11 sierpnia 2017, Wojciech Kulik

Telemetria jest „akceptowana” przez 7 na 10 użytkowników Windows 10

Kategoria: Komputery Systemy operacyjne, Tematyka: Microsoft Prywatność Na Topie Windows 10, Producenci: Microsoft

Microsoft zdaje się wręcz twierdzić, że 71 proc. użytkowników Windows 10 nie ma zupełnie nic przeciwko zbieraniu i przesyłaniu takich danych.

71 proc. użytkowników systemu Windows 10 jest zadowolonych z aktywowanych funkcji zbierania i wysyłania danych o ich aktywności do firmy Microsoft i chętnie pomaga w ten sposób w naprawianiu i ulepszaniu jej produktów. Tak przynajmniej zdaje się to przekazywać sam gigant.

Sceptycy tymczasem odpowiadają, że po prostu tylko 29 proc. użytkowników zdołało odnaleźć narzędzie do wyłączenia telemetrii. I ta opcja może być zdecydowanie bliższa prawdzie, bo zbieranie i wysyłanie danych jest domyślnie włączone. Innymi słowy: 71 proc. użytkowników nie zmieniło domyślnych ustawień prywatności.

Należałoby więc raczej napisać, że 71 proc. użytkowników jest zadowolonych z aktywowanej telemetrii LUB nie wie jak ją wyłączyć LUB nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że coś takiego istnieje. 

Czy 71 proc. osób, które zainstalowały już Creators Update (bo to o nich mowa), faktycznie nie ma nic przeciwko telemetrii (dzięki której zyskują „zaawansowane funkcje systemu Windows 10”), czy też po prostu przeleciało przez instalację, nie zatrzymując się na ekranie ustawień – nie wiadomo. 

Jeśli jednak chcecie pokazać Microsoftowi, że nie – nie jesteście zadowoleni z faktu, że system monitoruje wasze poczynania, w zablokowaniu telemetrii pomocny może okazać się program ShutUp10. Systemowo ustawienia można zmienić wchodząc w „Ustawienia” > „Prywatność”. Tam znajdziemy kilka zakładek, między innymi „Opinie i diagnostyka”, gdzie należy zaznaczyć „Podstawowe” zamiast „Pełne”.

Windows 10 prywatność

Źródło: The Register, Microsoft, inf. własna

Komentarze

 • Snack3rS7PL, #

  Raczej ignorowana przez tylu użytkowników...

 • sabaru, #

  Część też nie wiem że w ogóle coś takiego istnieje.

 • AndreoKomp, #

  Mam dwa pytania do zorientowanych w temacie:
  - Na dzień dzisiejszy można już wyłączyć całkowicie telemetrie korzystając tylko z ustawień w Windowsie 10?
  - Jeśli nadal nie, to czy przy użyciu programów zewnętrznych można to zrobić w 100%?

  Ja do rozważań dołożył bym fakt, że każdy kto jeszcze nie przeszedł na Windows 10 ze starszego systemu, mógł tego nie zrobić ze względu na telemetrię w Windows 10. Wtedy statystyki wyglądają fatalnie dla telemetrii.

 • loctor, #

  Przykro mi ale nie da się tego zrobić ani opcjami dostępnymi w windowsie ani przy użyciu zewnętrznych programów.

 • piterk2006, #

  W teorii można. Służą do tego programy:
  DoNotSpy10
  O&O ShutUp10
  oraz zbierający wszystkie ustawienia dostępne w windows 1 miejscu Ashampoo AntiSpy.
  W praktyce nikt tego nie wie, nikomu nie chce się analizować ruchu sieciowego po blokadach, wszyscy machnęli ręką.

  Polecam ten artykuł:
  https://www.dobrepr...rawdzic,65392.html

 • wefhy, #

  Całkowicie chyba jedynie debloat-windows10 to robi(projekt na githubie). Ale rezygnujesz ze sporej części funkcjonalności.

 • michalje, #

  Dodatkowo, co jakiś czas aktualizacje potrafią z powrotem powłączać śledzenie i inne guwna. Nad tym systemem użytkownik nie ma żadnej kontroli.

