7 czerwca 2018, Wojciech Kulik

Studia - kierunek: kryptowaluty i technologia blockchain [AKT.]

Kategoria: Ciekawostki Technologie i Firma, Tematyka: Lifestyle i biznes Innowacje w firmie edukacja Kryptowaluty Blockchain

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie rozpoczęła rekrutację na przyszłościowy kierunek Blockchain, inteligentne kontrakty oraz waluty cyfrowe. Co znajduje się w programie?

Aktualizacja, 7 czerwca 2018: Technologia blockchain i rozmaite kryptowaluty to przyszłość, której początki obserwujemy już teraz. Doświadczenie i wykształcenie w tej dziedzinie może być zatem kluczowe na rynku pracy, czego ma świadomość Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, która rozpoczęła rekrutację na… 

Kierunek: Blockchain, inteligentne kontrakty oraz waluty cyfrowe

Jak czytamy na stronie uczelni, są to studia podyplomowe, których program obejmuje 232 godziny zajęć. Omówione zostaną takie tematy jak wykorzystanie łańcucha bloków w budowaniu wartości biznesowej, znaczenie inteligentnych kontraktów czy też potencjalne zastosowania tych nowych technologii.

Studenci będą mogli poznać podstawowy technologii kryptograficznych i blockchain, jak również ich pierwszej trwałej implementacji, czyli walut cyfrowych. Nie zabraknie również warsztatów poświęconych oprogramowaniu komputerowemu wykorzystującemu lub bazującemu na takich rozwiązaniach.

Jak czytamy na stronie, „w trakcie studiów Słuchacze zapoznają się z genezą, funkcjonowaniem, podstawami kryptograficznymi i informatycznymi blockchain oraz teorią i praktyką implementacji rozwiązań na nich opartych, uwarunkowaniami prawno-regulacyjnymi, technicznymi, ekonomicznymi.

Ponadto Słuchaczom prezentowane będą potencjalne, planowane oraz faktycznie wdrażane rozwiązania wykorzystujące tę technologię, w tym najważniejsze polskie projekty i modele biznesowe przedsiębiorstw oraz rozwiązania dostarczane przez spółki doradcze”.

Kierownikiem studiów jest dr Grzegorz Sobiecki. Więcej informacji na temat tego kierunku można znaleźć na stronie SGH

 

News, 23 sierpnia 2017: Kryptowaluty zyskują na popularności i wartości, a z będącą ich podstawą technologią blockchain wiązane są coraz większe nadzieje. Zrozumienie zasad ich działania może jednak być problematyczne. Dla profesjonalistów, którzy chcą posiąść tę wiedzę Szkoła Główna Handlowa w Warszawie przygotowała coś interesującego.

Kierunek „kryptowaluty i technologia blockchain” – to coś, co zdecydowanie można nazwać przyszłościowymi studiami. Konkretnie studiami podyplomowymi, przeznaczonymi przede wszystkim dla osób, które pracują w różnego rodzaju instytucjach finansowych. 

Na otwarcie takiego kierunku zdecydowała się wspomniana SGH, która zapowiada, że studia będą trwały dwa semestry, a ich koszt wyniesie 7600 złotych (czyli niespełna pół bitcoina). Start został zaplanowany na rok akademicki 2018/19.

W trakcie dwóch semestrów studenci poznają założenia technologii blockchain, zasady funkcjonowania kryptowalut, mechanizmy ich generowania i nabywania oraz sposoby prowadzenia rozliczeń. Zdobędą też wiedzę na temat potencjalnych zastosowań bitcoina i innych kryptowalut oraz możliwości „łańcucha bloków”. Do tego dojdą jeszcze zajęcia z prawa, finansów i kryptografii.

Wśród wykładowców pojawią się profesorowie z prestiżowych polskich uczelni, jak również specjaliści z banków i innych przedsiębiorstw technologicznych oraz finansowych. Zainteresowani mogą już rejestrować miejsca.

Źródło: SGH, Money. Ilustracja: typographyimages/Pixabay (CC0)

Sonda

Otworzenie takiego kierunku to...

 • 32
 • 21
 • 14
 • 10
Głosowanie dostępne tylko w wersji PC. Już wkrótce wersja moblina.

Komentarze

 • llefar, #

  Beż żadnych zajęć praktycznych jak zaimplementować blockchain?

 • Konsole Rzondzom, #

  To będzie kolejna fabryka bezrobotnych.

 • llefar, #

  -Szefie, użyjmy blockchain, na studiach mówili, że to świetne jest.
  - Dobra, rób.
  - Ja? Ja nie umiem.

 • chotnik2, #

  @llefar
  To nie sa studia dla kogos, kto to bedzie implementowal, a dla analitykow biznesowych itp, zeby wiedzieli o co chodzi w ogole.

 • chotnik2, #

  @Konsole Rzondzom
  >To będzie kolejna fabryka bezrobotnych.

