19 października 2018, Wojciech Kulik

Jest już Ubuntu 18.10 - co nowego?

Kategoria: Komputery Systemy operacyjne, Tematyka: Linux Canonical Ubuntu Na Topie, Producenci: Canonical

Oficjalnie udostępniona została już najnowsza wersja linuksowej dystrybucji cieszącej się całkiem dużym zainteresowaniem. Jakie nowości i zmiany pojawiły się w Ubuntu 18.10 „Cosmic Cuttlefish”?

Ubuntu 18.10 „Cosmic Cuttlefish” – nowa wersja popularnej linuksowej dystrybucji jest już oficjalnie dostępna. Po udanym wydaniu z wydłużonym wsparciem (18.04) zespół odpowiedzialny za ten projekt postarał się o wdrożenie kilku interesujących nowości.

Pobieranie Ubuntu 18.10 „Cosmic Cuttlefish” (download)

Szybkiej aktualizacji do Ubuntu 18.10 można dokonać z 18.04, na przykład z poziomu systemowego Menedżera aktualizacji. Jeśli jednak musisz lub chcesz pobrać instalator, to poniżej znajdziesz linki do poszczególnych wariantów najnowszego wydania:

Ubuntu 18.10 screen

Gdy wiemy już skąd pobrać nowe Ubuntu, to czas odpowiedzieć sobie na istotniejsze pytanie, mianowicie…

Czy warto zainstalować Ubuntu 18.10 - co nowego?

Ubuntu 18.10 nie jest rewolucyjnym wydaniem, a raczej kolejnym krokiem w kierunku ustalonym przez autorów. Zdają się wychodzić oni z założenia, że nie zmienia się tego, co dobre i zamiast tego koncentrują się przede wszystkim na eliminowaniu problemów. Stąd między innymi poprawiona wydajność (o jakiej donoszą testerzy).

Ubuntu 18.10 tapeta

Zastąpieniu bionicznego bobra przez kosmiczną mątwę towarzyszą między innymi poprawki interfejsu, dzięki czemu całość wygląda i działa jeszcze lepiej. Pojawił się też nowy zestaw ikon (o nazwie Suru), zainspirowany najwyraźniej tymi z systemów mobilnych.

Ubuntu 18.10 okno

Odświeżone zostały także podstawowe aplikacje, takie jak Kalendarz czy Ustawienia, a pakiet programów startowych (Firefox, Thunderbird, LibreOffice czy Rhythmbox) został zaktualizowany. Poprawione jest również korzystanie z pakietów snap. 

Dodajmy jeszcze, że „Cosmic Cuttlefish” wykorzystuje najnowszy stabilny kernel Linux 4.18, a więc też cechuje się pełną obsługą między innymi układów AMD Radeon RX Vega M oraz płytek Raspberry Pi 3B i 3B+. Poniżej możecie zobaczyć podsumowanie nowości (od OMG! Ubuntu):

Źródło: OMG! Ubuntu, Canonical

Komentarze

 • HardCorak, #

  Pyta się czy zainstalować gruba przy instalacji obok windowsa czy dalej nie i po instalacji ujrzę pulpit windows?

 • xxx.514, #

  GRUB służy właśnie do tego, żeby można było wybrać linux czy windows - bez niego podejrzewam załaduje bezpośrednio linuxa poprzez nadpisanie windowsowego MBRa / GPT.

  Zestaw ikon "Suru", a raczej bardzo do niego podobny miałem już koło 2006 w XPku, kiedy o "smartphonach" dopiero zaczęto myśleć. Ośmielę się twierdzić zatem, iż Canonicalowi udało się wygrzebać jakiś artefakt z otchłani internetów.

 • HardCorak, #

  bez gruba załaduje bezpośrednio nie linuxa a windowsa

 • cyberant, #

  od lat odnosze wrażenie ze głownymi zmianami w ubuntu z wersji na wersję są tapety i zestawy ikon... jądro zaciągnięte z debiana, a reszta leży i kwiczy.

