9 marca 2018, Wojciech Kulik

Tylko nie mrugnij - kostka Rubika ułożona w 0,38 s

Kategoria: Ciekawostki, Tematyka: Na Topie roboty i cyborgi

Roboty mają olbrzymi potencjał i mogą realnie zmienić nasz świat. Równie dobrze mogą być jednak wykorzystane w nieco mniej poważnych zadaniach, takich jak układanie kostki Rubika. I dobrze, że są, bo wygląda ta niesamowicie.

4,59 sekundy – tyle czasu na ułożenie kostki Rubika 3x3x3 potrzebował w 2017 roku aktualny rekordzista, pochodzący z Korei Południowej SeungBeom Cho. Trzeba przyznać, że temu robotowi poszło zdecydowanie lepiej – z węgierską zabawką rozprawił się w… 0,38 s.

Robota stworzyli wspólnie Ben Katz i Jared Di Carlo. Ten pierwszy opublikował na YouTubie wideo przedstawiające bicie rekordu, a na blogu podzielił się szczegółami swojego projektu, którego założenie było proste: poprawić dotychczasowy wynik (0,637 s).

„Zauważyliśmy, że wszystkie roboty do układania kostki Rubika wykorzystują silniki krokowe i stwierdziliśmy, że lepiej będzie wykorzystać lepsze silniki”. Postawili na bezrdzeniowe jednostki „Kollmorgen ServoDisc” osiągające prędkość 1000 obrotów na minutę.

Autorzy wykorzystali 6 silników i 6 niestandardowych sterowników oraz (ustawione w przeciwległych rogach sześcianu – tak, by przez każdą widziane były trzy ściany) 2 kamery PlayStation Eye do monitorowania aktualnego stanu kostki, a jeżeli chodzi o tę ostatnią, to wybrali „jedną z najtańszych na rynku”

Dalej: skąd wzięli oprogramowanie do robota rozwiązującego kostkę Rubika? Z tym nie było problemu, bo wszystko da się znaleźć na GitHubie. Skoro wszystko zostało już wyjaśnione, to nadszedł czas na seans. Cóż, za długi to on nie będzie… ;)

A jeżeli zastanawia was, dlaczego pomarańczowe kwadraty zostały pomalowane na czarno, to odpowiedź jest prosta: kamery miały problem z odróżnieniem ich od czerwonych. Z kolei powodem, dla którego kupiono najtańsze kostki na rynku, była najzwyklejsza w świecie obawa, że sporo ich zostanie zniszczonych.

Źródło: TechXplore. Foto: StockSnap/Pixabay (CC0)

Komentarze

 • zedmen, #

  Coś jak mój sex :/

 • baca130, #

  Współczuję

 • Michał 06, #

  Krótko i na temat :P

 • Anonim20, #

  Jest się czym chwalić... Jak to żart to kiepski poziom gimbaza albo niżej...

 • kitamo, #

  Zawsze mozesz do partnerki krzyknąc
  "pierwszy !!"

  albo
  "no co, miałaś tyle samo czasu"
  :D

 • BrumBrumBrum, #

  fajną burzę rozpętałeś, od razu masa postów :P

 • Zwis88, #

  teraz czekamy aż jakiś 7 letni chińczyk ułoży ręcznie w 0,22 sek

 • BrumBrumBrum, #

  to "układanie" to jest zwykły fejk. chodzi o to że silniki są przymocowane do środków kostki na stałe.

 • r_e_s_e_t, #

  Wciąż czekam na najnowsze wieści z zawodów w jedzeniu jajek na twardo!

 • kitamo, #

  szanuje

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.