  To sa roczne podyplomowe (bo trwaja 2 semestry).
  Jakbys kiedys jakiekolwiek skonczyl to bys wiedzial o co chodzi.

 • Konsole Rzondzom, #

  To niczego nie zmienia. Wciąż fabryka bezrobotnych. Zapytaj się Chochlika aka Q2hvY2hsaWs8. On skończył wydział gier i zabaw i jest tak zapracowany robieniem kasiory, oraz życiem towarzyskim ze swoją kobietą z opowieści z krypty, że całe dnie spędza na benchmarku pisząc eseje na tematy, o których nie ma bladego pojęcia :)

 • patol1984, #

  Dobry komentarz z rana, oplułem monitor ze śmiechu.

 • chotnik2, #

  A mogli nazwac normalnie - górnictwo

 • mutissj, #

  cyfrowe górnictwo

 • randallandhopkirk, #

  No to bierz student wiadro i kilof ................. ;-) :-D

 • JAZ99, #

  SGH to uczelnia nietechniczna, to tylko szkoła handlowa ;)
  I taki będzie zakres kursu ;)

 • darioz, #

  Skończą studia a po studiach do łopaty i rowy na kable i rury kopać!

 • Konsole Rzondzom, #

  Jakoś trzeba zachęcić ludzi do ''studiowania'', bo kto będzię te kable kładł? Więc otwierają jakieś bezsensowne kierunki na które dają się nabierać istoty jak Chochlik.

 • JAZ99, #

  Oni będą tylko sprzedawać te kable, od kładzenia będą ci z POlitechnik ;)

 • Konsole Rzondzom, #

  Weź już nic nie mów o studentach z politechnik.

 • Warmonger, #

  Jeden przedmiot bym zrozumiał, ale cały kierunek? Trzepanie kasy z naiwnych. Za rok ta wiedza może być już niewiele warta - Bitcoin może zniknąć tak, jak się pojawił.

 • Q2hvY2hsaWs8, #

  Bitcoin to tylko jedna z kryptowalut - na jej przykładzie można wyjaśnić cały mechanizm niezależnie czy bitcoin będzie czy nie, bo nic się nie zanosi, aby w ciągu roku miały kryptowaluty zniknąć. Poza tym kierunek to "Kryptowaluty i technologia blockchain" więc nawet jak kryptowalut nie będzie to technologię blockchain chcą implementować teraz szeroko w innych miejscach.

 • Q2hvY2hsaWs8, #

  Poza tym jeden przedmiot nie da Ci dyplomu potwierdzającego pewne kompetencje. Ten kurs jest dla osób, które chcą zaczerpnąć wiedzy w tym temacie dodatkowo i szerzej niż jeden przedmiot i przede wszystkim z naciskiem od strony finansowej. Na przykład ktoś kto skończył pełne studia pare lat temu.
  Na studiach na Informatyce już 10 lat temu miałem o kryptografii i kryptowalutach, i blockchainie, więc "jeden przedmiot" już był dawno temu, ale jako element studiów Informatycznych i od technicznej stony. Teraz pewnie jest to jeszcze bardziej rozbudowane.

  Niech ktoś studiujący aktualnie Finanse na jakiejś uczelni wyższej się wypowie, czy program jakiegoś przedmiotu porusza temat kryptowalut?

 • wojciechu15, #

  Drodzy Państwo, czy wy nie rozumiecie, że to nie studia techniczne dla informatyków, tylko podyplomówka dla handlowców? O tym co to bitcoin będzie trochę poopowiadane, a sedno programu będą stanowić to jak na tym zarabiać, jak się to ma do przepisów itp.

  Warto chyba mieć w kilkudziesięcioosobowym zespole finansistów kogoś kto wie o kryptowalutach coś więcej niż to, że jest to kolejna pozycja na liście której kurs się zmienia.
  Myślę, że znajdą się chętni dla których takie studia będą atutem w CV - bo poczytanie w internecie kilku poradników napisanych przez ludzi którzy poczytali kilka zagranicznych poradników raczej eksperta od kryptowalut z nikogo nie czyni.

 • Kenjiro, #

  W teorii tak, ale w praktyce wystarczy znać dosłownie kilka przepisów obowiązujących w naszym kraju plus kilka z kilku krajów na świecie (co sprowadza się do wiedzy gdzie jest uznawana za walutę, a gdzie nie), a do tego nie trzeba całego kierunku studiów, do tego w szkole nietechnicznej.
  Mnie to wygląda na próbę załapania się na pociąg o nazwie "kryptowaluty", lub też "byle o nas pisali, nieważne jak".

  Musisz zaś pamiętać, że ekspertem od kryptowalut nie jest osoba, która zna kilka przepisów lub też umie nimi handlować, ale programista z rozległą wiedzą na temat kryptografii od strony matematycznej (teoria) i koniecznie informatycznej (implementacja), a takich ludzi na świecie nie ma zbyt wielu.