 • Nullmaruzero, #

  Jaki jest sens pisania że "odświeżono" oprogramowanie typu Firefox. Przecież takie rzeczy się normalnie powinno aktualizować tak jak na Windowsie, nie trzeba do tego nowego systemu.

 • Irrlicht, #

  Owszem, nie ma sensu pisać że odświeżono Firefoxa czy kernel w nowym wydaniu dystrybucji jakiegokolwiek Linuksa tak jak nie ma sensu, żeby w prognozie pogody mówili, że jutro deszcz będzie padał z chmur na ziemię.

  Firefoxa i inne rzeczy w Linuksie zdecydowanie należy aktualizować normalnie, czyli zupełnie nie tak jak w Windowsie :-)

 • Nazir50, #

  Cały ten linux to już RIP

 • dariosata, #

  Ubuntu przez fatalne bledy Canocial staje sie juz niszowa linuksowa dystrybucja dlatego lepiej nie zawracac sobie tym systemem glowy i wybrac Manjaro dystrybucja ktora deklasuje Ubuntu i Minta razem w zietych!
  Nie bez powodu Manjaro jest juz numerem jeden na distrrowatch i zostawia daleko w tyle Minta i Ubuntu!

  https://distrowatch.com/

 • Damian Szymański, #

  Distrowatch? Proszę ja ciebie... Przypomnę bo było wałkowane już wiele razy. Distrowatch to skompromitowany serwis jeśli chodzi o popularność dystrybucji... Sam jako baza aktualności czy baza aktualizacji aplikacji, informacji o dystrybucji itp. jest spoko, ale nie jako wyznacznik popularności. Przypomnę, że oni zliczają jedynie własne wyświetlenia na ich stronie (kliki). Dla przykładu jakiś czas temu jakiś dzieciak zaczął klikać w swoją niszową dystrybucję i po kilku dniach stała się jednym z liderów rankingu... Dlatego ten ranking jest nie miarodajny i nie wiarygodny. Dodatkowo faworyzuje dystrybucje, które często wydają swoje odświeżone ISO czyli np. wydające swoje ISO raz na miesiąc Arch i Manjaro siłą rzeczy będą popularniejsze w tym zestawieniu niż Ubuntu czy Mint, które pojawiają się raz na rok.

 • Nazir50, #

  Bzdury i tyle w temacie
  Beka z was linuksiarze i te wasze wojenki z dystrybucjami gdy MS hula aż miło

 • digitmaster, #

  płacisz za niedopracowany i skompromitowany pod względem bezpieczeństwa system. Brave one, oby tak dalej :)

 • Nazir50, #

  O czasu jak mam za free aktualizacje MS win10 do nowszej wersji to już zapomniałem że taki Ubuntu czy inne g*wno Linux istnieje na pc

 • digitmaster, #

  zapomniałeś zapewne też o swojej prywatności oraz bezpieczeństwie, ponieważ umowa licencyjna MS to paszkwil i pod taką przykrywką dajesz się inwigilować telemetrią. Nie wspomnę o stabilności systemu, "braku" zbugowanych aktualizacji, które potrafią usuwać dane albo uśmiercać system i tym podobnych kwestiach. Windows jest opcją dla graczy. W każdym innym zastosowaniu linux jest lepszy.

 • derunim, #

  U mnie winda tylko do gier służy.
  Do niczego innego to narzędzie totalnej inwigilacji się nie nadaje.
  A wszystko poza grami(Z chlubnymi wyjątkami, m.in. Stellaris.) na Ubuntu.
  Ktoś kto nie ma pojęcia, czym jest linuks to tylko bajdurzy o temacie jak smarkacz o seksie ;)

 • digitmaster, #

  ta... a w dowolnym distro linuxa wystarczy wywalić home na inną partycję/dysk i jak nawet coś się przydarzy (w co wątpię) to reinstalka jest bez bólu. Do tego szybka podmiana plików konfiguracyjnych które ważą tyle co nic i po godzinie mamy sprawny system.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.