10 kwietnia 2019, Wojciech Kulik

Telewizor 16K - Sony prezentuje (imponującego) olbrzyma

Kategoria: RTV Telewizory, Tematyka: SONY Na Topie, Producenci: SONY

Firma Sony zaprezentowała swoje najnowsze dzieło: to ogromny telewizor 16K, a więc taki, na którego obraz składa się 64 razy więcej pikseli niż w przypadku odbiornika FullHD.

1920 centymetrów szerokości i 540 centymetrów wysokości ma ekran olbrzymiego telewizora firmy Sony, na którym wyświetlany jest obraz w oszałamiającej rozdzielczości 16K, zwanej też Quad Ultra HD (QUHD). Domyślnie wynosi ona 15360 x 8640 pikseli, co oznacza, że obraz utworzony jest łącznie z ponad 132 milionów punktów – to 4 razy więcej niż w przypadku 8K, 16 razy więcej niż w 4K i 64 razy więcej niż w FullHD.

Choć brakuje oficjalnego potwierdzenia, ze względu na proporcje 32:9 można jednak przypuszczać, że w tym przypadku mamy do czynienia z rodzielczością 16K rozumianą jako 15360 x 4320 pikseli (czyli szczegółowość 2 x 8K, 8 x 4K i 32 x FullHD).

Tak czy inaczej, szczegółowość obrazu wyświetlanego w takiej rozdzielczości jest więc niesamowita, choć oczywiście miną lata zanim ta technologia zawita do naszych domów, gdzie dopiero zdążyły rozgościć się telewizory 4K i do których malutkimi kroczkami zmierzają telewizory 8K. 

Sony 16K TV telewizor

Telewizor Sony 16K został zaprojektowany i zainstalowany na życzenie japońskiej grupy Shiseido z branży kosmetycznej, w mieście Yokohama na południe od stolicy kraju, Tokio. Podobne ekrany mogą być jednak umieszczone także w innych miejscach, na przykład w celu wyświetlania transmisji z Igrzysk Olimpijskich 2020, które będą realizowane w rozdzielczości 8K.

Nie jest to pierwszy ekran 16K stworzony przez firmę Sony, ale dotychczas projektowała ona ściany stworzone z kilku(nastu) wyświetlaczy, a więc efektem nie był spójny obraz. Tym razem jest inaczej, co robi jeszcze większe wrażenie.

Sony 16K TV panel

Właściwie: nowa instalacja również jest złożona z wielu paneli, ale nie są to odrębne wyświetlacze, lecz bezramkowe moduły wideo. Firma Sony nazywa tę technologię Crystal LED, ale jest to bliźniacze rozwiązanie do MicroLED, z którym już od jakiegoś czasu eksperymentuje firma Samsung, czego owocem był na przykład 146-calowy Wall TV zaprezentowany podczas ubiegłorocznych targów CES.

Technologia ta ma olbrzymi potencjał, nie tylko ze względu na modułowość, ale też dużą jasność czy głęboką czerń. Jedynym problemem są wysokie koszty produkcji, które – przynajmniej na razie – wykluczają możliwość upowszechnienia tego rozwiązania.

Źródło: ChannelNews, BBC, inf. własna. Foto: Sony

Komentarze

 • wojtas626, #

  1920cm x 540cm, czyli 32:9, a pikseli 16:9
  To ma różne zagęszczenie w pionie względem poziomu?

 • Wojciech Kulik, #

  Rzeczywiście, dodałem uzupełnienie.

 • awesome1337, #

  pewnie rozdziałka to 16640 x 4680 a nie "prawdziwe" 16k

  generalnie w nazewnictwie 4k 8k etc jest lekki burdel bo każdy producent rozumie przez to co innego

 • Yaceek, #

  Konsumenci wcale nie są lepsi. Oni dopowiadają sobie na przykład, że 2k to 2560x1440 co jest kompletną bzdurą i mąceniem w już i tak niespójnej całości dostępnych formatów.

 • tazik21, #

  mało komu się chce pisać 2560x1440 lub WQHD(ta nazwa jest trudna do zapamiętania, a nie którzy, i tak nie będą wiedzieli o co chodzi), prościej i szybko jest napisać 2K.

 • kokosnh, #

  i tak wychodzi 22.44 PPI, czyli dość mało.

