1 marca 2019, Wojciech Kulik

Supersprawna dłoń robota - zobacz BionicSoftHand w akcji

Kategoria: Ciekawostki Nauka, Tematyka: roboty i cyborgi sztuczna inteligencja

Ten robot ma miękką i elastyczną dłoń, a do tego sztuczną inteligencję, dzięki której uczy się jej używać. Efekt może robić wrażenie.

Inżynierowie z niemieckiej firmy Festo opracowali robotyczną dłoń o nazwie BionicSoftHand, która jest elastyczna i zdolna niemal do naśladowania ruchów tej ludzkiej. W wypracowaniu tego, jak powinna ruszać palcami, by w odpowiedni sposób manipulować przedmiotami, pomagają jej algorytmy sztucznej inteligencji, a konkretnie – uczenia maszynowego. Innymi słowy: maszyna wykorzystuje metodę prób i błędów, by doskonalić swoje możliwości.

Palce tej robotycznej dłoni są wykonane z tkaniny (z elastycznych, a zarazem wytrzymałych włókien) i wyposażone w czujniki nacisku. Do ich ruchu wykorzystywane jest zaś powietrze. Pneumatyka leży też u podstaw sterowania samym nadgarstkiem. Dodajmy, że łącznie producentowi udało się uzyskać 12 stopni swobody, a do obserwacji efektów służą kamery 3D i czujniki głębokości.

BionicSoftHand budowa
Budowa BionicSoftHand (kliknij, aby powiększyć).

„To chwytanie, trzymanie, odwracanie, dotykanie czy naciskanie – w codziennym życiu wykorzystujemy nasze dłonie do najróżniejszych zadań. Ludzka dłoń to cudowne narzędzie natury i bardziej niż logiczne wydają się próby wyposażenia w nie robotów” – napisali twórcy na swojej stronie, a do tego pochwalili się pierwszymi poważnymi osiągnięciami za pośrednictwem tego oto filmu:

Producent twierdzi, że po odpowiednim rozwinięciu taka technologia będzie mogła stać u podstaw robotów, które będą w stanie samodzielnie uczyć się autonomicznego wykonywania rozmaitych zadań – w domu, jak i w pracy.

Źródło: Festo, Gizmodo, Engadget. Foto: Festo

Komentarze

 • owatanka, #

  Mozna by wykonac ciezkie egzoszkielety bojowe jak ze starcrafta :)

 • Kapitan Nocz, #

  bez przesady, po tej prezentacji na filmiku to mam spore obawy czy ta reka mogla by cos wiecej robic niz mycie ziemniaków :)
  To nawet by się dobrze zgrało z jej pneumatycznym zasilaniem, bo gdyby się przebiła to w wodzie łatwo można by było zlokalizować nieszczelność po bągelkach i szybko załatać :D

 • SirMichael, #

  a to ty byś chciał, żeby od razu pokazali super hiper zaawansowana niezniszczalną technologię? Spokojnie, krok po kroku.

 • solar90, #

  Ale w takim razie jest jeszcze za wcześnie na tytuł "Supersprawna dłoń robota". Wiele nie pokazali w tym filmiku.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.