 • cristov, #

  Ustawienia w systemie są łatwe do zresetowania, dlatego lepiej jest blokować na poziomie rutera (jak ktoś ma możliwość). Przy okazji zabezpieczamy wszystkie maszyny w domu. Problemem jest jedynie zadbanie o aktualną listę adresów IP... Takie listy są np. na GitHub (https://github.com/...ock-telemetry.ps1)

 • Snack3rS7PL, #

  Czy w takiej sytuacji system nie odmówi współpracy?

 • JGN.6, #

  Dorzucę od siebie, nie dotyczy stricte samej telemetrii ale z takim hostsem internet staje się duże bezpieczniejszym miejscem (blokuje trackery, liczniki, reklamy, ogólny syf).

  http://someonewhocares.org/hosts/zero/

 • MarTum, #
 • Snack3rS7PL, #

  Zrób sobie popołudniową drzemkę :P

 • Kiciulek, #

  weź leki...

 • brusss, #

  W takim razie 100% ludzi korzystających z Androida i iOS jest zadowolona z faktu telemetrii w ich systemach. Tam nawet nie ma takiej opcji. ;)

 • Snack3rS7PL, #

  Czemu ma służyć to idiotyczne odwracanie kota ogonem?

 • serwer88, #

  Np. temu że android i iOS też wysyłają dane telemetryczne ale o tym nikt nie mówi. Wszyscy pastwią się tylko nad windowsem. Ale to że android też zbiera dane to nic, andorid może, google wszystko może, ale to windows jest zły.

 • Franz, #

  Różnica jest taka, że wiedząc co robi Android z moimi danymi i historią mojej aktywności nie korzystam na smartfonie z wielu funkcji - np. nigdy nie loguję się do banku na smartfonie, itd.

 • pablo11, #

  Każdy jest tego świadomy, że po włączeniu WIFI, GPS lub GSM w smartphonie ten może wysyłać pozycje smartphone. Z różną dokładnością i różną. Można to w każdej chwili wyłączyć, nie używając wyżej wymienionych lub też nie włączając dostępu do internetu.
  To, że podawanie na facebooku swoich danych personalnych jest zachowaniem nieodpowiedzialnym to każdy wie. To, że google zbiera wszystko co się da (w tym jakie strony przeglądamy), to częśc osób wie. To, że po kupowaniu w sklepach internetowych lub logowaniu do banku nasza tożsamość okazuje się jawna, jakiś procent wie.
  Natomiast skandalem jest to, że po wyłączeniu śledzenia w Windows 10, ten nadal wysyła dane nt. położenia geograficznego komputera z dużą dokładnością na podstawie WIFI i AGPS(wykorzystuje Wifi, a możliwe, ze również inne drogi).

 • lordshaitis, #

  Android jest "najpierw" programem szpiegującym a później systemem . Tzw. "backdoor" ma zaszyty w głównym kodzie i ni huhu tego zablokować, możesz sobie wyłączać gsm wifi i przesył danych i dalej ten kto ma dostęp będzie mógł Cię podglądać. Oj nie przepraszam jest jeden sposób, wyciągnąć baterie... I nie, nie mam świra na punkcie prywatności,wiem po prostu czego używam.

 • Snack3rS7PL, #

  Ja nie wykorzystuje swojego smartfona do ważnych spraw, komputer natomiast tak. Taka jest różnica.

 • Ethanar, #

  Ależ są takie opcje.

 • patol1984, #

  Skoro 7 na 10 nie wie jak i gdzie wyłączyć telemetrie to znaczy, że nie mają nic przeciwko? :D
  Próbowałem te O&O shut up, firewall'e i takie tam, cokolwiek się nie zrobi to i tak coś wysyła i ściąga. Jedyny sposób to chyba monitoring ruchu sieciowego i blokowanie niechcianych IP z poziomu routera aż do skutku ;d

 • Q2hvY2hsaWs8, #

  Albo tak jak 7 na 10 osób robi. Korzystać i żyć swoim życiem a nie walczyć z wiatrakami.

 • Snack3rS7PL, #

  Sama ta postawa kapitulacji jest oznaką jakiegoś niewolnictwa.

 • Q2hvY2hsaWs8, #

  Niestety nie - to Ty jesteś niewolnikiem strachu.