 • bodziokrak, #

  Mam dwa pytania techniczne, jakim kablem jest przesyłany sygnał (10 kablami hdmi)? Jaki jest HDR, docelowo chciałbym sobie puścić krajobraz plażę z youtube i móc się przy tym opalać inaczej to jest paździerz.

 • awesome1337, #

  znajac sony kabel to pewnie jakieś proprietary
  zreszta do takich zastosowan w jakich ma byc ten konkretnie TV używany to bez znaczenia

 • st4lk3r, #

  DisplayPort górą ;)

 • Aquagen, #

  Słusznie st4lk3r poruszyłeś problem przesyłania sygnału.

  Nawet dla UHD (7680x4320) i bez żadnej kompresji oraz pełnych kolorach (4:4:4 chroma subsampling), jest z tym nielichy problem przy obecnych złączach
  UHD, 60fps, i 10 bitów na kolor daje:
  7680 x 4320 x 60 x 30 bps = 55.6183 Gbps
  Obecnie DisplayPort bez kompresji pozwala przesyłać efektywnie dane na poziomie 25.92 Gbps, więc bez kompresji DSC nawet 2 x DP nie wyrobi.
  Zakładając użycie jeszcze nie wydanego HDMI 2.1, który ma mieć przepustowość efektywną na poziomie 42.67 Gbps, też nie dadzą rady jednym kablem obsłużyć UHD.

 • awesome1337, #

  gwarantuje ci ze nie idzie to przez hdmi ani przez dp

 • BrumBrumBrum, #

  to się akurat zgadza. nawet w serwerowniach bardzo rzadko stosuje się łącza 40Gbit, w zasadzie 10Gbit jest stosowane tylko tam gdzie musi, a 40Gbit ma bardzo ograniczoną długość kabla.

  moim zdaniem ten TV to jest pokazówka. jak już, to przesyłają po prostu sugnał UHD (czasem nazywany błędnie 4K) i tyle, a w tym panelu jest po prostu splitter który na osobne moduły rozdziela cały sygnał, gdzie moduł bierze to co ma do wyświetlenia i powiększa do rozmiarów kawałka panelu którym steruje.

  w ten sam sposób jest to zrobione na modułowych wyświetlaczach LED RGB stosowanych do wyświetlania ulicznych reklam, a w ostatnich latach jako dekoracja estradowa.

  ot cała tajemnica :) nie trzeba do tego terebajtowego kabla światłowodowego z DWDM :)

 • Arael, #

  "Firma Sony zaprezentowała swoje najnowsze dzieło: to ogromny telewizor 16K, a więc taki, na którego obraz składa się 64 razy więcej pikseli niż w przypadku odbiornika FullHD."
  – dlatego właśnie tak ważne jest podniesienie poziomu nauczania w Polsce.

 • kokosnh, #

  dajcie te podwyżki nauczycielom...

 • BrumBrumBrum, #

  ale nie wszystkim. podwyżka dla nauczyciela powinna wynikać z oceny pracy dokonanej przez rodziców, z uwzględnieniem poprawki na tle szkoły czy danego rocznika nauczania.

  podwyżka dla wszystkich zaskutkuje jedynie tym, że podwyżkę otrzymają nauczyciele świetni, i ........ edukacyjne łajzy zatrudnione często po znajomości.

 • Kropeczka, #

  Akurat w szkolnictwie jest masa wakatów. Także znajomości zbędne...

 • zeniu, #

  Tu nawet Quad SLI z RTX 2080 Ti byłby za słaby (chyba że z detalami Low).

 • awesome1337, #

  linus tech tips odpalalo 16k na 4x quadro p5000 i mieli jakieś 30-50fps w Minecraftcie wiec niby się da to jakaś pociągnąć

 • zielony888, #

  Philips już kiedyś eksperymentował z konsumenckim 29:9 czy coś takiego. Był na rynku i nawet znalazł swoją niszę. Ja osobiście najbardziej lubię te standardowe 16:9 :)

 • adamgr, #

  Kupiłem TV Sony ze średniej półki.
  Badziew jakich mało.
  Może i obraz fajny ale oprogramowanie żenujące.
  Wiesza się, sam restartuje a po update nie rzadko trzeba zrobić factory reset bo pół pilota nie działa :)
  Szczerze nie polecam.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)