13 października 2017, Wojciech Kulik

„Lepiej uczyć się programowania niż angielskiego”

Kategoria: Ciekawostki, Tematyka: Na Topie programowanie

Tak właśnie stwierdził ostatnio Tim Cook, czyli dyrektor generalny firmy Apple. Oczywiście najlepiej uczyć się i jednego, i drugiego.

Obecny dyrektor generalny firmy Apple, Tim Cook, twierdzi, że osoby nieanglojęzyczne, które chciałyby nauczyć się nowego języka, powinny raczej postawić na programowanie niż jako taki angielski.

Cook w mijającym tygodniu odwiedził kilka miejsc we Francji. W wywiadzie dla tamtejszego Konbini powiedział: „myślę, że gdybym był 10-letnim Francuzem, ważniejsze byłoby nauczenie się programowania niż angielskiego. Nie mówię, że ludzie nie powinni uczyć się angielskiego, ale to jest język, który możesz wykorzystać, by nawiązać kontakt z 7 miliardami ludzi. Uważam, że programowanie powinno być obecne w każdej szkole publicznej na świecie”.

Człowiek dowodzący jedną z najpotężniejszych firm na świecie zwrócił uwagę na to, że programowanie może pomóc w komunikacji, ale też zachęcić osoby do eksperymentowania i kreatywnego myślenia. Nie jest również tajemnicą, że języki programowania opierają się głównie na angielskim, więc w pewnym sensie mówimy tu o efekcie 2 w 1.

Oczywiście warto uczyć się zarówno programowania (nawet jeśli nie zamierzamy wykorzystać tej umiejętności w pracy), jak i języków obcych. Liczne badania w ostatnich latach pokazały, że pozytywnie wpływa to na rozwój i kondycję umysłu.

Źródło: Quartz. Foto: StockSnap/Pixabay (CC0)

Komentarze

 • sosite, #

  Cóż - aktualnie np. nie wyobrażam sobie programowania bez Stack Overflow gdzie obowiązuje tylko j. angielski → tak więc i tak powinieneś się nauczyć angielskiego ;)

 • mjwhite, #

  Dokładnie, praktycznie nie ma programowania bez angielskiego więc chyba sam nie wie co mówi. Chyba że mówiąc programowanie ma na myśli jedynie klikanie ikonek.

 • Kenjiro, #

  Uhm, brawo on. Biorąc pod uwagę, że 99% zasobów programistycznych jest po angielsku, stwierdzać, że lepiej uczyć się programowania, a nie angielskiego.
  Pan Tim chyba nigdy w życiu nie programował i nie musiał szukać rozwiązań na sieci.

 • mjwhite, #

  On gada po angielsku od małego więc to dla niego naturalne, po prostu nie wie jak inni muszą się męczyć.

 • r_e_s_e_t, #

  Męczyć się z nauką angielskiego? XD

 • Nutaharion, #

  Bez angielskiego to można sobie utworzyć stado pseudo programistów na wzór hinduski co tylko przeklejają coś co wydaje im się, że będzie dobre z Stack Overflow do kodu.

 • Ghola, #

  Masz plusa, doskonale zdaję sobie sprawą jak się z Hindusami współpracuje ;)

 • Snack3rS7PL, #

  Znowu jakiś lewak chciałby decydować czego powinniśmy się uczyć....lepiej uczyć się tego co lubimy, co nas kręci, a nie tego co jest w programie....Pewnie najlepiej wg Pana Tima, aby program był tworzony przez korporacje pokroju Apple prawda?

 • xchaotic, #

  Haha, lepiej wg programu PiS - skasowac programowanie (bo ludziom w glowach miesza) i nauczac 4x wiecej historii, a po studiach ustawic sie w kolejce po zasilek i o biede oskarzac Rosjan, Niemcow, no i oczywiscie Tima Cooka.

 • Q2hvY2hsaWs8, #

  Oczywiście wszyscy powyżej musieliście zinterpretować to dosłownie... Myślę, że chodziło mu bardziej o to, że nie warto się po prostu uczyć języka obcego. Lepiej jest się uczyć programowania, a język obcy jaki jest wymagany do nauki poznać tylko w stopniu pozwalającym zrozumieć dokumentację, a nie w stopniu do prowadzenia swobodnych rozmów o egzystencji i pisania felietonów światopoglądowych.

  StackOverflow to nie wszystko - jeżeli tak uważasz to jesteś kiepskim programistą.

  Poza tym sam wiem, że można jako tako ogarnąć o co chodzi używając takich środków jak translatory. Pamiętajcie, że język polski jest dość skomplikowany, więc i translatory kiepsko sobie z tym radzą. Ale już jak w przykładzie podane zostało - francuski i angielski - bez problemu.

  Wiadomo, że Tim Cook użył tu bardzo dużego skrótu myślowego, ale nie ma co się od razu rzucać o to. Bo sam uważam podobnie. Dużo bardziej wartościowe z punktu widzenia zawodowego jest znać programowanie niż jakiś obcy język.

 • mjwhite, #

  Angielski to nie jest "jakiś" język!
  Jakiś to może być francuski albo niemiecki.

 • ghoscik, #

  To co mówisz ma rację bytu tylko w przypadku gdybyś pracował np. dla polskiego klienta także jakąś część rynku pracy sobie out of the box odcinasz:) Uwierz, że osoby bez angielskiego na poziomie "komunikatywnym" mają ciężko w pracy z zagranicznym klientem. Niestety ale skill w programowaniu to tak na prawdę nie wszystko...

 • Q2hvY2hsaWs8, #

  Pytanie tylko czy to ty koniecznie musisz się z tym klientem kontaktować. Ja już parę razy pracę zmieniałem i z klientem miałem bardzo ograniczony kontakt, albo i wcale. Jak się zatrudniasz na stanowisku programisty w firmie większej niż 3 osoby to spokojnie nie musisz tego języka nie wiadomo jak znać. Poza tym Tim Cook mówił ogólnie (a raczej wręcz szczególnie o młodym francuzie), wiadomo, że polski jest językiem niszowym w skali świata i ogólnie znajomość innego języka jest dość wskazana w dzisiejszym świecie. Ale wcale nie musi to być angielski. Ale patrząc na kontekst wypowiedzi, to ma rację.

 • Radical, #

  A co ma w ogóle piernik do wiatraka? :D

 • Ghola, #

  Wiatrak produkuje mąkę która jest niezbędna do produkcji piernika :)

 • Snack3rS7PL, #

  O i to było dobre : )

 • TheEquinoxe, #

  A to nie przypadkiem młyn? :)

 • baca130, #

  Wiatrak napędza młyn z którego produkuje się mąkę.

 • r_e_s_e_t, #

  Dobry angielski to podstawowa umiejętność cywilizowanego człowieka i bez tego ktoś będzie się uczył programowania 5 razy dłużej, a i tak ze średnim pożytkiem. Bez dobrych umiejętności komunikacyjnych i społecznych można najwyżej zostać czyimś paziem.

 • r_e_s_e_t, #

  Swoją drogą ciekawe czy ten gość w ogóle zna języki obce?

 • mosiek312, #

  Mnie sie wydaje, ze nie da sie nauczyć programowania bez znajomości angielskiego. Robie teraz kurs na eduwebie z html i widze że chociaż podstawowe słownictwo jest wymagane, żeby ogarniać temat ale dla mnie to nie problem.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.