 • Q2hvY2hsaWs8, #

  O nie! Straszne! Nietechniczna uczelnia... Nikt tu się pewnie nawet nie zapoznał z planem nauczania, ale pełno ekspertów jaka wiedza się ważna a jaka nie. Do tego jeszcze idioci mówią o bezrobotnych absolwentach w przypadku studiów podyplomowych... Tragedia.

  @Kenjiro ciut racji masz, jest to podpięcie się pod trend, może nawet jakaś dotacja za tym idzie, za wspieranie technologii przyszłości itp. Ale nie można od razu z góry zakładać, że wiedza jaka tam będzie przekazywana do niczego się nie nadaje. Finansiści nie muszą umieć implementować blockchaina, a teorie z matematyki im pewnie wyłożą.

 • Q2hvY2hsaWs8, #

  Mogliby kazać płacić za kurs w bitcoinach :)

 • Q2hvY2hsaWs8, #

  Z tego co obserwuję to większość tu jest przekonana, że studia = zawód i praca. A to jest największy błąd i niepoprawne myślenie większości młodych ludzi, którzy wybierają, że pójdą na studia a potem nie ma dla nich pracy. Studia są po to, żeby się uczyć i rozwijać, a nie przyuczyć się do zawodu. Od tego są zawodówki i technika.

  Poza tym mimo, że każdą wiedzę można posiąść z internetu i w wielu branżach żadne studia nie są wymagane do wykonywania pracy, to jednak jakiś papier potwierdzający naszą wiedzę się przyda, poza tym, że "czytałem w internecie".

 • wojciechu15, #

  Miałem pisać o tym samym ale widzę, że mnie wyprzedziłeś. Problem większości ludzi polega na myśleniu, że np jeżeli pójdą na budownictwo, to po skończeniu studiów będą umieli dom wybudować.

  Sam idąc kilka lat temu na studia miałem wykształcenie zawodowe zrobione równolegle z ogólniakiem, do tego lata praktyki w rodzinnym zakładzie i często aż żal było patrzeć na tych ludzi którzy dziwili się, że ich nikt nawet na 10 minut na żadną obrabiarkę nie wpuścił.

 • projectdarkstar, #

  Kierunek studiów?
  To powinien być przedmiot na semestr, może dwa.

 • chotnik2, #

  No to sa studia podyplomowe na 2 semestry.

 • Q2hvY2hsaWs8, #

  Czy naprawdę tylko Ty i ja rozumiemy czym są studia podyplomowe?

 • wojciechu15, #

  Myślę, że tu raczej kuleje czytanie ze zrozumieniem i w przypadku niektórych trochę ograniczona wizja świata.

 • projectdarkstar, #

  Studia na 2 semestry. Czyli CAŁOŚĆ zajęć jest w w/w kierunku.
  Wy naprawdę myślicie że w tym temacie jest tyle materiału żeby zapełnić grafik studenta? Na cały rok? Serio?

 • chotnik2, #

  Widac jest, skoro stworzyli taki kierunek.
  Od strony bizesowej, ekonomicznej, praktycznych implementacji.
  Jak nie bedzie chetnych to najwyzej nie wystartuje albo bedzie tylko 1 rocznik.

 • projectdarkstar, #

  Szczerze wątpię.
  Mi to wygląda na typowe wyciąganie kasy na modnym temacie.

  Chyba że to jakiś plan pt. użyjmy studentów żeby nam zbudowali kopalnię i potem jej pilnowali w ramach zajęć :P

 • xfire25, #

  Ehh na jakie głupoty idą pieniądze to masakra jest. Są 3 rodzaje studentów: 1. Ida na studia i dzięki nim planuja znaleźć prace - bezrobotni i szara strefa, 2. Idą na studia się wyszaleć i nie mają planów - ciemna masa. 3. Studia to tylko przystanek w drodze do celu, mogą pomóc w zakresie teorytycznym choć nie muszą. Uczą innych rzeczy jak praca w grupie czy nauka terminowości. Osoby takie mają przede wszystkim jasno postawiony cel i osiągają go ciężką pracą poza uczelnią. I takich właśnie trzeba finansować (kursy i sprzęt, stypendia) , a nie tworzyć kolejne kierunki dla bezrobotnych. Lepszy jest przydatny kierunek ogólny niż źle ukierunkowany.

 • Mordgird, #

  nie rozumiem jak osoba pracująca w branży miałaby iść z powrotem na studia, jak to samo można ogarnąć kursem/certyfikatem rozpoznawalnym na całym świecie. SGH nic nie mówi większości pracodawców na tyle rozwiniętych którzy się tą tematyką interesują i na prawdę szukają specjalistów. nie wspomnę o studencie który nie ma na opłatę czesnego bo pracuje w biedronce na weekendy. btw...to jest 13 zjazdów weekendowych :P

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.