 • wiktorn86, #

  7 na 10 użytkowników może sobie nawet skakać w ogień jak ma taki kaprys. Mama tego Hindusa nie uczyła, że "inni" nie są wytłumaczeniem?

 • supercharger, #

  moj kolega w pracy jest kapus zbiera haki na mnie i wysyla organom szpiegowskim, toleruje go bo alternatyw malo, tak samo z winda

 • kitamo, #

  Ja mysle ze problem jest mega wyolbrzymiony - telemetria jest wszechobecna w wielu dziedzinach i nikogo to nie powinno już dziwic.
  Lepiej już uwazac na to co się robi zamiast martwic się ze ktoś może zobaczyć cos czego byśmy nie chcieli.

 • pablo11, #

  Aż do momentu w którym za wpis na jakimś forum wpadnie Ci do domu bomba. Wojny co prawda nie ma i nie będzie, ale dlaczego Stany mają mieć tak wielką przewagę z tej okazji. Windows 10 nawet u tych 3/10 osób(ktore ,,wyłączyły" szpiegowanie) wysyła informacje o połączeniu sieciowym, wystarczy by wifi było w tej sieci i ktoś obok przejeżdżał samochodem z włączoną nawigacją google, masz już z dużą dokładnością pozycje kompa.
  Nie trzeba podawać nawet w sklepie internetowym swojego adresu i nie trzeba miec właczonej telemetrii która go zapisze na serwerach M$hitu.
  Swoją drogą zastanawia mnie jak dużo informacji o nas mają Chiny. Bo Rosja wiadomo, ma tam jakichś swoich hakerów, lepszych czy gorszych. USA ma backdoory praktycznie wszędzie, ogromne ilości ruterów botnetów (dysponowałem kiedyś takowym). MA facebooka, google Microshit oraz Apple od BiGdata.
  Chiny co prawda miały backdoory w urzadzeniach seiciowych huawei, ale nie tutaj dpratrywałbym się Bigdata Chin. Raczej stawiałbym na przejęcie opery, z której wyciekło miliony haseł i dancyh lgowania wielu ludzi, nie musiałeś używac opery, bo ta kradła hasła itp. ze wszystkich przeglądarek.

 • kitamo, #

  tak, za wpis na forum ktos wysyla mi bomby do domu :)

  Ja juz 20 lat tem uzdałe msobie sprawe ze to co pisze w internecie nie jest anonimwe, a jesli juz cos pisze to znaczy ze sie tego nie wstydze i nie musze się chowac.

  Jestem przeswietlany przez rzad bo płace podatki, pracuje legalnie i korzystam raz na ruski rok z opieki medycznej ktora to jest finansowana z moich dochodów.
  Mam konto w banku gdzie znają wszystkie moje dane, mojego pracodawcy takze. Wiedzą w ktorym urzedzie skarobwym sie rozliczam.
  Moj operator telefoniczny wie gdzie mieszkam, zna moj pesel, zna moje konto bankowe.
  Operator mojej sieci telewizyjnej także.
  Robię zakupy na allegro a wiec moj adres, moje zakupy, platnosci i kilka innych danych znane sa temu portalowi aukcyjnemu.
  Umawiam się do dentysty przez internet - znaja moj telefon i moje dane osobowe. Mają moją karte zdrowia w ktorej sam podałem im wszystkie dane, wiedza na co jestem uczulony, jakie leki biorę, mają moje zdjecia RTG.
  Zarejestrowane auto - bardzo prosze, wszystkie dane w urzędzie, u ubezpieczyciela.
  mam telefon gdzie system operacyjny napier...la telemetrią na lewo i prawo.
  W budynku gdzie pracuje jest pełen monitoring, na ulicach gdzie przechodze takze i ciezko jest czasem odlać się gdzies w ustronnym miejscu na miescie a Ty mi chcesz powiedzieć że największym Twoim problemem jest telemetria w Win10 która to jest głownym narzedziem MS w celu sprzedania Ci ich produktów?
  Tak na serio? Myslisz ze jakies NSA siedzi i patrzy jakie zakupy na allegro robisz? jakie strony porno ogladasz?
  Wez sie obudz.

 • Q2hvY2hsaWs8, #

  Jedyny głos rozsądku w tej dyskusji. Ludzie tak żyją ciągłym strachem, że zapominają, że można po prostu żyć.

