15 minut. Mam wysłać "kuriera/dostawce" na kawę bo jemu się spieszy?

 • Irrlicht, #

  To kuriera problem, że mu się spieszy a jak potrzebuje kawy na przeczekanie, to niech nosi swoją. Terroryzowanie pośpiechem to stara sztuczka.

 • Mighn, #

  I co - zablokują na DNS-ach jak blokują strony hazardowe i żeby obejść wystarczy wbić DNS-y googla?? :) - bo jakoś wątpię, żeby się bardziej wysilili...

 • pablo11, #

  Jaki w tym widzisz problem ?? Wysilanie się w tej kwestii, tego urzędu podpadałoby pod cenzurę. Chodzi głównie o to, by zlikwidować strony szkodliwe dla ludzi, bo większość ludzi nie jest w stanie zrewidować strony, a nawet się nie stara tego robić.
  A jak ktoś chce zostać okradziony, to może nawet swoje pieniądze wyrzucić przez okno. Więc blokowanie całkowite poprzez Firewalla jak ma to miejsce w Chinach nie ma najmniejszego sensu.
  Strony hazardowe również nie bez powodu zostały zablokowane. To była żyła złota dla założyciela...
  Czy zupełnie zostały zablokowane. Niezupełnie. Nawet do mainstreamu przechodzą reklamy hazardu na skinach.
  Najśmieszniejsze było, jak któregoś ze streamerów posądzono o ustawiane ,,roll'e".
  Tak jak gdyby tak nie było robione w stosunku do wszystkich streamerów/youtuberów, niezależnie czy oni wiedzą o tym (bo są na tyle głupi że nie wiedzą), czy za zgodą czy wbrew ich zgody. Przecież wprowadzić skrypt który pokazuje jak wiele można zarobić na takich portalach jest bardzo łatwy...

 • olszi, #

  Ok, ale po co chcesz w ogóle wchodzi na strony, które oszukują klientów? ^^

 • mutissj, #

  allegro niech zbanują za praktyki monopolowe

 • labik, #

  usunięcie - tak, edycja - nie

 • powerzx78, #

  Dobra wiadomosc, moze wreszcie wezma sie za te rozne strony, ktore wysylaja reklamy o srodkach na powiekszenie penisa.

 • Hakuren, #

  W takim razie Allegro od dziś nie powinno funkcjonować. Paserów tam jest circa 50%, a w niektórych dziedzinach (np. motoryzacja to i z 90%)

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.