 • Snack3rS7PL, #

  Można robić i to i to.

 • michael85, #

  Ludzie to idioci albo MS kłamie!

 • HardCorak, #

  w xp była telemateria viscie 7, 8 i nikt nie płakał ale jak MS rozgłśnił że zbiera dane w 10 od razu wielki płacz że szpiegowanie

 • pablo11, #

  Z tego co wiem jawna Telemetria była dopiero za win8. Wcześniej nikt o tym nie myślał.

 • Snack3rS7PL, #

  Pożyteczny idiota czy płatny klakier?

 • Fiona, #

  Dwa w jednym. Tai szampon z łupieżem w jednej butelce....

 • Marucins, #

  W domu mam wyłączone, w robocie też.
  Inni i statystyki mi wiszą ;)

 • Fenio, #

  Z tych 71% może 5% wie co to jest telemetria w ich Windowsie.

 • Fiona, #

  Dobra zdradzę Wam tajemnicę tych 7/10

  Nikt tych badań nie robił w imperium Polskim. Bali się takiej potęgi od morza do morza.

  Natomiast na zachodzie większość populacji nie ma pojęcia dlaczego po nocy jest dzień, a co dopiero o ukrytych funkcjach Win10.

  No i ci co mieli pojęcie o atrakcjach systemu Win10 - nie zainstalowali go - to też wpłynęłoby na statystyki...

  A i dla fanów teorii spiskowych. Wyniki podaje microsoft - to jakie ma podawać ?? Podaje takie które służą firmie !!!

  Ale ciiiiiiiiiiiiii, nikomu ani słowa.....

 • Mkozlowski, #

  Dobra i jakie to dane zbiera i wysyła? Ile razy korzystałem z kalkulatora? Czy szukałem lotu na Sycylie i ile gier zainstalowałem w tym tygodniu??

 • Fiona, #

  Masz mentalność sytego niewolnika - wybacz szczerość

 • sambaverde, #

  A do czego tę niby wolność wykorzystasz?
  Ludzie są stadem - zawsze byli od kogoś uzależnieni.
  Ci na szczycie piramidy też nie mają "pełni wolności".

 • kitamo, #

  Ludziom w 99% wolnosc sie nie nalezy bo i tak nie umieją z niej korzystać, a więc po co ta cała szopka i nastawienie to nie rozumiem.
  Jesli ktos nie potrafi korzystac z tej wolnosci to jest mu ona potrzebna jak świni siodło lub łysemu grzebień.

 • Fiona, #

  Wiesz ja mam gdzieś czy kowalski chodzi w kajdanach i każdemu wszystko o sobie pokazuje.
  Ale takie zachowanie kowalskiego wywołuje określone oczekiwania u tych którzy tej wolności mogą nas pozbawić. Od następnego kowalskiego też będą oczekiwać pełnej uległości.

  I to jest niebezpieczne.

  Bo jeśli kowalski chce sobie palnąć w łeb - pies z nim, ja palcem nie kiwnę żeby mu przeszkodzić, ale jeśli ww kowalski szkodzi innym to już nie ma zgody na milczenie ;-P

 • mic_dys, #

  Jedyną satysfakcjonującą mne opcją byłaby z grubsza następująca: wyłącz wysyłanie JAKICHKOLWIEK danych o tym komputerze na zewnętrzne serwery.
  W OSTATECZNOŚCI można by jeszcze dopuścić opcję: z DOKŁADNEJ LISTY DANYCH, jakie są wysyłane wybierz te, które uważasz za właściwe.
  Dopóki użytkownik nie jest informowany są to za "podstawowe" informacje są wysyłane, dopóty może to być praktycznie wszystko, co sobie zażyczy MS. Dopiero PRECYZYJNA ŚCISŁA LISTA przypadków, jakie dane opuszczają mój komputer i KIEDY (powinienem móc odkliknąć każdy incydent takiej transmisji - jeśli tylko sobie tego zażyczę) jest satysfakcjonująca mnie - użytkownika nauczonego nieufności (nauczył mnie tej nieufności również sam Microsoft).

 • sambaverde, #

  Telemetria w Windows - problem na miarę Intela pasty pod IHS :P

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.